Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SEKİNE DUASI Kardeşligi (1 Kullanıcı)

Leyla_Ebedi

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşlerim Sekine duası kardeşligine varsanız isminizi ekleyin lütfen.. günde bir veye haftada bir okuyalım (Dünyalık va ahiretlik muratlarımız için Rabbim kabul eyleye inşallah Amin Amin Amin)Duamız hep birlikte yükselsin Rabbime dileklerimiz için...

SEKİNE DUASI

Sekîne ile bildirilen ve Allah’ın Ferd, Hayy, Kayyûm, Hakem, Adl ve Kuddûs isimlerinden ibâret olan bu altı ismi Hazret-i Ali (ra) için ism-i azamdır. Bu isimlerden Hakem ve Adl isimleri İmam-ı Azam için ism-i azamdır. Hayy ismi, Abdülkadir-i Geylânî için ism-i azamdır. Kayyûm ismi, İmam-ı Rabbânî için ism-i azamdır.2 Kezâ bu isimlerin tamamının asrımızda bir meyvesi zuhur etmiştir: Risâle-i Nûr.3

Üstad Bedîüzzaman Hazretleri Risâle-i Nûr’u bu altı ismin mazhariyetinde telif etmiş, Otuzuncu Lem’ayı da özel olarak bu altı ismin izah ve tefsîrine ayırmıştır.

Bu isimlerin mânâları kısaca şöyledir:

Ferd: Allah birdir, tektir, yegânedir, biriciktir, istiklal ve infirad Sahibidir.

Hayy: Allah sonsuz diridir, ezelî, ebedî ve ölümsüz hayat Sahibidir. Herşeye hayatı veren, herşeyi dirilten O’dur.

Kayyûm: Allah dâimâ kâimdir, tabir câizse dâimâ ayaktadır, yarattığı herşeye hâkimdir, varlıkları dilediği gibi idare eder, sevk eder ve yönlendirir, her şey O’nunla var olur, O’nunla ayakta durur, O’nunla devam eder. Allah’ı ne bir uyku ve ne bir gaflet hâli almaz. Göklerde ve yerde ne varsa, O’nun irâdesiyle ve kayyûmiyetiyle varlığını sürdürür ve ayakta kalır.

Hakem: Allah hüküm Sahibidir, hikmet Sahibidir, yarattığı herşeyde bir hikmet ve bir fayda gözetmesi O’nun yüksek âdetindendir. Faydasız ve boşu boşuna bir şeyi yaratmaz. Yarattıklarını gözetler ve denetler. Kullarından haklıyı ve haksızı ayırır, aralarında hak ve adâletle hükmeder.

Adl: Allah adâlet sahibidir, her yarattığına hakkı olan herşeyi verir, hiç kimseye hiçbir zaman haksızlık yapmaz, mahşerde adâletle hükmeder, cezası zulüm veya haksızlık değil, adaletten ibarettir. Allah kendisi adaet sahibi olduğu gibi, kullarına da her işlerinde adaleti emreder.

Kuddûs: Allah paktır, temizdir, noksanlıklardan, kusurlardan, âcizliklerden, küfür ve dalâlet ehlinin düşündüğü her türlü eksik sıfatlardan münezzehtir. Allah kemâl sıfatlar sahibidir. O’nun her sıfatı, her ismi, her işi, her fiili mükemmeldir. Varlıkları mükemmel, kusursuz, temiz ve pâk yaratır. Temizliği sever, temizliği emreder, işlediklerinden pişman olan ve tövbe eden kullarını günahlarından arındırır ve temiz kılar.

Sekîne’de bu isimlerin zikrinden sonra on dokuz harfli on dokuz âyetle Allah’tan istimdat edilir, Allah’a sığınılır, muhtelif isimleri ile Allah zikredilerek dünyevî ve uhrevî her sıkıntımızı aşmamız için bu isimlerin feyiz ve bereketi istenir.

NASIL OKUNUR

1- Niyet( ne için ve ne maksatla okunduğuna niyet etmek)
2. İstiğfar (7 DEFA)
3. Salavat-ı Şerife ( 7 DEFA)
4. Allah-u Ekber (10 DEFA)
5. Altı Esma her ayetle beraber okunacak.(19 DEFA)
yani besmele çekilir sonra FERDÜN, HAYYUN, KAYYUMUN, HAKEMUN, ADLUN, KUDDÛSUN."denir ve 1. ayet okunur bu sırayla 19 kere tekrarlanır.sonra tekrar besmele ,6 esma ve 2. ayet okunur.19 ayet bitene değin aynı şekilde okunur.

6 esma:FERDÜN, HAYYUN, KAYYUMUN, HAKEMUN, ADLUN, KUDDÛSUN."

1.Ayet: Seyec ‘alullahu ba’de ‘usru-y yusra”
2.Ayet: anetil vucuhü lil hayyil kayyum
3.Ayet:Ve innallahe biküm lera ufün rahimu
4.Ayet:İnnallahe kane tevvaben rahime
5.Ayet:innallahe kane gafuran rahime
6.Ayet:fe innallahe kane afüvven kadira
7.Ayet:innallahe kane semian besira
8.Ayet:innallahe kane alimen hakime
9.Ayet:innallahe kane aleyküm rakibe
10.Ayet:İnnâ fetâhnaleke fethan mübiyna
11.Ayet:ve yen surakellahu nesran azize
12.Ayet:İnne hızballahi humül gâlibûn
13.Ayet:innallahe huvel kaviyyül aziz
14.Ayet:innallahe huvel ganiyyül hamid
15.Ayet:hasbiyallâhu lâ ilâhe illâ HU
16.ayet:hasbünallâhu veni'mel vekîl
17.ayet:la yeh zünühümül fezeul ekber
18.ayet:iyyake na'budü ve iyyake nestain
19.Ayet:velhamdü lillahi rabbil alemin

ayetlerin mealleri
1- Allah her sıkıntıdan sonra kolaylık lütfedecektir. 2- Yüzlerin sıkıntısı Hayy-ı Kayyûm içindir. 3- Allah size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir. 4- Allah tövbeleri çok kabul edici ve kullarına çok merhamet edicidir. 5- Muhakkak ki, Allah çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir. 6- Muhakkak ki, Allah her şeye gücü yettiği halde çok bağışlayıcıdır. 7- Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla işitir ve her şeyi hakkıyla görür. 8- Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla bilir ve her işi hikmetle yerine getirir. 9- Muhakkak ki, Allah sizin üzerinizde gözeticidir ve her halinizi görür. 10- Biz sana apaçık bir fetih yolu açtık. 11- Ve Allah sana pek şerefli bir zaferle yardım etsin. 12- Şüphesiz Allah’a tâbi olan topluluk gerçek gâliplerin tâ kendisidir. 13- Muhakkak ki Allah, azabında pek kuvvetlidir ve kudreti her şeye galip olandır. 14- Muhakkak ki hiçbir şeye ihtiyacı olmayan ve her türlü övgüye lâyık olan ancak Allah’tır. 15- Allah bana yeter. O’ndan başka ibâdete lâyık hiçbir ilah yoktur. 16- Allah bize yeter. O ne güzel vekildir. 17- En büyük korku olan kıyâmetin dehşeti onlara üzüntü vermez. 18- Ancak Sana kulluk eder ve ancak Senden yardım isteriz. 19- Ve âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun.

SEYYİDÜL İSTİĞFAR

-------------------------------------------------------------

Okunuşu:

Allahümme ente rabbiy lâ ilâhe illâ ente halâkteniy ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve va’dike mesteta’tü, eûzü bike min şerri mâ sana’tü, ebûuleke binı’metike aleyye, ve ebûu bizenbiy fağfir liy zünûbî, feinnehu lâ yağfirüzzünûbe illâ ente birahmetike yâ erhamerrâhımiyn.

Anlamı:

Allâhım! Rabbim sensin, TANRI yoktur. Yanlız sen varsın, beni sen yarattın, şüphesiz senin kulunum ve gücüm yettiği kadar sana verdiğim ahdü vaad üzere sâbitim. (Allâhım) işlediğim kusurların şerrinden sana sığınırım, bana ihsan buyurduğun ni’metini zât-ı ulûhiyyetine îtiraf ederim. Günâhımı da îtiraf ederim. Binâenaleyh günahlarımı bağışla. Çünkü günâhları bağışlamak sana aittir.

HAYIRLI BİR İŞİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN

Allahümme salli ala seyyidina muhammedin abdike ve rasulike ve haliylike ve habiybike salaten erka biha merakıyel ıhlası ve enalü biha ğayetel ıhtisası ve sellim tesliymen adede ma ehata bihi ılmüke ve ahsahü kitabüke küllema zekerakez zakirune ve ğafele an zikrihil ğafilun*

Manası:
Allah’ım! Kulun, resulün, dostun ve habibin olan Efendimiz Muhammed’e, beni ihlas merdivenlerine tırmandıracak, bir takım hususiyetlerin sonuna erdirecek bir şekilde salat eyle. Aynı şekilde ona, Senin ilminin ihata ettiği ve kitabında sayılı bulunan şeyler adedince ve Seni zikredenler zikrettikleri ve Senin zikrinden gafil olanlar bu gafletlerinde devam ettikleri sürece selam eyle.

Fazileti:
Hayırlı bir murad ve niyetin gerçekleşmesi için tesiri çok yüce bir salavatı şerifedir.

gönül saray

Kayıtlı Kullanıcı
ben varım kardeşim.ama hangi gün onu da belirleyelim.Allah C.C. hepimizin dualarını kabul etsin inşallah..amin amin amin.

gönül saray

Kayıtlı Kullanıcı
ismimi nereye ekleyeceğim afedersin kardeşim anlayamadım galiba.slm.

gönül saray

Kayıtlı Kullanıcı
B):Tben varım kardeşim.ama hangi gün onu da belirleyelim.Allah C.C. hepimizin dualarını kabul etsin inşallah..amin amin amin.

BEZGİN38

Kayıtlı Kullanıcı
Leyla Kardeşim Bende Varim
Kendi Formumda Sana Yazdiğim Cevap Gibi Bunu Benmi Yapacam Nezaman Yapacam Toplumu Yapacaz Anlamadim Açiklama Getirirsen Sevinirim.
Allah Razi Olsun Mevlam Cümlemizin Muradini Hayirlisiyla Versin önümüzden Engelleri şerri Kaldirsin Sikintilarimizdan Kurtarsin 2 Cihanda Da Güldürsün şefaat Edilen Kullardan Etsin Inşallah....aminnn

Leyla_Ebedi

Kayıtlı Kullanıcı
Amin Amin Amin

Arkadaşlar Farz Namazlarından sonra belirlediğimiz bir kardeşimize ÇARŞAMBA-PERŞEMBE VE CUMA günleri hayırlı muradları için okuyalım dönüşümlü olarak devam edebildiğimiz kadar inançla ve sabırla candan dileyerek devam edelim i. katılan isimleri yazıyorum .. her hafta bir kardeşimize .. Rabbim gönlümüzdeki muratlarımızı nasip eylesin inşallah. (amin)

1. Gönül Saray ... ( 28-29-30 MAYIS tarihleri arasında her farz namazından sonra inşallah)

2.BEZGİN 38 ... (4-5-6 HAZİRAN 2008)

3.Leyla_Ebedi ... (11-12-13 HAZİRAN 2008)

4.Özlem_27...... (18-19-20 HAZİRAN 2008 )

Namaz1

Kayıtlı Kullanıcı
tam anlayamadım ama daha deytaylı anlatırsanız sevinirim. bende varım benide ekleyin.

Leyla_Ebedi

Kayıtlı Kullanıcı
1. Gönül Saray ... ( 28-29-30 MAYIS tarihleri arasında her farz namazından sonra inşallah)

2.BEZGİN 38 ... (4-5-6 HAZİRAN 2008)

3.Leyla_Ebedi ... (11-12-13 HAZİRAN 2008)

4.Özlem_27...... (18-19-20 HAZİRAN 2008 )

Arkadaşlar listeye eklenen kardeşlerimiz hepimiz de belirtilen tarihlerde her farz namazlarından sonra yukarıdaki şekilde sekine duasını o haftaki kardeşimizin niyetine okuycaz . SEYYİDÜL İSTİĞFAR ve Salavatı Şerifeyi yukardaki gibi aynen okuyalım inşallah

Leyla_Ebedi

Kayıtlı Kullanıcı
Örneğin Bugün 28 Haziran 2008 Bugünden itibaren her farz namazından sonra hepimizde 1. sıradaki Gönül Saray Kardeşimizin niyetine okuyoruz .. Rabbim dualarımızı kabul eylesin gönlünde her ne muradı varsa hayırlısıyla tez zamanda nasip etsin inşallah amin .. Niyet ederken onun için niyet edicez .

Namaz1

Kayıtlı Kullanıcı
mutlaka namazlardan sonra mı okunması gerekiyo. ben namaz kılmıyorum da. sadece niyet edilip okunmuyo mu bu dua ?

Leyla_Ebedi

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Sabah namazınada kalkıcaz saatlerimizi ayarlıyalım .. Tüm farz namazlarından sonra. ve unutmayalım mümin kardeşimiz için istediğimizde bir melek şahit oluyor "AMİN AYNI ŞEYLER SANADA OLSUN" der bu yüzden inanarak ve içtenlikle yapalım tüm dualarımızı .. ve asla duam kabul edilmedi demiyelim .. duam kabul edilmedi demedikçe o dua kabul edilirmiş saadece vakti gelmedi demek gerekirmiş .. Rabbim ya bu dünyada verir yada ahirete bırakır ...

bir müminin diğer din kardeşi hakkında gıyabında yani arkasından yaptığı duayı Allahü teâlâ kabul ediyor. Buna gıyabda dua deniyor. Yüze karşı duaya riya karışabilir, ama arkadan olunca sırf Allah rızası için dua edilmiş olur. Allah rızası için yapılan duaları da Allahü teâlâ kabul eder. Din kardeşinin gıyabında dua edince, Allahü teâlâ onun için istediğimiz şeyi önce bize verir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Bir Müslümanın din kardeşinin arkasından ettiği hayır dua kabul olur. O dua edince, bir melek, “Âmin, kardeşin için istediğinin aynısı sana da verilsin” der.) [Müslim, Tirmizi, İbni Mace]

(Bir kimsenin, birine gıyabında yaptığı dua müstecâb olur. Yapılan duaya bir melek, “Âmin, aynı şeyler sana da olsun” der.) [İbni Ebi Şeybe]

(Bir kimse, gıyabında birine dua ederse, melekler, aynı şekilde ona dua ederler.) [Müslim]

(En çabuk kabul olunan dua, kişinin din kardeşi gıyabında ettiği duadır.) [Buhari]

(Gizli [yani gıyabda] yapılan dua, âşikârenin yetmiş misline eşittir.) [Ebuşşeyh]

(Allah ile arasında perde bulunmayan iki dua vardır. Biri mazlumun duası, diğeri de kişinin din kardeşinin gıyabında yaptığı duadır.) [Taberani]

(En makbul dua, gaibin gaibe yaptığı duadır.) [Tirmizi]

(Bir kimsenin, arkadaşının gıyabında yaptığı dua reddedilmez.) [Harâiti]

Namaz1

Kayıtlı Kullanıcı
Tam Anlamadim Ya Kusura Bakma. Illa Namazlardan Sonra Mi Okunmasi Lazim. Namaz Kilmiyorum Ben. Napicaz ?

Leyla_Ebedi

Kayıtlı Kullanıcı
mutlaka namazlardan sonra mı okunması gerekiyo. ben namaz kılmıyorum da. sadece niyet edilip okunmuyo mu bu dua ?

Özlemcim inşallah namaza da başlamanı diliyorum Rabbimden

o zaman günde beş kez oku sen ... Namazdan sonra olması ,o zamanda yapılan duaların daha makbul olmasından dolayıdır.

Namaz1

Kayıtlı Kullanıcı
inşallah bende kılmak istiyorum :( ginde 5 kez okurum. bi aksilik olursa haber veririm.

Leyla_Ebedi

Kayıtlı Kullanıcı
dua_1.jpg

DUALARIMIZ ÜÇ GÜN BOYUNCA - Gönül Saray - KARDEŞİMİZ İÇİN.

Namaz1

Kayıtlı Kullanıcı
günde beş kez bu arkadaşımızn muradı için mi okuyacağız ?

Namaz1

Kayıtlı Kullanıcı
anladığım kadaryla şöyle: besmele çekilir sonra FERDÜN, HAYYUN, KAYYUMUN, HAKEMUN, ADLUN, KUDDÛSUN."denir ve 1. ayet okunur, sonra gene besmele çekilir FERDÜN, HAYYUN, KAYYUMUN, HAKEMUN, ADLUN, KUDDÛSUN."denir ve 2. ayet okunur ve bu 19 ayet böyle tamamlanır. doğru anlamışım dimi ?

Leyla_Ebedi

Kayıtlı Kullanıcı
Evet

Ama başta yazılan maddeleri yerine getirdikten sonra böyle devam edeceksin

Namaz1

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşımızın niyeti nedir acaba ?

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt