Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NAMAZ VAKİTLERİNİN SIRRI.... (1 Kullanıcı)

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
:a15:ben de teravihe gidenlerden oldum inşallah.çok maneviyat dolu oluyor.evet,bu cemaat sıkıntısı her yerde var.Rabbim iman gücü versin cümlemize.camiler boş kalmasın inşallah..
selam ve baki dualarımla..

amin kardeşim inşaallah, selametle.. :a03:

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküme selam kardeşim.Allah kabul etsin ne güzel.ben gidemedim inşallah yarın gitmeye başlıcam.kızım gelicek istanbuldan onu bekliyorum.Rabbim herkese nasip etsin.

amin inşaallah, Rabbim hepimizinkini kabul etsin hayırlısıyla..
kızınız da hayırlısıyla gelir inşaallah, selametle... :a16:

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim
Güzelmiş kim yazdı acaba bunu merak ettim

Allaha emanet olunuz

Amin sizdende inş Okuduğum zaman resmen içim sızladı eğer küstürürsek bizden gider ve birdaha gelmez
(Rabbim hakkı ile kılanlardan değerini bilenlerden eylesin Amin..)

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
AMİN, AMİN, AMİN....
selametle....

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
s.a arkadaşlar..Ne mutlu bizim cami 2 katlı %75 doldurduk hayırlı cemaat vardır. biraz çocuklar ses yapıyordu ama öyle öyle alışacaklar camiye.Kırıcı söz söyleyip soğutmayalım küçük kardeşlerimizi.

iLLeGaLTM

Kayıtlı Kullanıcı
AS
Darısı benimde başıma o kadar özledim ki o manevi ortamı :(

CanerD

Kayıtlı Kullanıcı
Kendimi, bugün 11 ay gurbette geçirmiş, ve bugün memleketime gelmiş gibi hissettim, teravih namazını kılmak için camii ye gittiğimde. Çok ama çok mutluyum Ramazan ayının geldiğine. Allah tuttuğunuz Oruçları, Kıldığınız namazları kabul etsin..

iLLeGaLTM

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz Kılarken....

Namaz Kılarken....

İbadetleri yaparken isteksiz olmamızın bazı nedenleri vardır:

1- Yaptığımız ibadetlerin kıymetini ve değerini tam anlayamadığımızdan olabilir. Bu konuda bize ibadetlerin mahiyetini anlatan eserlerden istifade etmek gerekir.

2- Bulunduğumuz ortamlar manen çok kötü olabilir. Nitekim leş bulunan bir yerde burnumuz rahatsız olur. Bunu gibi, haramların çok işlendiği bir yerde ruhumuz rahatsız olacağı için ibadetlerden zevk alamayabiliriz.

3- Hasta bir insan yediği ve içtiği şeylerden tam zevk alamaz. Örneğin dili yaralı olan biri yediği yemeğin tadına ve lezzetine varamaz. O halde tadavi olmalıdır. Biz de işlediğimiz günahlarla kalp ve ruhumuzu yaralıyor ve hastalandırıyoruz. Bu nedenle ruhun gıdası olan ibadetleri yaparken tam zevk alamıyoruz. Onu için tedavi olmak gerekiyor. Ruhun tedavisi önce tövbe ve istiğfar, sonra da bir daha günahlara girmemeya çalışmaktır.

Burada önemli bir konu var. Hasta insan yediği gıdalardan zevk alamaz ama yine de yemeye ve içmeye devam eder. Çünkü gıda almaya mecburdur. Biz de ibadetlerimizde zevk almasak da devem etmeliyiz. Çünkü, ruhumuz gıdaya muhtaçtır. İnşallah zamanla zevk almaya başlayacağız ve yaptığımız ibadetlerde biz günahlardan koruyacaktır.

ALıntıdır

Selam ve dua ile..

Allaha emanet olunuz

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
Kendimi, bugün 11 ay gurbette geçirmiş, ve bugün memleketime gelmiş gibi hissettim, teravih namazını kılmak için camii ye gittiğimde. Çok ama çok mutluyum Ramazan ayının geldiğine. Allah tuttuğunuz Oruçları, Kıldığınız namazları kabul etsin..

amin kardeşim inşaallah..
bu mübarek ayın feyz ve bereketi, huzuru bir başka oluyor gerçekten
Rabbim tadanlardan eylesin, selametle... :a03:

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
Tahiyyetü’l–Mescid Namazı (Câmiye Girince Tahiyyetü’l–Mescid Namazı Kılmak, Tahiyyetü

Tahiyyetü’l–Mescid Namazı (Câmiye Girince Tahiyyetü’l–Mescid Namazı Kılmak, Tahiyyetü

Tahiyyetü’l–Mescid Namazı (Câmiye Girince Tahiyyetü’l–Mescid Namazı Kılmak, Tahiyyetü’l–Mescid Veya Farz Yahut Sünnet Kılmadan Oturmamak)

Bu iki bölümdeki üç hadisten, bir mescide girildiğinde iki rekat namaz kılmadan oturulmaması gerektiğini, bu namazı kılmayan kimseye Rasulullah’ın 2 rekat kıl diye emrettiğini ve her abdest alıştan sonra mümkünse iki rekat namaz kılmanın cennetteki derecemizi artıracağını öğreneceğiz. [1]

1146. Ebû Katâde radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Biriniz mescide girdiğinde, iki rek`at namaz kılmadan oturmasın.”[2]

Birgün Peygamber aleyhisselâm mescidde iken yanına gittim. Bana:

“İki rek`at namaz kıl” buyurdu.[3]

* Hadis kitaplarımızda pek çok hadisler Tahiyyetül Mescid namazının kılınması gerektiğini bize haber vermektedir. Nevevi, burada ikisini bize aktarmış oldu. Tahiyyetül Mescid mescidi selamlama veya mescidde oturma ve mescidden istifade etme hakkı demektir. Alimlerimizin büyük çoğunluğu da bu namazın her vakit mescide girildiğinde kılınabileceğini, mekruh vakitler bile olsa kılınması gerektiğini belirtmişlerdir. Unutarak oturan kimse kalkıp tekrar bu iki rekatı kılabilir. [4]

1147. Cabir (r.a)’den şöyle rivayet edilmiştir. Rasûlullah (s.a.v) mescidde iken yanına girmiştim, bana: “İki rekat namaz kıl” buyurmuştu.[5]

kezzy

Kayıtlı Kullanıcı
namazi terketmennin kötü sonuclari

namazi terketmennin kötü sonuclari

"Sizi cehenneme sürükleyen sebep nedir?
Derler ki: 'Biz namaz kılanlardan değildik'." Müddessir/42

"Sonra onların arkasından namazı savsaklayan ve nefislerinin azgın arzularına uyan bir nesil geldi. Onlar ileride cehennemin en derin yerini boylayacaklar" Meryem/59

"Kıldıkları namazın önemini kavramadan namaz kılanların vay haline" Mâun/4-5 (Efendimiz SAV burada namazı vaktinde kılmayanların kastedildiğini bildirmiştir.)
"Namazlarında hataya düşen, kıldıkları namaza önem vermeyen namaz kılanların vay haline" Ayeti Celilesindeki veyl'in(vay haline) kelime manası ağır azab olmakla beraber, cehennemdeki içinden dünya dağları geçirilse dağları eritecek "veyl vadisi'de" olabileceği bildirilmiştir.

"İslâm'ın özü, dinin temeli üçtür, İslâm bunlara dayanır. Bunlardan herhangi birine yüz çeviren kimse o yüzden kafir olur, kanı helâldir.
1)ALLAH'tan C.C. başka ilah yoktur (LAİLAHEİLLALLAH)
2)Farz namazlar
3)Ramazan orucu " Hadis'i Şerif (Tirmizi)

"Namaz kılmayanın İslâm'dan payı yoktur, namaz kılmayanın dini yoktur." Hadis'i Şerif (Taberani)

"Mazeretsiz ve kasden namaz kılmayanın adını ALLAH C.C. cehenneme gireceklerden biri olarak cehennemin kapısına yazar" Hadis'i Şerif (Ebû Nuaym)

"ALLAH C.C. İslâm'da dört şeyi farz kılmıştır: Hepsini bir arada yerine getirmeyenin üçünü işlemiş olması kendisine hiçbir fayda sağlamaz"
(Bunlar: Namaz,Zekat,Oruç,Hac) Hadis'i Şerif (Ahmed İbn'i Hanbel)

"Hiçbir mazereti olmaksızın ve kasden namaz kılmayanın ALLAH C.C. bütün iyi amellerini siler, tevbe edip yeniden ALLAH'a dönünceye kadar onunla hiçbir ilgisi kalmaz" Hadis'i Şerif (İsfahani)

"Hiçbir mazereti olmaksızın ikindi namazını kılmayıp kaçıranların bütün iyi amelleri silinir" Hadis'i Şerif (Ahmed İbn'i Hanbel)

Kıyamet günü kulun ilk hesap konusu ve ilk gözden geçirilecek amel hanesi namazdır. Bu konudaki hesaplaşma iyi geçerse kul kurtulur, bozuk geçtiği taktirde ise aldanmış ve hüsrana uğramış olur. Hadis'i Şerif (Taberani)

"Namaz kılmayanın dini yoktur, namaz dinin direğidir" Hadis'i Şerif (Beyhâki)

"ALLAH'tan C.C. başka hiçbir ilah olmadığına ve Muhammed'in (SAV) O'nun Rasûlü olduğuna şehadet edinceye kadar ve beş vakit namazı hakkıyla kılıp, zekatlarını verinceye kadar, insanlarla savaşmakla emrolundum."
Hadis'i Şerif (Buhari,Müslim,Darimi,İbn'i Mâce, Ebû Davud, Nesei)

Bizim ile münafıklar arasındaki fark, yatsı ve sabah namazlarını cemaatle kılmaktır. Onlar bunlara güç yetiremez.
Hadis'i Şerif (Malik,Said İbnü'l-Müseyyeb)

Kıyamet gününde insanın ilk hasmı rükû ve sücûdu (secdesi) tamamlanmayan namazdır. (Beni zayi ettiğin gibi ALLAH'da seni zayi etsin der. (İmam-ı Gazali) - Efendimiz (SAV) namazı hızlı kılan bir kişiye "sen namaz kılmadın tekrar kıl" buyurmuştur.

Kişinin kıldığı namazdan kendisine kârı dokunan ancak akıl erdirerek kıldığı kısımdır. (Yani aklı başka yerde iken kıldığı namazın kendisine kârı dokunmaz) (İmam-ı Gazali)

Nice namaz kılanlar var ki, onların namazdan nasibi, yorgunluk ve zahmetten başka bir şey değildir.Hadis'i Şerif (Nesei, Ebu Hûreyre)

"Namaza önem vermeyenlerin kıyamet günü Karun, Firavun, Haman ve Übey İbni Halef'e arkadaş olacakları hadis şerifle bildirilmiştir."
(Ahmed İbni Hanbel, Taberani ve İbn'i Hıbban Rivayetinde)

Bütün farzlar Cebrail A.S. aracılığıyla Peygamber Efendimize (SAV) bildirilmiştir. Ancak "namaz" ALLAH'u Teâlâ C.C. tarafından (Mirac'da) aracısız olarak verilmiştir. Bu da namaz'ın önemini anlatmaya kâfidir.

Peygamber Efendimiz SAV buyurdular ki; namaz'ı savsaklayanlara ALLAH'u Teâlâ C.C. dünyada, ölürken, kabirde ve ahirette olmak üzere 15 ceza verir. Dünyada:Ömrünün bereketi kaldırılır, yüzünden iyiler siması silinir,ALLAH C.C. hiçbir iyiliğine sevap vermez, duaları kabul olmaz, iyilerin dualarında payı bulunmaz. Ölürken:Zelil, kötü, çirki can verir, aç olarak can verir, bütün dünya denizleri gırtlarına akıtılsa kanmayacak şekilde susuzluk çeke çeke ölür.( Ölüm acısının bir damlası, dağlara damlatılsa dağlar dayanamaz erirdi.) Kabirde:Kabir onu sıkar, kemikleri birbirine geçer, kabri ateşle doldurulur(gecegündüz onu yakar), ALLAH C.C. Şuca isimli dehşetli çok büyük bir yılan gönderir,hergün her namaz vaktinde onu sokar bir an bırakmaz. (Efendimiz (SAV) "kabirden korkunç bir manzara görmedim" buyurdu.) Ahirette:Cehenneme sürükleyen azab melekleri yanından ayrılmaz,ALLAH C.C. onu kızgın olarak karşılar, hesabı çetin olup cehenneme atılır.(Cehennemdeki en hafif azap ayak çukuruna konulan bir ateş parçasının beynini fokur fokur kaynatmasıdır. Cehennemlikler çok çirkindir alt dudakları göğsüne sarkmış, üst dudakları yüzünü kaplamış olduğu halde sadece bir dişi (azabı daha iyi tatmaları için) Uhûd dağı büyüklüğündedir. Cehennemlikler dünyadaki ateşi görseler, ferahlanmak için içine dalarlardı. "İhya-u Ulumiddin")

Kıyamet günü adamın biri getirilerek ALLAH'ın C.C. huzuruna dikilir ve ALLAH C.C. onun cehenneme götürülmesini emreder. Adam:"Ya Rabbi beni ne yüzden cehenneme yolluyorsun?" deyince Yüce ALLAH C.C. ona:"Namazı vaktinde kılmadığın ve adıma yalan yere yemin ettiğin için" diye buyurur. Hadis'i Şerif (İbn'i Abbas'dan rivayet)

Mezheplere göre namaz: Hanefi Mezhebi:namaz kılmayan, kan çıkıncaya kadar dövülür ve namaza dönünceye kadar hapsedilir.
Şafii Mezhebi: Mürted(dinden çıkmış) olmaz ise'de cezası idamdır.
Maliki Mezhebi:Şafii mezhebiyle hükmü aynıdır.
Hanbeli Mezhebi:Namazı özürsüz kılmayan, mürted gibi idam edilir. Yıkanmaz, kefenlenmez ve namazı kılınmaz, müslüman mezarlığına gömülmez ve mezarı belli edilmez. Dağda bir çukura konulur.

İmansız ölenin yerinin ebedi cehennem olduğu Ayet'i Kerime ile sabittir. İman'ın en büyük âlâmeti namazdır. Bazı alimlere göre namazı terk eden kişinin son nefeste imanını kurtarması zordur (ALLAH'ın C.C. dilediği olur)

Sur 'a ikinci kez üflenip insanlar mahşer yerine geldiğinde, güneş 2 mızrak boyu (başka rivayette 1 mızrak boyu) yaklaştırılmış olduğu halde 50.000 senelik(Ahiret senesi) bir bekleyiş vardır. Beyinlerin kaynayacağı, açlıktan boyunların kopacağı midelerin yanacağı bu günde, insanlar öyle terleyecek ki bu ter 70 arşın yerin dibine gidecek sonra insanların seyyiatına göre kimisinin kulak memesine kimisinin çenesine kadar çıkacaktır. orada terlemek istemeyenlerin bu terlerini dünyada iken namaz,oruç,zekat,cihad ve amellerle atmaları gerektiğini bildirmiştir. İmam-ı Gazali (RA)

ALLAH'ın C.C.Rızasını, kazanmak isteyen, yüzünün nurlanmasını ve güzelleşmesini isteyen ve daha bir çok faydalar isteyen Teheccüd (gece namazı)kılsın.

Üç şey dinden çıkartır, iman ve nikah tazelemesi gerektirir.
1)İstihlâl: Harama helal demek
2)İstihza: İslâm'ın Farz, vacip, sünnet, müstehap ve edeplerinden biriyle ALAY ETMEK
3)İstihfâf: Dini herhangi meseleyi hafife almak.
Küfre düşen kişinin ise 50 sene namaz kılmış olsa farz namazlarını, Hacc'ını v.s. iade etmesi gerekmektedir.
İki şeyde şaka yoktur
1)Dinde
2)Nikâh'ta (Hanımına şaka dahi olsa "boş ol" dememesi gerekir)

İman'ın en büyük âlameti "NAMAZ'dır".

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) UYMANIN FARZİYETİ İLE İLGİLİ AYETLER VE HADİSLER:

"ALLAH ve Rasulü bir işe karar verdiği zaman, gerek inanan bir erkeğin gerek inanan bir kadının kendilerine ait bir işte tercih hakları olamaz. Her kim ALLAH'a ve peygamberine asi olursa açık bir sapıklık etmiş olur" Ahzâp/36

"Hayır! Rabb'ine andolsun ki, aralarında çıkan anlaşmazlık hususunda seni hakem kılıp, sonra da verdiğin hükümden içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın (onu) tam manasıyla kabullenmedikçe iman etmiş olamazlar" Nisa/65

" ...Peygamber size ne verdiyse onu alın (ne emrettiyse onu yapın). Size ne yasak ettiyse ondan da sakının (ona muhalefet etmeyin). ALLAH'tan korkun; çünkü, (Peygamber'e muhalefet edenlere karşı) ALLAH'ın azâbı çetindir. " Haşr/7

"Resule itaat eden, ALLAH'a itaat etmiş olur" Nisa/80

"Nefsani arzuları, benim ortaya koyduğum şeylere boyun eğmeyen kimse mü'min olamaz" Hadis'i Şerif

"Bana Kur'ân ve onunla beraber onun gibisi (sünnet) verildi. Yakında karnı tok, koltuğuna yaslanmış birisi , 'Size bu Kur'ân yeter ; onda neyi helâl bulursanız , onu helâl kabul ediniz; onda neyi haram bulursanız, onu'da haram biliniz' diyecek. Şunu iyi biliniz ki, Resulullah'ın haram kıldığı da ALLAH'ın haram kıldığı gibidir..." Hadis'i Şerif (Ebû Davûd)

Allah'ın Zikri Hariç Dünya ve İçindekilerin Hepsi Mel'undur. Sabahleyin Kılınan 2 Rekat namaz, Dünya ve içindeki Herşeyden Hayırlıdır. (h-ş)

Öleceğiz öleceğiz müjdeler olsun
Ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun

ALINTIDIR

kezzy

Kayıtlı Kullanıcı
Kurtulus namazi

Kurtulus namazi

Allah Resulü (s.a.v.) söyle buyuruyor:

“ – Bir kimse gece veya gündüz her rekatinda 1 Fatiha ve 15 defa Ihlas Suresi’ni okumak kaydiyla dört rekat namaz kilar ve namazini bitirdikten sonra yetmis defa “Sübhânellâh“ diyerek tesbih eder, yetmis defa da bana Salat ü Selam getirirse, beni peygamber olarak gönderen Yüce Zât hakki için bu namazi kilanin kalbinden hikmet kaynaklari fiskirir. O hikmetleri dili ile konusur. Allah Teala o kimseye dünyanin derdini de, devasini da gösterir. Beni peygamber olarak gönderen Allah hakki için; her kim bu namazi anlattigimiz sekilde kilarsa basini secdeden kaldirmadan Allah onu bagislar. Bu arada ölücek olursa bagislanmis ve sehid olarak ölür. Bir kimse bu namazi yolculuk halinde kilarsa, murad ettigi yere gidsini ve dönüsünü Allah Teala kolaylastirir. Sayet borçlu ise Allah Teala ona borcunu ödemeyi kolaylastirir. Sayet bir ihtiyaci varsa Allah Teala onun bu ihtiyacini yerine getirir. Beni peygamber olarak gönderen Yüce Allah hakkina yemin ederim ki, bu namazi bir kul kilarsa Allah Teala onun okudugu her harf ve ayet için cennette bir mahrefe ihsan eder.

Ya Resulallah! Mafrefe Nedir? Diye sordular:

Allah Resulü (s.a.v.) söyle buyurdu:

“ Mahrefe, cennette bir bahçedir. Onun agaçlarindan birinin gölgesinde
bir atli yüz sene gitse, yine de asamaz.

HAYDI NAMAZA !!!!!!!!!!!!!!!

kezzy

Kayıtlı Kullanıcı
Allah bizi namazini dosdogru kilanlardan eylesin

AMiiiiiiN

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Allah c.c. razı olsun çok faydalı ve yararlı bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık Rabbim bizleri namazı dost doğru kılanlardan eylesin inşaAllah...Amin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt