Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Önerebileceğiniz tefsirler hangileri? (1 Kullanıcı)

mkarakas0690

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar. Ben Kur'an-ı Kerim tefsiri almak istiyorum. (20 yaşındayım) Bu güne kadar hep bazı sureleri ya da ayetlerin tefsirini parça parça okudum, ama artık bir tefsir almak istiyorum. Bunu (İbn-i Kesir) ve bunu (Beydavi) almayı düşüyordum. Acaba sizin bir öneriniz var mı?

Sercan Demet

Kayıtlı Kullanıcı
İkisi de çok değerli tefsir kitaplarıdır.

İbn-i Kesir, tam manasıyla; müthiş bir tefsir oluşturmuştur. Kuran'ı Kerim'i ayrıntısı ayrıntısına incelemek isterseniz tavsiyelerim arasındadır.

Beydavi tefsirinde ise; ayet açıklamalarında yer alan hadislerin çoğu, zayıf senetle rivayet edilmiştir. Kaldı ki, Kadı Beydavi Hazretleri'nin yazmış olduğu tefsir; konuları güzelce açıklamakla beraber; esasen Şafii fıkhını onaylayan bir eserdir. Kısaca, Kadı Beydavi Hazretleri'nin tefsiri; önceki tefsirleri de değerlendiren, izaha dayalı, kısa-öz açıklamalar toplamakla beraber, manadan ziyade, dil yapısı-belagat gibi hususlara ağırlık veren ve en önemlisi Arapçası oldukça düğümlü bir tefsirdir.

Bu bakımdan; ikisi arasında bir tercih yapmanız şart ise İbn-i Kesir'i tavsiye ederim.

Ama! İlk defa bir tefsire başlayacaksanız, İbn-i Kesir, doğru seçim değildir. Elmalılı Hamdi Yazır'ın "Hak dili Kuran dili" tefsirinin sadeleştirilmiş nüshaları yahut Diyanet Vakfı'nın "Kuran Yolu" adıyla yayınladığı dört ciltlik tefsir, başlangıç adına; tefsir ilmine giriş bakımından kaliteli eserlerdir.

Bilginize.

Selametle.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Ömer nasuhi ve Elmalılı hoca. da güzeldir.

Hepsi zaten hak imamlardan.

sizin saydıklarınızda ve saymadıklarınızda dahil

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
sözlük alın ve ağır dilli elmalılı hocayı okuyun sözlükle.

Hoca bazı arapca kelimeliri cevirmediyse kasıtlı bıraktıysa bir sebebi var.

Anlam bütünlüğünü düşündüğünden. :a26:

Sercan Demet

Kayıtlı Kullanıcı
Elmalılı okunacaksa, sadeleştirilmiş tefsir okuması, elinde sözlükle gezinmesinden daha iyidir :D

Kaldı ki, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Hocaefendi'nin günümüz Türkçe'siyle yazması namümkün olduğundan, tefsirde Arapça kelimeler vardır. Yoksa, Elmalılı; özellikle, bir manası olduğu için kelimeleri bırakmış değildir. Osmanlıca ile çokça karışmış olan kelimeler tefsirde yerli yerinde durmaktadır. Kaim kardeş, o yüzden; Elmalılı anlam bütünlüğünü düşündüğünden demeniz doğru değil. O gününün Türkçe'si, Osmanlıca yazıldığı için, o şekildedir.

Hazır konuya yazmışken; İbn Kesir tefsirini okumanızı tavsiye etmekle birlikte, bu zatın; şahsi görüşlerine itibar etmemenizi temenni ederim. İbn Teymiyye'nin sapık itikadi görüşlerine sahip olan biridir. Nefsimizi muhafaza edelim! :D

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
Hazır konuya yazmışken; İbn Kesir tefsirini okumanızı tavsiye etmekle birlikte, bu zatın; şahsi görüşlerine itibar etmemenizi temenni ederim. İbn Teymiyye'nin sapık itikadi görüşlerine sahip olan biridir. Nefsimizi muhafaza edelim! :D

hem iftira atip hem siritiyorsun ..Allah seni islah etsin...senin alim diye pesinden gittiklerin ibni teymiyyenin ibni kesirin kapisindan gecemezler ilim noktasinda...o yuzden ya hayir konus ya da sus...

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Merhum Ömer Nasuhi Bilmen Hoca efendinin "Kur'an-ı Kerim meali ve tefsiri" adlı eserini okumanızı tavsiye ederim

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Buna benzer bir konuyu bende acmaya niyetliydim abi veya abla :) Sizin vesilenizle ben de yararlanmis oldum.
Biz ilk adimlarinda oldugumuz icin bu ilmin once en sadelestirilmislerin almaliyiz.
Boyle kitaplar da mevcut..
Ayrica bu ilmi olene kadar ogrenzbilmeyi hayatimiza tasiyabilmeyi nasip etsin Yuce Rabbm..
Allaha emanet olunuz..

samwed

Kayıtlı Kullanıcı
günümüz olaylarını da içine katıp anlaşılır,güncel bir tefsir okumak istiyorsanız MAHMUT TOPTAŞ HACA

samwed

Kayıtlı Kullanıcı
günümüz olaylarını da içine katıp anlaşılır,güncel bir tefsir okumak istiyorsanız MAHMUT TOPTAŞ HOCA NIN ŞİFA TEFSİRİ Nİ HERKESE ÖNERİRİM.

özgeöz

Yasaklı Kullanıcı
esselamu aleykum. Mahmut Kısa'nın ve Mehmet Bakırcı'nın tefsir kitaplarını önerebilirim. son derece anlaşılır bir dili var ve okudukça o insanların gerçek birer alim olduklarını da anlıyorsunuz.

aldemira

Kayıtlı Kullanıcı
Kuranın en iyi tefsiri yine kurandır.

aldemira

Kayıtlı Kullanıcı
kuranın anlatıları konusunda, Mehmet okuyan kısa surelerin tefsiri her açıdan incelenmeli

aldemira

Kayıtlı Kullanıcı
Kuranı kerimi en iyi Kuranı Kerim anlatır.
kuranı kuranla anlamak
bu konuda
ikra yapanlardan olmakla başlamak gerek.
alak suresiyle tanışmalı.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt