Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Muhammed Mustafa A.S. 'a Ümmed olmak istiyorum... (1 Kullanıcı)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Diyeceksiniz ki bu vazife nedir?
Bu vazife Allah C.C. veya Muhammed Mustafa A.S tarafından o KUL 'a ''yani insana ''özel verilir...
O yüzden bilinse dahi söylenemez...
Bu vazife verilmeden önce Cenneti Ala Müjdesi iletilir...Daha sonra Benim Ümmed'im oldun ,Muhammed Mustafa A.S. 'ın Ümmed'i olanın .......Vazifeyi daima ifa etmesi gerekir...diye buyurulur...
Acizane İLİM sahibi olan büyüğümüz tarafından bize aktarılan olarak size iletmek istedim...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Kısacası ben Muhammed Mustafa A.S. ın Ümmedi oldum demekle Ümmed olunmaz...
İstek önemli .ancak; Ümmed olmaya layık olacak TAKVA sahibi olmaya gayret etmek lazım...

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
BU BÜYÜK PEYGAMBER (S.A.V.)’E KİM ÜMMET OLMAK İSTEMEZ KİBöyle bir Peygamber (S.A.V.)’in ümmeti olmak, en büyük saadettir. Çünkü bizden önceki Peygamberler bile, bu ümmetten olmak istemişlerdir.Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’e biraz benzemek, Allah-u Teâlâ (C.C.)’nün rızasını, sevgisini kazanmaya ve günahların affına sebep olur. Peygamberimiz (S.A.V.)’e benzemek nasıl olur? O’nun getirdiği dine, sünnetine uymak, O’na benzemek olur. Fakat asıl önemli olan, O’nun vazifesine yardımcı olmaktır. Kim bunu yaparsa O’nun sevgilisi olur, O’nun Ümmeti olur.Bu konuda Üstad Bediüzzaman Hazretleri de şöyle buyurmuştur:

“Evet, bin üç yüz elli senede, her sene üç yüz elli milyon insanların sultanı ve onların ruhlarının mürebbîsi ve akıllarının muallimi ve kalblerinin mahbubu ve her günde, es-sebebü ke’l-fâil sırrınca, bütün o ümmetinin işlediği hasenâtın bir misli, sahife-i hasenâtına ilâve edilen ve şu kâinattaki makasıd-ı âliye-i İlâhiyenin medarı ve mevcudatın kıymetlerinin teâlîsinin sebebi olan o zât-ı Ahmediye Aleyhissalâtü Vesselâm, dünyaya geldiği dakikada “Ümmetî, ümmetî” rivayet-i sahiha ile ve keşf-i sadıkla dediği gibi, mahşerde herkes “Nefsî, nefsî” dediği zaman, yine “Ümmetî, ümmetî” diyerek en kudsî ve en yüksek bir fedakârlıkla, yine şefaatiyle ümmetinin imdadına koşan bir zâtın gittiği âleme gidiyoruz. Ve o güneşin etrafında hadsiz asfiya ve evliya yıldızlarıyla ışıklanan öyle bir âleme gidiyoruz.İşte o zâtın şefaati altına girip ve nurundan istifade etmenin ve zulümat-ı berzahiyeden kurtulmanın çaresi, sünnet-i seniyyesine ittibâdır.”

(Lem’alar – 26. Lem’a)Evet, bu Ümmet, sahip olduğu dini değerleri itibariyle en hayırlı ümmet olma vasfını her zaman özünde taşımalı, tutum ve davranışlarıyla da hayırlılığını her zaman göstermelidir.Sahip olduğu özellikleri ihya edip canlandırma mecburiyetinde olduğunun şuurunda olmalıdır.Bunu gerçekleştirmenin yolu da Kuran’a, Sünnet’e ve altın nesil Sahabe-i Kirama bağlı kalmaktan geçer.O’NA ÜMMET OLMAK, NE BÜYÜK ŞEREF.YA RABBİ! BİZİ AHİRETTE, PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V.)’E LAYIK ÜMMET OLARAK HAŞRET, VE BİZİ O’NUN ŞEFAATİNDEN MAHRUM ETME!BİZİ O’NA ÜMMET YAPAN RAHMAN (C.C.)’A HAMDOLSUN, ÂLEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERİLENE DE SALÂT VE SELAM OLSUN!

Ahmet Tanyeri – DİYARBAKIR

yakais

Yasaklı Kullanıcı
O’NA ÜMMET OLMAK, NE BÜYÜK ŞEREF.YA RABBİ! BİZİ AHİRETTE, PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V.)’E LAYIK ÜMMET OLARAK HAŞRET, VE BİZİ O’NUN ŞEFAATİNDEN MAHRUM ETME!BİZİ O’NA ÜMMET YAPAN RAHMAN (C.C.)’A HAMDOLSUN, ÂLEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERİLENE DE SALÂT VE SELAM OLSUN!

Elinize sağlık...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Sana ÜMMED olmak istiyorum... Ya Resulullah ''A.S.'' ne olur kabul et...
Rabbim C.C. ne olur nasip et...
Selamlar...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Acizane neye üzülüyorum biliyor musunuz ?...Muhammed Mustafa A.S. a Ümmet olmak arzusu her insanda var ...Ancak bilmiyoruz ki Ümmet olabildik mi ?
Konu açılalı günler geçti hiç bir arkadaşım ''45 gündür merak edip bir yorum yazmadı ''soru sormadı...Ben şunu yapıyorum faydasını gördüm sizde yapın demedi...
Biz namaz kılmak ,oruç tutmak vs...İşte oldun Ümmet sanırız ama öyle olmadığını hiç kimse söylemedi hep sanki kendimizi gerçekten Ümmet sandık ...Allah C.C. gecinden versin Öbür aleme geçtiğimizde şok geçireceğiz...Umutlar suya düşecek...Cahil olduğumuzdan...
Peki ne yapalım ...Öğrenelim...
Tamam o zaman ''Allah 'ım C.C.seni çok seviyorum ...Muhammed Mustafa A.S. ı da çok seviyorum ...Sende onu çok sev'' diyerek... başlayalım...
Ne zamana kadar e biraz takip edeceksin ne zaman duydun ki Ümmet oldun işaretin şu ...o zamana kadar...
''Sır'' bu kadarla sınırlı kalsın...Sonra gelişir...İnşallah...

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Çıkış yolumuz, Allah’ın Kitabına ve Peygamberimiz (asm)'ın sünnetine sımsıkı sarılmaktır, asla bırakmamaktır. O'nun tebliği kıyamete dek geçerlidir. O'nun tebliği bizim de tebliğimiz, O’nun tevhit mücadelesi bizim de tevhit mücadelemizdir.

Peygamberimiz (asm)’ın sünneti, onun gibi Kuran’ı yaşamak, ona itaat etmektir. Onun gibi yaşamak, O’nun gösterdiği çabanın bir benzeri ile Kuran'ı dünyaya yaymaya çalışmak, ahlâk olarak gücümüzün yettiğinin en fazlasıyla O’na benzemek için gayret etmektir.

Resûlullah (asm), “Andolsun, sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resûlü'nde güzel bir örnek vardır.” (Ahzab Suresi, 21) ayetiyle bildirildiği üzere bizim için en güzel örnektir.

Peygamberimiz (asm), devlet yönetiminden ticarete, eğitimden sosyal dayanışmaya kadar birçok konuda bizi bilgilendirir. O'nun sünnetinin en belirgin özelliği, kolaylığıdır. "Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız. Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz" (Buhari) buyurarak bu gerçeği ifade eder.

Peki, kolay olduğu halde neden zor görüyoruz? O’nun sünnetini gereği gibi yaşadığımızı söyleyebilir miyiz?

"Kim sünnetimi ihya ederse, beni ihya etmiş olur. Kim beni ihya ederse Cennette benimle beraberdir" buyurur Peygamberimiz(asm) ve sonsuza kadar O’nunla birlikte olma müjdesi verir. Peki, bizler, sünnetini gereği gibi ihya edebiliyor muyuz?

Resûlullah (asm), Allah'ın kendisine indirdiğinden başkasına uymayacağının kararlılığı içindedir. Bu kararlılıkla hak dini, en güzel ve en doğru şekliyle insanlara bildirir. Bizler ise zaaflara, hırslara, tutku dolu isteklere sahibiz. Dini kabul etmemize rağmen bu zayıflıklarımıza zaman zaman yeniliyoruz. Zaaf ve tutkularımızı terk edeceğimiz yerde dinin hükümlerini terk ediyoruz.

Eşimizin-dostumuzun, akrabalarımızın nasıl karşılayacağından emin olamadığımızdan, dinin bazı hükümlerini yerine getirmekten çekiniyoruz. Dine uygun olmayan kimi alışkanlıklarımızdan vazgeçemiyoruz.

O, Kur'an'ın ifadesiyle, ... 'Kör olanla, gören bir olur mu? Yine de düşünmeyecek misiniz?" (Enam Suresi, 50) buyururken, bizler birçok sorumluluğumuzu görmezden geliyoruz.

Allah'ın buyruğu olan yardımseverliği hayatımızın her anında sergileyebiliyor muyuz? Esirlere, yolda kalmışlara, zorluk içindeki yoksullara, yetimlere ne kadar yardım ediyoruz? İhtiyacımızdan artakalanını infak etmemiz gerekirken, bu sorumluluğumuzu gereği gibi yerine getiriyor muyuz? Peygamberimiz (asm), "infak et, arşın Rabbi eksiltir diye korkma" buyururken biz vicdanımızı devreye sokarak gerçekten ihtiyacımız olanı mı ayırıyoruz, yoksa eksileceğinden korkarak yığıp biriktiriyor muyuz?

Peygamber Efendimiz (asm), "…Şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin." (Kalem Suresi 4) ayetinde de belirtildiği üzere çok güzel ahlaklı, şefkatli, anlayışlı bir insandı. Müminlerin sorunları ile ilgilenir, imanlarını artırmaları yönünde onlara hatırlatmalar yapardı. Onların sıkıntıya düşmesi gücüne giderdi. "Ve müminlerden, sana tabi olanlara (koruyucu) kanatlarını ger." (Şuara Suresi, 215) ayeti gereği şefkat dolu ve esirgeyiciydi.

Bizler ise onun güzel ahlakını tanımak, ona benzemek, ahirette O’nunla yakın olabilmek için ne kadar çaba gösteriyoruz? En güzel örnek yanı başımızda iken bizler kendimize başkalarını örnek alıyor, onların davranışlarına, konuşmalarına, giyim tarzlarına özeniyor, onlar gibi yaşamaya çalışıyoruz. İnsanları doğru olana, en güzel ahlâk ve tavra özendirmek önemli bir sorumluluğumuz iken kendimiz bu güzel ahlâkı yaşamak için ne kadar çaba içindeyiz?

Rabbimiz, "Kendilerinden önce o yurdu (Medine'yi) hazırlayıp imanı (gönüllerine) yerleştirenler ise, hicret edenleri severler ve onlara verilen şeylerden dolayı içlerinde bir ihtiyaç (arzusu) duymazlar. Kendilerinde bir açıklık (ihtiyaç) olsa bile (kardeşlerini) öz nefislerine tercih ederler. Kim nefsinin 'cimri ve bencil tutkularından' korunmuşsa, işte onlar, felah (kurtuluş) bulanlardır” (Haşr Suresi, 9) buyurarak Ensar’ı övüyor ve bize örnek gösteriyor.

Bizler ise din kardeşlerimiz için ne kadar fedakârlıkta bulunuyoruz?
Peygamber Efendimiz (asm), "Merhamet edin, merhamet olunasınız. Af edin, af olunasınız. Yazık laf ebesi olanlara. Yazık günahlarına bilerek devam edip, istiğfar etmeyenlere" ve "merhamet etmeyene merhamet edilmez" (G. Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis) buyuruyor. Peki, bizler şefkatli ve merhametli olmayı ne kadar önemsiyoruz?

"Allah refikdir (merhametli ve şefkatli), rıfkı sever ve rıfka mükabil verdiğini başka hiçbir şeyle vermez.” (Kütüb-i Sitte, Muhtasarı Tercüme ve Şerhi) sözleriyle bizi uyarırken Resûlullah, biz O'nun şefkatli ve merhametli kişiliğini ne kadar örnek alıyoruz? Allah'ın rızasını kazanıp, aramızdaki kardeşlik bağlarının artmasına ve güçlü bir birlik olmamıza vesile olacak olan bu duyguları ne kadar yoğun yaşıyoruz?
Bediüzzaman, Muhammed(asm)’ı şöyle anlatır; "Nasıl kâinat insan için yaratılmış ve kâinattan maksud ve müntehab insandır; öyle de, insandan dahi en büyük maksud ve en kıymettar müntehap ve en parlak ayine-i Ehad ve Samed, elbette Ahmed-i Muhammed'dir."

Hepimiz aynı peygamberin ümmeti olma bilinci ile ona layık birer mümin olmaya çalışırsak, yeryüzünde barışın ve esenliğin kaynağı olabiliriz. Bu yüzden çıkış yolumuz, Allah’ın Kitabına ve Peygamberimiz (asm)'ın sünnetine sımsıkı sarılmaktır, asla bırakmamaktır. O'nun tebliği kıyamete dek geçerlidir. O'nun tebliği bizim de tebliğimiz, O’nun tevhid mücadelesi bizim de tevhid mücadelemizdir.

Hz. Ebu Bekir(ra) şöyle der: "Yüce Allah, Muhammed aleyhisselama dinini ayakta durduracak, buyruğunu açıklayıp hakim kılacak, tebliğ görevini yerine getirecek ve Allah yolunda savaşacak kadar ömür yaşattıktan sonra, O'nu vefat ettirdi."

... Ancak O, hâlâ diridir. Bize düşen O'nun gibi, örtümüzden sıyrılmak, dirilmek, kalkıp uyarmaktır.

fuat turker..

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Çok güzel teşekkürler...
Ümmet olmak Allah C.C. nun ...Habibi Muhammed Mustafa A.S. ve bütün Peygamber A.S. ların sevgisini kazanmak ''hatta Meleklerin dahil '' la olur...
İşareti önce Allah C.C. sizi sevdiğini buyurur...
Sonra Cenneti Ala 'da sizin için Kösk hazırlattırır...Yani dünya hayatında size Cennet köşkünü lütfeder...
Bu Muhammed Mustafa A.S. ın Habibullah Ümmetinin mükafatıdır...
O yüzden Diğer Peygamber A.S. lar Muhammed Mustafa A.S. a Ümmet olmayı arzu ederler ve Allah C.C. na arz ederler...
Zaten tamamı Ahir zamanda Ümmeti olacaklardır...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
''Allah 'ım C.C.seni çok seviyorum ...Muhammed Mustafa A.S. ı da çok seviyorum ...Sende onu çok sev'' diyerek... başlayalım...
ve...

''La İlahe İllallah '' ile beraber arza devam edelim...
İnşallah...
Gayret bizden ...
Takdir Allah C.C. dandır...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Gonlunuze saglik, kilik kiyafetiyle bu is tamam diyenlere ne demeli???Hic ,hic demeli ama oda olmali
devami?? devami asli takvayi anlamali yasamali, Be hey ölüye kurân okuyanlar size ne demeli???
Islam diride yasamak icin olmali, icimde kizginlik var, islam diye dayatilanlar sekilden ote gidemezler, sekillerde carcabuk degisirler
Neyi mi uyguladik?? Ahlakini, sevdim , sevdim, ki ona benzemeye ozendim, sekili neyleyim? ne sakalim var, ne biyigim, soyle simdi ummetmiyim???ama Takvasina hayranim, oylesini gormedim, hasa vardir benzeyeni Rabbim nasil gosterdin??
Insallah deyip dediginine inanan (yoksa bu is olmaz diye derler insallah, )
Rabbim peygamberini sevdiginde gosterdin, harikaydi, hem ilim, hem iyilik hem isminden biri vardi adi hilm, basbaskaydi
Sakali olanda vardi ama tukurdu yere Resulu hic gibi gore... sakalini neyleyim tukurdu yere Resulu kizdirdi bir kere
Resulu sevdim, sevmesem degisir mi seklim, sevdigime benzemek icin huylarimi degistirdim
Cihadi neyleyim, nefsim yeter dedim, soyle simdi resulu niye sevdin???
Ey Rabbul alemin, isimlerini sevdim, Kimseye kiyamaz ya merhametini, sevkatini... sendeki isimleri yansitmasini sevdim
Sevdim , sevdim SEN olmasini sevdim,
Yollarina guller doktum hani sen benimdin???
Rabbim gullerini sevdim, al artik su kalbi , sahibi zaten sensin...
Istemem be garip, sen beni ne zannettin???Daha dur sevdiklerimi gormedin???

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Gonlunuze saglik, kilik kiyafetiyle bu is tamam diyenlere ne demeli???Hic ,hic demeli ama oda olmali
devami?? devami asli takvayi anlamali yasamali, Be hey ölüye kurân okuyanlar size ne demeli???
Islam diride yasamak icin olmali, icimde kizginlik var, islam diye dayatilanlar sekilden ote gidemezler, sekillerde carcabuk degisirler
Neyi mi uyguladik?? Ahlakini, sevdim , sevdim, ki ona benzemeye ozendim, sekili neyleyim? ne sakalim var, ne biyigim, soyle simdi ummetmiyim???ama Takvasina hayranim, oylesini gormedim, hasa vardir benzeyeni Rabbim nasil gosterdin??
Insallah deyip dediginine inanan (yoksa bu is olmaz diye derler insallah, )
Rabbim peygamberini sevdiginde gosterdin, harikaydi, hem ilim, hem iyilik hem isminden biri vardi adi hilm, basbaskaydi
Sakali olanda vardi ama tukurdu yere Resulu hic gibi gore... sakalini neyleyim tukurdu yere Resulu kizdirdi bir kere
Resulu sevdim, sevmesem degisir mi seklim, sevdigime benzemek icin huylarimi degistirdim
Cihadi neyleyim, nefsim yeter dedim, soyle simdi resulu niye sevdin???
Ey Rabbul alemin, isimlerini sevdim, Kimseye kiyamaz ya merhametini, sevkatini... sendeki isimleri yansitmasini sevdim
Sevdim , sevdim SEN olmasini sevdim,
Yollarina guller doktum hani sen benimdin???
Rabbim gullerini sevdim, al artik su kalbi , sahibi zaten sensin...
Istemem be garip, sen beni ne zannettin???Daha dur sevdiklerimi gormedin???

Kusura bakmayın bende bilen biri değilim ama acizane duyduğumu,bildiğimi yazayım...
Allah C.C. Kul 'u ile yalnız başbaşa dır.Onunla dilediği gibi irtibat kurar.Kul'un haberi olur veya olmaz.Bazen fark eder veya hisseder acaba der,bazen hisseder Allah 'ım C.C. sen bizi korudun der.
Şükür ve hamd etti mi sinyal Allah C.C. dadır .Anında birde La ilahe İllallah derse işte demeyin keyfinize öyle caka için değil ha ...
Allah C.C. için vede içten ...Kimse duymasın caka olmasın...
Kılık kıyafet Edebe uyan orta hal, orta karar, bak içinde yaşadığın halka ...ne güzel...Çalıştığın yere ,devlet kanuna uyacaksın ,fitne fesat olur mu...Hile ,haram yakışır mı?...senin kararın bana ne ...
Kur'an canlıdır oku da ne için okursan oku...Ölüde alacağını alır,diride.
Yazarı yaratılan değil ...onun kelamı...kelamı C.C...anla artık...Rabbin C.C. Kelamı sana ne...
Ölü senden daha iyi alır ama heyhat defter kapalı...''Bazıları halen açık'' alır ki ne alır sana şifre aktarır...şifre...
Öyle üflemekle olmaz ...
Tabi benim gibi bir dünyalık lı birine okursan orada kalır alır mı almaz ..kendine faydası yok garibin ne yapsın zavallı Cehennem odunu olmuşuz...ama olsun o almazsa almasın ama ya Allah C.C. aldırırsa?
Kime zararı... faydalı faydalı...Bırakma garibi çaresiz yaşadı İNSAN işte tabi ki dünyanın nefsi de olacak Ahiretin nefsi de...
E yeter artık sanki kendini bir şey bilen gibi kesildin...Sus...
Tamam sustum...
Selam ile...
Allah C.C. nun dileği varsa olsun yani İNŞALLAH...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Muhammed Mustafa A.S. 'ın Ümmetinden olmak isteyen ...
Önce Allah C.C. nun ve Muhammed Mustafa A.S. ın sevgisini kazanmalı...
Sonra Farz ve Sünnetlere sarılmalı...
Allah İlmine kucak açmalı....
İLME layık davranmalı...
Arz da edep çizgisine sarılmalı...
Cenneti Ala yı kazanmalı...
Müjdeyi bizzat Muhammed Mustafa A.S. dan almalı ve Muhammed Mustafa A.S. ın Ümmeti olmalı...
Selamlar...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt