Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ramazan şerif duâsı şerhi (1 Kullanıcı)

Bayram Afyonlu

Kayıtlı Kullanıcı

RAMAZAN ŞERİF DUÂSI ŞERHİ
Hazreti Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bir gün sırtını mihraba verip oturmuştu. Cebrâil aleyhisselâm içeri girip selâm verdi. Buyurdu ki:
"Ya Muhammed sallallahu Teâlâ aleyhi ve sellem Allah sana selâm etti. Bu duâyı sana ve senin ümmetine hediye gönderdi ve hem buyurdu ki: "Ben azimuşşan bu duâyı arş-ı a'zam sağında bu cihânı yaratmazdan beşyüzyıl evvel yazdım" dedi. İmdi her kim bu duâyı Ramazan ayının evvelinde veya ortasında, ya âhirinde Cuma gecesi hayırlı bir niyet için okursa Allahu Teâlâ: bu benim has kulumdur, ol kulumun her ne türlü hâceti varsa reva kılarım "dedi. Hem de ol kişi kâdir gecesine erişir.
Bu duâ berekâtına dahi Hak Teâlâ yerde ve gökte yetmiş bin melek yaratmıştır. Bu feriştehter durmadan tesbihler ve tehliller ederler, sevabını bu duâyı okuyan kişiye yahut okutan veya yazdırana, götürene bağışlamaktadır. Her kim bu duâyı Ramazan ayının her cuma gecesi veyahut gündüzleri okusa veya okutsa, ya götürse, ya dinlese Allahu Teâlâ: "Her ne türlü hâceti varsa reva ederim " dedi. Ya Muhammed (s.a.v.) cümle mahlûkatı beşer kabrinden kalktıkta üryan olsa gerektir. Ol vakit bu duâyı Ramazanı şerife ta'zim için okuyan kimseler melekler cennetinde libaslar götürüp giydirseler gerektir ve dahi o yetmiş bin melek ellerinde inciden kadehler içlerinde türlü şerbetler bulun
makta ve üzerlerinde " La ilahe illallah Muhammedün Resûlullah "yazılı mühürlerle kapanmaktadır. Melekler çağrışıp:
"Bu hediye ve bu ikram filân oğlu filanındır, Ramazan-ı şerif ayına ta'zımeten ve hürmeten bu duâ-i şerifi her gün veya cuma günleri ve geceleri okudu veya okuttu, veya dinledi, yahut götürdü idi, bu nimetleri ol kimseye Hak Teâlâ gönderdi." derler.
Hazreti Peygamber aleyhisselâm buyuruyor ki: Benim ümmetimden her kim bu duâyı Ramazan ayında on kere okursa ona cennete girmek nasip olur. Hiç olmazsa ömründe bir kere okusunlar. Hak Teâlâ yetmiş bin melaike yaratıp ol meleklerin cümlesi tesbih ve tehlil okuyup sevabını bu duâyı ta'zimen okuyanlara bağışlasa gerektir.
Bu duâyı okuyanlar Mevlânın izniyle cennete girmeleri gerektir. Bu duânın bereketi, bu duânın fazileti pek çoktur. Biz muhtasar kıldık şek olunmaya. Vallahu a'lemu bissevap.

ALLAH DUALARNIZI SIMDIDEN MUHAMMED S.A.V YÜZÜSUYU HÜRMETINE KABUL ETSIN! Esselamü aleyküm

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt