Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Siz Nasıl Bir Çocuktunuz RAMAZAN'da? (1 Kullanıcı)

Kaan Erdem

Yönetici

Konumuz açık ve net inşaALLAH.

Bizler RAMAZAN'da nasıl bir çocuktuk.
geçmişe ait anılarımız,huzur,mutluluk,açlık,sıkıntı,teravihler,yaramazlıklar,tatlı anılar,ders çıkaracağımız yaşanmışlıklar.

sahi biz Ramazan'da nasıl bir çocuktuk?

''levent''

Kayıtlı Kullanıcı
kıştı biz çocukken çok güzeldi;ben pazarcıydım o aralar iftar koşuşturmaları çok hoştu.allah tekrar nasip eder inşallah.fırında sıralar, insanlar saygılı birbirine,yüzlerde bir gülümseme ,kışın verdiği bir sıcaklık.hiç unutmuyorum sahur sofrasına bizim bir muahbbet kuşu vardı o da gelirdi.arefe günleri içimde inanılmaz bi sevinç olurdu hala öyle ama çocukken daha güzeldi.

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Ramazanda nasıl çocuktum inan ki pek hatırlamıyorum hatırladığım şeyler bayram gelicek diye alınacak kıyafetlerin heyacanı, okul tatili, harçlık, şeker, çikolata biraz fazla fırsatçıymışyım...oruç tutmaya kaç yaşında başladım onuda hiç hatırlamıyorum zaten ramazanda oruç tutmanın dışında bişey de yapmadım inşaAllah bundan sonra kaybettiğim yılların acısını çıkartırım... :( Hayırlı Akşamlar

Kaan Erdem

Yönetici
ramazanda bendeki çocukluk.

fırında pide kuyruğuna girmek.kağıda sarılan pidelerin sıcaklığından yanan el ve kollarımın sızıntısı.

hepsini yiyecekmişim gibi sanıp anne çok doldur tabağıma dediğimde ki açgözlülük.

eve girmeden evvel dışarıda arkadaşlarımla ezan saatini bekleyip sanki evdekiler bilmiyor yada duymuyormuş gibi okunan ezanın haberciliğini yapmaktaki telaş.

arada bir bağırarak ezan okumak ve balkona cama çıkanlarında bize inandığını sanıp gülmekteki aldanmışlık.

gittiğimiz iftar davetlerindeki eve dönüşlerimizde 5 dakikalık yolu yürümemek için uyuma numarasındaki verdiğim mücadelede eve kadar babamın kucağında gelmekteki kurnazlığımın sevinci.

teravihlerde kıkırdamalarımızdaki yaramazlıklarımızın anılarda vay be neler yapmışız çocukken dedirtecek mazisi.

arefe gününde yapılan koşuşturma alınan bayramlıklar.sabah bayram namazına gitmedeki heyecan ve bir çok yaşanmışlık............

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com

ben ramazanın ve orucun nasıl bir şey oldugunu .. düşündügüm zamanlardan bahsetmek istiyordum.. galiba hayal dünyası geniş bir çocuktum..benim gibi düşünen benim gibi tasvir eden başka çocuk varmıydı onuda bilemiyorum...

elimizdeki metaryallar..
-oruç tutmak
-sahura kalkmak
-iftar etmek
- horoz şekeri...

bunlar= Ramazan

iftar etmegi biliyordum.. sahit oluyordum ve horoz şekerinide biliyordum..(bilmeyenler için tarif edeyim uzun bir çubugun ucunda horoz şekillleri olan renki renkli şekerler vardı ve bunlar sadece ramazanda olurdu.. ben kırmızısını çok severdim:))

bildigim şeylerle bilmedigimi düşünmem kafamda kurgulamam tasarlamam lazımdı..çok soru soran çok meraklı geveze bir çocuktum..

sahurada şahit oluyordum biliyordum gece kalkılıp yemek yeniyor.. ama hepsi tamamda oruç neydi nasıl tuluyordu oruç tut-mak nasıl birşey olabilirdi..

tut-mak bir eylem bir fiil gerçekleşiyordu..

o halde elimizdekilerden biri tutuluyordu ramazana has _özgü .. ramazanda ortaya çıkan birşey ve ..herkes tutmaya bu kadar hevesli olduguna göre tatlı birşeyler olmalıydı belki şekerli .. tamamm buldum !! HOROZ ŞEKERİ!! düşün düşün sonunda neyi nasıl tutduklarına dair fikirler hayal dünyamda canlanmaya başlamıştı..

o halde oruç şöyle tutuluyordu..
saatler kuruluyor sahura kalkılıyor yemek yeniyor ve sonra .. horoz şekerleri havada uçuyor .. evet yanlış okumadınız havada uçuyor .. onu tut-maya çalışıyorlar hemde bir sürü horoz şekeri dönüyor odada havada onu tutan .. ertesi güne kadar saklıyor yemiyor iftarda yiyor.. evet ** oruç tutmak ** böyle birşey olmalıydı..:)

selam ve dua ile kardeşim.. bakalım nasıl anılarımız varmış...:)

Kaan Erdem

Yönetici
paylaştığınız için t.ederim kardeşim.selam ve yürekten samimi dualarımla kalınız selametle kalınız kardeşim.

kıştı biz çocukken çok güzeldi;ben pazarcıydım o aralar iftar koşuşturmaları çok hoştu.allah tekrar nasip eder inşallah.fırında sıralar, insanlar saygılı birbirine,yüzlerde bir gülümseme ,kışın verdiği bir sıcaklık.hiç unutmuyorum sahur sofrasına bizim bir muahbbet kuşu vardı o da gelirdi.arefe günleri içimde inanılmaz bi sevinç olurdu hala öyle ama çocukken daha güzeldi.

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam kardeşim.

inşaALLAH kardeşim.cümlemiz için hayırlı ve bereketli geçer.selametle kalınız.katılım ve paylaşımınız için t.ederim.

Selamün Aleyküm

Ramazanda nasıl çocuktum inan ki pek hatırlamıyorum hatırladığım şeyler bayram gelicek diye alınacak kıyafetlerin heyacanı, okul tatili, harçlık, şeker, çikolata biraz fazla fırsatçıymışyım...oruç tutmaya kaç yaşında başladım onuda hiç hatırlamıyorum zaten ramazanda oruç tutmanın dışında bişey de yapmadım inşaAllah bundan sonra kaybettiğim yılların acısını çıkartırım... :( Hayırlı Akşamlar

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kaan kardeşin vesile oldun ALLAH CC razı olsun. Benim çocukluğum yaz günlerinin ramazanlarına denk gelirdi bahçemizde iki tane erik ağacı vardı onun altında oynardım ta sahur vaktine kadar bazen teravhe babaannemin arkasına takılır camiye giderdim o zamanlar başka güzeldi ramazan annem her iftara on onbeş dakika kala her yemekten tabağa hazırlardı ben bahçeye götürüp gelen teyzenin kablarına boşaltırdım o adetler hepten kalktı şimdi iftar çadırları kuruluyor herkes oralara gidiyor bide hatim koyardı annem hoca bir gün önce başlardı tam saat onda komşular hep toplanırdı her gün hoca bir cüz okurdu hatim biteceyi arife günü bütün komşular hediye alıp gelirlerdi hocaya işte öye geçti gitti ah keşke o günlerden bir gün geçirseydim RABBİM CC hayırlı ramazanlara eriştirsin

Kaan Erdem

Yönetici

çok değişik bir yaklaşım çocuk işte dedirtecek hayal dünyası.tebessüm ederek okumuş olduk.katılımınız için sağ olasınız kardeşim.selametle kalınız.

ben ramazanın ve orucun nasıl bir şey oldugunu .. düşündügüm zamanlardan bahsetmek istiyordum.. galiba hayal dünyası geniş bir çocuktum..benim gibi düşünen benim gibi tasvir eden başka çocuk varmıydı onuda bilemiyorum...

elimizdeki metaryallar..
-oruç tutmak
-sahura kalkmak
-iftar etmek
- horoz şekeri...

bunlar= Ramazan

iftar etmegi biliyordum.. sahit oluyordum ve horoz şekerinide biliyordum..(bilmeyenler için tarif edeyim uzun bir çubugun ucunda horoz şekillleri olan renki renkli şekerler vardı ve bunlar sadece ramazanda olurdu.. ben kırmızısını çok severdim:))

bildigim şeylerle bilmedigimi düşünmem kafamda kurgulamam tasarlamam lazımdı..çok soru soran çok meraklı geveze bir çocuktum..

sahurada şahit oluyordum biliyordum gece kalkılıp yemek yeniyor.. ama hepsi tamamda oruç neydi nasıl tuluyordu oruç tut-mak nasıl birşey olabilirdi..

tut-mak bir eylem bir fiil gerçekleşiyordu..

o halde elimizdekilerden biri tutuluyordu ramazana has _özgü .. ramazanda ortaya çıkan birşey ve ..herkes tutmaya bu kadar hevesli olduguna göre tatlı birşeyler olmalıydı belki şekerli .. tamamm buldum !! HOROZ ŞEKERİ!! düşün düşün sonunda neyi nasıl tutduklarına dair fikirler hayal dünyamda canlanmaya başlamıştı..

o halde oruç şöyle tutuluyordu..
saatler kuruluyor sahura kalkılıyor yemek yeniyor ve sonra .. horoz şekerleri havada uçuyor .. evet yanlış okumadınız havada uçuyor .. onu tut-maya çalışıyorlar hemde bir sürü horoz şekeri dönüyor odada havada onu tutan .. ertesi güne kadar saklıyor yemiyor iftarda yiyor.. evet ** oruç tutmak ** böyle birşey olmalıydı..:)

selam ve dua ile kardeşim.. bakalım nasıl anılarımız varmış...:)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com

çok değişik bir yaklaşım çocuk işte dedirtecek hayal dünyası.tebessüm ederek okumuş olduk.katılımınız için sağ olasınız kardeşim.selametle kalınız.

evet işte bu!! horoz şekeri teşekkürler kardeşim hemde kırmızı :):)
hayırlı vakitleriniz olsun inşaALLAH
selam ve dua ile

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam değerli ablamız bu anlattıklarınız belki bize uzaktı ama bizlerinde büyüklerinden duyduklarımızla eş değer yaşanmışlıklardır.selametle kalınız hayırlı ve bereketli geceler olsun ablamız.

selamün aleyküm kaan kardeşin vesile oldun ALLAH CC razı olsun. Benim çocukluğum yaz günlerinin ramazanlarına denk gelirdi bahçemizde iki tane erik ağacı vardı onun altında oynardım ta sahur vaktine kadar bazen teravhe babaannemin arkasına takılır camiye giderdim o zamanlar başka güzeldi ramazan annem her iftara on onbeş dakika kala her yemekten tabağa hazırlardı ben bahçeye götürüp gelen teyzenin kablarına boşaltırdım o adetler hepten kalktı şimdi iftar çadırları kuruluyor herkes oralara gidiyor bide hatim koyardı annem hoca bir gün önce başlardı tam saat onda komşular hep toplanırdı her gün hoca bir cüz okurdu hatim biteceyi arife günü bütün komşular hediye alıp gelirlerdi hocaya işte öye geçti gitti ah keşke o günlerden bir gün geçirseydim RABBİM CC hayırlı ramazanlara eriştirsin

huzunlu_gurbet

Kayıtlı Kullanıcı
ramazandaki cocuklugum....

ramazandaki cocuklugum....

selamunaleykum kaan abi , ben ramazanlari her zaman icin cok iyi hatirlarim... cocuklugumda... missler gibi kokan ekmek firinindan yeni cikmis guvecler ve pideler hatirlarim hep . annemin tabiri ile kasigin ucundan tutardim kucukken oruclarimi :D gece hep beraber sahura kalkip canim istediginde cips yerdim mesela .... cocuk olmak ne kadar guzel ahh o eski ramazanlar , burda pek tadi olmayan ramazanlar ... neyse birgun iftara cok az kalmisken acliktan ve yaklasan iftar saatinin verdigi heyecanla tirnaklarimi yerken , televizyonda vaaz veren hocanin tirnak yemek orucu bozar demesiyle fal tasi gibi acilan gozlerim , ve ardindan Allah,im ne olur beni affet diye iftara dek yalvarisim vardi mesela ... ne guzeldi o gunler... ramazanlar bence hala cok cok guzel, insanlar aksma kadar ac durduklari halde yuzlerinde hep bir gulumseme vardir.. arefe gunlerinin bi oncesi tatlilar yapilir vede temizlik tabiii... aksami alinan yepyeni bayramliklar utulenir ve erken yatilir cunku ertesi gun bayramdir. babam ve abilerim namaza giderken bizde annemle beraber bayram kahvaltisi icin mutfaktaki yerimizi almisizdir coktann... ne guzeldi o gunler...... selam ve dua ile...

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam değerli kardeşim.

okurken tebessüm edip,içimizi sızlatan benzer gerçeklerede iç çektik.en güzel taraflarından biride bayram sabahı kahvaltısı.....

selam ve dua ile kalınız kardeşim.ALLAH celle celalühu'ya emanet olunuz selametle.

selamunaleykum kaan abi , ben ramazanlari her zaman icin cok iyi hatirlarim... cocuklugumda... missler gibi kokan ekmek firinindan yeni cikmis guvecler ve pideler hatirlarim hep . annemin tabiri ile kasigin ucundan tutardim kucukken oruclarimi :D gece hep beraber sahura kalkip canim istediginde cips yerdim mesela .... cocuk olmak ne kadar guzel ahh o eski ramazanlar , burda pek tadi olmayan ramazanlar ... neyse birgun iftara cok az kalmisken acliktan ve yaklasan iftar saatinin verdigi heyecanla tirnaklarimi yerken , televizyonda vaaz veren hocanin tirnak yemek orucu bozar demesiyle fal tasi gibi acilan gozlerim , ve ardindan Allah,im ne olur beni affet diye iftara dek yalvarisim vardi mesela ... ne guzeldi o gunler... ramazanlar bence hala cok cok guzel, insanlar aksma kadar ac durduklari halde yuzlerinde hep bir gulumseme vardir.. arefe gunlerinin bi oncesi tatlilar yapilir vede temizlik tabiii... aksami alinan yepyeni bayramliklar utulenir ve erken yatilir cunku ertesi gun bayramdir. babam ve abilerim namaza giderken bizde annemle beraber bayram kahvaltisi icin mutfaktaki yerimizi almisizdir coktann... ne guzeldi o gunler...... selam ve dua ile...

Kaan Erdem

Yönetici
gittiğimiz iftar davetlerindeki eve dönüşlerimizde 5 dadikalık yolu yürümemek için uyuma numarasındaki verdiğim mücadelede eve kadar babamın kucağında gelmekteki kurnazlığımın sevinci.

*ayşe*

Kayıtlı Kullanıcı
yazılanlara ek olarak hatırladıgım sey de,cocukken annemle teravi namazlarına gittiğimde secdede uyuya kalırdm hep.(cok yemekten agırlık cokuyodu heralde.)

BULENT TUNALI

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.bilsankimya.com
Evet bir başkaydı çocuklukta yaşadığımız ramazanlar.Elimde yumurta ve susam fırın kapısında bekler.fırıncıya teslim ettikten sonra beklerdik büyük iştahla ramazan pidelerini.çıkar çıkmaz elimiz yansada bir pide yaptırmanın gururuyla koşarak eve gelirdik
Ramazan hazırlıkları yapılırdı evlerde gödek kokuları sarardı sokakları
iftar bittimi gece dışarı çıkmanın rahatlığı vardı üzerimizde.yoplaştıkmı arkadaşlarla doğru camiye.arasıra kaçamaklarımızda olurdu.ozaman salıngaçlar az.teravi bitene kadar salıngaçta sallanır eve dönerdik.bir de annemden babamdan aferim alırdım namaza gidiyorum diye.
yeni elbise almanın heyecanı vardı yüreklerimizde ha bugün alınacak ha yarın.alındıktan sonra onlarla beraber yatardım baş ucumda yeni ayakabılarım elbiselerim
sofralar bir başka dolu olurdu ramazanda.merakla o akşam iftar yemeklerini beklerdim.
bayram sabahı bir başka heyecanla uyanırdım.bazen heyecandan uyuyamadığımda olmuştur.
sabah kalkar babamın yanında gururla doğru namaza.birdede üzerine güzel bir kahvaltı ohh.doğru el öpmeye ozamanlar şekerden ziyade para veren çoktu.topladıkmı bahşişleri hemen bisiklet kiralamaya.bayram oyuncaklarına.o gün bitirirdik harçlıklarımızı.sonra bakar bakar iç geçirdik ama çok mutluyduk.
şimdi yaşım 36 o heyecanları özlüyorum hala

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com
çocukluğumdaki ramazanlar
oo çok güzeldi
pişen yemekler,pide kokusu
biz küçükken top atılırdı onu beklerdim
ezan okununca doğru sofraya
sadece iftar değil sahur da benim için ayrı bir keyifti,annemim yaptığı gözlemelerin kokusuyla uyanırdım biz küçük olduğumuz için babamda bazen anneme yardım ederdi o ne huzur ve mutluluktu yarabbim yarı uykulu kalkar o nefis gözlemeleri yerdik ben her defasında çok yemek istesemde ancak bi tane yaerdim iftara kadar sahurdan kalan gözlemeler aklımda kalırdı
sanki başkaydı ben çocukken ramazan
ya ben büyüdüm ondan
yada ne biliyim kokusu bile farklı olurdu o günlerin
aynı şeyleri çocuklarımıza yaşatmayı rabbim nasip eder inşallah

çok güzel bi konuydu kaan kardeşim
elinize sağlık selametle.....

siyah peçe

Kayıtlı Kullanıcı
:Dben hep ezanı beklerdim sokakta.sonra koşa koşa eve giderdim.anneeee ezan okunuyor diye.sabırsızlıkla beklerdim özellikle misafirler varken ezanı.çok güzel oluyordu sofra.:Dinanın ki çocukluk ne güzelmiş.elimden gidince anladım degerini...:(

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt