Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İman nedir (1 Kullanıcı)

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
esirgiyen ve bağışlıyan Allah'ın c.c adıyla
Selamün Aleykum

İman İsbat edilmesi gereken çok önemli bir iddiadır, Her kul imanını Rabbine isbat etmekle mükelleftir,emir ve yasaklara uyarak,ibadet ve taatle,sabır ve sadaketle Rabbinin emrettiği gibi kul olmak mecburiyetindedir.İşte Rabbimiz bize imanımızı ispat edebilmek için belirli bir süre tanımıştırki bunada ömür diyoruz.
Selam ve selametle kalınız.......Saygılarımla.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
esirgiyen ve bağışlıyan Allah'ın c.c adıyla
Selamün Aleykum

İman İsbat edilmesi gereken çok önemli bir iddiadır, Her kul imanını Rabbine isbat etmekle mükelleftir,emir ve yasaklara uyarak,ibadet ve taatle,sabır ve sadaketle Rabbinin emrettiği gibi kul olmak mecburiyetindedir.İşte Rabbimiz bize imanımızı ispat edebilmek için belirli bir süre tanımıştırki bunada ömür diyoruz.
Selam ve selametle kalınız.......Saygılarımla.

Genel özet bu ne kadar güzel söylediniz...
Efendim acizane Ali İmran Suresi 81 nci ayet hakkındaki yorumunuzu almak ve bu konu üzerinde biraz duralım isterim ...
Ne dersiniz ?
Selamlar...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
3- ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ
78. Onlardan (Kitap ehlinden) bir grup var ki, Kitab’dan olmadığı hâlde Kitab’dan sanasınız diye
(okudukları) Kitap’tanmış gibi dillerini eğip bükerler ve, “Bu, Allah katındandır” derler. Hâlbuki o,
Allah katından değildir. Bile bile Allah’a karşı yalan söylerler.

79. Allah’ın, kendisine Kitab’ı, hükmü (hikmeti) ve peygamberliği verdiği hiçbir insanın, “Allah’ı bırakıp
bana kullar olun” demesi düşünülemez.
Fakat (şöyle öğüt verir:) “Öğretmekte ve derinlemesine
incelemekte olduğunuz Kitap uyarınca rabbânîler (Allah’ın istediği örnek ve dindar kullar) olun.”
80. Onun size, “Melekleri ve peygamberleri ilâhlar edinin.” diye emretmesi de düşünülemez. Siz
müslüman olduktan sonra, o size hiç inkârı emreder mi?
81. Hani, Allah peygamberlerden, “Andolsun, size vereceğim her kitap ve hikmetten sonra, elinizdekini
doğrulayan bir peygamber geldiğinde, ona mutlaka iman edeceksiniz ve ona mutlaka yardım
edeceksiniz” diye söz almış
ve, “Bunu kabul ettiniz mi; verdiğim bu ağır görevi üstlendiniz mi?”
demişti. Onlar, “Kabul ettik” demişlerdi. Allah da, “Öyleyse şahid olun, ben de sizinle beraber şahit
olanlardanım” demişti.
82. Artık bundan sonra kim yüz çevirirse, işte onlar yoldan çıkmışların ta kendileridir.
83. Göklerdeki ve yerdeki herkes ister istemez O’na boyun eğmişken ve O’na döndürülüp götürülecekken
onlar Allah’ın dininden başkasını mı arıyorlar?
84. De ki: “Allah’a, bize indirilene (Kur’an’a), İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakub’a ve Yakuboğullarına
indirilene, Mûsâ’ya, İsa’ya ve peygamberlere Rablerinden verilene inandık. Onlardan hiçbirini
diğerinden ayırt etmeyiz. Biz O’na teslim olanlarız.”
85. Kim İslâm’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana
uğrayanlardan olacaktır.

86. İman ettikten, Peygamberin hak olduğuna şahitlik ettikten ve kendilerine açık deliller geldikten sonra
inkâr eden bir toplumu Allah nasıl doğru yola eriştirir?
Allah, zalim toplumu doğru yola iletmez.
87. İşte onların cezası; Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların lânetinin üzerlerine olmasıdır.
88. Onun (lânetin) içinde ebedî kalacaklardır. Onların azabı hafifletilmez, onlara göz açtırılmaz.
89. Ancak bundan sonra tövbe edip kendilerini düzeltenler müstesnadır. Şüphesiz Allah çok
bağışlayandır, çok merhamet edendir.

özgürlü_zamanlar

Kayıtlı Kullanıcı
Açıkçası genel olarak böyle düşünmemiştim kardeşim. Her sözden bir adım bakış açısı yakalamaya çalışırım. Ve bu benim için güzel bir bakış açısı oldu. Ömrün şu ana kadar duyduğum en güzel tanımıydı. Paylaşım için teşekkürler. Allah c.c. razı olsun inşallah.

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Genel özet bu ne kadar güzel söylediniz...
Efendim acizane Ali İmran Suresi 81 nci ayet hakkındaki yorumunuzu almak ve bu konu üzerinde biraz duralım isterim ...
Ne dersiniz ?
Selamlar...

Ve âleyna Âleykumesselâm

Merhaba muterem üstadım,aslında siz konuyu gayet güzel açıklamışsınız,ama buyurduğunuz gibi konu üzerinde durulup uzun düşünülmesi gereken bir konu,Çünkü insanın kurtuluşu iman'bağlıdır öyle hassas bir olay'ki hiç bir zaafiyete de düşmemek gerekir.Zaten Rabbimiz hepimizin ne yapacağını ezelden bilmektedir,ancak yinede bize fırsat verip sonunda işte sen busun demek için bizi ispata davet etmektedir.Bu sınavda bize zaman zaman sıkıntı rızık darlığı ve etrafımızda sevdiklerimize ölüm vererek bizim imanımızı sınamaktadır,bu konuda da yüce kitabımızda ayetler vardır.İşte bu gibi hallerde sabır gösterenler kazançlı olanlardır.
âl-i imrân suresi 81.ayet ise ; Rabbimiz her gönderdiği peygamberine kendisinden sonra gelecek olan peygamberi müjdelemesi ve derhal ona biat edilmesini emretmiş ve de her peygamber de bu emri yerine getirmişti,Rabbimiz şahit olun bende sizinle beraber şahitlik edenlerdenim demesindeki hikmet bence Rabbim zaten olacakları ezelden bilmektedir Peygamberlerini kendi ümmetlerinin yapacaklarına şahit tutmaktadır,ve her ümmet de peygamberlerinden sonra azmıştır,hatta Musa a.s kavmi peygamberleri yaşarken bile buzağıya tapma beyinsizliğini yapmışlardı.
Netice olarak Kura'nı kerim gelmiş ve bütün gizlenen hakikatleri bir bir ortaya koymuştur,ve onun hükümleri sonsuza kadar geçerlidir.

selâm ve Selâmetle kalınız.Saygılarımla.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Nisa Suresi...:
163. Biz, Nûh’a ve ondan sonra gelen peygamberlere vahyettiğimiz gibi, sana da vahyettik. İbrahim’e,
İsmail’e, İshak’a, Yakub’a, torunlarına, İsa’ya, Eyyüb’e, Yûnus’a, Hârûn’a ve Süleyman’a da
vahyetmiştik. Davûd’a da Zebûr vermiştik.32
165. Müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak peygamberler gönderdik ki, peygamberlerden sonra insanların
Allah’a karşı bir bahaneleri olmasın.
Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Maide Suresi...:
46. O peygamberlerin izleri üzere Meryem oğlu İsa’yı, önündeki Tevrat’ı doğrulayıcı olarak gönderdik.
Ona, içerisinde hidayet ve nur bulunan, önündeki Tevrat’ı doğrulayan, Allah’a karşı gelmekten
sakınanlar için doğru yola iletici ve bir öğüt olarak İncil’i verdik.
47. İncil ehli Allah’ın onda indirdiği ile hükmetsin. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, fasıkların ta
kendileridir.
48. (Ey Muhammed!) Sana da o Kitab’ı (Kur’an’ı) hak, önündeki kitapları doğrulayıcı, onları gözetici
olarak indirdik.
Artık, Allah’ın indirdiği ile aralarında hükmet ve sana gelen haktan ayrılıp da onların
arzularına uyma. Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir yol koyduk. Eğer Allah dileseydi, elbette sizi
tek bir ümmet yapardı. Fakat verdiği şeylerde sizi imtihan etmek için ümmetlere ayırdı.
Öyle ise
iyiliklerde yarışın. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman anlaşmazlığa düşmüş olduğunuz şeyleri size
bildirecektir.
49. Aralarında, Allah’ın indirdiği ile hükmet. Onların arzularına uyma ve Allah’ın sana indirdiğinin bir
kısmından (Kur’an’ın bazı hükümlerinden) seni şaşırtmalarından sakın

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Enam Suresi..:
42. Andolsun, senden önce birtakım ümmetlere de peygamberler gönderdik.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Araf Suresi...:
158. (Ey Muhammed!) De ki: “Ey insanlar! Şüphesiz ben, yer ve göklerin hükümranlığı kendisine ait olan
Allah’ın hepinize gönderdiği peygamberiyim. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O, diriltir ve öldürür. O
hâlde, Allah’a ve O’nun sözlerine inanan Resûlüne, o ümmî peygambere iman edin ve ona uyun ki
doğru yolu bulasınız.”

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Evet yukarıda birçok ayetleri yazdık ...Ben şunu merak etmekteyim ...Konuyu Talebe hesabından inceliyoruz...Öncelikle bunu söylemek isterim yani Şirk veya isyandan korunmamız için bu gerekli...
Düşünce fırtınası diyelim...:

Yanlıştan Allah C.C. na sığınırız...Mutmain olmak için bu konuya girmek şart...
Ancak bu yukarıda yazılı ayetlerle hep aşağıdaki soru sorgulanıyor...Haydi akıl sahibi olarak biz konuyu açalım...
Allah C.C. Her Peygamberden sonra ...Peygamberlerle bir önceki Peygamber A.S. ı desteklemiş ve doğrulatmıştır...Kur'an konusunda kesin seçildi hükmü var ...
Peygamber Efendimizden A.S. sonra...Peygamber gönderilmeyecek veya göndermeyeceğim ...Yani senden sonra artık Alemlere Peygamber göndermeyeceğim diye bir ayet göremedim...
Bu konuda fikriniz nedir...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Hatemul Embiya konusunu tabi ki biliyoruz...Hep son Resul A.S. olarak anlıyoruz...Ama Allah C.C. isterse gönderir ...Kime ne ...Son Resul sun artık Peygamber gelmeyecek buyurulmuyor...
Örneğin...: İsa A.S. diyelim ki ona buyuruyor Allah C.C. : Sen son Resul sun veya Peygambersin buyursa son gelen anlaşılıyor...Gelmeyecek anlaşılmıyor...
Hatemul Embiyada bu konuyu nasıl görüyorsunuz..?

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
İman görmediğine inanmaktır.Mükafatı ise inandığını görmektir.

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir. Fakat o, Allah'ın Resûlü ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah her şeyi hakkıyla bilendir. (Ahzab Suresi 40.Ayet)

Hz. Peygamber, bir başka sözünde Hz. Ali’ye şunları söylemiştir: "Senin bana göre durumun Harun'un Musa'ya göre durumu gibi olmasına razı değil misin? Şu kadar var ki; benden sonra bir peygamber gelmeyecektir."
(Buhârî IV--208--Muslim VII--107-- Müsned I--170-177
)

Peygamberlerin sonuncusu demek Sen'den sonra peygamber göndermeyeceğim manası taşımıyor mu?
Açıkça bildirilmemiş mi..

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Peki yazıyı dikkatle okuyun

Hatemul Embiya konusunu tabi ki biliyoruz...Hep son Resul A.S. olarak anlıyoruz...Ama Allah C.C. isterse gönderir ...Kime ne ...Son Resul sun artık Peygamber gelmeyecek buyurulmuyor...
Örneğin...: İsa A.S. diyelim ki ona buyuruyor Allah C.C. : Sen son Resul sun veya Peygambersin buyursa son gelen anlaşılıyor...Gelmeyecek anlaşılmıyor...

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
son..ondan ötesi ve başkası olmayan demek değil mi?
hadis_İ Şerif de de sonuncusuyum diyor.
(sanırım ben sizin konuyu çekmek istediğiniz yere gelemedim)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Örneğin...:Allah C.C.... İsa A.S. 'a : Sen son Resul sun veya Peygambersin buyursa son gelen anlaşılıyor...Gelmeyecek anlaşılmıyor...

Bu konu fikir alışverişi konu üzerine yoğunlaşıp gerçeğe ulaşalım ...Yani öğrenci düzeyinde kalıp konuyu irdeleyeceğiz...destek yok sadece konuyu ayrıntılı irdeleyelim...istemiştim ...isterseniz kapatırım...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Şunu gayet iyi bilmemizde de yarar var...
İki kişi Allah C.C. dan konuşursa ...
O alanda hazır olan Allah C.C. devreye girer ve gerçeği söylettirir...
Biz Allah C.C. na sığınıp konuyu irdeleyelim...
Gerçekten çok önemli bir konu...
İnşallah Allah C.C. gerçek olana bizi Mutmain eder...

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Örneğin...:Allah C.C.... İsa A.S. 'a : Sen son Resul sun veya Peygambersin buyursa son gelen anlaşılıyor...Gelmeyecek anlaşılmıyor...

Bu konu fikir alışverişi konu üzerine yoğunlaşıp gerçeğe ulaşalım ...Yani öğrenci düzeyinde kalıp konuyu irdeleyeceğiz...destek yok sadece konuyu ayrıntılı irdeleyelim...istemiştim ...isterseniz kapatırım...

estağfirullah.konu güzel soru güzel.
sadece ben varılmak istenen noktaya varamadım.
bundan öte cevabım yok..
bunu belirtmek istedim.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Nemire Beyefendiden özür dilerim ,konusu nereye gitti...İsterseniz kapatıp kendi formumda açayım...
Yalnız İMAN Konusu bu konu ile o kadar bağlantılı ki anlatamam...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
estağfirullah.konu güzel soru güzel.
sadece ben varılmak istenen noktaya varamadım.
bundan öte cevabım yok..
bunu belirtmek istedim.

Yani.... Kur'an-ı Kerimde Muhammed Mustafa A.S. dan sonra Peygamber A.S. gelecek mi ? sorusuna cevap arıyoruz...
Hani Mehdi vs. diye aramalar var ya...
işte buradan hareket ile acaba ...
Biz mi yanlış anlıyoruz...
Allah C.C. Yunus A.S.'ı görevlendirdiğinde ...Halk ;artık Peygamber gelmeyecek,bu son diye konuşmuş...Ancak bildiğimiz gibi Peygamber A.S. lar geldi...
Şimdi biz acaba ? diye konuya girdik...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt