Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Unutulmuş bir sünnet: İtikaf (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

canfeda

Kayıtlı Kullanıcı
Dünyanın hengame, şatafat, çekicilik ve vazgeçilmezliğini bir kenara bırakmak olan itikaf insanların, bütün bunları düşünmek için hayatın bir kısmını Allah'a ayırmasıdır. Hayatının bohemliğine, umursuzluğuna, çemberden çıkmış bencilliğine bir nefes aralığı vermektir

Hz. Peygamber (s.a.v.), Ramazan'ın son on günü mescidde ibadet niyetiyle beklerdi. Bu süre zarfında zaruri ihtiyacı olmadıkça camiden çıkmaz ve orada bulunduğu süre içinde namaz, Kuran-ı Kerim kıratı, Allahı zikir, tefekkür gibi ibadetlerle meşgul olurdu. İtikaf; ibadet niyetiyle camiye ve cami özelliğine büründürülebilecek yere girip oturmak ve ibadet yapmaktır. Kişi, evinin uygun bir yerinde de itikaf yapabilir. Kadınlar için ise evlerinin uygun bir yeri itikaf için daha uygundur. Peygamberimiz (s.a.v.) vefat ettiği yılın ramazanında, yirmi gün itikaf yapmıştı. Diğer dinlerde de ve onların Peygamberlerinin hayatında da itikafın yeri vardı (Bakara, 125). Hz. Peygamber'in (s.a.v.) eşleri de itikaf ibadetini yapmışlardı. Bu nedenle de Hanefi fıkıhçıları itikafı güçlü sünnet saymışlardır. Şöyle bir soru akla gelebilir: Bu kadar yoğun bir dünya meşgalesi arasında itikafa zamanımız var mı? Çalışmak dururken mescide girip tembel tembel oturacak mıyız? Aslında itikafın mantığı anlaşılırsa, bu ibadetin sorulan bu sorulara cevap olduğu anlaşılır. İtikafta arzulanan şudur; dünyanın hengame, şatafat, çekicilik ve vazgeçilmezliğini bir an için kenara bırak. Nefsinle başbaşa kalarak, halkın ve dünyanın içinde bir yalnızlık yaşa. Düşün ve ibret al. İbadete zaman ayır.
ALNINI SECDE YE KOY
Mescitte tek başına namaz kıl, Kuran oku, Allah'ı zikret, dilini dünyanın boş ve itibarsız lakırdılarından biraz uzak tut. Gözünle sağa sola bakıp, insanların açığını gediğini arayacağına secdene bak. Kulağın, dedikodu ve boş laflar duyacağına dudaklarından yansıyacak zikir ve Kuran sesini duysun. Kalbinizle, kalbin sahibi olan Yüce Rabbi an. Alnını secdeye koy. Bol bol geçmişini ve geleceğini düşün. Ailenden ahirete göçmüş olanları düşün. Dün onlar da senin gibi nefes alıp veriyorlardı. Ama şimdi yoklar. Mezar (berzah) aleminde acaba nasıl bir hayat yaşıyorlar? Halleri nasıldır? Bir an için kendini onların yerine koy. İşte itikaf, bütün bunları düşünmek için hayatının bir kısmını Rabbi'ne ayırmandır. Hayatının bohemliğine, umursuzluğuna, çemberden çıkmış bencilliğine bir nefes aralığı vermektir. Onun için itikaf yapınız. Bu unutulmuş sünneti yaşatın. Aslında bunu evinde, odanın müsait bir köşesinde seccadenin üzerinde yapabilirsin. İtikaf Ramazan'ın dışında da yapılabilir. İtikaf yapılırken, dini eserler de okunabilir.

alıntıdır

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Allah(c.c) razı olsun ...
İtifak ve tefekkür yaparak dünya hayatımızı daha lezzetli hale getirebiliriz
Bunların tadına varan bir müslümanın bir daha vazgeçebiliceğini hiç sanmıyorum
Elhamdülillah !

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
(İtikâfta olan, günahlardan uzaklaşır, her iyiliği işlemiş gibi sevaba kavuşur.) [İbni Mace]

(Bir devenin iki sağımı kadar itikâf eden, bir köle azat etmiş gibi sevab kazanır.) [Tenvir]

(Ramazanda on gün itikâf eden, iki defa [nafile] hac yapmış gibi sevab kazanır.) [Beyheki]

(Allah rızası için bir gün itikâf, insanı Cehennemden çok uzaklaştırır.) [Taberani]

ebu muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Allah(c.c) razı olsun ...
İtifak ve tefekkür yaparak dünya hayatımızı daha lezzetli hale getirebiliriz
Bunların tadına varan bir müslümanın bir daha vazgeçebiliceğini hiç sanmıyorum
Elhamdülillah !

Birakin Millet kenidisi kararar versin hayatlarini nasil daha lezzetli hale getirebilecigini. Dünyada tek siz akilli degilsiniz.:a12::a21:

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Birakin Millet kenidisi kararar versin hayatlarini nasil daha lezzetli hale getirebilecigini. Dünyada tek siz akilli degilsiniz.:a12::a21:

Bu mesajınıza kalbim çok kırıldı ama gördüm ki amacınız başka
Açtığınız konulara ve yazdığınız cevaplara bakınca bunu anladım
Ne diyelim Allah sizi ıslah etsin

ebu muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Bu mesajınıza kalbim çok kırıldı ama gördüm ki amacınız başka
Açtığınız konulara ve yazdığınız cevaplara bakınca bunu anladım
Ne diyelim Allah sizi ıslah etsin

Nasil bir sacmalik oldugunu alandiniz yani. Sizin sözleriniz.

takeone bu konuyu da kapatabilirsiniz forumun dostlugunu ve selametini bozyor.

umarim mesayi almisiniizdir

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Nasil bir sacmalik oldugunu alandiniz yani. Sizin sözleriniz.

takeone bu konuyu da kapatabilirsiniz forumun dostlugunu ve selametini bozyor.

umarim mesayi almisiniizdir

Amacınız ne gerçekten anlamadım :S
Napmaya çalışıyorsunuz ??
Ama size uymayacağım ve bu konuda kapanmayacak Allah'ın izniyle :)
Hayırlı günler ...

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Evet ne yapmaya çalışıyorsunuz kötü bir konu açılmamış ki, hatta unutulmuşsa hatırlattığı için büyük sevap almıştır.

ebu muslim

Kayıtlı Kullanıcı

Evet ne yazık kı bu foruma yeni üye olmuş bir kaç insan sürekli Hz.Mehdi'den bahsedip duruyor
Kusura bakmayın ama samimiyetinize inanmıyorum ben
Yazdığın mesaj sayısı 6 yı geçmemişse ve sürekli aynı şeyden bahsediyosan bunun altında art niyet ararım ben
Herkesin aklı ver zekası var bırakında insanlar kendileri düşünsün kendileri araştırsın
Bir akıllı siz değilsiniz yani !!!!

Bu mesajinizla konun kapanmasinia sebep olmusdunuz, hatirlamiyorsaniz.

Bir forumun ana temeleri

İnternet forumu ya da mesaj panosu, elektronik ortamda yaratılmış bir tartışma platformu ve paylaşım sistemidir.

Forumların atası ziyaretçi defterleridir. Daha sonra mesaj panoları ortaya çıkmış ve en son olarak günümüzdeki forum hâlini almıştır.

Forum alanına girildikten sonra ilgili kategori seçilir ve bu kategori bağlı olarak;

Yeni bir konu başlığı yaratılır. Yaratılan konu başlığına diğer kullanıcılar yorumlarını (cevaplarını) yazarak fikirlerini beyan ederler.
Hali hazırda bulunan bir konu başlığı veya tartışma konusu üzerinde fikirlerinizi sunabilir. Ya da o konu hakkındaki düşüncelerinizi sunabilirsiniz.

Siz art niyet arayiniz. önceden söylemisdim konu rahatsiz ediyorsa okumayiniz böylece negativ mesaj yazmanizi engel olursunuz.
Sizi ilgilendirmiyorsa herkesi ilgilendirmiyecek degil.

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Bakın ben susmayı tercih ediyorum siz sürekli konuşuyosunuz
Yaşınıza yakışmıyor bu tür davranışlar
Konunuz kapatıldı diye şimdi burda gelip bana mı saldırıyosunuz ??
Sadece benim mesajım yüzümden kapatılmadı konunuz buna emin olun
Tarışmaya mahal vereceği düşünülerek kapatıldı...
Sürekli bütün mesajlarınızda Hz.Mehdi var peki bana açıklayın amacınız ne ?
Başka her hangi bişey sizi ilgilendirmiyoken neden her mesajınızda insanlara fikrinizi dayatma peşindesiniz
Bİr konu açtıysanız geriye çekilende insanlar okusun isteyen araştırsın isteyen güzelce yorumunu yapsın
Ama sizin ısrarcı ve hoş olmayan tavırlanırız sürekli Neden ?? sorusunu sordurdu bana
Ve hala niyetinizin iyi olduğuna inanmıyorum... Üzgünüm
Lütfen burayı tartışma ortamı haline getirmeyelim çok rica ediyorum

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Evet, Allah'tan başkası bilemez Türkiye'den mi yoksa başka bir yerden mi çıkacağını. Sizde anlayamıyor musunuz ? Belki ben anlayamıyorum yaşımdan dolayı ama her iki konuda da haksız siz oluyorsunuz.

İnsanların o konuyla yanlış bilgilendirileceğini düşünüyorum o konu hatta silinmeliydi. Bu güzel konuda tartışma çıkaramazsınız...

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Evet, Allah'tan başkası bilemez Türkiye'den mi yoksa başka bir yerden mi çıkacağını. Sizde anlayamıyor musunuz ? Belki ben anlayamıyorum yaşımdan dolayı ama her iki konuda da haksız siz oluyorsunuz.

İnsanların o konuyla yanlış bilgilendirileceğini düşünüyorum o konu hatta silinmeliydi. Bu güzel konuda tartışma çıkaramazsınız...

Kardeşim ben uymama taraftarıyım sukut en güzel cevaptır
Neyden bahsettiğimizi merak edenler Ebu Muslimin açtığı konuları inceleyebilirler !!!!

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Kimsin sen??
İnsanlara nasıl zorbalık yaparsın?
Tartışma isteyen yok!
İstiyorsan Mehdini de al git, istediğin yere sat...

ebu muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Bakın ben susmayı tercih ediyorum siz sürekli konuşuyosunuz
Yaşınıza yakışmıyor bu tür davranışlar
Konunuz kapatıldı diye şimdi burda gelip bana mı saldırıyosunuz ??
Sadece benim mesajım yüzümden kapatılmadı konunuz buna emin olun
Tarışmaya mahal vereceği düşünülerek kapatıldı...
Sürekli bütün mesajlarınızda Hz.Mehdi var peki bana açıklayın amacınız ne ?
Başka her hangi bişey sizi ilgilendirmiyoken neden her mesajınızda insanlara fikrinizi dayatma peşindesiniz
2.Bİr konu açtıysanız geriye çekilende insanlar okusun isteyen araştırsın isteyen güzelce yorumunu yapsın
Ama sizin ısrarcı ve hoş olmayan tavırlanırız sürekli Neden ?? sorusunu sordurdu bana
Ve hala niyetinizin iyi olduğuna inanmıyorum... Üzgünüm
Lütfen burayı tartışma ortamı haline getirmeyelim çok rica ediyorum

Ben bu konuyla katilmisim bu foruma, hale art niyetmi ariyorsunuz? sürekli böylemisiniz siz?

Size niyet üzerine birsey anlatiyim

Sokaga cikip döndügünüzde cüzdanimizi cebimizde bulamamis olalim. Hemen onu sokakta birisinin caldigingi düsünürüz. Sonra cüzdanin calinmadini, evde kaldigi analsilmis oslun. Bu durumda hic kimseye kötülük yapmamis oluruz. Fakat haksiz olarak baskalari hakkinda kötö seyler düsündümüs ver sirf bu sebeple niyet bakimindan fenalik etmis oluruz.
Seyyid Süleyman Nedvi

Israrci olan ben degilim, kötü konusanda ben degilim. bu tür davranisiz bir forumun ana temelerine karsi dir. Tepkim bunadir.

ebu muslim

Kayıtlı Kullanıcı

Hic birsey konusmuyalim ozaman. Bu forum niye kuruldu ozaman?

ebu muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Kimsin sen??
İnsanlara nasıl zorbalık yaparsın?
Tartışma isteyen yok!
İstiyorsan Mehdini de al git, istediğin yere sat...

Ne naziksiniz siz öyle, bu forumun kalitesi böylemi.

hep negativ, Mehdi hz muhammedin müjdesidir.

bu tür cocukca tartismayi terk ediyorum.

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Sadece ALLAH BİLİR cümlesi yetmiyor mu ? Sen mi bileceksin nereden geleceğini ? Bu konuda tamamen haksızsın, şimdi de gelip yararlı bir konuda tartışma çıkaramazsın. Büyük yaşından utan.

Senin açtığın konuya 1 kişi değil 1'den fazla kişi tepki gösterdi. Sorunu kendinde ara ilk önce, ''Neden konum kapatıldı acaba, sahi bunu sadece Allah bilir, yanlış yaptım ben.' diyebilirsin.

Bu forum gereksiz yere tartışmak için de kurulmadı biliyorsunuz inşallah.

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Evet terk etmelisin zaten, yoksa ben defol diyecektim benden 20 yaş büyük birine.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt