Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

On Sahih Hadisi Şerif 43 (421-430) (1 Kullanıcı)

Mekkavi

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.ibrahimbeser.com
B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 43 (421-430)

421- “ Misafirlik üç gündür, fazlası sadakadır. Misafirin görevi, üç gün sonra evi terk etmektir.” ( Faydul kadir hadis no 5240 )

422- “ Bir kişilik yemek iki kişiye yeter. İki kişilik yemek dört kişiye yeter. Dört kişilik yemek ise sekiz kişiye yeter.” ( Faydul kadir hadis no 5256 )

423- “ İlim öğrenmeyi istemek her Müslüman için farzdır. İlim öğrenmeye devam eden kişi için, her şey ona istiğfar (dua) eder, denizdeki balıklar bile.” ( Faydul kadir hadis no 5266 )

424- “ Beni görüp bana inananlar bir değere sahiptir. Beni görmeden gıyabımda bana inananlar yedi değere sahiptir.” ( Faydul kadir hadis no 5301 )

425- “ Yediği yemek için Allah’a şükreden kişi, sabırla oruç tutmuş gibi ecir alır.” ( Faydul kadir hadis no 5326 )

426-“Salgın hastalıklar, çirkin ve işkencedir. İsrail oğullarına gönderilmiştir. Eğer siz böyle bir yerdeyseniz dışarı çıkmayın. Böyle bir yerin dışındaysanız oraya girmeyin.” (Faydul kadir hadis no 5328 )

427- “Salgın hastalıklardan ölen her Müslüman şehittir.” ( Faydul kadir hadis no 5329 )

428- “Savaşta (Harpte, nöbette, ülkesini korumak için düşmana karşı görev başında), salgın hastalıktan, yıkık altında kalarak, vahşi hayvan parçalaması, suda boğularak, yangında yanarak, karın sancısından ve doğum yaparken ölen ümmetim şehittir.” ( Faydul kadir hadis no 5339 )

(Diğer hadisi şeriflerde, nasıl ölürse şehit olur konusundaki bazı açıklamalar şöyledir: Zatül cenbden yani ishal ve iç hastalıklarından ölenler gibi ve diğerleri. Kuran’ı kerim şöyle buyuruyor: “Allah yolunda öldürülenlere "Ölüler" demeyin, zira onlar diridirler (şehit) fakat siz hissedemezsiniz.” (Bakara süresi 154. ayet)

429- “ Temizlik imanın yarısıdır. Allah’a hamd etmek (Elhamdülillah demek) teraziyi doldurur, Subhanellah, velhamdulillah demek yer ve göğün arasını doldururlar. Namaz nurdur, sadaka burhandır (delildir, kanıttır), sabretmek aydınlıktır, Kuran lehinde veya aleyhinde hüccettir (tapudur). Her nefis yarınını düşünür. Sen nefsini sorgula, seni beraat mı ettirecek (Cennete mi?), yoksa helâk mi ettirecek (Cehenneme mi?) götürecek.” ( Faydul kadir hadis no 5343 )

430- “ Hasta ziyareti gidiş ve dönüşü Cennette yürürmüş gibidir.” ( Faydul kadir hadis no 5385 )

Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt