Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kalbi Ilık mı, Kılıbık mı..? (1 Kullanıcı)

Kalbi ılık mı, kılıbık mı?

• Kılıbık...

Oylama: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
İki arkadaş cami avlusunda oturmuş konuşuyorlardı. Arkadaşlardan birisi ‘Bu akşam arkadaşlarla maç izlemeye gideceğiz, sen de gelir misin?’ diye sordu. Soruyu soranın durumuna bakılırsa arkadaşının sevinç içerisinde ‘evet’ diyerek onaylamasını bekliyordu. Ama beklenen olmadı.
Arkadaşının yüzüne ciddi bir yüz ifadesiyle bakan genç, “Hayır maça gelemem. Biliyorsun ben evlendim, artık gözü yolda olan ve sürekli evde bekleyen bir eşim var. Bundan böyle hayatıma daha dikkat etmeliyim.” dedi. Bu ifadeyi duyan arkadaşı önce hayretle baktı arkadaşının yüzüne, ardından alaylı bir tavırla “Vay, vay, vay kılıbık kardeşim, yüreği sevgi dolu pek muhterem ev erkeği, bakıyorum da ilk haftada boyunun ölçüsünü almışlar. Nedir bu evdekileri ihmal etmemeliyim, artık maça gelmeyeceğim lafları?” diyerek yeni evli genç arkadaşını ayıpladı.

Yeni evli genç tam ağzını açmış arkadaşına bir cevap verecekti ki yan taraflarında oturan nur yüzlü bir dedenin konuşmasıyla başını o tarafa çevirdi. O zamana kadar olanları göz ucuyla takip eden dede söze karıştı. “Gençler kusura bakmayın az önce konuştuklarınıza kulak misafiri oldum. Ve bu misafirlik beni yıllar öncesine götürdü. Şimdi müsaadenizle size o gün başımdan geçen ve bugün sizin sayenizde hatırladığım olayı anlatmak istiyorum.” diyerek başladı anlatmaya.

“Yeni evlenmiştim, mahalleden çok sevdiğimiz arkadaşlar bir program yapmış, birlikte eğlenmek istemişlerdi. Tabii beni de çağırmışlardı. Durumu eşime anlatarak gittim; ama akşam olmak üzereyken geri döneceğime dair söz verdim. Kalkmak üzere hareket edince durumu arkadaşlarıma izah etmeye çalıştım ama hepsi birden anlaşmışlar gibi az önce arkadaşının sana ‘maça gelmiyorum’ dediğin için söylediği şeyleri söylediler. Kimisi kılıbık, kimisi korkak kimisi ‘daha önce böyle değildin, evlendin böyle oldun’ tarzında şeyler söylediler. Anlayacağınız zor durumdaydım. Ya eve gidip akşamı eşimle geçirmeyi tercih ederek korkak ve kılıbık olacak, ya da arkadaşlarımla kalarak onların baskısıyla güya kazak erkek olduğumu ispatlayacaktım. Her şeyi göze alarak oradan ayrılmaya karar verdim. Yolda gelirken evimize çok yakın olan caminin hocasıyla karşılaştım.

Durumu ona açmaya karar verdim. Söylediği “Sen kılıbık değil, kalbi ılıksın.” ifadesi o kadar hoşuma gitti ki, o günden bugüne ismim hep kalbi ılık olarak kaldı. Bu yüzden ben bunca hayatım boyunca evde asıp kesen, sövüp döven, bağırıp çağıran, kırıp dökenlerle değil, kalbi ılıklarla oturup kalkarım. Öylelerinin aslında erkeklik dedikleri onları pohpohlayan nefislerinden başkası değil. Hz. Peygamber gerçek pehlivanı bize bakın nasıl anlatıyor: “Gerçek pehlivan öfkelendiği zaman nefsine hakim olabilen kimsedir.” (Müslim, Birr, 106)

Sonra beni bir kenara çekerek konu ile ilgili Hz. Peygamber’in söylediği birkaç hadisi de ekleyerek şu kalbi ılığı evde bekleyen eşinin yanına gönderdi.

Biz bazen yabancıya bir melek gibi davranır, yüzüne güleriz de eve geldiğimizde bizden sevgi bekleyen ev halkına karşı ifrit kesiliriz. Yabancı insan ne yapsın senin güzel ahlakını. Evet, elbette ki ona da güzel davranılmalı; ama, güzel davranış, yani güzel ahlak ilk başta hayatı birlikte yaşadıklarımıza lazım değil mi?

Bir başka yerde de yine en hayırlıdan bahseden Allah Resulü usvetül hasene olarak kendisini de örnek göstererek bize olmamız gereken hali anlatıyor. Hz. Aişe anlatıyor: “Hz. Peygamber (sas) buyurdular ki: “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı hayırlı olandır. Ben aileme karşı hepinizden daha hayırlıyım...” O gün bana korkak diyen ve kılıbık olmakla eleştiren arkadaşlarımın birçoğu ya eşinden ayrıldı ya da zehir zemberek bir aile hayatları oldu. Oysa Allah Resulü’nün sözlerini hayatıma düstur edindiğim için evim çoluk çocukların oynaştığı bir cennet köşesine döndü. Varsın bana korkak desinler. Ben Rabbimin ne dediğine kulak verir, her zaman kalbi ılıklardan olmayı tercih ederim.” Hakkınızı helal edin.

Dedenin bu anlattıklarından sonra kendisini maça davet eden arkadaşının yüzüne anlamlı anlamlı bakan genç “Sen istersen bana kılıbık demeye devam et. Ben maça gelmeyerek evde dört gözle beni bekleyen eşimin yanına giderek “Kalbi ılık”lardan olmaya kararlıyım.” diyerek ayrıldı. Dede, gencin arkasından gülerek bakıyordu.

Alıntı-Ailem

mavci

Yönetici
Eeeeee....

Eeeeee....

Sizler kılıbık mı yosa KALBİ ILIK mısınız????:evet

mavci

Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

Ben kararımı verdim:
Ben KALBİ ILIK birisiyim...
:a15:

Ya siz?

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bu olay günlük yaşamda hep başımıza gelen bir hadisedir. Sanırım insan oğlu olduğu müddetçe de devam eder. Aynı durumlardan bende geçtim bir kaç sefer ama hiç tereddüt etmeden evimi tercih ettim. Demekki kalbi ılıklık bende de var.. Bundan sonra sen kılıbıksın diyenlere bizlerde kalbi ılık olarak cevap verebiliriz.
Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Allah razı olsun.

mavci

Yönetici
...

...

Bu olay günlük yaşamda hep başımıza gelen bir hadisedir. Sanırım insan oğlu olduğu müddetçe de devam eder. Aynı durumlardan bende geçtim bir kaç sefer ama hiç tereddüt etmeden evimi tercih ettim. Demekki kalbi ılıklık bende de var..
Bundan sonra sen kılıbıksın diyenlere bizlerde kalbi ılık olarak cevap verebiliriz.
Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Allah razı olsun.

Aynen kardeşim...:a15:
Allah CC. cümlemizden razı olsun...

mavci

Yönetici
Henüz 10 kişi katılmış...:a09:
Bizler 10 kişi miyiz yahu...:a11:

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
aklıma şu fıkra geldi :D bide hafize anne nin paylaştığı fotoğraf var tabi :D

Camide hoca efendi vaaz verirken,cemaate seslenmiş;
-'Karısından korkanlar ayağa kalksın' demiş!
Herkes ayağa kalkmış,sadece bir kişi ayağa kalkmamış!
Hoca ayağa kalkmayan birisini görünce sevinerek sormuş;
-'Sen karından korkmuyor musun?' demiş.
Adam;
-'Karımın adını duyunca dizlerimin bağı çözüldü,kalkamıyorum' demiş!

belki de ankete katılım o yüzden düşük olmuştur :p :D

ama işin özü
Sizin en hayırlınız, ailesine karşı hayırlı olandır. Ben aileme karşı hepinizden daha hayırlıyım...

Elfida08

Kayıtlı Kullanıcı
Sen istersen bana kılıbık demeye devam et. Ben maça gelmeyerek evde dört gözle beni bekleyen eşimin yanına giderek “Kalbi ılıkâ€￾lardan olmaya kararlıyım.â€￾

bakcez görcez bizim herif nasıl?

mavci

Yönetici
aklıma şu fıkra geldi :D bide hafize anne nin paylaştığı fotoğraf var tabi :D

Camide hoca efendi vaaz verirken,cemaate seslenmiş;
-'Karısından korkanlar ayağa kalksın' demiş!
Herkes ayağa kalkmış,sadece bir kişi ayağa kalkmamış!
Hoca ayağa kalkmayan birisini görünce sevinerek sormuş;
-'Sen karından korkmuyor musun?' demiş.
Adam;
-'Karımın adını duyunca dizlerimin bağı çözüldü,kalkamıyorum' demiş!

belki de ankete katılım o yüzden düşük olmuştur :p :D

ama işin özü
Sizin en hayırlınız, ailesine karşı hayırlı olandır. Ben aileme karşı hepinizden daha hayırlıyım...

Güzel katkıydı ibra :a32:

ylnz51

Kayıtlı Kullanıcı
Evde bekleyenin olduğu için erken gitmenin neresi kılıbıklık?Erkeklik dediğin eşine şiddetle kabalıkla muamele etmek demek değildir.Sana olan saygısının nedeni,sana olan sevgisi ve güveni olursa işte o zaman tam bir aile reisi olursun.

Ben,evli olan bir arkadaşıma gece geç saate kalması için teklifte bulunmaz aksine açık açık kovardım :) Hadi evine git artık,geç oldu hanımını bekletme yarın yine buyur gel diye :)

Ve evlenmişsen,evinde bir bekleyenin varsa,iki ihtimal:

Ya telefon edip izin isteyeceksin

Ya da tıpış tıpış evinin yolunu tutacaksın.

Öyle istediğim saatte giderim kimseye hesap vermem gibi pofpoflanmaya gerek yok.

Bizim peygamberimiz,ev işlerine dahi yardım eden kendi söküğünü kendisi diken bir peygamber.Dilese elini sıcak sudan soğuk suya sokturmazdı ama öyle değildi.

Vuran,söven,inciten bi insan olup da korkudan saygı gösterilmesi yerine,kalbi ılık insan olmak daha yeğdir.

İmam soracak haklarınızı helal ediyor musunuz diye,velev ki karın yemeğini hazırlayan kirli çamaşırlarına kadar yıkayan o kadın bi helal etmiyorum derse hah işte o zaman görürsün maçoluğu :) Ana bana hakkından sonra gelir eş hakkı ve helal etmezse gönülden vay helalliği alamayanın haline :)

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Behlül Dana, Halife Harun Reşid'den bir mazbata istemiş.
Altında halifenin mühürünün olduğu, "kim ki hanımından korkuyorsa, hemen bu mazbata sahibine bir merkeb vere" şeklinde bir fermanmış bu.
Aldığı bu fermanla yola koyulmuş ve altı ay ortadan kaybolmuş Behlül Dana.
Lafı uzatmayalım, altı ay sonra dönmüş başkente Behlül. Halife pencereden dışarıyı seyrederken ne görsün... Arkasında büyük bir kalabalıkla-silüet olarak görünüyor ama- önde bir adam....
Bakmış ki Behlül Dana önde, arkasında onlarca merkep..."Hemen bana getirin,evine gitmeden önce" diye emretmiş.
Birazdan huzurundaymış Behlül.
"Seni çok özledim" demiş halife.
Behlül Dana Harun Reşid'e "bir köye uğradım, çok güzel bir kız gördüm. Onu seninle evlendirelim" deyince...
Harun Reşid parmağını dudaklarına götürmüş "aman sus, içerde hanım duymasın"
Behlül Dana gülmüş:
"Sen iki merkep vereceksin"

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Şu anki gençler eşlerine yardım ediyor aslında ediyor da Allah rızasını gözeterek değil bence...kafin erkek eşittir bende çalışıyorum oda yardım edecek .onun hizmetcisi değilim diyen genckizlarimizda hiç küçümsenmeyecek kadar çok fazla.. maalesef çocuk bakmayada yemek yapmaya da acizler...bunun da suyu çıktı abi..herkes Allah rizasini gozetse hayat cennet olur da olmuyor maalesef

mavci

Yönetici
Şu anki gençler eşlerine yardım ediyor aslında ediyor da Allah rızasını gözeterek değil bence...kafin erkek eşittir bende çalışıyorum oda yardım edecek .onun hizmetcisi değilim diyen genckizlarimizda hiç küçümsenmeyecek kadar çok fazla.. maalesef çocuk bakmayada yemek yapmaya da acizler...bunun da suyu çıktı abi..herkes Allah rizasini gozetse hayat cennet olur da olmuyor maalesef
Rabbimizin rızası için eşler birbirine yardımcı olmalı tabi ki...
Yoksa üç günlük dünya için zaten herkes birbirine yardımcı oluyor...
Rabbim bizlere iki dünya saadeti nasip etsin inşallah ? Aminn

GEVHER

Yönetici
Aslında sadece aile içi ilişkilerde değil tüm ilişkilerde gözetilmesi gereken unsur EMPATİ ...

Eşine ve çocuklarına yapılan her davranışı Allah rızası için yaptığımızda ne büyük kazançlarımız oluyor inşallah :

1. Allah rızasını kazanıyorsun
2. Bu niyetle attığın her adım ibadet sayılıyor..
3. Aile içi muhabbet artıyor

Her koşulda kazançlı yine biz oluyoruz .. Daha ne olsun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt