Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Güzellik yarışmasında Mevlânâ'ya saygısızlık (1 Kullanıcı)

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Güzellik yarışmasında Mevlânâ'ya saygısızlık
sema.jpg
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 2007'yi 'Mevlânâ Yılı' ilan ederken 'sema ayini'ni de "İnsanlığın Somut Olmayan Baş Eserleri Listesi"ne aldı.
Bunun üzerine Türkiye, Mevlevilik hakkında bilgisi olmayan kişilerce yapılan 'gösteri'lerin denetim altına alınacağını taahhüt etti. Ancak buna uyan yok. Otel, eğlence mekânları, açılışlar derken önceki akşam Star TV'de yayınlanan 'Best Model of Turkey' yarışmasında, büyük bir skandala imza atıldı. Semazenlere mankenlerle aynı sahnede sema yaptırıldı. Yarışma sorumlusu podyumda 'sema'nın '2007 Mevlânâ Yılı' dolayısıyla yapıldığını savunurken, uzmanlar ise tepki gösteriyor. Mevlânâ'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi, zikrin belirli örf ve âdetlere bağlı olarak uygun mekânlarda yapılması gerektiğini belirterek, "Durum çok vahim. Mevlânâ, bu olanlara ne derdi?" diye konuştu. Mevlânâ Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yard. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Kültür Bakanlığı'ndan 'sema'nın her yerde yapılmaması için tedbir almasını istedi. Sakarya Üniversitesi'nden Yard. Doç. Sezai Küçük ise 'Mevlânâyı suiistimalde son nokta' olarak değerlendirirken yarışmayı düzenleyenlere seslendi: "Yapılan, Mevlânâ'nın ruhuna saygısızlık. Kendinize uğraşacak başka ritüeller bulun."
UNESCO'nun 2007'yi 'Mevlânâ Yılı' ilan etmesiyle birlikte dünyanın değişik şehirlerinde yapılan sema gösterileri yabancıların büyük ilgisini çekti. Mevlânâ ve sema Türkiye'nin tanıtımı adına büyük bir avantaj olarak görüldü. Ancak, önceki akşam Star TV'de yayınlanan Best Model Of Turkey mankenlik yarışması sırasında semazenlerin mankenlerle birlikte podyuma çıkarılarak 'sema' yaptırılması tepkiyle karşılandı. "Sema, ortaya çıkış gayesinin dışında icra edilmemeli." uyarısında bulunan Sakarya Üniversitesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Sezai Küçük yaşananları, Mevlânâ'nın ruhuna saygısızlık olarak niteledi. Mevlânâ'nın 22 kuşaktan torunu Esin Çelebi de "Kendi mirasımıza önce biz sahip çıkmazsak yabancılar bizi anlamaz." diyerek mankenlerle birlikte yapılan 'sema'ya tepki gösterdi. Çelebi, zikrin belirli örf ve âdetlere bağlı olarak uygun mekânlarda yapılması gerektiğini belirterek, "Durum çok vahim. Mevlânâ, bu olanlara ne derdi?" sorusuna cevap verilmesini istedi. Mevlânâ Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yard. Doç. Dr. Nuri Şimşekler de Mevlânâ'nın vefatından sonra ortaya çıkan Mevlevilik'te dergâhların içinde özel yerlerde gerçekleşen semanın, çıkar kaygılarıyla farklı yerlerde yapılmasının Mevlânâ'yı yıprattığını ifade etti. Semazenbaşı Abdurrahman Tevruz ise 'her yerde sema olur mu?' tartışmasına sufi olmayan folklor semazenlerinin sebep olduğunu dile getirdi.

burak kılıç

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Tubagüner kardeşim kullandığım cümleler için beni kınamayın. Çarpıklığın daniskası.Bütün dünya MEVLANA hazretlerini anlamaya çalışırken ve onun düşüncelerini benimsemeye çalışırken biz kendimiz onun mirasına sahip çıkmak bir yere ALLAH affetsin onunla dalga geçer gibi niye yapıldığınıda anlamadığım güzellik yarışmalarına alet edilmesinden inanın tiksiniyorum. ALLAHım bunların şerrinden heğimizi korusun...Bir sürü saçmalık dolu kanallar...neyse kardeşim yazacak çok şey var ama...

ALLAHa emanet olnunuz. SEALAMÜNALEYKÜM

acizane kul

Kayıtlı Kullanıcı
Anahtar kelime o zaten "sufi olmayan folklor semazenleri"

Yaptıkları çok büyük bir terbiyesizlik, saygısızlık. Allah'a ibadet, şevk halini alıp böyle ucuz yerlere alet ettiler ya. Yakında sesli zikirle dans edecek hale geldi bu kendini bilmezler. Bu nasıl bir insanlıktır. O kadar sinirlendim ki resmen sinirimden yazamıyorum.

Ah Mevlana ah kimbilir neler düşünüyorsun bu olanlar hakkında. Eğer böyle olacağını bilseydi semaya izin verirmiydi...

Allah ıslah etsin

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
esselamunaleyküm verahmetullahi veberekatuhu..
bu haberi sizden duydum..
STAR TV yi ve O PROGRAMI SEYREDEN HERKESİ KINIYORUM...
Rabbim çok sabırlı..sorsak"elhamdülillah müslümanım"derler..
Rabbim ıslah etsin desek,ne kadar faydası olur ki..
zaman ahir zaman..
selam ve dualarımla..:gulegule

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Tubagüner kardeşim kullandığım cümleler için beni kınamayın. Çarpıklığın daniskası.Bütün dünya MEVLANA hazretlerini anlamaya çalışırken ve onun düşüncelerini benimsemeye çalışırken biz kendimiz onun mirasına sahip çıkmak bir yere ALLAH affetsin onunla dalga geçer gibi niye yapıldığınıda anlamadığım güzellik yarışmalarına alet edilmesinden inanın tiksiniyorum. ALLAHım bunların şerrinden heğimizi korusun...Bir sürü saçmalık dolu kanallar...neyse kardeşim yazacak çok şey var ama...

ALLAHa emanet olnunuz. SEALAMÜNALEYKÜM
selamun aleyküm Rabbimiz ıslah eylesin insanlar artık ne yapacagını şaşırmış yazık bu ortama izin veren insanlara Rabbimize emanet olun hayırlı günler

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Anahtar kelime o zaten "sufi olmayan folklor semazenleri"

Yaptıkları çok büyük bir terbiyesizlik, saygısızlık. Allah'a ibadet, şevk halini alıp böyle ucuz yerlere alet ettiler ya. Yakında sesli zikirle dans edecek hale geldi bu kendini bilmezler. Bu nasıl bir insanlıktır. O kadar sinirlendim ki resmen sinirimden yazamıyorum.

Ah Mevlana ah kimbilir neler düşünüyorsun bu olanlar hakkında. Eğer böyle olacağını bilseydi semaya izin verirmiydi...

Allah ıslah etsin
selamun aleyküm evet hakısınız hep haklıyız kızmakta utanmakta deger verdiğimiz o güzel degerlere ne kadar sahip çıkıyoruz öyle bir zamana geldikki artık ayıp denen birşey kalmadı .... hayırlı günler Rabbimize emanet olun

acizane kul

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykümselam kardeşim. Elbet bunlarında devri bitecek ve o gün o yüzler bakalım ne halde olacaklar.

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.

STAR TV ve O ÇİRKİN PROGRAMI HAZIRLAYANLARI,
NEFRETLE KINIYORUM.:mad::mad::mad:

aysem06

Kayıtlı Kullanıcı
selamün Aleyküm Haklisiniz..gerçekten Bu Muhteşem Güzel Kişinin Anisina Yapilan Haksizlik .bizlere Yapilan Haksizlik.. Ben üzüldüm ..yakişik Almamiş O Programda Semazenlerinde Olmasi.ama Lütfen Kanal Ismi Vererek Kötülemeyelim ..o Kanalda Nihat Hocamda (hatipoğlu)çikiyor..tamam Biçok Tv Kanalinda Onaylamadiğim Istemediğim örf Ve Adetlerimize Aykiri Yayinlarda çikiyor..ama Direk O Kanali Izleyenleri Kiniyorum Gibi Laflar Pek Hoş Değil.ama Semazenlerin Böyle Programlarda Yer Almasini Istemiyorum .üzülüyorum ..mevlana'ya Saygizsizlik Oluyor..

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
firdes

zaman ahir zaman..

BEN NİHAT HATİPOĞLU HOCA ya saygı duyuyorum..o kanalda da program yapmasının nedenini anlıyorum..en çok izlenen tv kanalı..
Star TV yi böyle yarışmalar yaptığı için,
ve o yarışmayı izleyenlerin ahlaki anlayışını
KINIYORUM..
DEĞERLİ AYŞEM06 İNŞALLAH ANLAYABİLMİŞSİNDİR BENİ..
selam ve dualarımla..

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı

zaman ahir zaman..

ve aleyküm selam kardeşim zaten hangi müslüman içi alarak o kanalı o rezilliği seyredebilir ki Rabbimiz fırsat vermesin böyle insanlara

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
selamün Aleyküm Haklisiniz..gerçekten Bu Muhteşem Güzel Kişinin Anisina Yapilan Haksizlik .bizlere Yapilan Haksizlik.. Ben üzüldüm ..yakişik Almamiş O Programda Semazenlerinde Olmasi.ama Lütfen Kanal Ismi Vererek Kötülemeyelim ..o Kanalda Nihat Hocamda (hatipoğlu)çikiyor..tamam Biçok Tv Kanalinda Onaylamadiğim Istemediğim örf Ve Adetlerimize Aykiri Yayinlarda çikiyor..ama Direk O Kanali Izleyenleri Kiniyorum Gibi Laflar Pek Hoş Değil.ama Semazenlerin Böyle Programlarda Yer Almasini Istemiyorum .üzülüyorum ..mevlana'ya Saygizsizlik Oluyor..
ve aleyküm selam kardeşim RAbbimiz öyle görüntüleri nisbet yapar gibi ekrana getirenlere fırsat vermesin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt