Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ilme Verilen Kiymet (1 Kullanıcı)

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

Abdullah bin Mübârek hazretlerine sordular:

— “Eğer Cenâb-ı Hak sana, öleceğin ânı bildirse idi ne ile meşğul olurdun? ”

— “İlim ile meşğul olurdum? ”, der. Peki derler:

—“İlimden daha üstün bir ibâdet yok mu ki, onunla meşğul olsanız? ”

— “Evet. ilimden daha üstün bir ibadet yoktur.”, dedi. Yanındakiler:

— “İlme çalışmanın her türlü ibâdetten üstün olduğunu ne ile isbât edersiniz? ”, deyince Hz. Abdullah:

—“İlim her şeyden üstündür. Çünkü Cenâb-ı Hak Peyğamberine her şeyi verdi. Fazlasini istemekle emir buyurmadı. ilim hakkında ise meâlen:

“Ey Habibim! De ki: Rabbim benim ilmimi artır.”(Tâhâ Sûresi, 114)

Eğer ilimden daha üstün bir şey olsa idi, Allah’ın Resûl’ü Muhammed Mustafâ (s.a.v.) Efendimiz onun artmasını istemekle emrolunurdu. Bu îtibârla ben ilimden daha üstün bir amel göremiyorum.”, cevâbını verdi.

Yine kendisine, “Ne zamana kadar ilim ve hadîs öğrenmeye devâm edeceksin? ” sorusuna:

“Bilmiyorum. Kurtuluşun içinde olduğu kelimeyi, henüz bulamadım. Onu bulmaya çalışıyorum. Ölünceye kadar ilim bırakılmaz.”, dedi.

Ahmed bin Hanbel hazretleri de: “Bir insan ilme çalıştığı müddetçe âlimdir. Artık benim bildiğim yeter diyerek ilmi terk eden cahildir. Cahiller ise ölü mesâbesindedir.”, buyuruyor.

BEYIT:

İlim bir lücce-i bî sâhildir.

Anda âlim geçinen câhildir. (Nabî)

Manasi: İlim sahili olmayan bir denizdir.

İlimde âlim geçinen câhildir.

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM YİNE COK GÜZEL BİR KONU ALMIŞSIN ALLAH RAZI OLSUN ELİNE GÖNLÜNE SAĞLIK RABBİME EMANET OL SELAM VE DUA İLE

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt