Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kadının çalışması ! (1 Kullanıcı)

berat05

Yönetici
Farkındamısınız bilmiyorum fakat yaptığınız yorumlar islami bakışaçısından maalesef uzak.
Bir konuda bir problemimiz varsa bunu Kur'ana ve sünnete sorarız.
Fıkhı açalım ve islamın kadına ve erkeğe yüklediği görevleri tekrar bir gözden geçirelim inşaAllah
Ondan sonra neyin gerekli olduğunu neyinde nefsi arzularımız olduğunun farkına varmış oluruz.
Bir konuda bence sence onca bunca dememiz doğru değil, islamcası nedir bizi ilgilendiren budur

Allah cc razı olsun Yusuf kardeşim..

Kaç gündür nasip olmadı buraya yazmak...siz benden önce yazmış oldunuz.

Çalışmak güzel olabilir...para kazandırıyor olabilir..içinde birçok şey olabilir..

Rabbim neye rıza göstermişse O gerçekten güzel olandır.
Gerisi boştur.

Mecbur istikamette çalışıp DİNİ USULE UYAN KAÇ KİŞİYİZ Kİ... Her birimiz nefsimizce yazıyoruz ???

Ya çalışan uymaz - ya işveren ,ya yer müsait değildir hanımlara - ya hanım çalışan yere....

Çalışıyoruz ama KAZANCIMIZ NE ???

Önce kendimedir sözüm.

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Yanılmıyorsam Hz.Hatice validemizde ticarette ustaydı ve zengin bir hanımdı değilmi ? ;)

Hz. Peygamber'in ordusunda birçok defalar silâhlı olarak çarpışan kadınlar yer almıştı. Askeri seferler esnasında karargahta kadın hastabakıcılar bulunuyordu. Bizzat Medine'de bile bu konuda sık sık hemşire Rufeyde'nin çadırından bahsedilmektedir. Hatta bu çadırın Medine'de Büyük Cami'de kurulduğu olmuş ve buraya yaralılar nakledilmişlerdir. Herhalde Rufeyde'nin sıradan bir hastabakıcı hemşire olmaktan öte, daha ileri bir durumu vardı. İbn Hişâm' ın dediğine göre o, Eslem Kabilesi'ne mensup olup yaralıları tedavi eder ve gönüllü olarak bütün müslümanların hizmetine koşardı. Allah'ın Resul'ünün eşlerinden Hz. Âişe, İslâm ordusunun birçok seferlerine katılmış, yemek pişirme, su taşıma ve hastabakıcılık gibi birçok hizmetlerde bulunmuştu. Kadınlar işleri için sokağa çıkarlardı ve bu Hz. Peygamber'in örtünmeyi emretmesinden sonra da devam etti. Bazı kadınlar satmak veya kendi develerine vermek için sokaklarda hurma çekirdeği topluyorlardı

_YUSUF_

Yönetici
Allah cc razı olsun Yusuf kardeşim..

Kaç gündür nasip olmadı buraya yazmak...siz benden önce yazmış oldunuz.

Çalışmak güzel olabilir...para kazandırıyor olabilir..içinde birçok şey olabilir..

Rabbim neye rıza göstermişse O gerçekten güzel olandır.
Gerisi boştur.

Mecbur istikamette çalışıp DİNİ USULE UYAN KAÇ KİŞİYİZ Kİ... Her birimiz nefsimizce yazıyoruz ???

Ya çalışan uymaz - ya işveren ,ya yer müsait değildir hanımlara - ya hanım çalışan yere....

Çalışıyoruz ama KAZANCIMIZ NE ???

Önce kendimedir sözüm.
Allah cele celaluhu cümemizden razı olsun değerli kardeşim

Vesilenizle şunuda belirtmekte fayda görüyorum.
Fıkıhta herşey açık açık yazmakta yeterki açıp bakalım.
Fakat ne hikmetse bunu yapmıyor aksine yaptığımız hatalara kılıflar örmeye kalkıyoruz.
Bu, bir müslümanın yapmaması gereken bir durumdur.En azından hatamızı kabul etmek ve af dilemek zorundayız.
Aksi halde zamanla hatalarımızı normal görmeye başlar hatta öyle durumlar gelirki yaptığı hataları bile islam adına yaptığımızı iddaa etmeye başlarız.Mesela çalışmak ibadettir diyerek yaptığı hatayı ibadet olarak bile nitelendirebiliriz.İşte çok tehlikeli olan bir durumdur.
Şeytan bizlere namazı bırak orucu bırak kafir ol adam öldür gibi vesveselerle yaklaşmaz.Ufak ufak islami olmayan durumlarla kalbimizin kararmasını bidatlere günahlara düşmemizi bu vesile ile islamdan uzaklaşmamızı sağlar.Mesela zamanla tesettürün ne hale geldiğini hepberaber malesef görüyoruz.Bu, birden olan bir durum değil tabiki ufak hataların zamanla bizleri ne hale getirdiğinin engüzel örneği olsa gerek değilmi?
Rabbim cümlemize hidayet ve islami bir nizam içerisinde yaşamayı nasip etsin inşaAllah

_YUSUF_

Yönetici
Yanılmıyorsam Hz.Hatice validemizde ticarette ustaydı ve zengin bir hanımdı değilmi ? ;)

Hz. Peygamber'in ordusunda birçok defalar silâhlı olarak çarpışan kadınlar yer almıştı. Askeri seferler esnasında karargahta kadın hastabakıcılar bulunuyordu. Bizzat Medine'de bile bu konuda sık sık hemşire Rufeyde'nin çadırından bahsedilmektedir. Hatta bu çadırın Medine'de Büyük Cami'de kurulduğu olmuş ve buraya yaralılar nakledilmişlerdir. Herhalde Rufeyde'nin sıradan bir hastabakıcı hemşire olmaktan öte, daha ileri bir durumu vardı. İbn Hişâm' ın dediğine göre o, Eslem Kabilesi'ne mensup olup yaralıları tedavi eder ve gönüllü olarak bütün müslümanların hizmetine koşardı. Allah'ın Resul'ünün eşlerinden Hz. Âişe, İslâm ordusunun birçok seferlerine katılmış, yemek pişirme, su taşıma ve hastabakıcılık gibi birçok hizmetlerde bulunmuştu. Kadınlar işleri için sokağa çıkarlardı ve bu Hz. Peygamber'in örtünmeyi emretmesinden sonra da devam etti. Bazı kadınlar satmak veya kendi develerine vermek için sokaklarda hurma çekirdeği topluyorlardı

Değerli kardeşim bu anlatılan kıssanın günümüze emsal alınması doğru değildir.
İslamda genel kaideler vardır ve fıkıh alimleri bu kaidelere binaen konu hakkında hüküm belirtirler.
Bu meseledede genel kaideler ortadadır fıkıh kitaplarına bakmak en doğrusu eğer gerçekten, islam bu konuda benden ne istiyor diye tasalanıyorsak.
Bu anlatılan kıssayı emsal alınıp günümüz ortamına uyarlayıp konuya caizlik süsü vermek çok büyük bir hatadır.Ancak nefsimizi kandırmak olur bu.
Hz.Hatice annemiz evlendikten ve islam geldikten sonra ticartle uğraşmışmı bir bakın.
Anlatılan olaylar hep cihad halinde müslümanlara topyekün ihtyaç duyulduğunda gerçekleşmiş ve emin olunki herbiri bu durumarda namahrem ilişkisine dikkat edilerek gerçekleşen olarlardır.Neyse zaten bu yazılanlar konumuza emsal olmaz.O nedenle konuyu uzatmaya gerek görmüyorum.
Selametle kalın

selimoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Kadının çalışması derken sadece bir tekstil işçisi veya markette bir kasiyer veya bir sekreter olarak düşünmemek lazım..

Hamile bir kadının doğum zamanının yaklaşıp yaklaşmadığına mahrem bölgesine birebir olarak bakan kadın ebelerdir..

Rahim ağzı yaralarını , rahim içi flimlerini, ve jinekolojik muayeneleri vs...hep kadın doktorlar yapıyor..

Şimdi kadın ebelerin ve doktorların bu işini Ahmet, Mehmet, Hüseyin mi yapsın?

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
Ben ilerde çalışmak istiyorum şahsen çünkü kendi paramla hacca da gitmek istiyorum ,umreyede ,kurbanda kesmek ,zekatta vermek istiyorum.İlla bunları yapmam için evlenmem mi lazım ?
Hadi hiç evlenemezsem ???
En büyük hayalim bunlar ... Ve en tabbi haklarım diye düşünüyorum

Bu bakış açısı nasıl sizce ??
İlk defa kafama yatmayan bir konuyla karşı karşıya kaldım :S
İslam da tabilkide kadının çalışmasına engel bişey yok ama şuan ki ahir zaman da nelerin döndüğü bir ortam da emin ol hiçbir koca çalıştırmak istemez kadın istediği kadar iffetli olsun ama karşında ki insanın içini okuyamassın sen ..........
zekat dediğin nedir ki araştır paran ne kadar sa 1/40 veririsin gene kadın çalıştığın da çok büyük bi fark mı olucak daha önceden yazdığım gibi akşama kadar çalışcak kadın eee akşam eve gelicek yemek yapıcak çoçuga bakıcak ev işi temizlik ohaa yaa bu ne aklın alıyor mu kardeşim bunu karı koca evi pansıypn gıbı kullanıcak ee en önemlisi bu çoçuk nasıl yetişicek bu ortam da ne kadar ilgi sahibi olucak zamana göre değerlendirmek lazım peygamber efendimizim zamanıyla şimdi ki zamanı kıyaslayamazsın şeriat da bile güncel mevzuatlar fıkıh kitapları akaid ler araştırılır ona göre o günün şartlarına göre değerlendirilirdi....
kurban dediğin nedir hem al küçük baş kes 800 lira mis gibi :) o da en düşük gelire göre söylüyorum eee sen çalışırsam keseriz umre hac felan rabbim sanki malınız gücünüz ne olursa olsun fakirde olsanız umreyede hacca da gidicek mi diyor ??
kısmettınde yoksa zaten olmaz

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
peki sana uç bir sorum olucak diyelim evlendin hani diyorsun yok çalışıcam hakkımdır ben hacca gidicem kurban kesicem felan :)
doğrudur hakkındır çalışman erkek olarak kişiye göre değişir ama ya KOCAN istemiyporsa ittat etmiyecek misin???
Kadının, kocasının sözünü dinlemeyip kendi başına hareket etmesinin dindeki yaptırımı nedir? | Sorularla İslamiyet

bak son kez diyorum herkes evlere :))
3/195 : Hiç kuşkunuz olmasın ki Ben, sizden kadın-erkek çalışıp iş ve değer üreten hiç kimsenin ürettiğini zayi etmeyeceğim.
9/105 : ... İş yapıp değer üretin; Allah, O'nun Resulü ve iman sahipleri yaptıklarınızı göreceklerdir...

Kur'ân; kadının çalışmasına karşı çıkmadığı gibi, onu çalışmaya teşvik ediyor. Kadının; evinde ve evinin dışında çalışarak, ailenin ihtiyaçlarını karşılamada kocasına yardımcı olması, Kur'ân ve Sünnet (Hz. Peygamberin söz ve davranışları) açısından en doğal hakkıdır. Hz.Peygamber'den sonra kadının çalışması hakkında bazı kısıtlamalar olmuşsa da, bunun İlâhî Yasalar ve Hz. Peygamber'imizin tatbikatları ile hiçbir ilgisi yoktur. Ailenin giderlerini karşılamada eşlerin kabiliyetlerine uygun olarak çalışmaları ve birbirine yardımcı olmaları, dünya hayatında bollaşmayı ve rahatlığı getirir. Ailede kadın ve erkek, birbirlerini tamamlayıcı özelliklerinden dolayı iş bölümü yapmıştır. Yaratılış kapasitesi ve kabiliyetine göre kadının öncelikli görevi; evin idaresi, sevgi ile eğitme yeteneğinden dolayı çocuğun bakımı ve yetiştirilmesidir. Erkeğin ise öncelikli olarak ailenin geçimi ile yuvanın dış etkenlerden korunmasıdır.

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
peki sana uç bir sorum olucak diyelim evlendin hani diyorsun yok çalışıcam hakkımdır ben hacca gidicem kurban kesicem felan :)
doğrudur hakkındır çalışman erkek olarak kişiye göre değişir ama ya KOCAN istemiyporsa ittat etmiyecek misin???
Kadının, kocasının sözünü dinlemeyip kendi başına hareket etmesinin dindeki yaptırımı nedir? | Sorularla İslamiyet

bak son kez diyorum herkes evlere :))

büyük konuşmak istemem ama eşimin rıza göstereceğini umuyorum
eğer bizi geçindircek kuvveti varsa çalışmam...

_YUSUF_

Yönetici
Kadının çalışması derken sadece bir tekstil işçisi veya markette bir kasiyer veya bir sekreter olarak düşünmemek lazım..

Hamile bir kadının doğum zamanının yaklaşıp yaklaşmadığına mahrem bölgesine birebir olarak bakan kadın ebelerdir..

Rahim ağzı yaralarını , rahim içi flimlerini, ve jinekolojik muayeneleri vs...hep kadın doktorlar yapıyor..

Şimdi kadın ebelerin ve doktorların bu işini Ahmet, Mehmet, Hüseyin mi yapsın?

Toplumda çalışan kadınların kaç tanesi bu dediğiniz mesleği yapıyor bir etrafınıza bakın.
Biz genel kaidelerden bahsediyoruz herzaman istisnai durumlar vardır ve bu durumlarıda düzenleyen fıkhi kurallar vardır.
Bu konu ayrıca tartışılır

_YUSUF_

Yönetici
Ben ilerde çalışmak istiyorum şahsen çünkü kendi paramla hacca da gitmek istiyorum ,umreyede ,kurbanda kesmek ,zekatta vermek istiyorum.İlla bunları yapmam için evlenmem mi lazım ?
Hadi hiç evlenemezsem ???
En büyük hayalim bunlar ... Ve en tabbi haklarım diye düşünüyorum

Bu bakış açısı nasıl sizce ??
İlk defa kafama yatmayan bir konuyla karşı karşıya kaldım :S

İnsanlar herzaman birşeyler isteyebilir bu nefsani varlıklar olduğumuzdan dolayıdır.
Bizim için önemli olan islamın bizden ne istediğidir.Çünkü islamın bizden istediklerini yaptığımız ölçüde
Allah celle celeluhu bizleri ahirette mükafatlandıracak.
O nedenle Allah bize ne görevler yüklemişse bu görevleri koyduğu kurallar çerçevesinde yapmalı ve yapma dediklerinide yapmamalıyız.
Şimdi siz bu isteklerinizi Kur'ana ve sünnete götürürsünüz ve Allah sizden istemişse yaparsınız istememişse yapmazsınız.
Yeterki islamı yaşama noktasında nefsimize söz geçirebilelim bütün mesele bu
Selametle kalın

özgürlü_zamanlar

Kayıtlı Kullanıcı
İslam alimleri bu konuda gerekli açıklamalarda bulundurlar. Benim sizin cümlenize nacizane devamlılığım olacak. Siz üzülmüşsünüz bu kadar okumuş işini yapsın diye. Düşüncenize saygı duyuyorum ancak şunu iyi bilmek lazım ki İlim para kazanmak için değildir. İlim insanın yaşamını , ailesini , topluma olan ödev ve görevlerini düzenlemeye yarar. Unutmayalım ki bazen üniversite okumamış insan bile çok ilimli çıkabiliyor. O nedenle İlimi maddi veya manevi olarak değil. Gerçek müminin esası olarak görmek gerek. O nedenle üzülmeyiniz inşallah İlim evde de olursa o evde de huzur olur. :) Allah c.c. bir ömür boyu mutluluklar versin. Amin.

_YUSUF_

Yönetici
İslam da tabilkide kadının çalışmasına engel bişey yok ama şuan ki ahir zaman da nelerin döndüğü bir ortam da emin ol hiçbir koca çalıştırmak istemez kadın istediği kadar iffetli olsun ama karşında ki insanın içini okuyamassın sen ..........
zekat dediğin nedir ki araştır paran ne kadar sa 1/40 veririsin gene kadın çalıştığın da çok büyük bi fark mı olucak daha önceden yazdığım gibi akşama kadar çalışcak kadın eee akşam eve gelicek yemek yapıcak çoçuga bakıcak ev işi temizlik ohaa yaa bu ne aklın alıyor mu kardeşim bunu karı koca evi pansıypn gıbı kullanıcak ee en önemlisi bu çoçuk nasıl yetişicek bu ortam da ne kadar ilgi sahibi olucak zamana göre değerlendirmek lazım peygamber efendimizim zamanıyla şimdi ki zamanı kıyaslayamazsın şeriat da bile güncel mevzuatlar fıkıh kitapları akaid ler araştırılır ona göre o günün şartlarına göre değerlendirilirdi....
kurban dediğin nedir hem al küçük baş kes 800 lira mis gibi :) o da en düşük gelire göre söylüyorum eee sen çalışırsam keseriz umre hac felan rabbim sanki malınız gücünüz ne olursa olsun fakirde olsanız umreyede hacca da gidicek mi diyor ??
kısmettınde yoksa zaten olmaz

Günümüz şatlarını göz önüne alırsak kadının çalışması islami ölçülere uygun değil.İstisnalar hariç.
Uygun olsa bile zaruret dışında çalışmaması kadın için daha evladır.
Eşler bir elmanın iki yarısı gibidir.Herkes kendi görevini yaptığı ölçüde ailede huzur olur.
Bu görevleride islam dışişler erkeğe içişler kadına olarak belirlemilştir.
Bunun dışına çıkıldığında ailenin sonu günümüz toplumunun düştüğü hale düşer
selametle kalın

Paradiseee

Kayıtlı Kullanıcı
3/195 : Hiç kuşkunuz olmasın ki Ben, sizden kadın-erkek çalışıp iş ve değer üreten hiç kimsenin ürettiğini zayi etmeyeceğim.
9/105 : ... İş yapıp değer üretin; Allah, O'nun Resulü ve iman sahipleri yaptıklarınızı göreceklerdir...

Kur'ân; kadının çalışmasına karşı çıkmadığı gibi, onu çalışmaya teşvik ediyor. Kadının; evinde ve evinin dışında çalışarak, ailenin ihtiyaçlarını karşılamada kocasına yardımcı olması, Kur'ân ve Sünnet (Hz. Peygamberin söz ve davranışları) açısından en doğal hakkıdır. Hz.Peygamber'den sonra kadının çalışması hakkında bazı kısıtlamalar olmuşsa da, bunun İlâhî Yasalar ve Hz. Peygamber'imizin tatbikatları ile hiçbir ilgisi yoktur. Ailenin giderlerini karşılamada eşlerin kabiliyetlerine uygun olarak çalışmaları ve birbirine yardımcı olmaları, dünya hayatında bollaşmayı ve rahatlığı getirir. Ailede kadın ve erkek, birbirlerini tamamlayıcı özelliklerinden dolayı iş bölümü yapmıştır. Yaratılış kapasitesi ve kabiliyetine göre kadının öncelikli görevi; evin idaresi, sevgi ile eğitme yeteneğinden dolayı çocuğun bakımı ve yetiştirilmesidir. Erkeğin ise öncelikli olarak ailenin geçimi ile yuvanın dış etkenlerden korunmasıdır.

Ablacım güzel yazmışsın ama kafam karıştı. Ayette de böyle diyor:
“Vakarınızla evlerinizde oturun Önceki Cahiliye açılıp saçılması gibi açılmayın” (Ahzab 33)

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Ablacım güzel yazmışsın ama kafam karıştı. Ayette de böyle diyor:
“Vakarınızla evlerinizde oturun Önceki Cahiliye açılıp saçılması gibi açılmayın” (Ahzab 33)

Canım uzun zamandır araştırıyorum benim öğrendiğim kadarıyla Kur'an da kadının çalışmaması ile ilgili kesin bir hüküm yok.
Neden uygun olmadığını bende biliyorum ama ihtiyaç varsa çalışabilir diye düşünüyorum ..
.

Margos

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm. Kardeşlerim bir de olaya şu açıdan bakmak gerekiyor. Ne yazık ki toplumumuzda bayanların çalışmasını istemeyip veya eşinin çalışmasını istemeyip de doktora gittiği zaman bayan doktorların muayene etmesini isteyen kişiler var. Bu hususta özellikle kafanın içinin imanlı olması ve tesettürün sadece bedeni değil ruhu örtmesi de gerekiyor. Eğer bayan kardeşlerimiz gerçekten iffetlerini imanlarını koruyabilirlerse çalışmaları elbette sorun olmaz diye düşünüyorum. Ev ile ilgili olan dini vazifelerin yerine getirilmesi hususunda nice hanım kardeşler tanıyorum ki hem çalışıp hem vazifelerini yerine getirmektedirler. Selametle..

berat05

Yönetici
Canım uzun zamandır araştırıyorum benim öğrendiğim kadarıyla Kur'an da kadının çalışmaması ile ilgili kesin bir hüküm yok.
Neden uygun olmadığını bende biliyorum ama ihtiyaç varsa çalışabilir diye düşünüyorum ..
.

Değerli kardeşim

Hükümler belli... Yapılması ve yapılmaması gerekenler belli.

İşin doğrusu Kadınların çalışabilmesi için İslama uygun bir yer olabilmesi gerekir ki... öncelikle vicdanen çalışılabilsin...

Bu şartlar da (İSLAMA UYGUN ) kaç yer var ki kadınlar rahatlıkla çalışıyorlar...

Erkek ve kadınlar yanyana...İster istemez durum bu...

Herşeyden öte...şunu önemle izah etmek istiyorum ki çalışan biri olarak...

Hiç bir şey doğurduğumuz çocuklardan önemli değil....Evden önemli değil...Eşten önemli değil...

Öncelikle Çalışan ANNE hiç bir zaman çocuğunu tam sevemiyor...Akşam 18,00 dan yatana kadar....tabii arada yaptığın yemek-temizlik v.s. çıkarırsak kaç saat kalacak dersiniz...

Sohbetiniz yarım -Yemeğiniz yarım -Sevginiz Yarım kalıyor....Hiç kimse bunun aksini iddia edemez...

Servet kazansam...ÇOCUĞUMUN GÖRMEDİĞİM HALLERİNİ bununla karşılaştıramam...

ilk adımını,ilk kelimesini ,ilk hastalanışını ,gündüz hallerini....

Çocuğunuz kaç yaşında ise siz yarısıyla yaşamış olursunuz...

Kimse kadının çalışmasını savunmasın....

Evet mecburi nedenler v.s. nedenler olabilir... Ama Tesettürle ve duruşunuza dikkat ederek çalışacağınız kaç işyeri olacaktır. ?

Ve evet...kadın dr. istiyoruz...bunlar da olmalıdır.. Ama bunlar için önce kızlarımıza çocukluktan eğitim..üniversite de de islama uygun eğitim ve tesettüre izin verilmelidir.

Kısacası.....ÇALIŞMAK insana Özgüven kazandırır, para sahibi olur istediğin gibi harcamana katkı sağlarsın...sgk lı olman cocukların için güvence olur....

Çalışmak zorunda iseniz... Özgüveninizi İSLAMIN KOYDUĞU KURALLARI dahil ederek kullanın bu şekilde çalışacak iş arayın.

Tüm bunlar İSLAMIN KURALLARINI GÖRMEZDEN GELMEMİZİ SAĞLAMAMALI...

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
ee yani sen şimdi öyle bi konultun ki hemen ekonomik özgürlüğünü eline almışsın maşallah sıralamışsın bile !
öyle ummayla felan da olmaz rabbine en hayırlısı neyse onu nasip etsin diye dua etmekten başka alternatifimiz yok hepimiz için geçerli ama sen şimdi den böyle asileşirsen nerde kaldı senin acizliğin !!!
büyük konuşmak istemem ama eşimin rıza göstereceğini umuyorum
eğer bizi geçindircek kuvveti varsa çalışmam...

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
ee yani sen şimdi öyle bi konultun ki hemen ekonomik özgürlüğünü eline almışsın maşallah sıralamışsın bile !
öyle ummayla felan da olmaz rabbine en hayırlısı neyse onu nasip etsin diye dua etmekten başka alternatifimiz yok hepimiz için geçerli ama sen şimdi den böyle asileşirsen nerde kaldı senin acizliğin !!!

Tamam ben daha konuşmuyorum kardeşim bildiğiniz gibi olsun ben susuyorum ....

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı

Değerli kardeşim

Hükümler belli... Yapılması ve yapılmaması gerekenler belli.

İşin doğrusu Kadınların çalışabilmesi için İslama uygun bir yer olabilmesi gerekir ki... öncelikle vicdanen çalışılabilsin...

Bu şartlar da (İSLAMA UYGUN ) kaç yer var ki kadınlar rahatlıkla çalışıyorlar...

Erkek ve kadınlar yanyana...İster istemez durum bu...

Herşeyden öte...şunu önemle izah etmek istiyorum ki çalışan biri olarak...

Hiç bir şey doğurduğumuz çocuklardan önemli değil....Evden önemli değil...Eşten önemli değil...

Öncelikle Çalışan ANNE hiç bir zaman çocuğunu tam sevemiyor...Akşam 18,00 dan yatana kadar....tabii arada yaptığın yemek-temizlik v.s. çıkarırsak kaç saat kalacak dersiniz...

Sohbetiniz yarım -Yemeğiniz yarım -Sevginiz Yarım kalıyor....Hiç kimse bunun aksini iddia edemez...

Servet kazansam...ÇOCUĞUMUN GÖRMEDİĞİM HALLERİNİ bununla karşılaştıramam...

ilk adımını,ilk kelimesini ,ilk hastalanışını ,gündüz hallerini....

Çocuğunuz kaç yaşında ise siz yarısıyla yaşamış olursunuz...

Kimse kadının çalışmasını savunmasın....

Evet mecburi nedenler v.s. nedenler olabilir... Ama Tesettürle ve duruşunuza dikkat ederek çalışacağınız kaç işyeri olacaktır. ?

Ve evet...kadın dr. istiyoruz...bunlar da olmalıdır.. Ama bunlar için önce kızlarımıza çocukluktan eğitim..üniversite de de islama uygun eğitim ve tesettüre izin verilmelidir.

Kısacası.....ÇALIŞMAK insana Özgüven kazandırır, para sahibi olur istediğin gibi harcamana katkı sağlarsın...sgk lı olman cocukların için güvence olur....

Çalışmak zorunda iseniz... Özgüveninizi İSLAMIN KOYDUĞU KURALLARI dahil ederek kullanın bu şekilde çalışacak iş arayın.

Tüm bunlar İSLAMIN KURALLARINI GÖRMEZDEN GELMEMİZİ SAĞLAMAMALI...

Ablam hakkın var emeğine sağlık yazdıklarına katılıyorum
Fakat ''İslamın kurallarını görmezden gelmek'' diye bir durum benim için geçerli olamaz
Böyle olacağına gözlerimin KÖR olmasını tercih ederim ...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt