Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Muhammed Mustafa A.S. 'a Ümmed olmak istiyorum... (2 Kullanıcı)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Yarabbimiz büyük ve yücedir..
Yarabbimize Hamd ve şükürler olsun...

Yarabbim....
Muhammed Mustafa A.S. 'a Ümmed olmak istiyorum...
Senden bunu diliyor bunu istiyorum....
Nasip et Yarabbimiz...

Arkadaşlarım...
Sırat-ül Mustakim yolundan yürüyerek devam edeceğimiz Muhammed Mustafa A.S. 'a Ümmed olmak istiyorum konulu forumda sizleride aramızda görmek istiyoruz...
Selam ve Sevgilerimle...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Muhammed Mustafa A.S. ın şefaatine talibim ve onun ümmet 'inden olmak istiyorum...
Bu yolda bize yardım et Yarabbimiz...
İnşallah...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
2- BAKARA SÛRESİ

128. “Rabbimiz! Bizi sana teslim olmuş kimseler kıl. Soyumuzdan da sana teslim olmuş bir ümmet kıl. Bize
ibadet yerlerini ve ilkelerini göster. Tövbemizi kabul et. Çünkü sen, tövbeleri çok kabul edensin, çok
merhametli olansın.”

134. Onlar gelip geçmiş bir ümmettir. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz
onların yaptıklarından sorumlu tutulacak değilsiniz.

143. Böylece, sizler insanlara birer şahit (ve örnek) olasınız ve Peygamber de size bir şahit (ve örnek)
olsun diye sizi orta bir ümmet yaptık.
Her ne kadar Allah’ın doğru yolu gösterdiği kimselerden
başkasına ağır gelse de biz, yönelmekte olduğun ciheti ancak; Resûl’e tabi olanlarla, gerisingeriye
dönecekleri ayırd edelim diye kıble yaptık. Allah, imanınızı boşa çıkaracak değildir. Şüphesiz Allah,
insanlara çok şefkatli ve çok merhametlidir.

144. (Ey Muhammed!) Biz senin çok defa yüzünü göğe doğru çevirip durduğunu (vahiy beklediğini)
görüyoruz. (Merak etme) elbette seni, hoşnut olacağın kıbleye çevireceğiz. (Bundan böyle), yüzünü
Mescid-i Haram yönüne çevir. (Ey Müslümanlar!) Siz de nerede olursanız olun, (namazda) yüzünüzü
hep onun yönüne çevirin
.
Şüphesiz kendilerine kitap verilenler, bunun Rabblerinden (gelen) bir
gerçek olduğunu elbette bilirler. Allah, onların yaptıklarından habersiz değildir.

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Bir gariplik var bu işte, ne dersen de Muhammed 'e(s.a.v) seslensede aynı şeyleri hissederim bende ..
Rabbim Muhammed'e ümmed eyle, ileri gittim görmüş gibi seven ashabından, ilk inananlardan say diye...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bir gariplik var bu işte, ne dersen de Muhammed 'e(s.a.v) seslensede aynı şeyleri hissederim bende ..
Rabbim Muhammed'e ümmed eyle, ileri gittim görmüş gibi seven ashabından, ilk inananlardan say diye...

Tabi ki öyle olacak...Aynı Kıble ''Kabe''...Aynı yön ...Hamd olsun...Dua 'nız çok güzel İNŞALLAH...

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykum selam. Aramıza hoşgeldiniz kardeşim. Hayırlara vesile olması temennilerimle.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
ve aleykum selam. Aramıza hoşgeldiniz kardeşim. Hayırlara vesile olması temennilerimle.

Amin inşallah...
Haydi Muhammed Mustafa A.S. 'a Ümmed olma isteğimiz için kendimizi hazırlayalım mı?...

Allah 'ım af edicisin affı çok seversin o halde beni de afet...
Allahümme inneke afüvvün kerimun tuhibbü'l-afve fa'fu annî ...
diyelim...
Her gün...

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum
Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin ümmetinden olanlardan oluruz insaALLAH...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
selamun aleykum
Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin ümmetinden olanlardan oluruz insaALLAH...

İnşallah...Zaten af duası kendilerine ait tavsiye ettikleri duadır...
Ayrıca 66 adet estağfurullah derlermiş...
Her gün...
Selamlar...

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Alemlerin Efendisi (s.a.v) için söylenmiş çok bilinen bir söz: “ Doğarken Ümmetim, yaşarken Ümmetim, Mi’racta Ümmetim, ölüm anında Ümmetim dedi. Mahşerde de Ümmetim diyecek!”
Bu sözü hiç düşündünüz mü?.. Ümmet; geniş kitle demek! Kur’an, kuşlar ve diğer hayvanlar için de ümmet tabirini kullanır. Terim anlamını genişleterek düşünürsek YARATILMIŞLARIN TAMAMI; ÜMMET diyebiliriz!..
Niçin Efendimiz “ümmetim” diyor? Her güzel şeyi niye ümmetine istiyor? Ömrünü ümmete hakikâti fark ettirmeye adaması neden ?..
Kişisel Gelişim, NLP ya da Farkındalık seminerlerinde çokça söylenen bir olgu; Mutlu olmak istiyorsanız MUTLU ETMEYE ÇALIŞINIZ! Hakiki Mutluluk VERMEKTİR! Hakiki huzur PAYLAŞMAK ve BAŞKALARI İÇİN KOŞMAKTIR!..
“ Ya Rabbi bana ver!” sözüne kıyasla “Rabbim ümmete, insanlığa, başkalarına bol bol ver!” diye dua etmeyi Ümmet kavramı çerçevesinde çok anlamlı buluyorum!..
“Kendim için istiyorsam namerdim” sözünü samimiyetle söyleyenlere, Ümmete adanmayı yaşam ilkesi olarak seçenlere, istenecek BENi bir kenara iterek Biz kavramındaki Biri fark edenlere, kendisi dışındakileri kendinden gayrı görmeyenlere; Ümmetim diyen Rasül’ ün izinde yürüyenlere selam olsun!..
M.doğramacı.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Alemlerin Efendisi (s.a.v) için söylenmiş çok bilinen bir söz: “ Doğarken Ümmetim, yaşarken Ümmetim, Mi’racta Ümmetim, ölüm anında Ümmetim dedi. Mahşerde de Ümmetim diyecek!”
Bu sözü hiç düşündünüz mü?.. Ümmet; geniş kitle demek! Kur’an, kuşlar ve diğer hayvanlar için de ümmet tabirini kullanır. Terim anlamını genişleterek düşünürsek YARATILMIŞLARIN TAMAMI; ÜMMET diyebiliriz!..
Niçin Efendimiz “ümmetim” diyor? Her güzel şeyi niye ümmetine istiyor? Ömrünü ümmete hakikâti fark ettirmeye adaması neden ?..
Kişisel Gelişim, NLP ya da Farkındalık seminerlerinde çokça söylenen bir olgu; Mutlu olmak istiyorsanız MUTLU ETMEYE ÇALIŞINIZ! Hakiki Mutluluk VERMEKTİR! Hakiki huzur PAYLAŞMAK ve BAŞKALARI İÇİN KOŞMAKTIR!..
“ Ya Rabbi bana ver!” sözüne kıyasla “Rabbim ümmete, insanlığa, başkalarına bol bol ver!” diye dua etmeyi Ümmet kavramı çerçevesinde çok anlamlı buluyorum!..
“Kendim için istiyorsam namerdim” sözünü samimiyetle söyleyenlere, Ümmete adanmayı yaşam ilkesi olarak seçenlere, istenecek BENi bir kenara iterek Biz kavramındaki Biri fark edenlere, kendisi dışındakileri kendinden gayrı görmeyenlere; Ümmetim diyen Rasül’ ün izinde yürüyenlere selam olsun!..
M.doğramacı.

Doğrudur efendim...;
Allah C.C. nun rızası olmadan Muhammed Mustafa A.S. 'ın Ümmeti olunmaz...Önce Allah C.C. size veya bize sevgisini,sevdiğini buyuracak sonrasında gene Kendileri size Cennet Kapısını açacak ve önce Muhammed Mustafa A:S: a...Örneğin..;
Selimi çok sevdim bak onun Cennete ki yeri diye buyuracak...sonrasında Peygamber Efendimiz çok sevindiğini buyurup Sen artık benim Ümmetimden oldun .Benim Ümmetimden olanlar...Şu görevi yapmalı diyecek O zaman tamam olur...Ancak bir gün diğer güne eşit olmayacak hep kendinizi koruyacaksınız ki hak etmeye devam etmeniz mümkün olsun...
Acizane sunarım...
Bu yolda ben değil biz gerekir...
Bana değil bize uygundur...
Yazdıklarınız çok güzel size katılıyorum...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Muhammed Mustafa A.S.'ın Ümmeti olmayı arzulayana , her gün bu dualar ne güzel yakışırdı; eğer bilseydik...;
Aşk' la sunmaya arz etmeye daima devam ederdik....;

1.Allah 'ım af edicisin affı çok seversin o halde beni de afet... ''Her gün en az bir defa''
Allahümme inneke afüvvün kerimun tuhibbü'l-afve fa'fu annî ...

2.Estağfurullah...''Her gün en az 66 defa''

3.Allahümme Rabbenâ âtina fid'dünyâ haseneten ve fil'âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn
Allah'ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.''Her gün en az bir defa''

Acizane bilgilerinize sunarım...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Aşk ile geldim kapına, dedi ümmed oldun bana
Sahi aşk ne dedi bana?
Sen, ben yok biriz bir , bir manada
Ya hay, Ya Hak senden başka var mı?
Ete kemiğe bürünen yokluktan gelen, yokluga giden var mı?
Benden bana, senden sana (camdan cama aşkımı söyledim sana)
Ah ! islamiyet geniş bir yelpaze toplar tüm insanları sancagında, Mevlana anladı , aşık idi maşuk oldu...
Maşukluk kavramı hayat buldu, sevilen sevilende görünen (derin konular bahsetme) tamam yahu!
Ümmed olmak aynı kapta toplanmak, altını seven altına döner...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Aşk ile geldim kapına, dedi ümmed oldun bana
Sahi aşk ne dedi bana?
Sen, ben yok biriz bir , bir manada
Ya hay, Ya Hak senden başka var mı?
Ete kemiğe bürünen yokluktan gelen, yokluga giden var mı?
Benden bana, senden sana (camdan cama aşkımı söyledim sana)
Ah ! islamiyet geniş bir yelpaze toplar tüm insanları sancagında, Mevlana anladı , aşık idi maşuk oldu...
Maşukluk kavramı hayat buldu, sevilen sevilende görünen (derin konular bahsetme) tamam yahu!
Ümmed olmak aynı kapta toplanmak, altını seven altına döner...

Ne güzel söylediniz...Ümmed adayı hep Allah C.C. ve Muhammed Mustafa A.S. Efendimizden konuşmak ister....

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Ümmet olmak için önce Ümmet olanların izini arayıp bulmak gerek...
O zaman yanlışa düşmeden ...
Doğru yolda ve doğru hedefte oluruz...
Haydi hep beraber o izi bulalım....

O zaman idrak ederiz ki dünya Ahiretin tarlası imiş...
Ek temiz nur tohumlarını tarlaya ...
Hasat et...dünyada iken Ahiretini...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bir müddet yazı ve yorumlara (Soru sorulmadığı sürece) ara vermek istiyorum...
Teşekkürler...

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
"Ey Ümmet-i Muhammed! Siz insanların iyiliği için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği yayar, kötülüğü önlemeye çalışırsınız; çünkü Allah'a inanırsınız." (Âl-i İmran, 3/110)
Görüldüğü üzere bu ayet-i kerimede Hz. Muhammed (asv)'in ümmetinin en hayırlı ümmet olduğu belirtilmektedir. Ancak bu hayriyyet / hayırlı olma vasfı belli şartlara bağlanmıştır. Bu şartlardan birincisi iyiliği yaymaları, ikincisi kötülüğü önlemeye çalışmaları, üçüncüsü ise Allah'a inanmış olmalarıdır. Bunun mefhum-i muhalifine baktığımızda ortaya şu sonuç çıkar: Bu şartları haiz olmayan ümmet- i Muhammed, hayırlı ümmet olma vasfıyla nitelendirilemez. Nitekim Hz. Ömer (ra)'in bir keresinde haccederken bazı insanların hoş olmayan hareketleri karşısında "Siz insanların iyiliği için çıkarılmış en hayırlı bir ümmetsiniz..." ayetini okuduktan sonra söylemiş olduğu şu sözleri bu gerçeği teyit etmektedir:
"Kimin bu ümmetten olmak hoşuna gidiyorsa Allah'ın bu ümmet için buyurduğu şartları yerine getirsin." (Taberî, Câmiu'l-Beyan, 7: 102).
Eğer ümmet-i Muhammed bu vasfın devamlı ve kalıcı olmasını, kesintiye uğramamasını istiyorsa, mezkur şartları yerine getirmesi gerekir. Bu vasfın devamlılığı demek, ümmet kendi inandığı değerlerine sahip çıkmış ve muhafaza etmiş demektir. Ümmeti ümmet yapan ve ona değer kazandıran ve milletler arası muvazenede değerler üstü değer kazandıran özellik budur.
Allah (c.c.) dileseydi yeryüzünde olan bütün insanlar bir tek ümmet olurdu (Mâide, 5/48; Hûd, 11/118; Şûrâ, 42/8). O zaman da hür irâdenin ve denemenin bir anlamı kalmazdı. İnsanlardan dileyen İslâm ümmetinin, dileyen de küfür ümmetlerinin bir üyesi olabilir. İnsan bu konuda serbesttir. Ma'rufu (iyiliği) emreden, münkeri (kötülüğü) önlemeye çalışan İslâm ümmeti, insanlık içerisinden çıkartılmış en hayırlı ümmettir (Âl-i İmran, 3/110). Allah'ın yarattıkları arasında bazı ümmetler, hakka iletirler ve hak ile adâlet yaparlar (A'râf, 7/181).
İşte, insanlar arasından çıkartılmış en hayırlı ümmet olan İslâm ümmeti, diğer ümmetlere karşı üstün bir konumdadır. Üstünlüğü soy, kabile, renk, sosyal sınıf, zenginlik ve iktidar sahipliği gibi şeylerde görmeyen İslâm, takvâyı üstünlük derecesi saymış; insanlar arasında kim takvâ sahibi olursa, kim en yüce değerleri Allah rızâsı için ahlâk haline getirirse o üstün olur. Bu yüce erdemin de ancak İslâm'ın getirdiği ilkelerle kazanılacağı açıktır. İslâm ümmetinin üstün olduğunu bizzat Peygamberimiz (asm) haber veriyor (Ahmed bin Hanbel, 5/383).
Her peygambere uyan topluluklar o peygamberin ümmeti sayılırlar. Bu anlamda İslâm'a inanan bütün Müslümanlar Muhammed ümmetidir. Peygamberimiz (asm) bütün insanlığa peygamber olarak gönderildiği için, bütün insanları O'nun ümmeti, O'nun topluluğu olarak sayanlar da bulunmaktadır. İslâm ümmeti, Kur'an'a göre bir tek ümmettir.
"Gerçek şu ki, sizin ümmetiniz tek bir ümmettir. Ben de sizin Rabbinizim, öyleyse bana ibâdet ediniz." (Enbiyâ, 21/92; ayrıca bk. Mü'minûn, 23/52). Aynı imam / önder etrafında (Hz. Muhammed (asv)'in izinde), aynı vahye tabi olarak bir araya gelmiş, Tevhid dinine gönül vererek, vahdete ulaşmış, aynı amaca gitme gayretinde olan bir ümmettir.
Ayrıca İslâm ümmeti vasat (orta, aşırı olmayan) bir ümmettir, ki diğer insanlar üzerine, İslâm'ın hak din olduğu, üzerinde oldukları yolun 'doğru yol' olduğu hususunda şâhitlik yapacaklar. İnkârcıların ve haddi aşanların dâvetlerine uymadıklarına, onların emrilerinin (işlerinin) rüşd (sağlam, yarayışlı) olmadığına da tanıklık edecekler. İslâm ümmeti bir denge toplumudur. İnançta, amelde, hayatı değerlendirmede, cezâ vermede ve yargılamada orta yolu izler. Hiç bir konuda aşırı değildir. Batı toplumlarında ortaya çıkan fanatizm ve fundamentalizm ile ilgisi yoktur. Hakka ve adâlete uygun hareket etmek, insanlara her konuda örnek olmak onların özelliğidir. Tabiatta, inançta ve hayatı yaşamada denge üzerindedir.

sorularla islamiyet

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Yazı için teşekkürler ...İnanın Ümmed konusu çok önemli bir konu ...
Allah C.C. 'nu sevdiğinizi,
Muhammed Mustafa A.S. 'ı sevdiğinizi,Allah C.C. ve Muhammed Mustafa A.S. 'ın sevdiklerini sevdiğinizi,
Allah C.C aşkı ile dolu olduğunuzu ,
Her nefeste ''Allah C.C. nu aradığınızı onun razı olduğu KUL 'lardan olmayı istediğinizi içerir...
"Kimin bu ümmetten 'Muhammed Mustafa A.S 'ın ' olmak hoşuna gidiyorsa Allah'ın bu ümmet için buyurduğu şartları yerine getirsin."
Bu ifade gerçekten en önemli sözdür...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
"Kimin bu ümmetten 'Muhammed Mustafa A.S 'ın ' olmak hoşuna gidiyorsa Allah'ın bu ümmet için buyurduğu şartları yerine getirsin."
Ümmed oldum demekle , Ümmed olunmaz yukarıda buyurulduğu gibi Muhammed Mustafa A.S. 'ın Ümmedi olanın yapması gereken vazife vardır...
Bu vazife KUL a Allah C.C. ve Muhammed Mustafa A.S. tarafından iletilir...
İşte bu vazife ifa edilirse Ümmed oldunuz demektir...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Ümmed olmak Cenneti Alaya kavuşmak demektir...
Selam olsun onlara...
Allahım C.C. ;bize de nasip et....İNŞALLAH...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt