Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

annemi kaybettim :( (1 Kullanıcı)

cherry_jam

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar 2 ay evvel annemi kaybettim. 47 yaşındaydı. kalp krizinden vefat etti. onla tartıştığım günler aklıma geldikçe kafayı yiycek gibi oluyorum. ben onsuz yapamıyorum arkadaşlar.
üstelik tedavisi sırasında yanlışlıklar mı yaptık diye düşününce yaşamak bile istemiyorum.
onun çaresizce toprağın altında yattığını düşününce içim yanıyo arkadaşlar.. hele yağmurlar yağınca.. gidip mezarının üstüne yatasım geliyo, ıslanmasın diye.. ana gibi yar olmaz imiş anammm.. ben yeni anlıyorum anam.. tek dileğim ölünce ilk seni görebilmek :( çaresizim Allahım. çaresizim arkadaşlar çaresiz..

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
Başınız sağolsun kardeşim gerçekten çok acı bi durum allah kimseye annesinin acısını göstermesin

Mekanı cennet olsun inşallah (Amin)

salavatqetir

Kayıtlı Kullanıcı
Allah rahmet eylesin Mekanı cennet olsun
Çok üzüldüm : ((
Anne baba başka onların yerini kimse tutamaz.
Ben bir an bile düşünemiyorum anne ve babamın öldüğünü içim cızlıyor hemen gözlerimden yaşlar süzülüyor
Allah sana sabır versin dayanma gücü versin kardeşim
Sabırlı ol yanlış şeyler yapma
Annenin arkasından bol bol dualar et Annenin şu an senin dualarına çook ihtiyacı var kardeşim
Senin bundan sonra yapabileceğin tek şey bu
Kur'anlar oku dualar gönder annenin ruhuna
bende bir fatiha okudum

gozyasi

Kayıtlı Kullanıcı
Basiniz sagolsun. Gercekden dayanilmaz bi aci. Ayni aciyi iki sene önce yasamis biri olarak seni cok iyi anliyorum. Bu aci hic gecmiyor tek bu acila yasamasini ögreniyorsun.
Allah kimseye annesinin acisini göstermesin

Mekani cennet olsun insallah. Fatiha okdum annenin ruhuna hediye ettim. Allah kabul etsin.

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı
Allah rahmet etsin kardeşim, başınız sağolsun.. Rabb'im cennetine kabul eylesin inşAllah..

cherry_jam

Kayıtlı Kullanıcı
Allah rahmet eylesin Mekanı cennet olsun
Çok üzüldüm : ((
Anne baba başka onların yerini kimse tutamaz.
Ben bir an bile düşünemiyorum anne ve babamın öldüğünü içim cızlıyor hemen gözlerimden yaşlar süzülüyor
Allah sana sabır versin dayanma gücü versin kardeşim
Sabırlı ol yanlış şeyler yapma
Annenin arkasından bol bol dualar et Annenin şu an senin dualarına çook ihtiyacı var kardeşim
Senin bundan sonra yapabileceğin tek şey bu
Kur'anlar oku dualar gönder annenin ruhuna
bende bir fatiha okudum

Allah razı olsun. Allah kabul etsin.. sağolasınn..
sabretmeye çalışıyorum ama dayanamıyorum..

cherry_jam

Kayıtlı Kullanıcı
Basiniz sagolsun. Gercekden dayanilmaz bi aci. Ayni aciyi iki sene önce yasamis biri olarak seni cok iyi anliyorum. Bu aci hic gecmiyor tek bu acila yasamasini ögreniyorsun.
Allah kimseye annesinin acisini göstermesin

Mekani cennet olsun insallah. Fatiha okdum annenin ruhuna hediye ettim. Allah kabul etsin.

amin kaderdaşım amin.. Allah razı olsun. Allah kabul etsin. sağolasın..
ne yana baksam annem :(

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Allah rahmet eylesin, başınız sağ olsun :( :( :(

mrsl

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar 2 ay evvel annemi kaybettim. 47 yaşındaydı. kalp krizinden vefat etti. onla tartıştığım günler aklıma geldikçe kafayı yiycek gibi oluyorum. ben onsuz yapamıyorum arkadaşlar.
üstelik tedavisi sırasında yanlışlıklar mı yaptık diye düşününce yaşamak bile istemiyorum.
onun çaresizce toprağın altında yattığını düşününce içim yanıyo arkadaşlar.. hele yağmurlar yağınca.. gidip mezarının üstüne yatasım geliyo, ıslanmasın diye.. ana gibi yar olmaz imiş anammm.. ben yeni anlıyorum anam.. tek dileğim ölünce ilk seni görebilmek :( çaresizim Allahım. çaresizim arkadaşlar çaresiz..
ALLAH rahmet etsin,ALLAH sana da sabır versin:(

elifimbenim(MERHUME)

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kareşim mekanı cennet olur inş peygamberimiz s.a.v. komşu olur inş evet kardeşim çok zor ama bu kadar kendini suçlama ben annemi kaybedeli 27 sene babamı kaybedeli 17 sene oluyor ve hala alışamadım hala özlüyorum ama beni tek teselli eden inş ahirette beraber olacağız hiç ayrılmayacağım ve kardeşim en güzeli arkadaşımızında dediği gibi oku dualar et sende biliyorsun tabiki yanlış anlamayın amel defterleri hep açık hayır yap güzel şeyler yap ozaman huzurlu olurlar ama sanırım annen bunu unutmuştur bile bende anneyim anneler o an kızar kırılır ama 24 st geçmez unuturuz ve arkalarından hayır duaları ederiz içini rahat tutmaya çalış ve başka şeyler yap ne yaparsak ibadetin ne şekli olursa olsun onlara da gidiyor bende bir fatiha okudum ALLAH c.c. sabır versin kardeşim

ayca_.1

Kayıtlı Kullanıcı
Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın.. ben bir fatiha okudum, Allah sabır versin size..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Başınız sağolsun kardeşim. Rabbim rahmet eylesin..
Çok zor bir durum.. Dayanabilmek zor. Rabbim sabır versin, güç versin size.
Anneniz için çok dua edin kardeşim.. Ölen kimsenin amel defteri kapanır. ArKasından dua edecek, ölen kimse adına sadaka verecek hayırlı bir evlat bırakan kimsenin amel defteri açık olacaktır Allah'ın izniyle..
Siz de bol bol dualar edip, anneniz adına hayır hasenat edin inşaAllah.. Bu duaları ettikçe sizin içiniz de rahatlayacaktır inşaAllah.. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.. 3 ihlas 1 Fatiha okudum annenizin ruhu için. RABBİM kabul etsin..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“İnsan ölünce, üç ameli dışında bütün amellerinin sevabı kesilir:
Sadaka-i câriye, kendisinden istifade edilen ilim, arkasından dua eden hayırlı evlât.”

Müslim, Vasiyyet 14. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vasâyâ 14; Tirmizî, Ahkâm 36; Nesâî, Vasâyâ 8

Açıklamalar

Ölüm, sadece hayatın ve sorumlulukların değil, aynı zamanda bütün amellerin de sonudur. Ölümle birlikte insanın amel defteri kapanır ve artık oraya sevap yazılamaz. Hadisimizde bu genel hükmün üç istisnası olduğu bildirilmektedir:

*Sadaka-i câriye (devam eden iyilik).
*Faydalanılan bir ilim veya ilmî bir eser.

*Dua eden hayırlı bir evlât.

Bu üç amelden herhangi birini veya hepsini gerçekleştirmiş olan kimsenin amel defterine onlardan yararlanıldığı sürece sevap yazılır. Bu demektir ki, bir çok şeyin sonu gibi gözüken ölüm, bu üç noktada son değildir. O halde öldükten sonra da yaşamak isteyenler, bu üç yoldan birini elde etmeye çalışmalıdır.
Bilindiği gibi sadaka-i câriye, herkesin faydalanacağı süreklilik arzeden hayırlar için kullanılan genel bir tâbirdir. Buna “kurumlaşmış hayırlar” da demek mümkündür. Mâbedler, mektepler, çeşmeler, köprüler, hanlar ve vakıflar gibi hizmet kurumları, kendileri devam ettiği sürece “sürekli hayır” anlamında birer “sadaka-i câriye”dir. Dolayısıyla bunları yapanların, yapımına vesile olanların, yardım edenlerin amel defterine devamlı sevap yazılır.
Faydalanılan ilim, insanın sağlığında öğrenip neşrettiği ilimdir. Bu, kitap yazıp yayımlama veya modern imkânlarla filme çekip veya disketlere alıp istifadeye sunma, ilmî araştırma merkezleri kurma şeklinde olabileceği gibi, ilmi başkalarına öğretmek suretiyle insan yetiştirme tarzında da gerçekleştirilebilir.
Dua eden sâlih evlât ifadesi mü’min evlât olarak değerlendirilmiştir. Kendisini dünyaya getirip yetiştiren anne ve babasına dua eden, onları hayırla anan ve anılmalarına vesile olan, olumlu işler yapan çocuğun yaptıklarından onu yetiştirenler istifade ederler. Aslında ölen kimselerin arkasından dua eden her müslümanın duası ölüye ulaşmaktadır. Burada özellikle dua eden evlâttan söz edilmesi, bir yandan çocukları anne ve babaları için dua etmeye teşvik ederken diğer yandan anne ve babaları da mü’min çocuklar yetiştirmeye ve böylece ölümden sonra da sevap kazanmaya özendirmektedir.
Zaten hadisimiz “dua eden evlât” ifadesi dolayısıyla bu başlık altında zikredilmiştir.Şu hususa da işaret edelim ki, hadisimiz, sürekli sevap kazanma yollarından üçünü “bir” saymamış, onları ayrı ayrı değerlendirmiştir. Bu üç hayır ve sevap vesilesine birden sahip olmak elbette çok daha büyük bir mazhariyet ve mutluluktur.

Hadisten Öğrendiklerimiz
1. Hayatı âhirete taşımanın yolu, hadisimizde belirtilen üç hayırdan (sadaka-i câriye, faydalanılan ilim ve dua eden evlât) en azından birine sahip olmaktır.
2. Hayrı ve sevabı sürekli olan davranışlara mü’minleri teşvik etmek gerekir.
3. Sadece ilme sahip olmak değil, onu başkalarına öğretmek ve yaymak, kalıcı kılmak daha faziletlidir.

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Allah rahmet etsin.
Mekanı cennet olsun inşallah.
1 yasini şerif okuyacağım .
Allahız izniyle...
Rabbim kabul etsin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt