Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Lütfen yardım. Bu sunnet doğru mu? (1 Kullanıcı)

Aslankaplankartal

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaslar, Hz. Muhammed Efendimiz'in (sav) böyle bir sünneti var miydi? Lütfen bilen biri yardımcı olsun. Bunu internette bir sayfada gördüm.

"1:cool:Gusülden sonra abdest almzadı"

yakais

Yasaklı Kullanıcı
NİSA Suresi :43. Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu
müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta
bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da
bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi
meshedin. Şüphesiz Allah, çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.

MAİDE Suresi :6. Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza
mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin.
Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya
kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin

Yukarıda görüldüğü gibi Gusül Abdesti ;Eller dirseğe kadar,Baş mesh,yüz,ayak topuğa kadar ,yıkama yapılır...
Ağız ve burun yıkanır...
Boydan yakınıldığı için zaten abdestte yıkanması gereken yerler artı tüm vücut yıkanır...
Niyet çok önemlidir...
Acizane şüphede kalacaksanız güsul dan sonra namaz abdest ti alabilirsiniz...
Sadece Güsul abdesti ile de namaz kılabilirsiniz...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bir bilen büyüğümüz abdest üstüne abdest ...;Nur üstüne nurdur...Diyordu ve Muhammed Mustafa A.S. 'ın yüzünün suyu hürmetine ne olur abdestli olun...Diyordu ...Selamlar...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Birde şu hususa dikkat etmek lazım...Abdest aldın ise artık acaba deme o da vesvese verir...Aldın ise acaba şuramı yıkamışmıydım gibi şüpheye düşmemek lazım...Kabul makamı Allah C.C. dolayısı ile hiç çekinme güven ve dayan ''O'' bize yeter...Selamlar...

Aslankaplankartal

Kayıtlı Kullanıcı
Aydinlatici cevaplar için teşekkür ederim! Allah razı olsun yardım için

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt