Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sarıkla Kılınan 2 Rekat Namaz Sarıksız Kılınan 70 Rekat Namazdan Daha Faziletlidir... (1 Kullanıcı)

mustafasp

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm efendimizin sünneti seniyyesinden haberdar olmayanlar lütfen zıt aksi kelmeler yazmasın kişi bilmediğinin düşmanıdır buyrulmuş sarık takke cüppe bunlar efendimizin sünnetleri arkadaşlar efendimzi seviyorsak nasıl karşı geliriz o takıyor diye takmak lazım o sarıyor diye sarmak lazım kainatın efendisi hadisi şerifinde buyurmuş sünneti seniyyeme uymayan ihya etmeyen bizden değildir. çok hassas olmak lazım dua ile

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Taylasansız sarıklar

Taylasansız sarıklar

Sual: Evde namaz kılarken sarık sarıyorum. Bazı kimseler sarıklarının uçlarını iki omuzları arasına alıyor, bazıları da hiç ucunu sarkıtmıyor. Bunların hangisi bid’attır?

CEVAP

İkisi de bid’at değildir. Resulullah efendimiz, taylasanı olmayan kalensüve [başlık, takke] de giydiği için, bugünkü imamların sarıklarına bid’at dememelidir. Taylasan, sarığın sarkan kısmı demektir

Resulullah, sarığının altına kalensüve giyerdi. Sarıksız da kalensüve giydiği olurdu. Yemen malı takke de giyerdi. (İ. Asakir)

Evla olanı ise, sarığın ucunu iki karış kadar iki küreğin arasına sarkıtmaktır. Peygamber efendimiz buyuruyor ki:

(Sarık sarın! Sarığın ucunu da sırtınıza doğru sarkıtın.) [Taberani]

Resulullah, sarığının ucunu iki kürek arasına sarkıtırdı. (Tirmizi, Taberani)

Nâfi, İbni Ömer’in sarığını kürek kemikleri arasına sarkıttığını söyledi. (Tirmizi)

Hazret-i Hüseyin’in oğlu Ali’nin oğlu Muhammed bildiriyor ki:

Cabir bin Abdullah’ın sarığın ucu geriye dönüktü. Bize imam olup, namaz kıldırdı. (Müslim, Ebu Davud)

Resulullah efendimiz, ekseriya beyaz, bazen siyah tülbendi başına sarık olarak sarıp, ucunu iki omuzu arasına sarkıtırdı. Sarığını takkesiz sarar, bazen sarıksız fitilli takke giyerdi. (H.L.O. İman)

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

Sarığın ucunu sol omuz üzerine sarkıtmak bid’at, iki kürek arasına sarkıtmak sünnettir (1/186)

İmam-ı Rabbani hazretlerinden gelen silsileye bağlı olanların, sarıklarını onun sardığı gibi sarmaları isabetli olur.

Mail Grubu .:.: www.dinimizislam.com :.:.

siyah peçe

Kayıtlı Kullanıcı
vay be bakıyorumda aramızda sünneti hafife alan arkadaşlarımız var.allah aşkına diyorum rasullulah bizler 2 emanet bırak madımı?onlara sımsıkı sarıldıkça yolumuızdan asla şaşmayacagımızı buyurmadımı?
kuran-ı kerim
sünnet.....
sarık yada başka bişey.yapmıyorsanız susun.yapmaya çalışın.onuda yapmazsanız sadece susun.özgür irdenizi farklı şekillerde kullnamayın bence.sarık sünnettir.sünneti hafif görmek,gereksiz görmek şefaatten mahrum olmaya kadar gider.bilmeyenler susun.hadi-i şerifler konuşsun...ki bu hadis i şerifler uydurma olsa ben zannetmem ki büyük din alim ve evliyaları uygular.kimse keyfine göre iş yapmaz.heleki allah dostları asla!!!!!!!!!!
susmak bazen en hayırlısı oluyor.özellikle bu konularda müslüman kardeşlerimizn özgürce düşünceleri beni dehşete sokmadı degil..

nun vakti

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar yarın sarık alıyorum fakat bağlamasını bilmiyorum kuyruk nasıl bırakılır. Ayrıca cemaatte göze batıyo biraz .

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt