Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ölüm ve dini takıntılarım (1 Kullanıcı)

muratlion

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

Ben foruma yeni üye oldum. 1,5 seneden fazla oldu bende bazı takıntılar başladı. Daha çok mistik takıntılar bunlar. Bir gün evde yatağıma uyumak için girdim o anda aklıma ölüm geldi. Ben gerçekten ölecekmiyim öldükten sonra ne olacak cennet cehennem nerde gerçekten var mı gibi sorular aklıma gelmeye başladı. Aynı zamanda ölüm korkusuda içime iyice yerleşti. Daha sonra Allah'ın varlığını sorgulamaya başladım. Meleklerin varlığını, cinlerin varlığını, ahiret hayatını, öldükten sonra nasıl dirileceğimizi, bunların hepsini sorgulamaya başladım. Mesela melekler nasıl var olabilir ne duyabiliyoruz ne görebiliyoruz ne koklayabiliyoruz ne hissedebiliyoruz ama var olduklarını nasıl kabullenebilirim. Yada öldükten sonra dirilmeye nasıl inanıcam okuyorum araştırıyorum insanlara soruyorum ama aldığım cevaplar beni hiç tatmin etmiyor. Peygamber efendimizin miraca çıkma olayına nasıl inanıcağım bir türlü mantığım almıyor, bir insan nasıl göğe yükselebilir. Cennet cehennem su an yaratıldıysa nerede olabilir onu görmemiz gerekmez mi. Benim bu konuları bir türlü mantığım almıyor bu yüzden daha önce namaz kılardım ama şimdi içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor. 1,5 seneden fazla doktora gidiyorum ama hala bu sıkıntılardan ve sorulardan kurtulamadım. Bir türlü geçmiyor. Lütfen bana yardımcı olun ne yapabilirim. Bu dünyadan imansız bir şekilde gitmek istemiyorum. Nasıl huzura kavuşabilirim. İnanın bana 2 çocuğum var ama beni hiçbirşey mutlu etmiyor onlarla bile eskisi gibi ilgilenemiyorum. Lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı

Bu videoyu izle kardeşim
Bu forumda bana kadar o kadar bilgili ablalarımız abilerimiz var ki umuyorum ki sorularına cevap vericekler...

Time_off

Kayıtlı Kullanıcı
SelamunAleykum;

Bu tarz sıkıntıda bulunanları başka yerlerde de gördük. Ama bunlara Rağmen ALLAH(c.c) sen varsın sana inanıyorum bana bir hal zuhur eyler oldu, yardımına muhtacım diye bol bol dua et.

Gerçekten yardım istiyorsan, namaz ve sabır ile ALLAH(c.c)'dan yardım iste ve Kuran'ın mealini okumaya başla, Bakara suresini bitirmeye yakın içinde birşeylerin değişmesi başlayacaktır, İNŞALLAH.

ALLAH(c.c) yardımcın olsun.

Dua ve selametle,

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Bazen bende düşünüyorum ama düşünmem en fazla 2-3 saniyemi alıyor. Öyle bir bağlanmışım ki kendime cevap vermeme gerek yok.

Daha yok iken annemizin karnını dolduruyoruz, bu normalse neden ahirete neden inanılmayasın ?

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Nacizane yardım etmeye çalışacağım İnşAllah okursun ...

Bununla birlikte yüce Kitabımızda öyle ayetler vardır ki, bu ayetlerdeki ifadeler Kur`an-ı Kerim`in bir beşer eseri olamayacağını mucizevi bir şekilde ortaya koymaktadır.

Biz inanıyoruz ki, her devirde Kur`anı inceleyenler o`nun büyüklüğüne şahit olacaklar ve her devirde o`nun nice mucizeleri ortaya çıkacaktır.

Allahü Teaala şöyle buyurur:

Hala Kur'an üzerinde gereği gibi düşünmeyecekler mi? Eğer o, Allah'tan başkası tarafından gelmiş olsaydı onda birçok tutarsızlık bulurlardı. (Nisa 82)

De ki: Andolsun, bu Kur'an'ın bir benzerini ortaya koymak üzere insü cin bir araya gelseler, birbirlerine destek de olsalar, onun benzerini ortaya getiremezler. (İsra 88)

Peki Kur'an-ı Kerim bunları nasıl biliyordu sence ?? Bu kısmı iyi oku

Astronomi biliminin henüz gelişmemiş olduğu bir dönemde, 14 asır önce indirilen Kuran-ı Kerim'de evrenin genişlediğinden şöyle bahsedilir:

Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz.
(Zariyat Suresi, 47)

Yukarıdaki ayette geçen "sema (gök)" kelimesi Kuran'ın pek çok yerinde uzay ve evren anlamında kullanılır. Nitekim burada da bu anlamda kullanılmıştır ve evrenin genişleyici olduğu bildirilmiştir.
20. yüzyılın başlarına dek bilim dünyasında hakim olan tek görüş, "evrenin durağan bir yapıya sahip olduğu ve sonsuzdan beri süregeldiği" şeklindeydi. Ancak, günümüz teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen araştırma, gözlem ve hesaplamalar evrenin bir başlangıcı olduğunu ve sürekli olarak "genişlediğini" ortaya koydu.
.................

Kuran'da Güneş ve Ay'dan bahsedilirken her birinin belli bir yörüngesi olduğu vurgulanır:

Geceyi, gündüzü, Güneş'i ve Ay'ı yaratan O'dur; her biri bir yörüngede yüzüp gidiyor. (Enbiya Suresi, 33)

Kuran'da bildirilen bu gerçekler, ancak çağımızdaki astronomik gözlemlerle anlaşılmıştır. Astronomi uzmanlarının hesaplarına göre Güneş, Solar Apex adı verilen bir yörünge boyunca Vega Yıldızı doğrultusunda saatte 720.000 km'lik muazzam bir hızla hareket etmektedir. Bu, kabaca bir hesapla, Güneş'in günde 17 milyon 280 bin km yol katettiğini gösterir. Güneş'le birlikte onun çekim sistemi içindeki tüm gezegenler ve uyduları da aynı mesafeyi katederler.

MaşAllah SubhanAllah bunlar Kur'an mucizeleri....

SİVRİSİNEKTEKİ MİKROSKOBİK SIR

Milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan Sıtma (Malaria) hastalığının nedeni dişi sivrisineklerdir (Anofel). Kan emici sivrisinekler de yine aynı şekilde dişi olanlardır. Sivrisinekler hakkındaki bu bilimsel gerçek 1800 yılından sonra keşfedilmiştir (Ronald Ross). Fakat 600'lü yıllarda yani mikroskobun olmadığı bir çağda vahyedilen Kur'an-ı Kerim dişi sivrisineklere yüzyıllar önce dikkat çekiyordu:

"Şüphesiz ki Allah, (Dişi) sivrisineği hatta onun da ötesinde (küçük bir varlığı) misal getirmekten çekinmez....." (Bakara 26)

"Ey insanlar! (Size) bir misal verildi; şimdi onu dinleyin: Allah'ı bırakıp da yalvardıklarınız bunun için bir araya gelseler bile bir sineği dahi yaratamazlar. Sinek onlardan bir şey kapsa, onu da geri alamazlar. İsteyen de aciz, istenen de! " (Hac 73)

Sana bu örnekleri verdim çünkü;Kur'an-ı Kerim öyle bir kitapki Töbe Haşa Eğer Allah(c.c) olmasaydı asırlar öncesinden bu gerçekleri kim bilebilirdi ???
Eğer bunlar Allah(c.c)'ın ayetleri olmasaydı Bilim Adamlarının bile henüz ulaştığı gerçekleri kim tahmin etti kim buldu ???
Şüphesiz ki düşünen her insan için ibretler var bu hayatta ve Allah(c.c)'ın varlığına ve birliğine işaret eden bir çok olay var
Gece-gündüz,Yaz-kış,Dünyaya gelen bir çocuk vs vs hepsinde ibretler var
Bunlar Allah(c.c)'den başkasının eseri olamaz...

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Sual: İnsan niçin yaratıldı, vazifesi nedir?
CEVAP
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Bütün varlıkların hülasası, özü olan insan, eğlence için, oyun için, yiyip içmek, gezmek, yatmak keyf sürmek için yaratılmadı. Kulluk vazifelerini yapmak için, Rabbine itaat, tevazu, kuvvetsizliğini, ihtiyacını göstermek, Ona sığınmak ve yalvarmak için yaratıldı.

Muhammed aleyhisselamın bildirdiği ibadetlerin hepsi, insanlara faydalı şeylerdir. İnsanlara yaradığı için emredilmiştir. Yoksa, hiçbir ibadetin Allahü teâlâya faydası yoktur. Candan teşekkür ederek, minnet ile ibadet yapmalı, tam teslim olarak emirleri yapmaya ve yasaklardan kaçınmaya çalışmalıdır. Allahü teâlâ hiçbir şeye muhtaç olmadığı halde, kullarını, emir ve yasaklar vermekle şereflendirdi. Her şeye muhtaç olan, biz kulların, bu büyük ihsana, bol bol teşekkür etmemiz, bunun için de, emirleri yapmaya candan sarılmamız gerekir. (73. Mektub)

İbret istiyosanız buyrunuz ...

[Bugün bile, Allahü teâlâyı inkâr eden, İslamiyet’i beğenmeyen, cahilliğin verdiği cesaret ve taşkınlıkla öğünen cemiyetlerin, Allahü teâlânın emirlerinden çoğunu benimsedikleri göze çarpıyor. Bütün insanların, din ahlakından uzaklaştıkça, geçimsizlik, sefalet, işkence, sıkıntı ile kıvrandıkları görülüyor. Fen aletleri, medeni vasıtalar, akıllara hayret verecek şekilde, ilerlediği halde, dünyadaki huzursuzluğun, insanlıktaki sıkıntının azalmadığı, arttığı, ibretle görülüyor.]

İstisnalar hariç, bütün fen adamları, bu kâinatın kendiliğinden var olmadığını, bir yaratıcısının bulunduğunu ittifakla bildirmişlerdir. Fen ne kadar ilerlerse ilerlesin, insanlar, bir karıncayı, bir kuşu, bir arpa tanesini yaratamaz. Akıllı ve bilgili bir kimse, kâinata bakınca, çok intizamlı yaratıldığını görür. Bunun kendiliğinden olmadığını anlar.

Allahü teâlâ, “Emrime uyan Cennete, uymayan ise Cehenneme gidecektir” buyurmuştur. İbadetlerin faydası Allahü teâlâya değil, herkesin kendinedir. Maaşla çalışan bir doktor, bir hastaya ilaç verse, ilacın doktora faydası yok diye o ilacı kullanmamak akla uygun değildir. Zehir içsem doktora ne zararı olur diyerek zehir içmesi de ahmaklıktır. İşte, günahlarımın Allah’a bir zararı yok diyerek, her çeşit günahı işlemek akıllı insanın yapacağı iş değildir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
(Akıllı kimse, Allah’a ve Peygamberine inanan ve ibadetlerini yapandır.) [İ.Muhber]

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Sual: Allah, dünyayı ve insanları niye yarattı? Niye bir kısmını Cennete, bir kısmını da Cehenneme koyacak?
CEVAP
Allahü teâlâ dünyayı ve kâinatın tamamını insan için yarattı. Bitkileri, hayvanları, su, taş, toprak, maden gibi her şeyi insanın faydalanması için yarattı. İnsanları da, kendisini tanımaları ve kendisine ibadet etmeleri için yarattı. Bu tanımanın ve ibadetin faydası da, yine insanlaradır. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Allahü teâlâ, hiçbir şey için, hiçbir şeye muhtaç değildir. Yaratılmakla, biz kıymetlendik, şereflendik. Zâriyat suresinin, (İnsanları ve cinleri, bana ibadet etmeleri için yarattım) mealindeki 56. âyet-i kerimesindeki (ibadet etmeleri için) ifadesi, (beni tanımaları için) demektir. Yani, Allahü teâlâyı tanımak, inanmak için yaratıldık. Hadis-i kudside, (Tanınmak için, her şeyi yarattım) buyurması, (Beni tanımakla şereflenmeleri için) demektir. (1/266)

Cennet ve Cehennem de, insanların amellerine göre yaratıldı. İman edip iyi işler yapanlar Cennete, iman etmeyenler Cehenneme gidecek ve hepsi orada sonsuz kalacaktır. Hiç kimseye zulmedilmeyecek, orada herkes yaptığının karşılığını görecektir.

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Cenneti cehennemi görmemiz gerekmezmi diye sormuşsun ... bunuda kendi cümlelerimle yanıtlamak istiyorum

Eğer ki biz insanlar Cenneti ve Cehennemi görseydik !! Cennete gitmek için can atmazmıydık??
Herkes ibadette birbiriyle yarışırdı
Hatta belki Dünya hayatını bırakıp bir köşeye çekilirdik ve sabah akşam gece gündüz ibadet ederdik ki Cennete gidelim diye!

O zaman Cehennem gereksiz olmazmıydı kim öyle korkunç bir yere görerek ve bilerek gitmek isterdi.Kim sonsuz bir azapta yanmak isterdi??
Hiç kimse istemezdi...

Peki o zaman Yaradılışımızın ne anlamı kalırdı.İmtihanın ne anlamı kaldırdı.Dünyaya gelmemizin ne anlamı kalırdı ??
Rabbim bizden bunu istememiş apaçık belli
İsteseydi zaten bu şekilde yaratmaya gücü yeterdi (celle calahu)

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
· Sakın deme bu ölmüş canlıların dirilmesi acaba nasıl mümkün olacak?

· Nasıl her kışın ölen bütün bitkiler baharda canlanıyorsa öyle olacak.

· Nasıl toprağa atılan kupkuru tohum yeşeriyorsa öyle olacak

· Nasıl , insan vücudunda, kesilmiş hayvan eti, kurumuş buğday unundan yapılmış ekmek tekrar canlanıyor, kemiğe , ilik kollarına , kas oluyor aynen öyle de bütün insanlar dirilecek

· Hem nasıl yüzler şahidin şehadetiyle şehitler tabiat kanunlarına isyan edercesine çürüyüp toprak olmuyor. Aynen öylede şehitleri muhafaza eden kudret sahibi elbette çürümüş cesetlere can vermeye muktediridir.

· Küfürde ısrar eden Übey bin Halef elindeki kuru kemiği Efendimize göstererek “ Bunu kim diriltecek “ deyince, Efendimiz... “ Kim önce can verdi ise o “ cevabını verdi. Bu cevap tek başına delil olarak yetmez mi?

· Video kasetleri ile kuluna ses ve görüntüyü muhafaza etmeyi , mumyalama ile vücudu bozulmadan saklamayı öğreten ALLAH , insanı muhafaza edip tekrar diriltmez mi?

· Bir çam ağacını çam çekirdeğine çıkarttıran ALLAH , insanı çürüyen kemiklerden çıkaramaz mı?

· Bir arabayı icad mı zordur, bozup yeniden yapmak mı? ALLAH insanı yoktan var etmiş çürüyüp dağıldıktan sonra tekrar nasıl diriltir diye sorulur mu?

· En büyük bir ağacın ruh programı nokta gibi küçük bir çekirdekte toplayıp muhafaza eden Zat-ı Hakim-i Hafız “ Vefat edenlerin ruhlarını nasıl muhafaza eder denilir mi?

Adil ( sonsuz adalet sahibi) ismi ahrete delildir. Şöyle ki:

Biz biliyoruz ki şu dünyada zalim zalimliği ile mazlumda mazlumluğu ile kalıyor. Zira Hitler , Musollini , Lenin ve bir çok zalim dünyada milyonlarca kişinin ölümüne sebep oldular. Fakat törenle defnedildiler. Eğer bu insanlar dünyada cezalandırılsalardı en fazla idam edilirlerdi. Oysa ölmekle milyonlarca can almalarına karşılık bir can veriyorlar. Tam adaletin olabilmesi için onlar yüzünden ölen insanlar kadar canları alınmalı , onlar yüzünden acı çeken insanlar kadar acı çekmelidirler. Fakat bu dünyada bu mümkün değildir. Acaba nihayetsiz adalet sahibi ALLAH buna izin verir mi? Tam adaletin sağlanması bu dünyada mümkün olmadığına göre mutlaka bir başka aleme bırakılıyor. Öyle ise ahret vardır. Hesap mutlaka olacaktır.

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH bu dünyada isyan edenler veya itaat edenler diye kısımlara ayırmadan herkese nimet veriyor. Demek ki itaat edenleri mükafatlandıracağı isyan edenleri cezalandıracağı başka bir mekan var.

Seven sevdiğine mükafat vermek onu daima mutlak görmek ister. Ama biz biliyoruz ki , ALLAH ‘ın en sevgili kulu Hz. Muhammed’e (sav) ALLAH vardır dediği için işkencenin akla hayale gelmeyeni tatbik edilmiş buna karşılık ALLAH’ın nimetlerini yalanlayıp ona isyan eden ebu cehil hayatını keyif ve eğlence ile geçirmiştir. Acaba ALLAH sadece insanlığın iftihar tablosu için bir cennet ve ebu cehil için bir cehennem yaratmaz mı?

Bir kimyager büyük bir itina ve çalışma sonucu her yaprağı on milyon lira kıymetinde olan gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa ve bunları âdi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse ne kadar abes olur. Ya da bir sinema sahnesinin bir kaç saniyesi için bazen tırlar, bazen binalar yıkılıp, bazende milyon dolarlık harcamalar yapılmaktadır. Elbette o harcamalar sadece bir kaç saniye için değil belki bütün dünyada gösterilmesi ve sahnelenmesi içindir. O halde , her bir organı milyarlarca liraya değişilmeyecek kadar kıymetli olan insanları, elbette ki Hakîm-i Zülkemâl olan ALLAH (C.C) sadece ve sadece toprak altındaki kurt ve böceklere yedirmek için yaratmamıştır. Her şeylerini hıfzedip ebed yani sonsuz bir hayatta sahnelenmek ve kullanılmak içindir.

İşte ahret olmasa insanın âkıbeti ve sonu bu tarzda anlamsız olur...

muratlion

Kayıtlı Kullanıcı
SelamunAleykum;

Bu tarz sıkıntıda bulunanları başka yerlerde de gördük. Ama bunlara Rağmen ALLAH(c.c) sen varsın sana inanıyorum bana bir hal zuhur eyler oldu, yardımına muhtacım diye bol bol dua et.

Gerçekten yardım istiyorsan, namaz ve sabır ile ALLAH(c.c)'dan yardım iste ve Kuran'ın mealini okumaya başla, Bakara suresini bitirmeye yakın içinde birşeylerin değişmesi başlayacaktır, İNŞALLAH.

ALLAH(c.c) yardımcın olsun.

Dua ve selametle,

cok tesekkur ederim. ben kuran mealini okuyorum zaten ama içim bir türlü tatmin olmuyor. Ne yapıcam bilemiyorum

Time_off

Kayıtlı Kullanıcı
cok tesekkur ederim. ben kuran mealini okuyorum zaten ama içim bir türlü tatmin olmuyor. Ne yapıcam bilemiyorum

Namaz ile bütünleştir, ALLAH(c.c)'dan yardım iste.

İçinden gelmiyor diye birşey yok. Zorla kendini biraz.

Sabah işe giderken yada okula giderken yada sabah namazına kalkarken veya türlü bir sebeple o güzelim uykudan uyanmak istemezsin, ah biraz daha uyusamda iyi olsa dersin ama yapman gereken şeyler var. Belki yetişmen gereken bir namaz, belkide bir ders, yada servis seni alacaktır. Yada 30dk. daha uyusan dolu araca bineceksindir, yada işe geç kalacaksındır, ne bilim girmen gereken bir sınava imtihana yetişeceksindir. Bu yüzden ALLAH(c.c) izin verirse her türlü o güzel uykudan uyanacaksındır. Belirli bir vakit geçene kadar da onu ararsın sonra bi bakmışsın güne ayak uydurmuşsun, uyku açılmış gitmiş.

Namazda böyledir, içinden gelmez, iblis vesvese verir, çeşitli algoritmalar kurdurur sana, E sonuçta cenneti kaybetmiş, Rabbin Huzurundan kovulmuş, e tabi izin verildiği için her an bu düşüncelerle kin kusmaya çalışıyor ADEM(a.s) soyuna. En zayıf noktalarda dadanıyor, ne şekilde girersem kardır diyor. 1 milyon sevap kazansan, 1 zerre sevabını almak için uğraşır. ALLAH(c.c) izin verdiği kullar müstesna, türlü vesvesecilerin şerrinden ALLAH(c.c)'a sığınırız.

Diyeceğimiz odur ki Sabır ve Namaz ile ALLAH(c.c)'dan yardım iste. İNŞALLAH biryerden sonra birşeyler öyle güzel akışına girecekki, sen bile şaşıracaksın aklına geldikçe şükürden kendini alıkoyamacaksın. Bu güzellikleri yaşarsın İNŞALLAH.

Selam ve Dua ile;

gökyüzü.

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba güzel kardeşim sana en içten selamlarımı sunuyorum :) yaşadığın şey için belki bir yardımı dokunur diye bu yazıyı yazıyorum.ilk sorun yani ölüm hakkında biraz konuşalım.eğer çevrene bakarsan insan yapımı birçok makina görürsün bunların hepsinin de bir amacı vardır mesela uçaklar insan taşır, telefon iletişimi sağlar,bilgisayar internetle bizi dünyaya bağlar...bunlar bir gün çağdışı kalır eskir veya görevini tamamlar.artık onları kullanmamaya başlarız.insan için bu makine kavramını düşünebiliriz; görevi olan ve bu görevini tamamlayınca veya süresi bitince emekliye ayrılacak bi makine.diğerlerinden tek farkla bu makinenin amacı sadece allah'a inanıp kulluk etmektir.yani ölüm kaçınılmazdır.melekleri görememene gelince sana başta gözün nasıl gördüğünü açıklayayım: ışık kaynaktan çıkar bir cisme çarpar, cisim bunun belirli bir kısmını yansıtır ve gözüne ulaşan bu cismin şeklidir.şimdi şunu düşünmeni istiyorum sen bir ışık demetisin ve ışık kaynağından çıktın yol alıyorsun ilerliyorsun ilerliyorsun ve nihayet cisme çarptın.ama ya cisim senden daha hızlı olsaydı ve sen onun üstüne giderken o da sağa doğru veya sola doğru kaçsaydı.ona isabet edemezdin ve göze de bir şey yansımayacaktı değil mi?yani ışıktan daha hızlı hareket eden hiçbir şeyi göremeyiz ve melekler gibi olağaüstü varlıkları düşünürsek onlar ooo ışık hızının kaç katı hızda hareket ederler.allah var mı yok mu diye inan nerdeyse tüm insanlara vesvese gelir asıl iş onu savuşturabilmekte körü körüne kalbinden gelmeyerek kendini zorla inandırmakla değil.allah ın varlığını bize bir din kültürü hocamız şöyle açıklamıştı:'Etrafınıza bakın çocuklar gördüğünüz her şeyin bir ustası var sıraları yapan bir marangoz, şu resmi çizen bir ressam ve bu binayı yapan işçiler...'arkadaşlar şey peki hocam siz big bang e evrenin rastgele ve tesadüfle varolduğuna inanmıyomusunuz dediler.hocamız güldü evladım dedi en basitinden şu tahta sıra iki kalastan oluşuyor bunu bile yapmak için önce kalası zımparalıyosun, boyuyosun sonra matkapla delip birbirine tutturuyosun o bile kendi kendine yapılmayı beceremiyor gece baktığın gökyüzünü düşün o hiç kendi kendine rastgele olmuş bi şeye benziyo mu?ve son olarak sevgili kardeşim elini kalbine koy,nasıl çarptığını hisset allah tüm kullarının ne yaptığını, ne düşündüğünü bilebilecek kadar kadirdir(gücü her şeye yeter) ki 9.5 katrilyon insanı düşün bir insanı öldürmesi de göğe çıkarması da yeniden diriltmesi de mümkündür.senin için dua edicem Allah yardımcın olsun.amin

özgürlü_zamanlar

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

Ben foruma yeni üye oldum. 1,5 seneden fazla oldu bende bazı takıntılar başladı. Daha çok mistik takıntılar bunlar. Bir gün evde yatağıma uyumak için girdim o anda aklıma ölüm geldi. Ben gerçekten ölecekmiyim öldükten sonra ne olacak cennet cehennem nerde gerçekten var mı gibi sorular aklıma gelmeye başladı. Aynı zamanda ölüm korkusuda içime iyice yerleşti. Daha sonra Allah'ın varlığını sorgulamaya başladım. Meleklerin varlığını, cinlerin varlığını, ahiret hayatını, öldükten sonra nasıl dirileceğimizi, bunların hepsini sorgulamaya başladım. Mesela melekler nasıl var olabilir ne duyabiliyoruz ne görebiliyoruz ne koklayabiliyoruz ne hissedebiliyoruz ama var olduklarını nasıl kabullenebilirim. Yada öldükten sonra dirilmeye nasıl inanıcam okuyorum araştırıyorum insanlara soruyorum ama aldığım cevaplar beni hiç tatmin etmiyor. Peygamber efendimizin miraca çıkma olayına nasıl inanıcağım bir türlü mantığım almıyor, bir insan nasıl göğe yükselebilir. Cennet cehennem su an yaratıldıysa nerede olabilir onu görmemiz gerekmez mi. Benim bu konuları bir türlü mantığım almıyor bu yüzden daha önce namaz kılardım ama şimdi içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor. 1,5 seneden fazla doktora gidiyorum ama hala bu sıkıntılardan ve sorulardan kurtulamadım. Bir türlü geçmiyor. Lütfen bana yardımcı olun ne yapabilirim. Bu dünyadan imansız bir şekilde gitmek istemiyorum. Nasıl huzura kavuşabilirim. İnanın bana 2 çocuğum var ama beni hiçbirşey mutlu etmiyor onlarla bile eskisi gibi ilgilenemiyorum. Lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar

Kardeşim yazdıklarından sonra diğer arkadaşların ne yazdıklarını okumadım. Okumama sebebim sana kendi düşüncelerimle cevap vermek için. Eminim ki onlar sana en güzel cevaplar vermişlerdir ; ancak ben sana farklı bir bakış açısı sunacağım. İmanın esasında zaten bu var iman edersin yada etmezsin bunun sonuçlarına katlanacak olan sensin. Ancak esasın özü burda korktuğundan dolayı iman değil. Allah c.c. yolunda onun rızasını kazanmak. İmanında ötesindedir bu esas rızasını almak düşünebiliyor musun bunun büyüklüğünü. Gelelim düşüncelerine gördüğüm kadarıyla çok boş vaktin kalmış şeytanda dost aramış seninle eğlenmiş ve düşüncelerinle oynamış. Vaktini bu tarz düşünceler yerine Allah c.c. ayırırsan bu denli düşünceler seni terk edecektir. Namazın özündeki imana uzan , namazdayken Allah c.c. başkasını düşünme ki namazdaki sağlık senin vücuduna işleyebilsin. Her daim söylediğim gibi gene söylüyorum. Allah c.c. küçükte olsun inananlar Kuran-i Kerim türkçe mealini okurken daha Bakara Süresi bitmeden. Allah c.c. biz nasil şüphe ettik diye kendilerini derin üzüntü içerisinde bulurlar. Allah c.c. sen söz vermedin mi Galu Bela da bu sen değil miydin kardeşim. Diğer kardeşlerim ve ben aciz günahkar kardeşlerinin söylediklerini düşün inşallah. Söylediklerimiz seni Allah c.c. yolunda götürürse mahşer günü bu kardeşinin şahitliği kabul görürse senin için Allah c.c. imanında şahitlik ederim. Allah c.c. cümlemizi imanın özüyle sınamasın. Büyük bir sınav kazanmayı nasip eylesin.Amin.

sahaff

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşim, insanoğlu sonsuzluğa ve ölümsüzlüğe vurgundur..Bu ruhi özlemlere çare bulamayan insan bunalır ve sıkıntıdan sıkıntıya düşer ve mutsuzlaşır....Sizin sıkıntınız buna benzer bir şey ve tek başınıza bu belayı defetmeniz imkansız..Onun için bir mürşid-i kamilin yardımı ile selamete çıkarsınız inşaallah...

malkut

Kayıtlı Kullanıcı
Ben foruma yeni üye oldum. 1,5 seneden fazla oldu bende bazı takıntılar başladı. Daha çok mistik takıntılar bunlar. Bir gün evde yatağıma uyumak için girdim o anda aklıma ölüm geldi. Ben gerçekten ölecekmiyim öldükten sonra ne olacak cennet cehennem nerde gerçekten var mı gibi sorular aklıma gelmeye başladı. Aynı zamanda ölüm korkusuda içime iyice yerleşti. Daha sonra Allah'ın varlığını sorgulamaya başladım. Meleklerin varlığını, cinlerin varlığını, ahiret hayatını, öldükten sonra nasıl dirileceğimizi, bunların hepsini sorgulamaya başladım. Mesela melekler nasıl var olabilir ne duyabiliyoruz ne görebiliyoruz ne koklayabiliyoruz ne hissedebiliyoruz ama var olduklarını nasıl kabullenebilirim. Yada öldükten sonra dirilmeye nasıl inanıcam okuyorum araştırıyorum insanlara soruyorum ama aldığım cevaplar beni hiç tatmin etmiyor. Peygamber efendimizin miraca çıkma olayına nasıl inanıcağım bir türlü mantığım almıyor, bir insan nasıl göğe yükselebilir. Cennet cehennem su an yaratıldıysa nerede olabilir onu görmemiz gerekmez mi. Benim bu konuları bir türlü mantığım almıyor bu yüzden daha önce namaz kılardım ama şimdi içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor. 1,5 seneden fazla doktora gidiyorum ama hala bu sıkıntılardan ve sorulardan kurtulamadım. Bir türlü geçmiyor. Lütfen bana yardımcı olun ne yapabilirim. Bu dünyadan imansız bir şekilde gitmek istemiyorum. Nasıl huzura kavuşabilirim. İnanın bana 2 çocuğum var ama beni hiçbirşey mutlu etmiyor onlarla bile eskisi gibi ilgilenemiyorum. Lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar sayın muratlion kardeş çok kimsede olmayan sahip oldugun hazinenin degerini bil ve iyi kullan senin içselligin geniş düşünce ufkunda bayağı geniş bu hazineye sahip olmak vede kullana bilmek bir ayrıcalıktır saygılar.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Merhabalar,

Kısaca cevap verelim...İnsan olduğumuz için bizden; Allah C.C. İLMİ'ne diye bir şey olmaz. O halde; Allah C.C. lütfeder se ...Allah C.C. dan bize İLİM lütuftur ...Öyle düşünün...
Öğrenci ;öğretmene öğretmez ...
Öğretmen ;öğrenciye öğretir ve yol aldırır...
Kul KUL seviyesinde aciz kalacak Allah C.C. isterse KUL a nasip edecek ...
Yoksa heyhat hayal dünyasında dolanır durursunuz...
Selamlar...

Not: Gören göz görmekte...Duyan Kulak ise İşitmede dir...Hisseden de gerçekten hissetmektedir...
Şüphe yok önce teslimiyet sonra istemek ,sonra aramak,sonra öğrenmek ve mutmain olmak gerek...

muratlion

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz ile bütünleştir, ALLAH(c.c)'dan yardım iste.

İçinden gelmiyor diye birşey yok. Zorla kendini biraz.

Sabah işe giderken yada okula giderken yada sabah namazına kalkarken veya türlü bir sebeple o güzelim uykudan uyanmak istemezsin, ah biraz daha uyusamda iyi olsa dersin ama yapman gereken şeyler var. Belki yetişmen gereken bir namaz, belkide bir ders, yada servis seni alacaktır. Yada 30dk. daha uyusan dolu araca bineceksindir, yada işe geç kalacaksındır, ne bilim girmen gereken bir sınava imtihana yetişeceksindir. Bu yüzden ALLAH(c.c) izin verirse her türlü o güzel uykudan uyanacaksındır. Belirli bir vakit geçene kadar da onu ararsın sonra bi bakmışsın güne ayak uydurmuşsun, uyku açılmış gitmiş.

Namazda böyledir, içinden gelmez, iblis vesvese verir, çeşitli algoritmalar kurdurur sana, E sonuçta cenneti kaybetmiş, Rabbin Huzurundan kovulmuş, e tabi izin verildiği için her an bu düşüncelerle kin kusmaya çalışıyor ADEM(a.s) soyuna. En zayıf noktalarda dadanıyor, ne şekilde girersem kardır diyor. 1 milyon sevap kazansan, 1 zerre sevabını almak için uğraşır. ALLAH(c.c) izin verdiği kullar müstesna, türlü vesvesecilerin şerrinden ALLAH(c.c)'a sığınırız.

Diyeceğimiz odur ki Sabır ve Namaz ile ALLAH(c.c)'dan yardım iste. İNŞALLAH biryerden sonra birşeyler öyle güzel akışına girecekki, sen bile şaşıracaksın aklına geldikçe şükürden kendini alıkoyamacaksın. Bu güzellikleri yaşarsın İNŞALLAH.

Selam ve Dua ile;

cok tesekkur ederim

muratlion

Kayıtlı Kullanıcı
kusura bakmayın hatırlayamadım sizi, sizinle daha detaylı konuşmak isterim nasıl görüşebiliriz.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt