Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

DÜĞÜNLERİMİZ NASIL OLMALI? (2 Kullanıcı)

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
belgehaber.

belgehaber.

Camide Düğün tartışması büyüyor

Bebek Camii imamı Seyfettin Çetin’in oğlu Mehmet İlhan Çetin'in Bebek Camii'nde yapılan düğününe ilahiyatçılar ne dedi?

28 Ağustos 2007 11:29

İmam Çetin: Nasıl namaz kılmak için izin almak gerekmiyorsa bunun için de gerekmez

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı: Hiç kimse cami avlularını düğün salonu olarak kullanamaz

İlahiyatçılar: Camide düğün olabilir

280820070020190652907_3.jpg
Bebek Camii imamı Seyfettin Çetin’in oğlu Mehmet İlhan Çetin, geçen pazar günü Serpil Çakar ile dünyaevine girdi. Ancak çiftin düğünü bir düğün salonunda değil, damadın babasının imam olarak görev yaptığı Bebek Camii’nde yapıldı. Çiftin resmi nikahı ise 8 Ağustos’ta Sarıyer Evlendirme Dairesi’nde kıyıldı. İmam Seyfettin Çetin’in Cuma namazı sonrası oğlunun düğününe camii cemaatini davet ettiği öğrenildi.

Bebek Camii’ndeki düğüne çok sayıda “davetli” katıldı. Saat 18.00’de başlayan düğün, saat 21:30’a kadar sürdü. Duaların ve ilahilerin okunduğu caminin avlusunda bir sema gösterisi de yapıldı. Cami avlusunun dışında ise mehteran takımı çeşitli marşlar çaldı. Düğünde davetlilere et ve pilavdan oluşan yemek dağıtıldı.

İmama soruşturma

İstanbul İl Müftülüğü ve Beşiktaş Müftülüğü, camideki düğünle ilgili kendilerinden bir izin alınmadığını açıkladı. İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, camilerin ibadet yeri olduğunu belirterek, “Hiç kimse cami avlularını kendi şahsi malı gibi düğün salonu olarak kullanamaz” dedi.

Bebek Camii imamı Seyfettin Çetin’in izin almadığını söyleyen Çağrıcı, “Camii avlusunda yapılacak etkinlikler için ilçe kaymakamlığına müracaat edilir, kaymakamlık da ilçe müftülüğüne durumu bildirir. Uygun görülürse izin verilir. Böyle bir izin talebi yok. İzin de yok. Kaldı ki camii avlusunda düğün yapılamaz. Bunun izni de olmaz” diye konuştu.

Çağrıcı, camii avlusunda yapılan düğüne 300 kişinin davetli olduğunu, düğün merasimi sırasında dışardan gelen vatandaşların camiye alınmadığına dikkat çekerek, “Camiler umuma açık mekanlardır. ’Falanı alıyorum, feşmekanı almıyorum’diyemezsiniz. Kimsenin böyle bir hakkı yoktur” dedi. Çağrıcı bunun üzerine Bebek Camii imamı Seyfettin Çetin hakkında soruşturma açılmasına karar verildiğini söyledi.

Bizden izin almadı

Beşiktaş İlçe Müftüsü Süleyman İlhami Özden de, Bebek Cami’ndeki düğünden haberdar olmadıklarını ve kendilerinden herhangi bir izin alınmadığını belirterek “Konuyla ilgili il müftülüğüyle istişare edeceğiz. Gerekirse soruşturma açılabilir” dedi. Beşiktaş Kaymakamı Nihat Nalbant da, “İlçe müftülüğü’ne sözlü olarak sorulmuş. Cami içinde mevlüt ve dua olabilir ama avluda yemek vs. için olmaz, izin alman gerekir denilmiş. Bize bu yönde bir başvuru olmadı. Biz soruşturma açtık, olayı inceliyoruz” dedi.

İmam kendini savundu: Herkes yapabilir

Oğluna görevli olduğu Bebek Camii’nde düğün yapan imam Seyfettin Çetin VATAN’ın sorularını yanıtladı

Camide düğün pek alışıldık bir durum değil?

Anormal bir durum yok. Sadece insanlar alışık olmadığı için yadırganmış olabilir. Özellikle Anadolu’da İstanbul’un yeni semtlerinde sıkça yapılıyor. İzin günümde gidiyorum. Bakıyorum diğer camilerde sünnet yapılıyor, düğün yapılıyor. Sadece namaz kılmayla olmaz, insanlar ihtiyaçlarını karşılamalı. İslam ahlakına uygun şekilde yapıldıktan sonra niye yapılmasın ki. Ben 29 yıllık görevliyim. Caminin avlusunda nikah merasimi olur, yemek yenir, davetliler gelir. Neticede sosyal bir faliyettir.

İzin almak gerekir mi?

Nasıl namaz kılmak için izin almak gerekmiyorsa bunun için de gerekmez. O da bir ibadettir, o da Allah’ın emridir. Yasak olan, gayrimeşru bir şey işlemedik ki biz.

‘Cami sosyal faaliyet alanı’

Semazen ve Mehter Takımı gösterileri de camide yapılabilir mi?

Onlar parkta oldu, cami avlusunda değil. Ben gerekli mercilerle görüştüm. Dediler ki camide olmaz. Zaten olmaz. Parkta olabilir, parkta yapıldı. Ben il müftüsüyle görüştüm.

Bir vatandaş gelse, düğün yapmak istese ne dersiniz?

Başım üstüne yardımcı olurum. Eğer caminin adabına edebine, İslam’ın kurallarına uygun bir düğün yapılırsa, Kuran’la, ilahiyle bir düğün yapılırsa ben yardımcı olurum. İnanan, camiyle ilgisi olan bütün müslümanlara açık. Nikah yaptırmak isteyen, mevlüd okutmak isteyen gelir yapar. Hatta benim okumam da şart değil. Başka hoca getirmek isteyebilirler. Tabi başüstüne getirebilir. Cami sizin, cami herkesin. Cami insanların sosyal faaliyeti olan yerdir, sadece namaz kılmak için değil ki.

İLAHİYATÇILAR NE DİYOR?

Camide düğün yapılabilir dinen bir sakıncası yok

Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz: Dini açıdan camii avlusunda nikah kıyılması ya da düğün merasimi yapılmasının hiçbir mahsuru yok. Fakat dinen bir sakınca olmasa bile bu tür mekanların bu tür merasimler için kullanılması idari açıdan doğru değildir.

Diyanet İşleri eski Başkanı Süleyman Ateş: Dinen sakıncalı değil. Düğün de yapılır, davet de verilir. Önemli olan yapılan şeyin İslam’a aykırı olmamasıdır. Çünkü orası camiinin içi değil, avlusudur. Her yıl Sultanahmet Camii’nde fuar açıyorlar. Düğünle fuarın ne farkı var. Hatta düğün daha meşrudur.

İlahiyatçı Prof. Dr. Ali Köse: Dinen mahsur yok. Batıda zaten bütün nikahlar kilisede kıyılır. Camii bahçesinde düğün yapılmaz, diye bir şey yok. Olabilir elbette. “Modern çağda cami avlusunda nikah olmaz” da, diyemeyiz. Çünkü modern batıda bütün nikâhlar kilisede yapılır.

Sultanahmet Camii Eski İmamı Osman Nuri Bedir: Camilerin ibadet dışı şeyler için kullanılması yanlıştır. Çünkü artık çok değişik imkanlar var. Düğün yapmak için düğün salonları var. Camide düğün yapmak caminin ruhaniyetini, maneviyatını dejenere eder. Siz dine uygundur diye kasidelerle, ilahilerle bir düğün yaparsanız cami avlusunda, biri de çıkıp, ’Ben de sazla, davulla zurnayla yaparım’derse, ’Yapamazsın!’diyebir misiniz? Diyemezseniz. Çünkü camiler kimsenin malı değil, herkesindir.

VATANDAŞ NE DİYOR?

Bebek Muhtarı Aydın Onar: 41 yıllık muhtarım, imamı da tanıyorum. 15 yıldır burda görev yapıyor. İnsanın aklına gelen ilk şey, bunun bir siyasi gösteriş olduğu.

Bize gelip haber vermedi, davet bile etmedi, kırgınım.

Bebekliler Derneği Denetleme Kurulu Başkanı Semiha Erbaş: Doğma büyüme Bebekliyim. Hiç böyle birşey görmedim. Bize Osmanlı’nın havasını yaşattılar. Akşam saatlerinde ilahi sesleri gelince ertesi günü kandil olduğu için bu nedenle ilahi okunduğunu düşündüm. Sonra iki ileri bir geri mehter marşı başladı. Çok şaşırdık. Kilisede düğün olduğunu biliyorduk camideki düğüne ilk kez şahit oldum.
vatan- belgehaber.com

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
bunlarda vatandaş yorumu aynı haberin devamı

bunlarda vatandaş yorumu aynı haberin devamı

huseyinemre / 29 Ağustos 2007 13:55
COK DOGRU BİŞEY

kardeslerim size katılıroum .millet kilisede yapıyor müslümanlarından en dogal hakkı cami de yapmak bazılarının zoruna giitii ki haber yapıolar bunu.HİÇKİMSE KURAN bu konuda ne diyor die düsünen yok ama bi baksalar herseyi görcekler bizi destekleyenlerden ALLAH rası olsun
GNC 571
musa kaya / 29 Ağustos 2007 13:31
tek kaunak kuran ve sünnet

hocaefendi doğru yapmıştır.laik olmayan bir müslüman olarak yanındayım.destekliyorum.peygamberin sünnetine bakacak olursak sadece düğün değil,denletin kararları dahi camiide alınıyordu.tabii laiklerin hiç hoşuna gitmiyo camiideki sosyalleşmeler...ama yapacak birşey yok.biz müslüman olarak camiiyi allahın evi olarak görüyoruz.en önemli, meselelerin sosyalliğe döküldüğü alandır camiilerimiz... kara karacan / 28 Ağustos 2007 16:50
cem yeri

cami cem olunan yerdir,bence iyi olur derim.ermeniler ile hıristiyanlar kilisede,yahudiler sinagokta veya havrada,islam olanlar camide,laik olanlarda otel lobi veya salonlarda yaparlar,bence hiç mahsuru yok..

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Canım benim :) Allah senden de razı olsun güzel kardeşim B) Selam ve dua ile..

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM ŞİMDİ DÜĞÜN SOLANDA OLMAZ YANİ İSLAMİ ŞARTLAR ALTINDA OLMAZ BUNA TAMAM.. AMA CAMİDE YAPILAN DÜĞÜNLERE GİTTİM HOCA KUR-AN OKURKEN MİLLET DEDİKODU YAPMA TELAŞINDA BEN ANLAMDIM İYİSİMİ HERKES DÜĞÜNÜN KENDİ KAPISINI ÖNÜNDE İSLAMİ ŞARTLARA UYGUN YAPSIN.:) EN İYİSİ BU OLUR HERHALDE...

PAYLAŞIM İÇİN ALLAH RAZI OLSUN

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
SELAMÜN ALEYKÜM ŞİMDİ DÜĞÜN SOLANDA OLMAZ YANİ İSLAMİ ŞARTLAR ALTINDA OLMAZ BUNA TAMAM.. AMA CAMİDE YAPILAN DÜĞÜNLERE GİTTİM HOCA KUR-AN OKURKEN MİLLET DEDİKODU YAPMA TELAŞINDA BEN ANLAMDIM İYİSİMİ HERKES DÜĞÜNÜN KENDİ KAPISINI ÖNÜNDE İSLAMİ ŞARTLARA UYGUN YAPSIN.:) EN İYİSİ BU OLUR HERHALDE...

PAYLAŞIM İÇİN ALLAH RAZI OLSUN

Ve aleyküm selam. Allah cümlemizden razı olsun. dua ile.

ashab_kiram

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM VALLAHİ ÇOK GÜZEL BI KONUYA DEĞİNMİŞSİN.MALESEFKİ ŞİMDİKİ ÇOĞU İNSAN NIN DÜŞÜNCESİ DÜĞÜNSÜZ OLURMUYMUŞ ONLARIN DÜĞÜN ANLAYIŞIDA DAVULLU ZURNALI.ZAMAN NE KADAR DEĞİŞTİ.ASLINDA DEĞİŞEN ZAMAN DEĞİL İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ BİZLER.ALLAH HERKESE HİDAYET NASİP ETSİN

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM VALLAHİ ÇOK GÜZEL BI KONUYA DEĞİNMİŞSİN.MALESEFKİ ŞİMDİKİ ÇOĞU İNSAN NIN DÜŞÜNCESİ DÜĞÜNSÜZ OLURMUYMUŞ ONLARIN DÜĞÜN ANLAYIŞIDA DAVULLU ZURNALI.ZAMAN NE KADAR DEĞİŞTİ.ASLINDA DEĞİŞEN ZAMAN DEĞİL İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ BİZLER.ALLAH HERKESE HİDAYET NASİP ETSİN

Amin inşallah kardeşim. Allah c.c razı olsun. Selam ve dua ile.

Mekarim-i Ahlak

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm.
güzel bir konu emeğinize sağlık.

selam ve saygılarımla.

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
s.a haklısınız.benim düğünüm mevlütlü olmuştu :A

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm ALİYE kardeşim. ALLAH razı olsun çok yerinde ve güzel bir paylaşımdı.
Düğünlerimizde çok kereler görmek durumunda kaldığımız yanlış davranışlar olmakta.
Bir bakıma bizim geleneklerimizde buna uygun bazı düzenlemeler var. Mesela kına gecesi burada bayanlar kendi aralarında erkeklerin olmadığı bir ortamda eğleniyorlar.
Ama dediğiniz bunun sınırı aşılmamalı.

ALLAHım bizleri yanlışlıktan alıkoysun inşaallah...
ALLAHa emanet olunuz kardeşim.
selam ve dua ile...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamünaleyküm ALİYE kardeşim. ALLAH razı olsun çok yerinde ve güzel bir paylaşımdı.
Düğünlerimizde çok kereler görmek durumunda kaldığımız yanlış davranışlar olmakta.
Bir bakıma bizim geleneklerimizde buna uygun bazı düzenlemeler var. Mesela kına gecesi burada bayanlar kendi aralarında erkeklerin olmadığı bir ortamda eğleniyorlar.
Ama dediğiniz bunun sınırı aşılmamalı.

ALLAHım bizleri yanlışlıktan alıkoysun inşaallah...
ALLAHa emanet olunuz kardeşim.
selam ve dua ile...

Ve aleyküm selam muhterem hocam. Rahman c.c sizden de razı ve memnun olsun inşallah.. Haklısınız hocam, bu konuda ifrat ve tefritte olan ve daha vehimi, İslami usullerden tamamıyla uzak hareket eden ve başkalarını da bu günaha davet eden kitleler var ne yazık ki..Rabbimiz c.c onlara da şuur ihsan eylesin, hidayet nasip eylesin.. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim hocam..Amin inşallah dualarınıza..Selam ve dua ile Rabbimize emanet olunuz inşallah.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
_______selamün aleyküm güzel kardeşim
emeginize saglık önemli bir konuyu rabbim razı olsun...
bir iş nasıl başlarsa öyle gider demek istiyorum...
islama uygun _hayırlı_helal haram noktalatına dikkat edilen dügünlerle yapılan evliliklerde aynı o çizgide gider diye düşünüyorum işi baştan saglama almak lazım:)bu dünya içinde ukba içinde en hayırlısı...
yüreginize saglık olsun güzel kardeşim
rabbimize emanetsiniz
selam ve dua ile________

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
_______selamün aleyküm güzel kardeşim
emeginize saglık önemli bir konuyu rabbim razı olsun...
bir iş nasıl başlarsa öyle gider demek istiyorum...
islama uygun _hayırlı_helal haram noktalatına dikkat edilen dügünlerle yapılan evliliklerde aynı o çizgide gider diye düşünüyorum işi baştan saglama almak lazım:)bu dünya içinde ukba içinde en hayırlısı...
yüreginize saglık olsun güzel kardeşim
rabbimize emanetsiniz
selam ve dua ile________

Ve aleyküm selam güzel kardeşim.. Çok teşekkür ederim güzel gönlünüze ve yazan ellerinize sağlık olsun inşallah.. Çok haklısınız güzel kardeşim, herşeyin başlangıcı önemlidir.. Haramlara karşı hassasiyet duyusu nasıl ilk başlardaki gibi olursa, ben inanıyorum ki sonrası için de aynı hassasiyet devam edecektir ve bu, o aileden dünyaya gelecek olan nesillere de nüksedecektir..Onlar, sonuçta ailelerinden ne alırlarsa, hayatlarında onu uygularlar..Kardelen kardeşim, bizim miniklerimizin de aminenur ablalarına selamları var..Şu an birkaçı, yanımda ne yazdığımı okuyorlar..Cumanız mübarek olsun güzel kardeşim..Gönlünüzden geçen güzelliklere hayırlısıyla kavuştursun Rahman c.c sizi inşallah.. Dualarımızın kabülüne vesile olması duasıyla inşallah..Selam, baki dua ve tebessümle:) kalın güzel kardeşim..B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt