Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KELEBEKTEN, BİLGİSAYARA ÇÖZÜM (1 Kullanıcı)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Günümüzde bilgisayarlar hayatımızın her anına girmiş durumdalar. Evimizde, işyerlerimizde hatta arabalarımızda... Günün yirmi dört saatini bilgisayarların başında geçirebiliyoruz. Bu kadar yoğun kullanıma sahip olan bilgisayarlardaki teknoloji de her geçen gün büyük bir hızla gelişiyor. Yaşam standartlarının yükselmesi bilgisayarların işlem hızının da aynı hızda gelişmesini gerektiriyor. Böylece bilgisayarlar gün geçtikçe daha da hızlanıyorlar. Yeni çıkan modeller baş döndürücü hızlara rahatlıkla ulaşabiliyor. Bilgisayarların işlem hızını belirleyen çiplerin daha hızlı olması, daha fazla işlemi daha kısa sürede yapabilmesi anlamına geliyor. Ancak bu çipler hızlandıkça daha fazla elektrik kullanılmasına sebep oluyor ve bu hızlı işlemlerin sonucunda çip aşırı derecede ısınıyor. Bilgisayar çipinin erimemesi için ise soğutulması şart. Ancak mevcut pervane fanlar, son model çipleri soğutmaya artık yeterli olamıyor. Bu ısınma problemine yeni çözüm arayışları içindeki çip tasarımcıları sonunda doğadan hazır bir çözüm bulduklarını açıkladılar. Bilim dergisi Mercekte bu çözüm şöyle aktarılıyor:

'Kelebek kanatları, tasarımlarında mükemmel bir yapıyı da beraberlerinde taşıyor. Tufts Üniversitesinde yapılan araştırma, kelebeğin kanatlarında bir soğutma sistemi olduğunu ortaya çıkardı. Bu soğutma sisteminin bilgisayar çiplerinin mevcut soğutma sistemi ile karşılatırıldığında çok daha yüksek bir performansa sahip olduğu ifade ediliyor. Bu konu ile ilgili olarak, Amerikan Ulusal Bilim Kurumundan, makine mühendisi Prof. Dr. Peter Wongun başkanlığında bir araştırma ekibi kurulmuştur.
123.jpg

123m.jpg

Kelebekler soğuk kanlı canlılar oldukları için vücut ısılarını en verimli şekilde, devamlı olarak düzenlemek zorundadırlar. Bu çok büyük bir problemdir. Çünkü uçarken sürtünme ile büyük miktarda ısı oluşacaktır. Bu ısının acil olarak soğutulması gerekmektedir. Aksi halde kelebeğin hayatını sürdürebilmesi mümkün olmayacaktır. Çözüm ise, kanın kanatlardaki çok ince film benzeri dokuların içinden geçirilmesi ile sağlanır. Böylece vücutta oluşan ısı giderilmiş olur.'

Bu yeni soğutma tekniğinin, Intel ve Motorola gibi çip üreticilerinin hizmetine 2 yıl içinde girmesi planlanmaktadır. Unutulmamalıdır ki kelebeklerdeki bu eşsiz tasarım, ilk ortaya çıktıkları andan beri vardır. Aksi durumda kelebeklerin yaşaması mümkün değildir. Kelebek kanatlarının böyle kusursuz bir çözümle birlikte yaratılmış olması, onları yaratan güç sahibinin aklını bizlere tanıtır. Bu güç Allaha aittir. Allah herşeyin hakimi ve güçlü olandır.

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KELEBEKTEN, BİLGİSAYARA ÇÖZÜM

aliyem valla yazının rengi çok göz alıcı yalan yok okuyamadım miyop ve ranklere karşı duyarlı bir kardeşinizim o yüzden ama güzel şeyler yazmışındır:D

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
mabet_bekcisi yazdı:
aliyem valla yazının rengi çok göz alıcı yalan yok okuyamadım miyop ve ranklere karşı duyarlı bir kardeşinizim o yüzden ama güzel şeyler yazmışındır:D

canım değiştireyim hemen rengini, üzülüdüm bu arada, çok geçmiş olsun, rabbim şifa versin, aman gözlerine dikkat et..
allah razı olsun canım kardeşim çok sağol geçmiş olsun dedin ama geçmez doğuştan rabbimin verdiği allaha şükür olsun

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun kardeşim çok sağol B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

bismillahirahmanirrahim
çok sağol alkiyem çok güzel bir bilgi allah ne güzellikler yaratmış ya şükür bütün verilenlere.çok güzel bir paylaşı.allaha eöanet ol canım benim

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

mabet_bekcisi yazdı:
bismillahirahmanirrahim
çok sağol alkiyem çok güzel bir bilgi allah ne güzellikler yaratmış ya şükür bütün verilenlere.çok güzel bir paylaşı.allaha eöanet ol canım benim

amin ecmain inş. evet kardeşim, rabbimizin eserleri, mucizeleri bunlar.. beğendiğine sevindim;) Allaha emanet ol. selam ve dua ileB)

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
mabet_bekcisi yazdı:
aliye_aliye yazdı:
mabet_bekcisi yazdı:

canım değiştireyim hemen rengini, üzülüdüm bu arada, çok geçmiş olsun, rabbim şifa versin, aman gözlerine dikkat et..
allah razı olsun canım kardeşim çok sağol geçmiş olsun dedin ama geçmez doğuştan rabbimin verdiği allaha şükür olsun

Allah senden de razı olsun kardeşim, üzüldüm ya.. ama doğuştan bile olsa bir tedavi yöntemi vardır mutlaka değil mi? şimdi lazerle falan yapılıyor, imkanlarınız varsa değerlendir.. daha da ileri gitmemesi için, sen de korumaya çalış inş. rabbimize her zaman şükürler olsun kardeşim. her şeyimiz bizlere bir imtihan.. rabbim hakkıyla verenlerden etsin bizleri inş. selam ve selametle kalB)B)
allah razı olsun kardeşim sen üzülme.benim durumum biraz farklı malesef tedavisi yok.evet gerçekten büyük imtaan bu .en azından benim gibilere fırsatım olsa sana naltırdım aslında

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
mabet_bekcisi yazdı:
aliye_aliye yazdı:
mabet_bekcisi yazdı:
aliye_aliye yazdı:
mabet_bekcisi yazdı:

Allah senden de razı olsun kardeşim, üzüldüm ya.. ama doğuştan bile olsa bir tedavi yöntemi vardır mutlaka değil mi? şimdi lazerle falan yapılıyor, imkanlarınız varsa değerlendir.. daha da ileri gitmemesi için, sen de korumaya çalış inş. rabbimize her zaman şükürler olsun kardeşim. her şeyimiz bizlere bir imtihan.. rabbim hakkıyla verenlerden etsin bizleri inş. selam ve selametle kalB)B)
allah razı olsun kardeşim sen üzülme.benim durumum biraz farklı malesef tedavisi yok.evet gerçekten büyük imtaan bu .en azından benim gibilere fırsatım olsa sana naltırdım aslında

anlat canım, ne zaman istersen seni dinlerim
allah razı olsun aliyem biliyorum ama burası pek yeri değil sanırım yani anlatırım ama pek uyguın düşmez .ama sana şunu diyeyeim.ya kusura da bakma konun sohbet havasında gitti ama.hakkını helal et.benim hayatımı okumak isterseniz GOOGLE dan ALBİNO yazın ve hürriyetime tıklayın okuyun.o insan ben değikim ama aynılarını yaşadım

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

korkma dediğini yaptım kardeşim yok bişey sadece albinoyum o kadar

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

aldıysan kaldırıyorum güzel kardeşim

carmelo89

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun güzel bir paylasım olmuş...

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ÇOK GÜZEL KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN EMEĞİNE SAĞLIK HARİKA BİR BİLGİB)B)
SELAM VE DUA İLE KAL İNŞAALLAH.B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt