Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tuğba kardeşimizin yuvası için dua edelimmi?? (2 Kullanıcı)

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
Eşler Birbirleriyle Denenir

Evdeki duruma göre eşler birbirleriyle denenip imtihan olur ve idare eden, sabreden, fedakârlık yapan kazanır. Tabii Şimdikiler bunu ezilme olarak kabul edebilir ve "Ezdirmem sana kendimi" diyen şarkılardaki, güya kendini kanıtlama olarak ifade edilen felsefelere kapılıp yuvasını tarumar ede bilir. Sonra da hayatı hem kendine hem hayat arkadaşına ze hir eder.

Hal böyle olunca da kimse mutlu olamadan peş peşe imtihanlar kaybedilir. Kur'an-ı Kerim'de bu hususa işaret edilerek:
"Ey iman edenler! Şu bir gerçek ki, eşlerinizin ve evlatla rınızın içinden size bir düşman vardır. Onlara karşı dikkatli olun!..Eğer affeder, ellerini tutar, hatalarını görmezden gelirseniz, Kuşkusuz, Allah da affedici, merhamet edici olur." (Teğabün Suresi, 64/14) buyrularak, aile içinde meydana gelen kavga ve geçimsiz liklerin, dargınlık ve kırgınlıkların, büyütülüp ileri seviyelere taşınmadan, sevgi ve hoşgörü ile söndürülmesine, hataların başa kakılmadan, kavga etmeden, karşı tarafı incitmeden ba ğışlanması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Böylece aile içi olabi lecek kötü şeylerin, iyi yolla halledilebileceği de anlatılmış oluyor. Aile içi düşman ise, sürekli ortalığı karıştıran şeytan dır veya şeytana kapı açan çocuk, hanım veya erkektir. Roller ve oyuncular duruma ve zamana göre sürekli değişir.

Kur'an-ı Kerim'de, mallar, eşler ve evlatların birer imti han olduğuna ve büyük mükâfatın Allah tarafından verilece ğine dikkat çekiliyor.(Teğabün Suresi, 64/14; Enfal Suresi, 8/28). Büyük mükâfata göz dikenler ise, bu dünya hayatını çok ciddiye almaz ve az durup öbür tarafa göçeceğini bildiği için durumu idare etmeye özen gösterir.

Bu dünyada yaşa yan bir ahiret yolcusunun yapabileceği en güzel şey de bu ol sa gerektir. Zaten kişi ailesiyle ve çoluk çocuğu ile imtihana çekileceğini bilir ve buna hazırlıklı olursa, olay ta baştan sağ lam zeminlere oturur ve büyümeye müsait olaylar bile küçük kazalar ve sıynklarla atlatılabilir ya da hiç kazaya, belaya düşmeden alman tedbirlerle kolayca geçiştirilebilir.

Çocuklar konusundaki imtihanımız ise hiç şüphesiz onları iyi yetiştirmek, Allah'ı ve Peygamber'i, dini, Kitab'ı iyi öğ retmekle ve onlara güzel bir gelecek hazırlamakla başlayıp, birçok konuda ellerinden tutmak, yol göstermekle, yuva kur makla ve başkalarına muhtaç olmayacak miktarda bir miras bırakmakla, hatta kendilerini geçindirecek bir iş edinmelerini sağlamakla devam eder... Hatta bunlarla da sınırlı de ğildir diyebiliriz.

Göz bebeğimiz kadar kıymetli olan yavrularımızı sadece küçükken sevip okşamak yetmez. Onları her yönüyle ahlaklı ve bilgili yetiştirmek, Resul-ü Ekrem'in, başlangıçta öğretilmesini tembih ettiği dinin emir ve yasakları ile yüzme, binme ve atıcılığın dışında, Hz. Ali'nin dediği gibi, geleceğe haZırlamak da en önemli görevlerimizdendir.

Aksini söylemeye bile hacet yoktur, ama bunları yapmadığımız ve kendi başla rına sokağa bıraktığ ımız takdirde onların nasıl yetişeceği herkesçe malumdur. Hırsız, katil, kapkaççı, tinerci vs... Böyle olunca biz de onlarla olan sınavımızı kaybetmiş olacağız...
Arif Arslan-Kulluk ve İmtihan

CANIM bunu eski konulardan buldum.. güzel bir yazı

tuğba_83

Kayıtlı Kullanıcı
teşekkür ederim ALLAH razı olsun kardeşim

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
sendende kardeşim ne demek.. biliyorsun neler hissettiğimi keşke yaında olsamda yapsam dediğimi .. inşALLAH.. İYİ olacak herşey sen yeter ki dua et...

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
tuğbacım eşine ibrahim canan ın aile reisi ve baba olarak peygamberimiz kitabını almanı tavsiye ederim bulamazsan yollayabilirim.......

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Efendim hediye duayı siz hemen okuyun bir kaç defa...ezberleyin...eşiniz eve gelmeden gene okuyun o gelincede okuyun gizli ve sessizce...inşallah fayda görürsünüz...eşiniz normale dönünce...yani bana ne oldu anlamıyorum şimdi iyiyim rahatım vesaire derse yol doğru sessizce okuyun...ki... Şeytan Lain aileniz ile uğraşmasın...Korkmaya gerek yok sadece okuyun ...çare Allah C.C. nda... bu dua okununca sizi ailenizi koruma altına alır.... inşallah... Eger çare olmazsa yazın yeterli efendim.... ben okudum işareti verince... bir kaç saat sonra normale dönersiniz inşallah...Her şey dua üzeri ancak...KUR'AN _I Kerim dahili bizim medyum ...yıldızname...fal vs..ile ilgili faaliyetimiz yok efendim...Allah C.C. na yalvarma o kadar...Menfaat ve tanınma da yok efendim... biline ...siz mutlu olun yeter...

asi egeli

Kayıtlı Kullanıcı
rabbim yuvanızda huzur ve mutluluğu daim etsin inşallah eşinizde inşallah en kısa zamanda hatasını anlar düzelir sizi de kızınızıda birdaha üzmez üzmez. allah yardımcınız olsun inşallah.

emcankel

Kayıtlı Kullanıcı
nasıl bakılıyorki ben anlayamadım çok yeniyimya özür dilerim en sonebi büyüğümüz hocanızmı oluyor? ahhh çok açık sordum nolur kusura bakmayın efendim, lütfen bana yardımcı olun. evet emcankel asıl eşim sorunlu daha doğrusu sorunlu olan oydu ama şimdi bende kendimi de çok normal bulmuyorum benimde kontrolüm yok, bendede sabır yok sadece tek ferkımız ben daha saygılıyım küfür ve hakaret etmiyorum yoksa ben normal olsam idare ederdim çocugumuzun gözü önünde bu hallere düşmezdik en azından.
konuya bir bakıp dua önersin diye dedim....canım benim.....
ibra kardşim dediklerine katııyorum bende ....bazı erkekler kendi eksik hissettikleri zamanda böyle davranışlar ortaya çıkıyor.eşinize sixin için ve kızınız için ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu anlatın....siz sakin ve huzurlu olursanız oda öe olacaktır....allah ın izni ile inşaallah...

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
evet önce biz kendimize değer vermeli sonra bu değeri karşımızdakine hissettirip ona da değer vermemiz ve kendimizi birazda olsun düzeltip susmamız gerekiyor.. inşallah evlerimiz huzur dolacak çünkü huzur bizim elimizde..

repsol

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim yardımcın olsun kardeşim inşallah son bulur bu hareketleri eşinin hayırlısıyla aile içi, geçimsizlik çok zor hele çocuklar için inşallah düzelir güzel kardeşim dualarımızda olacaksın inşallah

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum tugba kardesim

rabbim yar ve yardimciniz olsun en kisa zamanda insaALLAH yuvaniza huzur ve mutluluk gelir esinizle olan olumsuzluklar gecer evladinizi sevgiyle buyutursunuz......zamanimizda evliliklerde eskisi gibi saglam temeller atilamamakta ve en hafif bir sarsintida buyuk felaketler ortaya cikmakta halbuki sabri gerektigi yerde kullansak duaya sarilsak en ufak eksiklikleri bile gormezden gelmeye calissak ne bileyim esimizin aciklarini aramasak alttan almayi bilsek inanin daha guzel olacak hersey size tek tavsiyem once dua edin esinize kalbine merhamet gelsin kavga anlarinda ortami terk edin daima dinleyin zamani gelince oda sizi dinleyecektir ve sabredin inanin her gecenin bir sabahi var ve evladinizi olaylarin disinda tutun gecici bir donem insaALLAH ......selametle dua ile.....

mir_erhan

Moderator
''Sabret! Çünkü, Allah iyilik edenlerin mükâfatını zayi etmez'' ( Hud 115 )

Selamün Aleyküm...
Allah c.c. yardımcınız olsun sevgili kardeşimiz...
İnsana bir sıkıntı gam veya kederin dokunması sıkıntılarına kefaret olacağını bildirmiş bize EFENDMİZ...
Sadece sabır ile karşılamak gerekli...
Karı-koca birbirinin kötü huylarına sabretmelidir!
Hadis-i şerifte, ''Hanımın kötü huyuna sabreden erkek, Eyyube sabrından dolayı verilen sevap gibi ecre, kocasının kötü huylarına sabreden kadın da, Âsiyeye verilen sevaba kavuşur'' buyuruldu. [İ.Gazali]

'' Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir. '' ( Bakara 153 )

Bizler çok şeyi unuttuğumuz için şimdi yuvalarımızdaki dağınıklıkları toparlayamıyoruz...
Efendimzin Veda Hutbesinde '' Size iki emanet bırakıyorum onlara sarıldıkça asla şaşmayacaksınız bu emanetler KURANI KERİM ve Sünnetimdir... '' dediği emanetlere sarılamadığımız için
şimdi yalnızlıklara sıkıntılara sarılıyoruz...
Erkeklerimiz unuttu yine veda Hutbesindeki '' Sizler kadınları Allahın emaneti olarak aldınız.. Bu konuda Allahtan kormanızı tavsiye ederim'' dediği tavsiyeyi...

Çok üzgünüz sevgili kardeşimiz...
Sizn için çokça dua ve yaakarışlarda bulunacağız..
Ama sizin de gayret ve sabırlarınız gerekli..
Kuran ve sünnete sarılmanız gerekli...ki Rabbimiz sabredenlerele beraberdir ....
Siz çocuğunuz için çok sabredin eşinize gerekirse sizi doktor olun...
Bir yuvanın '' Allahım senin rızan için yıklmaması için çalışıyorum'' deyin...
İnanın çok şey değişecek ve inanın kazananlardan olacaksınız...
Bu kadar dua ve yürek sizinle...
Ve İnşallah Allah c.c. sizinle...

Selam ve dua ile

tuğba_83

Kayıtlı Kullanıcı
hepinizde ALLAH cc razı olsun kardeşlerim ayrı ayrı destek oldunuz. inanılır gibi değil ama dün akşam özetle anlatayım alışverişe çıktık, eşim herşeyde dönüp bana sorma gereği duyuyor gibi bir hali vardı ??? şaşırdım vallahi. normalde böyle değildir. şunu alıyımmı bunu alayımmı hatta kasada taksitmi yaptırayım peşinmi vereyim dedi yani anlayın diye anlatıyorum normalde hep birbirimizi kırar alışveriştende birşey anlamazdık. akşam hep sizleri düşündüm. bu kadar yürek benimle iken dahada önemlisi ALLAH cc yanımda iken inşallah herşey düzelecek. biz eski günlerimize döneceğiz. içimde tekrar umutlar yeşerdi. hepinize selamlar....

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
HATIRLA.. sana ne demiştim.. seni dolduruşa getirenler senin için hiç birşey yapmazlar.. biz önce ALLAH RIZASINI almalıyız karşımıza..
dua.. her kapının anahtarı.. unutma kalplerimiz ALLAHIN elinde.. bizi bizden çok seven.. bizi düşünmez mi hiç..bazen bizi dener.. kendini hatırlatır.. birine hadi git boşan çekme bu derdi demek kolay.. yol göstermek öle zor... ama biz burdayız senin yanında inşallah.. dualarımızla..
artık hayatta iki konuda çok hassasım bir örtüm.. biri bana örtü deyince gözlerim doluyor.. diğeri ise ev huzuru.. ikisinede öle derinden hasret kaldım ki şimdi kimsenin hayatında huzursuzluk olmasın istiyorum.. biri huzursuzum deyince gecelerce uyuyamıyorum benim yaşadıklarımı mı yaşıyor diye...
benimde burdaki herkesinde tek isteği islamın evlerimize hakim olması yuvaların birer cennet köşesi olması..

tuğba_83

Kayıtlı Kullanıcı
buketimmmm sadece kendi yuvanı değil başkalarınınkinide ne kadar düşünüyorsun... sen ne kadar iyi yürekli bir kardeşimizsin. canım sen olmazsan malum sitede "sen neden çekiyorsun, devlet memurusun, maaşın var imkanların var hala durduguna inanamıyorum aptalmısın" diyenlerden yavaş yavaş etkilenmeye başlamış ve kendime kızıyor bunalıyor haldeydim. sen bana doğru siteyi gösterdin. artık malum sitede asla konu açmayacağım. tabi ordakilerde kendilerince haklılar, bir yuvaya o kadar zaman harcayıp günlerce dua etmek sadece birkaç cümle yazıp "boşanmalısın, enayimisin" demekten çok daha zor... seni çok seviyorum yoldaşım.

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
bazen çare dilimizin ucundadır.. inan sadece yaşadıklarım.. ve doğru yolum.. dün mehtaba dedim ki etrafımda yani yaşadığım yerde hiç dostum yok.. kafama göre... insanlarla konuşurken günaha girmek istemiyorum dedikodu yapmak ALLAHI unutmak istemiyorum.. burda benim ahretlik kardeşlerim var daha olacaklar.. abim yok ama abim olsa anca bukadar değer veririm dediğim abilerim var burda..ne yapayım diye sorduğum kardeşlerim ablalarım.. görüştüğüm başım sıkışınca saat kaç olursa olsun aradığım beraber ağladığım dostlarım var.. yüzleri görmek yakın olmak mesele değilki tek mesele yüreğinin yanında olması.. namazın sonunda secdede tanımadığın insanlara dua etmek aslında dostluk.. yüreklerimiz ALLAHIN elinde dedimya.. güzel olan o canım kardeşim biz hala Ona layık değiliz ki .. Ümmetim ümmetim diye yanan PEYGAMBERE layık değiliz.. BİLMİYORLAR ALLAHIM diye ağlayan PEYGAMBERİN yolundan gitmek zor..
ben istiyorumki Evlerimiz KURAN ışığıyla aydınlansın.. biz PEYGAMBER hanımlarının izinden gidelim eşlerimiz bizi HZ HATİCE HZ AYŞE Gibi sevsin.. İstiyorum... istiyorum ki çocuklarımız huzur içinde yaşasın.. korkuyorum bir yuva dağılacak yok yere diye.. hicranıma üzülüyorum.. AH ALLAHIM NOLUR ONUNDA YUVASI BİR ARAYA GELSİN.. arkadaşım üzülmesin artık..

emcankel

Kayıtlı Kullanıcı
bukettttttttttttt şimdi uçağa atlayıp gelip sarılıp ağlayasım geldi hüngür hüngür...
allah seninde gönlünün muradını versin............

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
CANIMMMMMMMMMMMMMM amin hepimizin canım benim hepimizin..
benimde ağlayasım var.. dolu dolu.. geçen günler için yaşamadıklarım yapmadıklarım boşuboşuna geçirdiğim zamanlar için.. çok değerlisiniz hepiniz benim için biliyormusun:a07:

tuğba_83

Kayıtlı Kullanıcı
buketim nolur bana diğer sitenin özelinden bahsettiğin olayın ayrıntısını anlatırmısın korkuyorum benle öyle birşey yaşarsam diye

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Allah yardımcınız olsun kardeşim.Umarım herşey yoluna girer.Hakkınızda hayırlısı..Bende yuva kurmak üzereyim korkuyorum gerçekten böyle şeyleri duyunca...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt