Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Müslüman olarak Hayır mı üretiyoruz , Şer mi ? (1 Kullanıcı)

GEVHER

Yönetici
Vakit Gazetesi yazarlarından Hüseyin Öztürk 'ün yazısı yüzüme bir tokat gibi çarptı.
Durup kendimi sorgulamamı sağladı :
'' Bir müslüman olarak Hayır mı üretiyorum Şer mi? ''

Siz değerli kardeşlerimizin de bu sorgulamayı yapmasını istedim .
(Büyük hesap gününde vereceğimiz sorguya hazırlıklı olmak için ,şimdiden kendimize çeki düzen vermemiz adına )

İşim gereği insan ilişkilerine önem veriyor, gözlemlerde bulunuyorum.
“Gördüğünü ört (dedikoduya meydana verecek görüntüler), görmediğini söyleme (duyduklarını görmüş gibi anlatma)” tavsiyesine uyulmadığını görüyorum. Tabii bunların içinde ben de varım.

“Kâinat daima hareket halindedir” denilir. İnsan da her gün hem bedenen hem de düşünce itibariyle hareket halindedir. Hareket eden tüm varlıklar yenilenir ve yeni şeyler üretir.
İnsan ise mayasına göre ya hayır üretir, ya şer. Üretmekle kalmayıp bir de pazarlar.
Kötülerin mekânlarında kötülük, iyilerin mekânlarında iyilik satılır.
Hayır üretenlerle şer üretenlerin kıyasıya yarıştığı bir dünyada yaşamanın zorluğunu görüyor ve biliyoruz.
Bu çerçevede; “İnsan ilişkilerimizi yeniden gözden geçirelim ve hayatın akışını masaya yatırıp, projektör tutalım, bakalım karşımıza nasıl bir manzara çıkacak” istedim.
O sebeple; bir yol haritası çizmek için bazı Hadis-i Şerifleri, başta kendime olmak üzere; isteyip, dileyenlerin istifadesine sunmayı arzu ettim.
“Yol haritası çizmek için” derken kimseye öğüt, nasihat veya telkinde bulunma niyetim yok. Ben de sütten çıkmış ak kaşık hiç değilim. Özellikle kendimi test ettim ve ikmale kaldım. “Belki kendisini test etmek isteyen sevgili dostlarımız ve okuyucularımız vardır” diye sizlerle paylaşmak istedim.

Buyrun bakalım :

* “Cehennem nefse hoş gelen şeylerle kuşatılıp örtülmüştür. Cennet ise zorluklar ve nefsin istemediği şeylerle çepeçevre sarılmıştır.”

* “Ademoğlu için iki vadi dolusu mal olsaydı, mutlaka bir üçüncüyü isterdi. Ademoğlu’nun iç boşluğunu ancak toprak doldurur. Allah tövbe edenleri affeder.”

* “Bir sürüye salınan iki aç kurdun sürüye verdiği zarar, kişinin mal ve şeref hırsıyla dine verdiği zarardan daha fazla değildir.”

* “Kardeşini bir günahından dolayı ayıplayan kişi, o günahı işlemedikçe ölmez.”

* “Ya öğreten ya öğrenen ol. Ya dinleyen ya da seven ol, beşincisi olma helak olursun.”

* “Müslüman kardeşini hor görmesi, kişiye kötülük olarak yeter.”

* “Gıybet yapan Cennete giremez.”

* “İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.”

* “Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa, misafirine ikramda bulunsun.”

* “Allah’tan korkun ve çocuklar arasında adaletli davranın.”

* “Güçlü kimse insanları güreşte yenen değil, öfkelendiği zaman, öfkesine hâkim olandır.”

* “Üç dua vardır ki, kabul edilmesinde şüphe yoktur. Mazlumun duası, yolcunun duası, ana babanın çocuğuna duası.”

* “Herhangi bir genç, yaşından dolayı bir ihtiyara hürmet ederse, Allah ta o gence, yaşlılığında hizmet edecek kimseler verir.”

* “Akraba ile ilişkisini kesen Cennete giremez.”

* “Ana babalarınıza iyi davranın ki, çocuklarınız da size öyle davransın.”

* “Yaşlılarla oturun, âlimlere sorun.”

* “Allah, sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve görevi iyi yapmasından hoşnut olur.”

* “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.”

* “Birbirinize buğz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin, Ey Allah’ın kulları kardeş olun. Bir Müslüman’a üç günden fazla, (din) kardeşiyle dargın durması helal olmaz.”

* “Bir mü’minin, diğer mü’minlere karşı durumu; parçaları birbirine sımsıkı kenetlenmiş bir binanın, taş ve tuğlaları gibidir.”

* “Hakkında pek çok insanın aldandığı iki nimet vardır. Biri sağlık, diğeri boş vakittir.”

* “Ölüyü mezara kadar üç şey takip eder; çoluk çocuğu, malı ve ameli. Bunlardan ikisi geri döner, ameli ölüyle baş başa kalır.”

* “Her kul ölmeden önceki hali üzere diriltilir.”

* “Sizden biriniz, kendisi için istediği bir şeyi, Müslüman kardeşi için de istemedikçe, gerçekten iman etmiş olmaz.”

* “Fakirleri kollayıp, gözetiniz. Aranızdaki zayıflar sayesinde Allah’tan yardım görüp rızıklanırsınız.”

* “Dünyaya fazla bağlanma ki, Allah seni sevsin. İnsanların elindekilere göz dikme ki, insanlar seni sevsin.”

* “Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.”

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum
fevkelade uyarici bi yazi ve Efendimiz 'in (s.a.v) mubarek sözleri; insALLAH anlayip uygulayanlardan oluruz...
Allah (Azze ve Celle) yar ve yardimcimiz olsun.
selametle

s.a.v: (Sallallahu Aleyhi vesellam)

GEVHER

Yönetici
selamun aleykum
fevkelade uyarici bi yazi ve Efendimiz 'in (s.a.v) mubarek sözleri; insALLAH anlayip uygulayanlardan oluruz...
Allah (Azze ve Celle) yar ve yardimcimiz olsun.
selametle

s.a.v: (Sallallahu Aleyhi vesellam)

ve aleykümselam Gurbette kardeşimiz ...

Peygamberimize layık bir ümmet olabilmek için , O 'nun gittiği yoldan gitmemiz ve O 'nun sünnetlerini uygulamamız gerekiyor.
Bu yolda ne kadar doğru ilerliyoruz ? Sorgulamak için güzel bir yazı...

Allah Celle Celalühe emanet olunuz.

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
çok teşekkürler yazınız süperdi peygamberi efendimizin yolunu yani gitmemiz gereken yolu

gideceğimiz yol allah (cc) hz . muhammed (sav) yoludur

allahım sen bizibu yoldan ayırma

allaha emanet olun

GEVHER

Yönetici
çok teşekkürler yazınız süperdi peygamberi efendimizin yolunu yani gitmemiz gereken yolu

gideceğimiz yol allah (cc) hz . muhammed (sav) yoludur

allahım sen bizibu yoldan ayırma

allaha emanet olun

Duanıza amin diyorum BUKET58 kardeşimiz.
Siz de Rabbimize emanet olunuz.

PeNYe.Zz

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm çok güzel bir yazıydı..gerçektende insana güzel gelen şeyler cehenneme sürüklüyor..zor olan ise cennete.biz nefsimize hakim olmalı irademize sahip çıkmalıyız.peygamber efendimizin yolundan ayrılmamalıyız..ümmetinin bu hale geldiğini görüyorsa ne kadar üzgündür..layık olamadık ona..:(

_YUSUF_

Yönetici
Selamun Aleykum
Mevlarazı olsun kardeşim
Hayırlı ve tesirli bir paylaşım olmuş
Allah'u tealaya emanet olun

GEVHER

Yönetici
selamünaleyküm çok güzel bir yazıydı..gerçektende insana güzel gelen şeyler cehenneme sürüklüyor..zor olan ise cennete.biz nefsimize hakim olmalı irademize sahip çıkmalıyız.peygamber efendimizin yolundan ayrılmamalıyız..ümmetinin bu hale geldiğini görüyorsa ne kadar üzgündür..layık olamadık ona..:(

ve aleykümselam kardeşim...

Hatalarımızdan ders alır , yanlışlarımızı düzeltir ve O ' nun sünnetlerinin muhteviyatını anlayıp, uygularsak ; O 'na layık ümmet olma yolunda ilerlemiş oluruz.

Ümit kesmek müslümanlara yakışmaz.
Hayırlı günler.

GEVHER

Yönetici
Selamun Aleykum
Mevlarazı olsun kardeşim
Hayırlı ve tesirli bir paylaşım olmuş
Allah'u tealaya emanet olun

ve aleykümselam YUSUF kardeşimiz...

İnşaAllah idrak eden ve hayatlarına uygulayabilenlerden oluruz.
Rabbimiz sizden de razı olsun.

GEVHER

Yönetici
2.

2.

Vakit Gazetesinde Yavuz Bahadıroğlu da aynı konuya bugün değinmiş.
Benim için bir tevafuk diyorum , mutlaka çıkarmam gereken bir ders var demek ki...

“İnsan” olmanın anlamı üzerine...

Tarihimiz baştan sona “insanlık” örnekleriyle doludur...
Bu konuda zaman zaman o kadar ileri gidilmiştir ki, Osmanlı mülkünü gezmeye gelen Avrupalı gezginlerin dudakları uçuklamış, “Bu kadar da olmaz!” demek zorunda kalmışlardır.
Tarihteki insanımız insana saygılıydı, çünkü insan olmanın ne anlama geldiğini biliyordu.
Bir birimizin hakkını-hukukunu bu anlayış içinde gözetiyor, bizimle aynı dini, aynı inancı, aynı milliyeti, aynı siyaseti, aynı kıyafeti paylaşmayanlara karşı, yine bu anlayış içinde müsamahakâr olabiliyorduk.
Çünkü “kul” olduğumuzu biliyorduk. Bizi “efendi”lik makamına yücelten işte bu “kulluk şuuru”ydu.

Sonra her şey değişti.
Kendimizi okumayı ve okuyarak hayatı kavramayı unuttuğumuz gibi başkalarına saygı duymayı da unuttuk.

Şimdi gelin, aşağıdaki tüm sorulara “evet” deyin de, ondan sonra oturup “insan olmanın anlamı” üzerine kafa patlatalım:

- Zaferi ve hezimeti, galibiyeti ve mağlubiyeti, başarıyı ve başarısızlığı, kârı ve zararı aynı olgunlukla karşılayabiliyor musunuz?

- Yüreğinizde açan her çiçeği sulayabiliyor, yüreğinize gelen her baharı koklayabiliyor, din, dil, ırk, renk ayırımı yapmadan her bayramı kutlayabiliyor, kendi iç mehtabınızda gölgenizi gezdirebiliyor musunuz?

- Hiç ummadığınız bir zamanda, ummadığınız zorluklarla karşılaşmanız halinde de şükredebiliyor musunuz?

- Rotanızı başkasına sorarak, danışarak değil, kendi iç güneşinizin aydınlığında kendi yürek pusulanıza bakarak bulabiliyor musunuz?

- Zindanda özgürlüğü, esarette hürriyeti yaşayabiliyor musunuz?

- İnanıyor, inandığınızı yaşıyor ve her gerektiğinde imanınızın burcunda dirilebiliyor musunuz?

- Yüreğinizi her daim hayata ve tüm sevgilere açık tutuyor musunuz?

- Vehimlerinizden, endişelerinizden, kuşkularınızdan, korkularınızdan, tereddütlerinizden ve nefretinizden örülmüş utanç duvarlarını bir hamlede yıkıp hayatla buluşabiliyor musunuz?

- Kendiniz için istediğinizi başkaları için de isteyebiliyor musunuz?

- Size vermeyene sizde olandan verebiliyor, hem kendinizi, hem malınızı insanlarla paylaşabiliyor musunuz?

- Size acımayana da acıyabiliyor musunuz?

- Size taş atana ekmek sunabiliyor musunuz?

- Diken olup yüreklere batacağınıza, çiçek olup yüreklerde açabiliyor musunuz?

- Hata ettiğiniz zamanlarda hiç yüksünmeden özür dileyebiliyor musunuz?

- Sizden nefret ettiğini bile bile, size nefret besleyeni sevebiliyor musunuz?

- Yaradılış hikmetine uygun bir hayat yaşayabiliyor musunuz?

- Gerektiğinde dünya malından geçebilecek bir insani boyutta kalabiliyor
musunuz?

- Sizin inancınızdan, sizin milletinizden, tarikatınızdan, cemaatinizden, partinizden, takımınızdan, ilinizden, ilçenizden, köyünüzden olmayan birine de “kardeş” gözüyle bakabiliyor, hiç karşılık beklemeden sevebiliyor musunuz?

- Size yanlış yapan birine hakkınızı helal edebiliyor musunuz?

- Tanıyın tanımayın, insanları selamlıyor, selamlarken gülümsüyor, karşılık verenlerin halini-hatırını soruyor musunuz?

- Elinizde, avucunuzda var olandan fakirin hakkını ayırıyor musunuz?

- İşyerinizde çalışan, ya da yönettiğiniz insanların aile durumlarıyla ilgileniyor, haklarını eksiksiz veriyor musunuz?

- Akşam yorgun argın geldiğiniz evinizde, size sevdiğiniz bir şeyler hazırlamak için çırpınan eşinize, “eline sağlık” diyor musunuz?

- Annenizi, babanızı memnun ediyor, en azından bu konuda çaba gösteriyor musunuz?

- Hayatı sorgulamak yerine yaşamayı tercih ediyor musunuz?

- Her gününüzü son gününüz gibi yaşamaya çalışıyor, böyle bir hassasiyet içinde bulunuyor musunuz?

- Hakkı-hukuku, haramı-helâlı gözetiyor, “günah” işlememek, “yanlış” yapmamak için uğraşıyor musunuz?

- Tanıyın tanımayın, zora düşmüş insanların elinden tutmayı, ama asla başlarına kakmamayı biliyor musunuz?

- Daima okuyor, yeni şeyler öğrenme çabası içinde oluyor musunuz?

Ne kadar “evet”, o kadar “insan!”
Böylece “insan olmanın anlamı nedir?” sorusu da bir cevaba kavuşmuş oldu işte.

( Yavuz Bahadıroğlu - Vakit Gazetesi )

GEVHER

Yönetici
“Bir sürüye salınan iki aç kurdun sürüye verdiği zarar, kişinin mal ve şeref hırsıyla dine verdiği zarardan daha fazla değildir.”

lokman25

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH (CC) razı olsun kardeşim çok faydalanıyoruz.

GEVHER

Yönetici
“Müslüman kardeşini hor görmesi, kişiye kötülük olarak yeter.”

BULENT TUNALI

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.bilsankimya.com
* “Dünyaya fazla bağlanma ki, ALLAH seni sevsin. İnsanların elindekilere göz dikme ki, insanlar seni sevsin.”

GEVHER

Yönetici
* “Dünyaya fazla bağlanma ki, ALLAH seni sevsin. İnsanların elindekilere göz dikme ki, insanlar seni sevsin.”

Allah Celle Celalüh razı olsun Bülent Tunalı kardeşimiz, böyle önemli bir konuyu güncelleyerek bulunduğunuz yardım için.
Hayırlı günler dilerim.

GEVHER

Yönetici
“ Ya öğreten ya öğrenen ol. Ya dinleyen ya da seven ol, beşincisi olma helak olursun. ”

hasgül

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim bizleri hayr üreten kullarından eylesin inşallah.

Emeğine sağlık kardeşim, güzel ve faydalı bir konuya değinmişsiniz.
Selametle..

GEVHER

Yönetici
Rabbim bizleri hayr üreten kullarından eylesin inşallah.

Emeğine sağlık kardeşim, güzel ve faydalı bir konuya değinmişsiniz.
Selametle..

Amin ...
Rabbimiz hepimize bu önemli konudan faydalanmayı nasip etsin.
Yazarlarının yüreklerine ve emeklerine sağlık.

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim....
allah c.c. razı olsun...
çok güzel ve idrak edilecek bir konuya deginmişsin....
inşallah idrak edenlerden oluruz...
evet insan düşününce hatalarını bulabiliyor...
inşallah rabbimin bagışladıgı kullardan oluruz...
kardeşim. affına sıgınarak senden birşey isteyecegim...
bundan 1 sene önce benim açtıgım bir konuya sen fikrini yazmıştın. o kadar güzel bir yazı idiki, kelimeler hala beynimde duruyor. sanki sen yazmadında tek tek bana anlatmış gibi kulaklarımda sözlerin ugulduyor...
neyse kardeşim sözü uzatmayayım. allah c.c senden razı olsun...
sözlerin bana ışık oldu. hakkını helal etmeni istiyorum...
selam ve dua ile..
allaha emanet ol...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt