Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Umuda açılan kapı (1 Kullanıcı)

_YUSUF_

Yönetici
Beşeriz. Etten kemikten yaratılmışız. Duygularımız var. İstek ve arzularımız var. Yolumuzu aydınlatan Sırat-ı Müstakim var. Her zaman ve zeminde bu yolda olamıyoruz. İsyan edip bunalıyoruz. Sonra da “Ne yapacağız” diyoruz. Pişmanlığımızı dile getiriyor da çaresini arıyoruz. Ahmet’e, Mehmet’e gidemiyoruz. Gitsek, “Olur mu?” diye ayıplayacağından korkuyoruz. Peki ne yapalım? İçimizdeki pişmanlık yumağını kiminle paylaşacağız? Anana söyleyemez, babana diyemez, en yakın bildiklerine söyleyemezsin. İçindeki pişmanlık yumağı çözülemez olur. Bu noktada bizi yaratana, alemlerin Rabbına sığınırsın. Kurtuluşumuzun adı Allah, pişmanlık alameti tevbe. Bağışlanacağımızı bildiğimiz Ramazan ayı, kurtuluş umudu olarak karşımıza çıkar.
İki sene önce ölümcül bir ameliyat geçirdim. Yok olmak ile var olmak arasındasın. Tehlike büyük, ümitler yok gibi. Önümüzde de Ramazan ayı var. İçimi kendime açtım. Ölüme hazır olup olmadığımı sorguladım. Hayatım bana cesaret vermedi. Yetmiş küsur yılın amellerini gözümün önüne getirdim. Binlerce, onbinlerce amelimi düşündüm. Kimi riya, kimi gösteriş, kimi de çıkar içerikli. Kurtuluş reçetesi birkaç amel de beni kurtarmıyor. Sırata gitmedim, kendimi sıratta gördüm. Amellerin ihlassız olduğundan dolayı yüzüme vurulacağını hissettim. Sağ yanımdaki amellerim bir bir eksiliyor, kaygım ve endişem büyüdü. Dönülmez noktadayım, ne yapacağımı şaşırdım. Ramazan aklıma geldi, Allah’a “Ya Rab! Bu Ramazan’ı bana nasip et” diye dua ettim, yakardım, Ramazan ayını bir umut ışığı olarak gördüm. Fırsatını bulamayacağım belki de son Ramazandı. Allah nasip etti, ondan sonra da iki Ramazan geçiriyorum.
Ramazan’da oruçlu olamayanlar çok acı çeker. Ramazan orucunu tutamıyorsun, oruç kokan ağzını özlüyorsun. Can havli ile iftara uzanan elleri düşlüyorsun. “Allahım senin için oruç tuttum” duasına hasretsin. Gözlerin yaşlı, dillerin puslu hep sofrayı seyrediyorsun. Melekleşen oruçlunun silüetini seyrediyorsun. “Ben neden yokum” diyemezsin, Allah’ın çizdiği hududa sitem edemiyorsun. Üzerine düşen bedeli ödemekle yükümlüsün. Oruçluya imreniyor, gıbta ediyor, sıhhatli iken tuttuğun oruçları hatırlıyorsun.
Bir arkadaşıma telefon açtım. Hanımı çıktı. “Abi, arkadaşına söyle, oruç tutmasın. Bizi endişelendiriyor” dedi. Telefonu vermesini söyledim. Hoş sohbetten sonra:
“Sen ne yaptığını sanıyorsun? Allah kolaylığını verirken sen neden zorlaştırıyorsun? Fakirlere üç kuruş vermekten mi cimrilik yapıyorsun” diye çıkışınca:
- Arkadaşım yapamıyorum. Herkes oruçlu gezerken ben oruçsuzluğa katlanamıyorum.
Oruç tutanlar tutmayanın halini bilmez. Onlara fantezi gibi gelir. Allah herkese sıhhat versin. Sıhhati bozulanlar da oruç bedeli fitreyi vermeyi unutmasın.
Dünya bir imtihan dünyasıdır. Kul için de kurtuluş Allah’a kulluktan geçer. Yaptığı hata, isyan ve aykırı hareketlerinde Allah’a tevbe etmekten geçer.
Beşer olmanın özelliklerinden biri de ha bugün ha yarın diyerek ibadette oyalanmasıdır. Ölümün ne zaman ve nasıl geleceği bilinmez. İhtiyar- genç seçilmez. Mutlak gelir. Her insan da ölür. Can boğaza, tehlike kapıya gelince “Aman zaman” demesinin de faydası yoktur. Bu Ramazan birçoğumuzun son Ramazanı olabilir. Bu fırsatı, bu imkânı iyi değerlendirelim. Hepimize Ramazan hayırlı olsun.
Duran Kömürcü - Vakit

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm değerli kardeşim
Rabbim razı olsun emeğine sağlık gerçekten çok güzel bir konu okurken içimin titrediğini hessettim, bir an kendimi sorguladım acaba ne kadar yapabiliyorum Allahın emir ve yasaklarını diye düşündüm..
Evet yazıdada olduğu gibi belikde bu son ramazanımız olabilir. Ölmeyeceğimize garantimzi yoktur.
Rabbim son nefesimizi iman ile şehadet kelimesiyle vermeyinasip eylesin bizlere.AMİN
Allaha emanet olunuz
selam ve dua ile...

_YUSUF_

Yönetici
Ve Aleyküm Selam Değerli kardeşim
Okuyan gözlerinize sağlık olsun.
En azından ramazandan ramazana doğru bir muhasebe yapmak ve eksikleri görerek hayatı tekrar inşaa etmek gerek.Yoksa SON ramazanımız olabilir değilm.? Bu son ramazanı iyi değerlendirelim inşaAllah
Selam ve dua ile

Resule Meftun

Kayıtlı Kullanıcı
Bu yazıyı okurken oruclular oruc tutamayanın halını bılmez sozune cokkatıldım..4 senedır saglık problemlerım dolayısıyla oruc tutamadım ılk gunu denıyordum ama sağlıgım ızın vermıyordu..bu ramazanın ılk gunu tutamadım ama herkes ıftar sofrasına oturdugunda ciğerıme bı sızı dustu nolur rabbım ddım nolur nasıp et tutayım su heyecan olsun gonlumde bu sızı degıl ..ve rabbıme şükür ki tutuyorum tahmın ettıgımdende kolay gecıyor ..hamdolsun rabbıme bınlerce kez hamdolsun..

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Dünya bir imtihan dünyasıdır. Kul için de kurtuluş Allah’a kulluktan geçer. Yaptığı hata, isyan ve aykırı hareketlerinde Allah’a tevbe etmekten geçer.
Beşer olmanın özelliklerinden biri de ha bugün ha yarın diyerek ibadette oyalanmasıdır. Ölümün ne zaman ve nasıl geleceği bilinmez. İhtiyar- genç seçilmez. Mutlak gelir. Her insan da ölür. Can boğaza, tehlike kapıya gelince “Aman zaman” demesinin de faydası yoktur. Bu Ramazan birçoğumuzun son Ramazanı olabilir. Bu fırsatı, bu imkânı iyi değerlendirelim. Hepimize Ramazan hayırlı olsun.

_YUSUF_

Yönetici
Bu yazıyı okurken oruclular oruc tutamayanın halını bılmez sozune cokkatıldım..4 senedır saglık problemlerım dolayısıyla oruc tutamadım ılk gunu denıyordum ama sağlıgım ızın vermıyordu..bu ramazanın ılk gunu tutamadım ama herkes ıftar sofrasına oturdugunda ciğerıme bı sızı dustu nolur rabbım ddım nolur nasıp et tutayım su heyecan olsun gonlumde bu sızı degıl ..ve rabbıme şükür ki tutuyorum tahmın ettıgımdende kolay gecıyor ..hamdolsun rabbıme bınlerce kez hamdolsun..

Geçmiş olsun kardeşim.Hislerinizi anlayabiliyorum.
Bende 1999 ramazanını sağlık probleminden dolayı ertelemiş ve aynı duyguları yaşamıştım.
Gerçekten üzüntü veren bir durum
Rabbim bizi ibadetleri hakkı ile yapabilenlerden eylesin
Selam ve dua ile

Y

YAGMURBEY

Duran Kömürcü - Vakit

ALLAH razı olsun KARDEŞ

Güzel bir paylaşım olmuş emeğine sağlık..

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim gerçekten çok ğüzel emegine yüregine saglık
allah ibadet eden kullarından etsin bizleride a.e.ol kardeşim

_YUSUF_

Yönetici
Duran Kömürcü - Vakit

ALLAH razı olsun KARDEŞ

Güzel bir paylaşım olmuş emeğine sağlık..

Sendende kardeş.
Bildiğin gbi büyük hafrlerle yazmak bağırmak anlamına gelir.
Yoksa sen bana bağırıyormusun?Eğer öyleyse gardımı alcamda :)
Hayırlı günler

Selamün aleyküm _YUSUF_ abi
ALLAH razı olsun

Aleyküm Selam Güllü kardeşim
Allah cümlemizden razı olsun
Baki selamalar

selamün aleyküm kardeşim gerçekten çok ğüzel emegine yüregine saglık
allah ibadet eden kullarından etsin bizleride a.e.ol kardeşim
Ve AleykümSelam
Amin kardeşim
Sizde Rahmeti bol bizlere çekemeyeceğiz yükü yüklemeyen Mevlamıza emanet olun

Y

YAGMURBEY

Sendende kardeş.
Bildiğin gbi büyük hafrlerle yazmak bağırmak anlamına gelir.
Yoksa sen bana bağırıyormusun?Eğer öyleyse gardımı alcamda :)
Hayırlı günler

Aleyküm Selam Güllü kardeşim
Allah cümlemizden razı olsun
Baki selamalar

Ve AleykümSelam
Amin kardeşim
Sizde Rahmeti bol bizlere çekemeyeceğiz yükü yüklemeyen Mevlamıza emanet olun

ben burada ne yapsam sen beni hep şaka yolluda olsa bozuyorsun yusuf kardeş..

benim yazdığım tüm mesajlarda ALLAH ve kardeş kelimesi büyük harftir incelersen görürsün...gardını alma sen beni her zaman döversin bunu biliyorum iyi geceler KARDEŞ..

emin-43

Kayıtlı Kullanıcı
''Dünya bir imtihan dünyasıdır. Kul için de kurtuluş Allah’a kulluktan geçer. Yaptığı hata, isyan ve aykırı hareketlerinde Allah’a tevbe etmekten geçer.
Beşer olmanın özelliklerinden biri de ha bugün ha yarın diyerek ibadette oyalanmasıdır. Ölümün ne zaman ve nasıl geleceği bilinmez. İhtiyar- genç seçilmez. Mutlak gelir. Her insan da ölür. Can boğaza, tehlike kapıya gelince “Aman zaman” demesinin de faydası yoktur. Bu Ramazan birçoğumuzun son Ramazanı olabilir. Bu fırsatı, bu imkânı iyi değerlendirelim. Hepimize Ramazan hayırlı olsun.''

Allah c.c. razı olsun kardeşim

sezer32

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun üstad

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt