Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

the secret okuyanlar buraya (2 Kullanıcı)

mimozagül

Kayıtlı Kullanıcı
Secret kitabının ilk 20 sayfasını felan okudum...İmanı kuvvetli ve bilinçli ve risale-i nurları okumuş bir müslüman bu kitabı okurken uyanık kalır ve işine yarayacak kısmı alır, yaramayacak kısmı almaz, rahatça madde madde eleştireceği yerleri tespit edebilir...
Benim ilk sayfalarda gözlemlediğim, hep insanın zihninde olumlu düşünmesi, güzel şeyler hayal etmesi, istediklerini isterken(ki biz şüphesiz Rabbimizde isteriz) istiyorum ama, ya olmazsa, ya boşa istiyorsam gibi anlık tereddütler ve ümitsizlikler aklına getirmemeye gayret etmesi... Zira insan ne düşünürse o genelde başına gelir. Hani korktuğum başına geldi deriz ya....
Bu ilk sayfaları okurken direk aklıma risalelerden bir cümle geliverdi: "Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." Bu kitap resmen bu cümleyi açmış gibi geldi bana. Bu da bana aklı başında bir müslümanın bu kitaptan da isitfade edeblieceği güzel bakış açıları yakalayabileceğini hissettirdi... Allah'tan bir şey isterken, bunun olmayacağına ya da gerçekleşmesinin zor veya imkansız olduğuna dair şeyler gelmesine engel olmaya çalışmalısınız kısaca.... Zira istediğiniz Zat, evrenin ve içindekilerin Rabbi....Ve o bir şeyin olmasını dilediğinde "OL" deyiverir ve o da olmaz mı ki? O bizim istediklerimizi imkansız düşünmemizden münezzeh... O Yunus (as.) peygamberi balığın karnında deniz altındaki karanlıklardan isteğini işitip de yeniden kurtaran bir Rab.. En imkansız sandığımız şeyler bile o istese ve biz ona hiç şüphesiz inansak, gerçekleşemez mi? O istediğinde, meleklerini bir ordu halinde yardımımıza gönderemez mi? O istese kainattaki bütün varlıkları bizim hizmetimize koşturuvermez mi? Bunlar hep zaten risalei nurlarda bahsedilen konular arkadaşlar... Ama bu bir şarta bağlı, bizim iman derecemizin güçlülüğüne ve ihlasımıza... Ona üyrekten teslimiyetimize...ALlah'ı tanıma derecemize... "Rabbim demiyor mu ki: Kulum beni nasıl zannederse, beni o şekilde bulur." Yani istedğimiz şeyleri, ol deyiverdiğinde veriverecek bir Rab'den, olmayacağına dair hiçbir şüphe, olumsuzluk ve tereddüt duymadan istiyorum ve vereceğine inanıyorum şeklinde düşünmek daima....
Yaşamımız boyunca bu düşünceye sahip olmaya çalışırsak, belki daha çok şey elde etmeye başlayacağız...

Ben kitabı da şimdilik bir müslüman olrak bu şekilde istifade edeceğimi düşünerek kendimce yorumladım ve sizinle paylaştım:)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt