Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

VAHİY VE DAVETE HAZIRLIK (HADIS) (1 Kullanıcı)

ayşe

Kayıtlı Kullanıcı
VAHİY VE DAVETE HAZIRLIK

Aişe (r.a) şöyle demiştir:

«Haris b. Hişam (r.a), Rasulullah (s.a.s)’e:

«Ya Rasulallah! Sana vahiy nasıl gelir?» diye sordu. Rasulullah (s.a.s) buyurdu ki:

«Bazen bana çıngırak sesi gibi gelir ki bana en ağır geleni de budur. Benden o hal geçer geçmez bana söylediğini iyice bellemiş olurum. Bazen melek bana insan şeklinde görünür, benimle konuşur, ben de söylediğini iyice bellerim.» Aişe (r.a) der ki:

«Rasulullah (s.a.s)’i soğuğu pek şiddetli bir günde kendisine vahiy nazil olurken görmüşlüğüm vardır. İşte öyle soğuk bir günde bile kendisinden o hal geçtiği vakitte şakaklarından şıpır şıpır ter akardı»

(Buhari-Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

1 - Hadis, Rasulullah’a vahyin geliş çeşitlerinden bazılarını haber veriyor. Nitekim vahyin geliş türlerinden biri çıngırak sesi gibi inzal olması, bir diğeri de insan suretin deki bir melek tarafından öğretilmesidir.

2 - Vahyin gelişinde, Rasulullah’ın —soğuk bir günde terleyecek kadar— meşakkat görmesinde birçok hikmetler vardır. Bu hikmetlerden birisi; davetçi olarak, hakkı tebliğ konusunda ileride başına gelecek birçok ızdırap ve zorluklara bir ön hazırlık ve bu meşakkatlere dayanabilmek için bir kuvvet kaynağı olmasıdır.

Muslima

Kayıtlı Kullanıcı
RE: VAHİY VE DAVETE HAZIRLIK (HADIS)

Bismillah.gif

Salam.gif

Ellerine saglik kardesim ,bizlerle paylastigin icin Allah Razi Olsun

istla

Kayıtlı Kullanıcı
RE: VAHİY VE DAVETE HAZIRLIK (HADIS)

a.s

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt