Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sâ ile gusül/boy abdesti, müd ile abdest almak (1 Kullanıcı)

Darimi

Kayıtlı Kullanıcı
Hadisler

1. Enes (r.a.) şöyle dedi: “ Resulullah (s.a.v) sâ ile gusül/boy abdesti, müd ile abdest alırdı”. (1)

2. Cabir’den rivayet edilen bir hadiste Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Abdeste müd, gusül abdesinde sâ yeterlidir.” Sonra adamın biri şöyle dedi: “Ey Cabir! Bu bize yetmiyor.” Cabir de ona “Bu,senden daha hayırlı olana ve saçları/kılları daha gür olana yetti” diye cevap verdi. (2)

3. Abdullah b. Muğaffel (r.a) Allah Resulü’nün (s.a.v) şöyle dediğini işittim demiştir: “Ahir zamanda dua ve taharette haddi aşan bir kavim olacaktır.” (3)

4. Atiyye şöyle dedi: “İbn Ömer’i (r.a) küçük bir su ibriğinden abdest alırken gördüm ve ibrikteki suyun hepsi bitmemişti. Ona (abdest) müd miktarıyla mı? Olur dedim oda (müd) bitmeyebilir dedi.” (4)

5. Hasan şöyle dedi: “ (Sahabeler) Abdest için müd, gusül içinde sâ istiyolardı.” (5)

6. Hilal b. Yisaf şöyle dedi: “Sahabeler nehir kıyısında olsa da abdest alırken (suyu fazla kullanmayı) israf ederlerdi.” (6)

7. Ebu Derda (r.a) şöyle dedi: “Nehir kenarında olsan bile abdest alırken iktisatlı davran.” (7)

Raviler

*Sâ yaklaşık iki litre, müd yaklaşık yarım litre suya denktir.
1. Buhari (1/263), Müslim (325).
2. İbni Mace (270), Hadis benzer şekliyle Ahmed ve Ebu Davud’da bulunmaktadır.
3. İsnadı sahihtir. Ahmed (4/87), Ebu Davud (96), İbn Hibban (171,172).
4. İbn Ebi Şeybe (710).
5. İbn Ebi Şeybe (711).
6. İbn Ebi Şeybe (712).
7. İbn Ebi Şeybe (713).

Kaynak:unutulmussunnetler.us | Sâ ile gusül/boy abdesti, müd ile abdest almak

sudelet

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. israf etmemek lazım ..çok güzel bir konu açmışsın,emeğine sağlık .kardeş ALLAH (c.c. razı olsun.

Alim

Kayıtlı Kullanıcı
Selam Arkadaşlar Ben Yeniyim Umarim Hoş Sohbetler Ederiz Iyi Akçamlar

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt