Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Modern tesettür (!) (1 Kullanıcı)

cuneyt-77

Kayıtlı Kullanıcı
ne güzel yazmış h.ismail, çevremde tanıdığım, yolda gördüğüm tesettürlü kardeşlerime ne desem nası anlatsam bilemedim şimdi :(( Rabbim sen doğruyu kalbimize işleki hata yapmayalım

hasgül

Kayıtlı Kullanıcı
Tesettür, kadının cazibesini artırması değildir!
Tesettür, kadının imanının itikatının ve Allah'a teslimiyetinin simgesidir.
Tesettür, hayadır. Haya kadında güzeldir.

Siyah başörtünüzü, omuzlarınızdan aşağı bırakın ve gerçek özgürlüğü yaşayın.

beyzasavruk

Kayıtlı Kullanıcı
RE. Modern Tesettür (!)

RE. Modern Tesettür (!)

Selamün Aleyküm kardeşim,gerçekten çok faydalı ve yeterince anlaşılamayan bir konu yıllardır kapalı olup ta tesettürün ne olduğunu 3 senedir farkına varan bir kardeşiniz olarak ''şu modern tesettür'' işininde dış kaynaklı olduğunu biraz geç olsada anlamaya başladığımızı düşünüyorum ama yine de anlatmamız gereken daha birçok müslüman kardeşimiz var.İnşaallah mücadeleye devam...

hatug

Kayıtlı Kullanıcı
paylasimlar icin sagolun...................

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com

Gönlüne bereket gönüldaş...
Rabbe emanetsin...
BESMELE...SELAM...DUA..

dost_37

Kayıtlı Kullanıcı
a.s.Rabbim rızasına uygun amel eden kullarından eylesin cümlemizi

MIZRAP

Kayıtlı Kullanıcı
Dışarı çıkan bayanların elbisesi etraftaki insanların dikkatini çekmeyecek kadar sade olmalı..Takva olan budur..Çok güzel tespitlerde bulunmuş yazar..Paylaşım için teşekkürler..Allah razı olsun dost kardeşim..B)

Werda

Kayıtlı Kullanıcı
UNUTMAYALIM Ki
Cennet Mekârih Cehennem Şehevâtle kuşatılmıştır...
Ben siyah basörtümden memnunum demek bazilarina zor gelsede mücahide için onurdur... Allah cc amellerimizi niyetlerimize göre islemeyi, ve niyetlerimizi salih edinmeyi nasip eylesin...

Selam, dua ve hep dua ile...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun kardeşş..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı

mahperver

Kayıtlı Kullanıcı
Anlatamamak en buyuk sıkıntım,bazen de konuşamamak..kırıcı olmamak için bu tavırlarım,bu davranışım kalpkırmamak biraz da çekindiğim için,lakin uyarmadığım içinde üzerimde bir günah varmış gibi hissediyorum..
Açık ve şık bir söze ihtiyacım var..kırıcı olmadan nasıl uyarabilirim..özellikle de tanımadığım bir kadını durdurup tesettürü ile ilgili üzerime borç olan uyarıyı nasıl yapabilirim..
Ben dinimizi sevmelerini istiyorum bir uyarı ile kovalandıklarını hissetmelerini istemiyorum..
Allah sizden razı olsun..

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
DÜNDEN BUGÜNE BAŞÖRTÜSÜ...
DÜN...
images

images

images

images

BUGÜN...
images

images

arzu74

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm çok güzel kardeşim emeğine sağlık

Resule Meftun

Kayıtlı Kullanıcı
bırkac gundur bu konuya takıldım.. evetbende kapalıyım tesetturluyum demek ısterdım ama tarıfe uygun bır gıyımım yok..belırtıldıgı uzere pantolon gıymemek gerekıyor cok dıkkat cekecek kıyafetlerıde secmemek lazım ama yasadıgın zamanda bu pek mumkun olmuyor yada yeterlı ıman gucum yok.. şimdiye kadar yok hayır pardesu gıyınmem dıyordum ama sımdı haftasonu ızın gunumde gıdıp pardesu alayım dıyorum ınsan bırden degısemıyor zamanla hersey.. soyle bırseyde var pardesu alsam bol ıcınde seklımın bellı olmayacagı bırseyde alamam yanı tabıkı bol olacak ama kuranın tarıfıne yıne uymayacak,renklı basortuler ortuyorum cok fazla olmasada o deve horgusu denılen topuzdanda yapıyorum bıranda hepsını bırakmam pek mumkun degıl soylekı calısan bırısıyım(bu konuda canımıs ıkıyor sureklı erkkelerle muhatap olmak..vs.) gıyımıme dıkkat etmem gerekıyor makyajı oncelerı cok yapardım sımdı cok ozel bır gun olmadıkca surme bıle surmuyorum..herseyın farkındayım helekı yazıyı ve hadıslerı okuyunca ınanın etlerım derılerımden ayrıldı sankı ..
soruyorum ablalarım, abilerim ben ne yapayım .. bu sekılde benım yaptıgım ıbadet nekadar kabul olur..nekadar kıymet gorur??

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
bırkac gundur bu konuya takıldım.. evetbende kapalıyım tesetturluyum demek ısterdım ama tarıfe uygun bır gıyımım yok..belırtıldıgı uzere pantolon gıymemek gerekıyor cok dıkkat cekecek kıyafetlerıde secmemek lazım ama yasadıgın zamanda bu pek mumkun olmuyor yada yeterlı ıman gucum yok.. şimdiye kadar yok hayır pardesu gıyınmem dıyordum ama sımdı haftasonu ızın gunumde gıdıp pardesu alayım dıyorum ınsan bırden degısemıyor zamanla hersey.. soyle bırseyde var pardesu alsam bol ıcınde seklımın bellı olmayacagı bırseyde alamam yanı tabıkı bol olacak ama kuranın tarıfıne yıne uymayacak,renklı basortuler ortuyorum cok fazla olmasada o deve horgusu denılen topuzdanda yapıyorum bıranda hepsını bırakmam pek mumkun degıl soylekı calısan bırısıyım(bu konuda canımıs ıkıyor sureklı erkkelerle muhatap olmak..vs.) gıyımıme dıkkat etmem gerekıyor makyajı oncelerı cok yapardım sımdı cok ozel bır gun olmadıkca surme bıle surmuyorum..herseyın farkındayım helekı yazıyı ve hadıslerı okuyunca ınanın etlerım derılerımden ayrıldı sankı ..
soruyorum ablalarım, abilerim ben ne yapayım .. bu sekılde benım yaptıgım ıbadet nekadar kabul olur..nekadar kıymet gorur??

inşaALLAH kısa zaman içinde tam tesettüre kavuşursunuz ablacım :a12::a12:

dost_37

Kayıtlı Kullanıcı
TESETTÜR MODAYA ALET EDİLEMEZ

Kızlarımız yıllarca, örtülerini açmadan okuyabilmek için mücadele ettiler. "Örtümüz inancımızın gereğidir, engellenemez" dediler. Örtülerinden taviz vermemek için işinden ve okulundan atılanlar oldu. Mütesettir hanımlar sokaklarda aşağılandılar, yuhalandılar... Artık örtü konusunda kısmen de olsa bir rahatlama var. Sorun zaman zaman nüksetse de genç kızlar örtülü okuyabiliyor, başörtülü hanımlar iş sahasında önemli yerlere geliyorlar. Sokaklarda karşılaştığınız beş kişiden biri başörtülü. Fakat ne yazık ki örtülü hanımların sayıları arttıkça kalite düşüyor ve tesettürün içi boşaltılıyor. Eskiden olduğu gibi örtünün hakkını verenler ve tesettürü edep, adap ve ölçü dâhilinde kullananların sayıları gittikçe düşüyor. Eskiden kadınların bir kısmı, Allah'ın emrini yerine getirmek için örtünürlerdi ve bu hanımların yürüyüşlerinde, karşı cinsle ilişkilerinde hâl ve hareketlerinde de tesettürün yansımalarını görürdünüz. Bazı hanımlar da, geleneksel örgünün bir parası olarak örtünürlerdi, bu hanımlar da ölçülü ve temkinliydiler. Şu günlerde her iki kesimde de bir yozlaşmanın ortaya çıktığını görüyoruz. Bir de modaya uyum sağlamak için örtünenler ortaya çıktı ki, bunlar da yozlaşmayı yaygınlaştırarak örtüye leke getirmekteler.

Müslüman kadın, Allah'ın emrini yerine getirmek, haram bakışlardan korunmak için örtünür, bunu hâl ve hareketlerine de yansıtır. Mesela örtülü bir bayan erkeklerle ölçüsüz bir vaziyette konuşmaz, el kol hareketleri yapmaz, sınırlarını korur ve karşı cinsle sadece gerektiğinde ve ihtiyaç hâsıl olduğunda konuşur. Bu onu kem gözlerden ve bakışlardan korur. Tesettürü modaya alet edenleri sokaklarda gördüğünüzde ise içiniz acır. Bu hanımlar, karşı cinsle ilişkilerinde ölçülü değillerdir, gayri ciddi espriler, el kol hareketleri yaparak dikkat çekmeye çalışırlar. Hedefleri ise, örtüyü yozlaştırmak ve Müslüman kadına zarar vermektir ki, amaçlarına zaten ulaşıyorlar. Genellikler eşarpları renkli ve parlaktır, dar pantolon ya da kısa pardesü giyerler, giysiler vücut hatlarını belli eder ve kokular sürünerek dikkatleri üzerlerine çekmeye çalışırlar. Ekranlarda görünen tesettürlü hanımların bu konudaki tavizleri ise ne yazık ki gençleri etkiliyor. Rol modellerini ekrandan seçen kızlarımız ekranlarda gördüğü yarım yamalak örtüyü taklit ederek, taviz veriyorlar. Çocuklarımız artık örtülü okuyabiliyorlar diye gevşeyen anne babalar, çocuklarına niçin örtündükleri konusunda bilinç vermedikçe bu sorunu ortadan kaldırmamız mümkün olamayacaktır.

Avrupa müktesebatının imzalanması ile birlikte özellikle kadından başlayan ve hayatın bütün kesimlerine yayılan bir değişime tanıklık ediyoruz. Bu değişimin en önde gelen kısmı kadının toplumda daha görünür olması adına yapılan çalışmalardır. Bu sonuçlardan bazı kesimler memnun kalabilir, fakat dindar kesim kadının üzerinden yapılan her türlü çalışmaya karşı mesafeli kalmalıdır. Çünkü toplumun bozulması kadından başlar ve kadınla biter. Yani kadın ana olarak ve eş olarak toplumda önemli bir konuma sahiptir. Özünden uzaklaşan bir anne çocuğuna yol gösteremeyeceği gibi, eşinin de destekçisi olamaz.

Her ne kadar İslam ülkelerine iyimser mesajlar verilse de uzun yıllardan beri kültürel ve siyasal olarak Avrupa'ya yakınlaşırken, Ortadoğu ve İslam dünyasından uzaklaşıyoruz. Modern ve laik yaşam biçiminin resmi ve resmi olmayan yollardan insanlarımıza sunulması ise doğal olarak toplumun bakış açısını etkiliyor. Modernleşme projesinin aktarımını yapan medya bu konuda önemli bir rol oynuyor. Laik çevreler bunu iyi bir gelişme olarak görebilirler. Fakat bizler insanlarımızı özünden ve köklerinden koparan bu projeyi hiçbir zaman tasvip etmedik edemeyiz de.

Ekran kadını, moda sunumuyla öne çıkarak dindar kesimi de etki altına alıyor. Örtüyü, Allah'ın emri olarak görmeyip modanın bir parçası olarak algılayanların, güzel görünme ve dikkat çekme eğilimleri her şeyin önüne geçiyor. Yılın moda trendlerini kaçırmayan bu hanımlar, örtüyü güzelliklerini öne çıkaran bir objeye dönüştürüyorlar. Örtüyü özünden uzaklaştıran genç kızlarımızın bir kısmı ise erkek arkadaşlarıyla kol kola gezmekten, gayri ciddi ilişkiler kurmaktan kaçınmıyor, bu görüntüleriyle ne yazık ki camiamıza büyük zarar veriyorlar. Görüyoruz ki, yıllardan beri kültürümüze, inancımıza ve geleneklerimize yönelen tehdit unsurları artık sonuç vermiştir ve bizi en hassas noktamızdan vurmuştur. Namaz konusundaki hassasiyetini kaybeden genç kızlarımız, örtü konusunda da alabildiğince taviz veriyorlar. Yaşanan bütün dejenerasyonlara rağmen İslam kimliğinden ödün vermeyen kızlarımız müstesna tabi...

Başörtülü kadınlar, anne olarak, eş olarak ve çalışan kadın olarak hayatın içinde aktif olmalıdırlar. Ancak, karşılığında ne vaat edilirse edilsin Müslüman kimliğinden ve kişiliğinden ödün vermemelidir.

(Fatma Tuncer, Milli Gazete Yazarı)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt