Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İman nedir (1 Kullanıcı)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Kötü niyet ...Arka plan yok...Sadece beyin jimnastiği...Anlayanlardan olmak hepsi bu...

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Nemire Beyefendiden özür dilerim ,konusu nereye gitti...İsterseniz kapatıp kendi formumda açayım...
Yalnız İMAN Konusu bu konu ile o kadar bağlantılı ki anlatamam...

Selâmun âleykum

Muhterem üstadım estağfirullah ben sizden özür dilerim.Sizinde gayet iyi bildiğiniz gibi efendimiz'e a.s.v kadar bütün peygamberler
sadece bulundukları kavimlere gönderilmiştir,Yalnız efendimiz a.s.v ( Vema erselnake illa rahmetellil âlemin) eyetinde buyurulduğu üzere
âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir,dikkat buyurursanız alemler dünya ve ahireti kapsamakta'ki bunuda efendimizin şefî sıfatından anlıyoruz.Yine efendimiz s.a.v.Resulu sâkaleyndir yani yaradılmış bütün canlıların peygamberidir,hiç bir peygambere verilmeyen makamı mahmut ahırette yüce Rabbimiz tarafından yine efendimize söz verilmiştir,ayrıca yüce kitabımızda da kıyamete kadar başka peygamber ve başka kitap gelmeyiceğini net bir şekilde Rabbimiz kesin olarak bildirmektedir.

Selâm ve Selâmetle kalınız .Saygılarımla.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Mümkünse o ayetleri yazabilir misiniz ?...Sizin form bölümünüz bizim için çok önemli ...çünkü; Cenneti ala İnşallah sizin çok yakınınızda...''Kızmayın HAFIZ olmanız sebebi ile bu yorumu yaptık''

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Adem ve İsa A.S. 'da Allah C.C. tarafından aynı lütufa mazhar olmadı mı? ''Ruhumdan yarattım''

yakais

Yasaklı Kullanıcı
NUR ...Muhammed Mustafa A.S. 'ın NUR'u...Değil mi?

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Gerçekte Peygamber A.S. lar İNSAN 'lık için gönderilmiştir... Herhangi bir kavim öncelikle nasip almıştır...Çünkü Allah C.C. herkesin Rabbi ...
Geniş düşünmekte yarar yok mu?

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bu konuştuğumuz konu beyin jimnastiği kesinlikle arka plan yok...İMAN kuvvetlensin için...

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Mümkünse o ayetleri yazabilir misiniz ?...Sizin form bölümünüz bizim için çok önemli ...çünkü; Cenneti ala İnşallah sizin çok yakınınızda...''Kızmayın HAFIZ olmanız sebebi ile bu yorumu yaptık''

Selâmun Âleykum

Aman muhterem üstadım benim size kızmak ne haddim,bana yakın gördüğünüz o cennette en güzel saraylar sizin olur inşaAllah.Şimdi size sorduğunuz âyetleri yazmaya çalışacağım.Hata yapmaktan Allah'a cc sığınırım.

enbiya suresi Ayet 107: Ey Muhammed seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.
Lütfen dikkat âlemlere rahmet olarak buyuruluyor.
Ahzâb suresi ayet 40 : Muhammed sizin erkeklerinizden hiç birinin babası değildir.fakat O,Allah'ın Resûlü ve nebilerin sonuncusudur.Allah her şeyi hakkıyla bilendir.
Bu mübarek ayette de nebilerin sonuncusu olduğu kesin olarak bildirilmiştir.
İsra suresi âyet 79 : Gecenin bir kısmında uyanarak sana mahsus fazla bir ibadet olmak üzere teheccüd namazı kıl ki ,Rabbin seni makam-ı Mahmud'a ulaştırsın.

selâm ve selâmetle kalınız .Saygılarımla.

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Adem ve İsa A.S. 'da Allah C.C. tarafından aynı lütufa mazhar olmadı mı? ''Ruhumdan yarattım''

Selâmun Âleykum

Muhterem üstadım; Elbette Adem a.s ve İsa a.s da Allahın lütfuna mazhar olmuşlardır ,aslen bütün Peygamberler öyledir ancak Bakara suresi ayet 253'de : İşte Peygamberler ! Biz,onların bir kısmını bir kısmına üstün kıldık.İçlerinden Allah'ın konuştukları vardır.Bir kısmının da dercelerini yükseltmiştir........diye âyet devam etmektedir. Ayrıca hepimizin yaratılmasında üflenen ruh Rabbİmize ait değilmi?Ancak elbette ki Peygamberler üstün ahlâk ile yaratılmış müstesna kullar.

Selâm ve Selâmetle kalınız.Saygılarımla.

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
NUR ...Muhammed Mustafa A.S. 'ın NUR'u...Değil mi?

Selamun Âleykum

Muhterem üstadım ; Nur Efendimiz s.a.v min Nuru değilmi diye sormuşsunuz lütfen bana darılmayınız Nur 'da her var olan şey gibi Rabbimize aitdir.Peygamberimiz'de s.a.v Rabbimiz vermiştir.

Selâm ve selâmetle kalınız .Saygılarımla

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Aleykum Selam...;
Cevaplarınız beni ziyadesi ile memnun etti ...
Öncelikle NUR Allah C.C. nur'u yani SIRRI ilahesidir.
Tabidir ki bazı Peygamber A.S. lar da Allah C.C. 'nun SIR 'rına sahiptir...O konuda kuşkumuz yok...
Ancak...;
Mehdi gelecek diye beklenti içinde olanlar için neden Mehdi beklentisi içindeyiz...
Allah C.C. yazar veya siler diye inanıyoruz da Neden Mehdi gelecek diye tabiri kullanıyoruz...
Allah C.C. gönderecek olsa idi ki...; hesap sorulmaktan mutlaka uzaktır...Neden Peygamber A.S. göndermesin?
Kim hesap sorabilir...
Yani Allah C.C. Yukarıda yazdığınız ayetleri düz anlayış tarzı ile okursak düşündüğümüz gibi göndermeyecek denebilir ancak; Sen sonuncu Peygambersin A.S. ; Artık Peygamber göndermeyeceğim...Şu tarih de yakın Kıyameti oluşturacağım diye anlaşılmıyor...
Birde bu tarzdan düşünüp yorumlayabilir misiniz ?...
Selamlar...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Tabi ki bu yazıları öğrenci hesabından yazıyoruz ancak...;
Bilmeden de gözü kapalı yani bilinçsiz gitmiyoruz...
İnşallah...
Selamlar...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun, her ikinizden de...(konuşmaya korkuyorum hala)
ilham ses vermezse susacagım...
Bre garip konuşursan yiyecekmiyiz? yok öyle değil, edebe aykırı laf ederim ,Rabbime yüzüm yok ne ederim?
O bilince erişemem üzüntü içindeyim..(seven sevdiğiyle beraber, sil göz yaşını yare gidelim)
O Nur'un (muhammed nurunun) damlası yeter aleme... hani peygamberleri birbirinden ayırt etme??ama O NUR hürmetine , daha açık söyle!
kendinde gördügünü söyle...tamam..
Madem Yaratan en güzel kendini ,ayna olarak onda gördü , Resul ne dedi?' beni gören Allah'ı görür'' peki velilerde de görülür??(onun nurunun
gölgesidir)
Alem birdir. La ilahe illalah deyince hakikat görülür.. sebebi sebebe bağlar bazen...
Haydi oyalanma zihnin açık bazen (Rabbim bana bunlar bile çok bazen) azına bile razıydım, ama yakin iman istemek kendinden oluyor bazen
lütfuna muhtacım, hani o Muhammed(s.a.v)??? şimdi, şimdi ismini görürüm bazen, bir ismi aleme yeterken(anlatamıyorum Rabbim bagışla)
Daha vakit erken...
Göndermeyecek! çünkü O (c. c) en güzel nuru yarattı, o en güzel nuru beğendi, gelen kendiydi (işte garip bu lafı etti)
Gelen olursa, bile hep ondan aşagı düzeyde kalacak, ona yetişmek mümkün olmayacak, çünkü en mükemmelini yarattı (insanın anlayacagı dilde , anlaşılamadı bile) Rabbim bağışla...
EE garip dogru dürüst laf edemedin sende... Rabbim senin önünde laf söylemek hadimize mi?(estagfirullah garip küçüldün sende iyice)
Rabbim ihsanları ile şımartmıştı, şimdi olanlar karşısında ise onun büyüklügü karşısında , utancımdan küçülüyorum
Rabbim sana şükürler olsun, nefsimiz olmasa bu dünyada sana olan utancımdan yaşayamazdım, bak ona verdiklerinle nasıl şımarır, bu da bir hikmetmiş desene..
EE konuyu dağıttın! Yakis kardeş toparlar..İman : inan , herşeye inan ama Rabbim ben görüyor gibi , görmüş gibi istiyorum ....zor mu?
Peygamber Muhammed (s.a.v) nurundan yararlan(inşallah) nasıl? Onun getirdiklerine sımsıkı bağlan (inşallah)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Şimdi şapka çıkarıp selamlamak gerek...
Ancak bu kadar güzel yorum yapılır...
Hiç Merak etmeyiniz ...
Adem A.S. dan da ...İsa A.S. 'dan da ... Muhammed Mustafa A.S.dan da yansıyan NUR ...Aynı NUR 'dur...
Hani Allah C.C. kendi aynasında Muhammed Mustafa A.S. 'ı Görmüş ve Onun Şahanei Vucudu Aynasında da kendini görmüştü...
Aşık olmuştu aynadan gördüğü kendine ve kendi kendine aşık olmuştu...
Doğan aşk köpürmüş NUR olmuştu...
İşte bu Nur aynı NUR...
Hiç merak etmeyin...
Hamd ve Şükürler olsun...
Muhammed Mustafa A.S. 'ın NUR 'u yani Allah C.C. 'nun NUR 'u söner mi ?...
Bak parlıyor halen Onu Fark edecek göz lazım bize...
Selamlar...

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum Selam...;
Cevaplarınız beni ziyadesi ile memnun etti ...
Öncelikle NUR Allah C.C. nur'u yani SIRRI ilahesidir.
Tabidir ki bazı Peygamber A.S. lar da Allah C.C. 'nun SIR 'rına sahiptir...O konuda kuşkumuz yok...
Ancak...;
Mehdi gelecek diye beklenti içinde olanlar için neden Mehdi beklentisi içindeyiz...
Allah C.C. yazar veya siler diye inanıyoruz da Neden Mehdi gelecek diye tabiri kullanıyoruz...
Allah C.C. gönderecek olsa idi ki...; hesap sorulmaktan mutlaka uzaktır...Neden Peygamber A.S. göndermesin?
Kim hesap sorabilir...
Yani Allah C.C. Yukarıda yazdığınız ayetleri düz anlayış tarzı ile okursak düşündüğümüz gibi göndermeyecek denebilir ancak; Sen sonuncu Peygambersin A.S. ; Artık Peygamber göndermeyeceğim...Şu tarih de yakın Kıyameti oluşturacağım diye anlaşılmıyor...
Birde bu tarzdan düşünüp yorumlayabilir misiniz ?...
Selamlar...

Ve âleyna âleykumesselâm

Muhterem üstadım bende sizinle aynı görüşdeyim Allah cc mehdi göndereceğim diye bir şey bildirmemiş şimdi bu mehdi konusuna girersek inanki sizide benide inciticek çok mesajlar gelir. Rabbimiz c.c efendimiz'in a.s.v sonuncu peygamber olduğunu kesin olarak Ku'ran'ı kerimde bildirmiştir, bunda bir terddüt asla olamaz işittik ve kesin olarak iman ettik.Muhterem üstadım Rabbimiz c.c Âl-i imran suresi 7. ayette mealen şöyle buyurmaktadır.; O sana kitabı indirendir.Onun (kur'an'nın) Bazı ayetleri muhkemdir,onlar kitabın anasıdır.Diğerleride müteşâbihtir kalplerinde bir eğrilik olanlar fitne çıkartmak için ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşâbih âyetlerin ardına düşerler.Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir.İlimde derinleşmiş olanlar Ona inandık hepsi Rabbimiz katındandır derler (bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.........Dikkat buyurursanız Rabbimiz Müteşâbih Âyetleri yalnız kendisinin bildiğini bildirmektedir,Peygamberleri de bilir dememiştir,çünkü Allah c.c Peygamberlerine de sadece kendi dilediği kadar bilgi vermiştir.Rabbimizin sırlarını Yüce zatından başka kimse bilemez.
Bütün sorun bizlerin bilmesi mümkün olmayan âyetlerin yorumunu yapmaya kalkışmamızdan kaynaklanmaktadır diye düşünüyorum.Muhkem âyetler bizlere gayet açık bilgiler vermektedir anlaşılmayan bir tarafı da yoktur bunlar düz bir mantıkla gayet güzel anlaşılmaktadır .çünkü Ku'ran anlaşılsın diye gayet sade bir dille ve defalarca bizlere açıklanmaktadır ki yarın hesaba çıktığımızda Rabbimiz biz şurasını iyi anlayamadık diye hiç bir mazeret bulamıyalım diye böyle yapılmıştır,mazeret yok her şey açık. Kıyamet konusunda da daha öncede yazdığım gibi bunu Yalnız Allah'ın c.c yüceler yücesi zâtı bilir bu konuda hiç kimse kesin bir bilgi sahibi değildir ve olması da mümkün değildir,bu fakire gelince ben kendi kıyametimin peşindeyim o gün gelmeden ne yapsam da acaba kendimi affettirebilsem,büyük kıyameti de Rabbimiz tayin ettiği gün mutlaka gerçekleşecektir.

Selâm ve Selâmetle kalınız.Saygılarımla.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Aleykum Selam...Yazınız için teşekkürler...
Ben diğer arkadaşların cevapları konusuna girmek istemem ama sizin fikirlerinize değer vermekteyim...
Öğrenci düzeyi bilgisinden hareket ettiğimiz için sorun yok...
Tabi ki iman konusunda ...
Ancak Kur'an ayetlerinden acizane olarak ; sanki Peygamber A.S. ların sonu geldi tabirini yeterli göremiyorum...
Allah C.C. uygun görürse neden olmasın...
Tabi ki doğrusu için İDRAK açık İLİME susamış ve hata yapmama arzusundayım...
Konuşmamızı bu düzeyden hareketle geliştirebilir miyiz veya sakınca varsa bu konuyu kapatalım...
Selam ile...

Başka konuda görüşmek üzere...

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Selâmun âleykûm

Muhterem üstadım bu acizin fikirlerine değer verdiğiniz için size müteşekkirim.İnanınız ki sizin yazdığınız her satır benim için altun değerindedir.Muhterem üstadım tabiki Allah c.c irade buyurursa her şey olur ancak dikkat ediniz bütün Peygamberlerin sıra ile gelişi ve hepsinin arkadan gelecek olanı haber vermesi efendimiz'in s.a.v ise kimseyi haber vermemesi Ve yüce Allah'ın c.c mealen bu gün size dininizi tamamladım ve size din olarak islâmı beğendim ve sizede müslümanlar adını ben koydum diye Ku'ran da bildirmesi Yüce peygamberimizi de s.a.v âlemlere rahmet olarak ilan etmesi islamdan başka dinden razı olmayacağını bidirmesi ve Muhammed s.a.v peygamberlerin sonuncusudur diye âyet ile tescil etmesi bize gösteriyor ki Peygamberimiz s.a.v son peygamberdir ve islâm dini de kıyamete kadar hüküm süren dindir.Ne mutlu bize ki O yüce Peygamberin s.a.v ümmetiyiz.

Selâm ve selâmetle kalınız.Saygılarımla.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Aleykum selam...;
Yazılarınız için teşekkürler...Bu konuya şimdilik KULAK arkası önemli bir dip not olarak korumamızda yarar var sanırım...Bu konuya ileri bir tarihte dönmek dileği ile ...
selam ve sevgiler...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt