Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

10 Ocak 2008/01muharrem1429 Hicri Yilbaşi (1 Kullanıcı)

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
01 MUHARREM 1429

10 OCAK 2008

HİCRİ YILBAŞI

Yeni bir hicret yılına girmekteyiz.
1428 hicri yılını uğurlarken,1429 hicri yılına
kavuşmanın sevincini yaşıyoruz.

Yeni sayfaların açıldığı bu hicri senenin,bütün müslümanlar
hakkında hayırlar getirmesini,
zulüm altında inleyen kardeşlerimizin acılarının dinmesine ve bizlerin de İslami şuurumuzun artmasına vesile olmasını
Cenab-ı Hakk(CC) 'tan niyaz ederiz.

Muharremü'l Haram hicri senenin ilk ayıdır.
Bu mübarek ayda yapılabilecek amellerden bazılarını zikretmek gerekirse;

1. Muharrem'in 1-10. günleri arasında edilebilecek dua:

"Bismillahirrahmanirrahim"

"Allahümme entel Ebediyyü'l-Kadim,
"Allahım,Sen Ebedi(sonu olmayan)-Kadim(öncesi olmayan)

el-Hayyü'l-Kerim,
Hayy(devamlı diri olan)-Kerim(cömert,ulu)

el-Hannanü'l-Mennan,
Hannan(çok acıyan)-Mennan(çok ihsan eden)'sın

ve hazihi senetün cedideh,es'elüke fihe'l-ismete mineş-şeytanirracim.
(bu yeni senede,beni şeytanın şerrinden korumanı)

Ve'l-avne ala hazihi'n-nefsi'l-emmareti bis-sui,
(nefsimin kötülüklerine karşı bana yardım etmeni)

Ve'l-iştiğale bima yukarribuni ileyke Ya Ze'l-Celali ve'l İkram.
(ve beni Sana yaklaştıracak işlerle meşgul etmeni niyaz ederim,Ey Celal ve İkram sahibi olan Allah'ım.)

Birahmetike Ya Erhamerrahimin."
(Ey Merhametlilerin En Merhametlisi,bana Rahmetinle muamele eyle.)"

2. Muharrem ayının onuncu günü "Aşura" günüdür.
19 OCAK 2008-CUMARTESİ günü-10 MUHARREM 1429'dur.
Allah(CC) katında faziletli bir gündür.
Sevgili Peygamberimiz(SAV) bugünü oruçlu geçirirlerdi.
Peygamberliği öncesinde de "aşure orucunu" tutmuştur.
Medine-i Münevvere'ye teşrif ettiklerinde yahudilerinde aynı gün oruç tuttuklarını gördü ve Müslümanlara 10 Muharrem'in önüne veya arkasına bir gün daha ilave edilmesini tavsiye buyurmuşlardır.

3. Aşura gününde(10 Muharrem);
* Eve çeşitli ve bol erzak almak,
* Muhtaçlara tasaddukta bulunmak,
* Komşu ve akrabaya ikramlarda bulunmak,

Gündüzünü oruçlu geçirip,gecesini de Kur'an okuyarak-namaz kılarak ihya etmenin ecre ve Cenab-ı Hakk'ın rızasına
vesile olacağını unutmamalıyız.

Yine Muharrem ayının ilk "on" günü içerisinde,bir defaya mahsus olmak üzere ,2 Rekatta bir selam vererek,6 Rekat namaz kılınması da tavsiyeler arasındadır.
Bu namazın,akşam ile yatsı namazları arasında kılınabileceği gibi,yatsı namazından sonra da kılınabileceği belirtilmiştir..

Namazın kılınışı şu şekilde tarif edilmiştir..

"Niyet eyledim Ya Rabbi rıza-i şerifin için namaza."
(Kul hakkı geçmiş ise bu hakkın ödenebilmesi niyetiyle)
"Allahu Ekber"
1. Rekatta: 1 Fatiha S.-1 Ayetül Kürsi-11 İhlas S.
2. Rekatta: 1 Fatiha S.-10 İhlas S.

3. Rekatta: 1Fatiha S.- 1 Tekasür S.- 11 İhlas S.
4. Rekatta: 1 Fatiha S.- 10 İhlas S.

5. Rekatta: 1 Fatiha S.- 3 Kafirun S.- 11 İhlas S.
6. Rekatta: 1 Fatiha S.- 10 İhlas S.
okunarak namaz tamamlanır ve dua edilir..

Konumuzu Hz.Adem(AS) ve Hz.Havva Validemizin duaları ile tamamlamış olalım inşaAllah;

"Rabbena zalemna enfusena ve inlem tağfir lena ve terhamna lene kunenna mine'l-hassirin."

"Ey Rabbimiz ! Biz kendimize zulmettik.Eğer bizleri affetmezsen ve bizlere acımazsan husrana uğrayanlardan oluruz."

(A'RAF SURESİ: Ayet; 123)

TÜM
KARDEŞLERİMİZİN
HİCRİ YENİ YILLARINI TEBRİK EDERİZ.

ysmnkaos

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm talipamca....

verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkürler...

internetin minimum yararının yanında, bilgi çöplüğü olması sebebi ile maksimum düzeyde zararlı olduğuna dair tezini tekrardan çürüten yazınız için teşekkür ediyorum...

bu siteden çok şey öğrendim....herkesten Allah razı olsun..

ALLAHA EMANET OLUNUZ

Allah_Korkusu4.jpg

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
selamünaleyküm...Talip abi ALLAH c.c. razı olsun emeğinize sağlık...
İNŞALLAH bütün müslüman alemine hayırlar getirsin...bu ayı hakkı ile geçiren kullar arasında oluruz İNŞALLAH...ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...selametle İNŞALLAH...

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm talipamca....

verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkürler...

internetin minimum yararının yanında, bilgi çöplüğü olması sebebi ile maksimum düzeyde zararlı olduğuna dair tezini tekrardan çürüten yazınız için teşekkür ediyorum...

bu siteden çok şey öğrendim....herkesten Allah razı olsun..

ALLAHA EMANET OLUNUZ

Allah_Korkusu4.jpg

VeAleynaAleykümSelam Yasemin Yeğenim;

Bu güzel yorumunuzu sadece şahsım adına değil..

BU YUVANIN
BÜTÜN GÖNLÜ-FİKRİ-ZİKRİ
GÜZEL İNSANLARI ADINA SÖYLENMİŞ EN DEĞERLİ
YORUMUNUZ OLARAK KABUL EDİYOR VE HERKES ADINA
(İtiraz yok değil mi?)
TEŞEKKÜR EDİYORUM..

Kendi adıma da "öğrenmenin yaşı yok derler ya" ben de çok şeyler öğrendim ve inşaAllah bu bilgi alış-verişi daim olur.
Ben de bu vesile ile her bir kardeşime ayrı ayrı teşekkür ederim..
Allah(CC) razı olsun Yasemin..
Siz de Selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü kıymetli Talip Amcam.

Takvimler bir yılı daha eskitti. Şimdi yeni sayfalar, yeni güzellikler, hayırlar için açılıyor Allah c.c'nin izniyle..Tüm İslam alemi adına hayırlı, uğurlu olsun inşallah..Bu yeni senenin, dünyada zulüm gören tüm müslümanların, mustazafların, muzafferiyeti tatmalarına vesile olmasını can-ı gönülden arzu ediyorum. Hepimiz bu zamanı, daha iyi ve şuurlu kul olmak yönünde kullananlardan ve kulluk yolunda önemli ölçüde yol katedenlerden oluruz inşallah..Muharremimiz mübarek olsun, Rabbimiz c.c hayırlara vesile kılsın..Feyzinden, bereketinden ve faziletlerinden nimetlenmemizi ve nasiplenmemizi nasip eylesin Mevla c.c..

Rabbimiz c.c kulluğumuzu kabul eylesin..

Kıymetli Talip amcam, bu mübarek ayın faziletlerini ve bu ayda yapmamız gereken ibadet, zikir ve tesbihatları bizlere sunan bilgilendirici paylaşımınız için Allah c.c razı olsun, sevabınızı ziyadesiyle yazsın..Ecrinizi, yazdığınız her harf adedince size bahşeylesin inşallah..

Rabbimize emanetsiniz..Selam ve baki dualar ve saygılarımla..

ashab_kiram

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun talipamca inşaallah bizlerde bu sevabı bol olan bu günlerde,sevabından faydalanabilen kullardan oluruz inşaalah.AMİN

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm...Talip abi ALLAH c.c. razı olsun emeğinize sağlık...
İNŞALLAH bütün müslüman alemine hayırlar getirsin...bu ayı hakkı ile geçiren kullar arasında oluruz İNŞALLAH...ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...selametle İNŞALLAH...

VeAleynaAleykümSelam Nihal Kardeşim;
Amin cümlemizden inşaAllah..

"Rabbic'alni mukimesselati ve min zürriyyeti Rabbena ve Tekabbel duae.
Rabbenağfir li velivalideyye velil mü'minine yevme yekumu'l-hisab."

"Ey Rabbim
Beni ve soyumdan gelen salih kimseleri,namazını dosdoğru kılanlardan eyle.Ey Rabbimiz duamı kabul eyle.
Ey Rabbimiz herkesin hesaba çekileceği günde,beni,anamı-babamı, ve bütün mü'min'leri affet."
(İBRAHİM SURESİ: Ayet; 40/41)

Amin..amin.. diyerek dualarınıza..Sizde Selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

Not: Sözümü unutmadım..fırsat bulunca konunuza yazacağım inşaAllah..geceniz hayırlı olsun..

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

VeAleynaAleykümSelam Nihal Kardeşim;
Amin cümlemizden inşaAllah..

"Rabbic'alni mukimesselati ve min zürriyyeti Rabbena ve Tekabbel duae.
Rabbenağfir li velivalideyye velil mü'minine yevme yekumu'l-hisab."

"Ey Rabbim
Beni ve soyumdan gelen salih kimseleri,namazını dosdoğru kılanlardan eyle.Ey Rabbimiz duamı kabul eyle.
Ey Rabbimiz herkesin hesaba çekileceği günde,beni,anamı-babamı, ve bütün mü'min'leri affet."
(İBRAHİM SURESİ: Ayet; 40/41)

Amin..amin.. diyerek dualarınıza..Sizde Selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

Not: Sözümü unutmadım..fırsat bulunca konunuza yazacağım inşaAllah..geceniz hayırlı olsun..

AMİN...AMİN...AMİN...(duası kabul olan kullardan oluruz İNŞALLAH)
selamünaleyküm Talip abi sizede hayırlı geceler ...İNŞALLAH yazarsınız ALLAH c.c.can sağlığı versin...ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...selametle İNŞALLAH...

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü kıymetli Talip Amcam.

Takvimler bir yılı daha eskitti. Şimdi yeni sayfalar, yeni güzellikler, hayırlar için açılıyor Allah c.c'nin izniyle..Tüm İslam alemi adına hayırlı, uğurlu olsun inşallah..Bu yeni senenin, dünyada zulüm gören tüm müslümanların, mustazafların, muzafferiyeti tatmalarına vesile olmasını can-ı gönülden arzu ediyorum. Hepimiz bu zamanı, daha iyi ve şuurlu kul olmak yönünde kullananlardan ve kulluk yolunda önemli ölçüde yol katedenlerden oluruz inşallah..Muharremimiz mübarek olsun, Rabbimiz c.c hayırlara vesile kılsın..Feyzinden, bereketinden ve faziletlerinden nimetlenmemizi ve nasiplenmemizi nasip eylesin Mevla c.c..

Rabbimiz c.c kulluğumuzu kabul eylesin..

Kıymetli Talip amcam, bu mübarek ayın faziletlerini ve bu ayda yapmamız gereken ibadet, zikir ve tesbihatları bizlere sunan bilgilendirici paylaşımınız için Allah c.c razı olsun, sevabınızı ziyadesiyle yazsın..Ecrinizi, yazdığınız her harf adedince size bahşeylesin inşallah..

Rabbimize emanetsiniz..Selam ve baki dualar ve saygılarımla..
VeAleynaAleykümSelamVeRahmetullahiVe Berekatuhu
Çalışkan-gönlü güzel değerli Aliye Yeğenim;

Sizin ve ailenizin,İzmir'li arkadaşlarınızın-yarenlerinizinde Muharrem ayı mübarek,Hicri yılınız da bereketli-sağlıklı ve huzurla geçsin inşaAllah..
Rabbim Size de yazdıklarınız harf adedince-aklınızdan geçirip yazamadıklarınız harfler adedince de sevaba ve rızasına nail eylesin inşaAllah..

Amin diyorum bütün dualarınız için..Siz de Selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun talipamca inşaallah bizlerde bu sevabı bol olan bu günlerde,sevabından faydalanabilen kullardan oluruz inşaalah.AMİN
SelamunAleyküm Kardeşim;
Amin inşaAllah Kardeşim..Sizden de Allah(CC) razı olsun..

Nuh(AS)'ın yaptığı bir dua ile de geceniz hayırlı olsun diyeyim..

"Rabbi inni euzu bike en es'eleke me leyse li ve terhamni ekun mine'l-hasirin."

"Ey Rabbim! Bilgim olmayan şeyi Sen'den istemekten Sana sığınırım.Ve eğer beni bağışlamazsan ve esirgemezsen,hüsrana uğrayanlardan olurum."

(HUD SURESİ: Ayet; 47)

Selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
~*~ B)B) ~*~

Muharrem Ayının Ayrıcalığı

Haram aylar” içinde Muharrem ayının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Bu ayrıcalığı “Muharrem” adından da fark etmek mümkündür. Zira “muharrem” kelimesi, “haram kılınmış”, “hürmete layık” anlamlarına gelmektedir. Kısacası “haram aylar” uygulamasının genel adı, anlam itibarı ile bu aya özel bir ad olarak verilmiştir. Bu özel uygulama, şüphesiz Muharrem ayına atfedilen önemin bir yansıması olarak değerlendirilmelidir. Aynı önem İslam kültür ve tarihi sürecinde de devam ede gelmiştir. Zira İslam Hz. İbrahim’in tebliğ ettiği Hanif dini esaslarının devamı niteliliğinde olması sebebi ile, o geleneğin değerlerinin de sahibidir, dolayısı ile bu ayı değerli kılan tarihi olayları önemser. Diğer yandan, İslam’ın zuhurundan sonra da Muharrem ayı, dini, sosyal ve tarihi önemi haiz olaylara sahne olmuştur. Bu durum Muharrem ayını, İslam kültürü açısından daha da ön plana çıkarmaktadır.
Muharrem Ayını önemli kılan özellikleri kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

1.Hicri Yılbaşı

Muharrem ayı, 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Adından da anlaşılacağı üzere, kameri yılda -güneşin değil- ayın hareketleri esas alınmaktadır. Hicrî tarih, Hz. Muhammed (s.a.s.)' in Mekke'den Medine'ye göç edişi ile başlar. Hicretin takvim başlangıcı olarak kabul edilmesi Hz. Ömer devrinde olmuştur.Onun devrine gelinceye kadar, Araplar, düzenli bir tarih belirleme sistemine sahip değillerdi. Fil vakası gibi önemli olayları kıstas olarak benimsemişlerdi. Hz. Ömer devrinde, Hz. Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği yıl (Miladi 622) İslami takvimin başlangıç yılı (Hicri 1) olarak, Muharrem ayı da bu takvimin ilk ayı olarak kabul edildi.

~*~ B)B) ~*~

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm Can Talip amcam. Mevla Teala sizden razı olsun, sevabınızı yazsın inşaAllah. emeğinize sağlık, paylaşımınız çok değerli ve bilgilendiriciydi. İdrak edeceğimiz muharrem ayımız mübarek olsun. Bu yeni yıl tüm islam alemine hayırlar getirsin ve yek vücud halinde olmasına vesile olsun inşaAllah amcam.

Rabbul alemin bu yeni yılda rızasına muvafık ameller işlemeyi nasip eylesin. muharrem ayının faziletinden, bereketinden nasipdar eylesin bizleri inşaAllah..selam ve baki dualar ile değerli amcam..En Emin'e emanet olun..

(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allahü teâlânın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır) (Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)

(Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut. Çünkü o, Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder) (Tirmizi)

koskun

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm ,

talipamca ... verdiğin güzel bilgiler için allah cellel celalühü razı olsun ...

diğer güzel yorumlarada aynen katılıyorum ...

allaha emanet olun ...

fatmana

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm talipamca ..allah razı olsun bi çoğunu bilmiyordum sayenizde öğrendim...inşallah bende bu deiklerinizin hepsini elim erdiğince yapmaya çalışacağım...allah razı olsun..allaha emanet olun..

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm talip amacam allah razı olsun.önemli bir paylaşımdı.rabbim ÜMMETİ MUHAMMEDİ korusun inşallah.

sagbazar

Kayıtlı Kullanıcı
Hicri Yılbaşınız Kutlu ve Mübarek Olsun

Hicri Yılbaşınız Kutlu ve Mübarek Olsun

Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar sağlıklı, mutlu, Hakkı unutmadan bir yıl geçirmeniz dileğiyle

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum talip amcam benim ellerine yüreğine saglık rabbim razı olsun bu güzel bilgilendirici paylaşımın için
rabbimize emanetsin inşallah amcam
selam ve dua ile

hilal_nur

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm talip amca gönlünüze sağlık bu faydalı bilgileriniz için. ALLAH razı olsun,ve de hayırlı sağlıklı bir yıl geçirmenizi RABBİM nasip etsin

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Talipamcam emeğine sağlık Rabbim razı olsun sizden önemli bir paylaşım olmuş
ayrıca size bir sorum olacak
Sorum : Muharrem ayının 10. günü Aşure günü o günü oruçlu olmak isterim bizim takvimize göre 20 Ocak mı?
Allah c.c. izni ve sizlerin yardımıyla öğrenmeye çalışıyorum Talipamca selametle Rabbime emanet ol :H

nirvana74

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlara vesile olur inş.

hayırlara vesile olur inş.

Selamunaleyküm Talip Amca Vermiş Olduğunuz Bilgi Ve Bu Mübarek Ayi Hatirlatmaniz Münasebetiyle Biz Mümin Kullarin Aydinlanmasinda Ve Kendi Inanç Esaslarimiz Doğrultusunda Yaşantimaza Yön Vermede Siz Ve Sizin Gibi Kullarindan Cenabi Hak Razi Olur Inşallah Rabbil Alemin Yar Ve Yardimcimiz Olur Inşallah

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt