Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ölüm ve dini takıntılarım (1 Kullanıcı)

muratlion

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba güzel kardeşim sana en içten selamlarımı sunuyorum :) yaşadığın şey için belki bir yardımı dokunur diye bu yazıyı yazıyorum.ilk sorun yani ölüm hakkında biraz konuşalım.eğer çevrene bakarsan insan yapımı birçok makina görürsün bunların hepsinin de bir amacı vardır mesela uçaklar insan taşır, telefon iletişimi sağlar,bilgisayar internetle bizi dünyaya bağlar...bunlar bir gün çağdışı kalır eskir veya görevini tamamlar.artık onları kullanmamaya başlarız.insan için bu makine kavramını düşünebiliriz; görevi olan ve bu görevini tamamlayınca veya süresi bitince emekliye ayrılacak bi makine.diğerlerinden tek farkla bu makinenin amacı sadece allah'a inanıp kulluk etmektir.yani ölüm kaçınılmazdır.melekleri görememene gelince sana başta gözün nasıl gördüğünü açıklayayım: ışık kaynaktan çıkar bir cisme çarpar, cisim bunun belirli bir kısmını yansıtır ve gözüne ulaşan bu cismin şeklidir.şimdi şunu düşünmeni istiyorum sen bir ışık demetisin ve ışık kaynağından çıktın yol alıyorsun ilerliyorsun ilerliyorsun ve nihayet cisme çarptın.ama ya cisim senden daha hızlı olsaydı ve sen onun üstüne giderken o da sağa doğru veya sola doğru kaçsaydı.ona isabet edemezdin ve göze de bir şey yansımayacaktı değil mi?yani ışıktan daha hızlı hareket eden hiçbir şeyi göremeyiz ve melekler gibi olağaüstü varlıkları düşünürsek onlar ooo ışık hızının kaç katı hızda hareket ederler.allah var mı yok mu diye inan nerdeyse tüm insanlara vesvese gelir asıl iş onu savuşturabilmekte körü körüne kalbinden gelmeyerek kendini zorla inandırmakla değil.allah ın varlığını bize bir din kültürü hocamız şöyle açıklamıştı:'Etrafınıza bakın çocuklar gördüğünüz her şeyin bir ustası var sıraları yapan bir marangoz, şu resmi çizen bir ressam ve bu binayı yapan işçiler...'arkadaşlar şey peki hocam siz big bang e evrenin rastgele ve tesadüfle varolduğuna inanmıyomusunuz dediler.hocamız güldü evladım dedi en basitinden şu tahta sıra iki kalastan oluşuyor bunu bile yapmak için önce kalası zımparalıyosun, boyuyosun sonra matkapla delip birbirine tutturuyosun o bile kendi kendine yapılmayı beceremiyor gece baktığın gökyüzünü düşün o hiç kendi kendine rastgele olmuş bi şeye benziyo mu?ve son olarak sevgili kardeşim elini kalbine koy,nasıl çarptığını hisset allah tüm kullarının ne yaptığını, ne düşündüğünü bilebilecek kadar kadirdir(gücü her şeye yeter) ki 9.5 katrilyon insanı düşün bir insanı öldürmesi de göğe çıkarması da yeniden diriltmesi de mümkündür.senin için dua edicem Allah yardımcın olsun.amin

cok sağol, Allah razı olsun

hakyolu007

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

Ben foruma yeni üye oldum. 1,5 seneden fazla oldu bende bazı takıntılar başladı. Daha çok mistik takıntılar bunlar. Bir gün evde yatağıma uyumak için girdim o anda aklıma ölüm geldi. Ben gerçekten ölecekmiyim öldükten sonra ne olacak cennet cehennem nerde gerçekten var mı gibi sorular aklıma gelmeye başladı. Aynı zamanda ölüm korkusuda içime iyice yerleşti. Daha sonra Allah'ın varlığını sorgulamaya başladım. Meleklerin varlığını, cinlerin varlığını, ahiret hayatını, öldükten sonra nasıl dirileceğimizi, bunların hepsini sorgulamaya başladım. Mesela melekler nasıl var olabilir ne duyabiliyoruz ne görebiliyoruz ne koklayabiliyoruz ne hissedebiliyoruz ama var olduklarını nasıl kabullenebilirim. Yada öldükten sonra dirilmeye nasıl inanıcam okuyorum araştırıyorum insanlara soruyorum ama aldığım cevaplar beni hiç tatmin etmiyor. Peygamber efendimizin miraca çıkma olayına nasıl inanıcağım bir türlü mantığım almıyor, bir insan nasıl göğe yükselebilir. Cennet cehennem su an yaratıldıysa nerede olabilir onu görmemiz gerekmez mi. Benim bu konuları bir türlü mantığım almıyor bu yüzden daha önce namaz kılardım ama şimdi içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor. 1,5 seneden fazla doktora gidiyorum ama hala bu sıkıntılardan ve sorulardan kurtulamadım. Bir türlü geçmiyor. Lütfen bana yardımcı olun ne yapabilirim. Bu dünyadan imansız bir şekilde gitmek istemiyorum. Nasıl huzura kavuşabilirim. İnanın bana 2 çocuğum var ama beni hiçbirşey mutlu etmiyor onlarla bile eskisi gibi ilgilenemiyorum. Lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar

Sana kısa ve öz anlamlı bir hikaye.... Umarım anlar ve sıkıntılarından kurtulursun Allah c.c Yar ve yardımcın olsun İnşallah Selam ve Dua ile..

iNANIYOR MUSUN?
Adamın biri her zaman yaptıgı gibi saç ve sakal tırası olmak için berbere
gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete basladılar. Degisik
konular üzerinde konustular. Birden Allah ile ilgili konu açıldı...
Berber: " Bak adamım, ben senin söyledigin gibi Allah'ın varlıgına
inanmıyorum."
Adam: " Peki neden böyle diyorsun?"
Berber: " Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dısarıya çıkmalısın.
Lütfen bana söyler misin, eger Allah var olsaydı, bu kadar çok sorunlu,
sıkıntılı, hasta insan olur muydu, terk edilmis çocuklar olur muydu? Allah
olsaydı, kimse acı çektirmez, birbirini üzmezdi. Allah olsaydı, bunların
olmasına izin verecegini sanmıyorum..."
Adam bir an durdu ve düsündü, ama gereksiz bir tartısmaya girmek istemedigi
için cevap vermedi. Berber isini bitirdikten sonra adam dısarıya çıktı. Tam
o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. Adam bu kadar dagınık
göründügüne göre belli ki tıras olmayalı uzun süre geçmisti. Adam berberin
dükkanına geri döndü.
Adam: " Biliyor musun ne var, bence berber diye bir sey yok"
Berber: " Bu nasıl olabilir ki? Ben buradayım ve bir berberim."
Adam: " Hayır, yok. çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı
adamlar olmazdı."
Berber: " Himmm... Berber diye bir sey var ama o insanlar bana gelmiyorsa,
ben ne yapabilirim ki?"
Adam: " Kesinlikle dogru! Püf noktası bu! Allah var, ve insanlar ona
gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi. ıste dünyada bu kadar çok acı ve
keder olmasının nedeni!"

malkut

Kayıtlı Kullanıcı
toplumsal vede fertsel ızdıraplara, berber hikayesi güzel bir örnek.

muratlion

Kayıtlı Kullanıcı
.....................................

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
kardeş emin ol aynı sıkıntılar bndede vardı ve daha beteri kötü alışkanlıklarımda vadı çvrende elbette dergah sohbet veren yerler vardır mutlaka araşır bi söz vardır belki bu sn ilhham olur direncin artar ARAMAZSAN BULAMAZSIN...

sukrusahin

Kayıtlı Kullanıcı
yardima cevap

yardima cevap

arkadasim size melekler hakkinda ugur akkafadan bir video onermistim
konu basndaki meseleler için googlegan nun videolarini arayiniz size daha fazla yardimci olabilecekken malesef vakit problemim var
hem soru cevap ile calisan Sorularla İslamiyet | Cevaplanmadık soru kalmasın size daha fazla yardimci olur
Uğur Akkafa - Ölüm Nedir - İnsanın Hayat Serüveni !. - YouTube
daha fazla sonuc icin ugur akkafa . Olum nedif google da ara

sukrusahin

Kayıtlı Kullanıcı
yardima cevap

yardima cevap

arkadasim size melekler hakkinda ugur akkafadan bir video onermistim
konu basndaki meseleler için googlegan nun videolarini arayiniz size daha fazla yardimci olabilecekken malesef vakit problemim var
hem soru cevap ile calisan Sorularla İslamiyet | Cevaplanmadık soru kalmasın size daha fazla yardimci olur. Hem size kitap tavsiye edebilirler , isterseniz
Uğur Akkafa - Ölüm Nedir - İnsanın Hayat Serüveni !. - YouTube
daha fazla sonuc icin ugur akkafa . Olum nedif google da ara

?

!!!!

Merhabalar,

Ben foruma yeni üye oldum. 1,5 seneden fazla oldu bende bazı takıntılar başladı. Daha çok mistik takıntılar bunlar. Bir gün evde yatağıma uyumak için girdim o anda aklıma ölüm geldi. Ben gerçekten ölecekmiyim öldükten sonra ne olacak cennet cehennem nerde gerçekten var mı gibi sorular aklıma gelmeye başladı. Aynı zamanda ölüm korkusuda içime iyice yerleşti. Daha sonra Allah'ın varlığını sorgulamaya başladım. Meleklerin varlığını, cinlerin varlığını, ahiret hayatını, öldükten sonra nasıl dirileceğimizi, bunların hepsini sorgulamaya başladım. Mesela melekler nasıl var olabilir ne duyabiliyoruz ne görebiliyoruz ne koklayabiliyoruz ne hissedebiliyoruz ama var olduklarını nasıl kabullenebilirim. Yada öldükten sonra dirilmeye nasıl inanıcam okuyorum araştırıyorum insanlara soruyorum ama aldığım cevaplar beni hiç tatmin etmiyor. Peygamber efendimizin miraca çıkma olayına nasıl inanıcağım bir türlü mantığım almıyor, bir insan nasıl göğe yükselebilir. Cennet cehennem su an yaratıldıysa nerede olabilir onu görmemiz gerekmez mi. Benim bu konuları bir türlü mantığım almıyor bu yüzden daha önce namaz kılardım ama şimdi içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor. 1,5 seneden fazla doktora gidiyorum ama hala bu sıkıntılardan ve sorulardan kurtulamadım. Bir türlü geçmiyor. Lütfen bana yardımcı olun ne yapabilirim. Bu dünyadan imansız bir şekilde gitmek istemiyorum. Nasıl huzura kavuşabilirim. İnanın bana 2 çocuğum var ama beni hiçbirşey mutlu etmiyor onlarla bile eskisi gibi ilgilenemiyorum. Lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar
İki seçenek var zaten ya insaflı bir patlamaya inanacağız ya da insaflı bir Allah'a inanacağız..Düşünsene insan türü bu günlere nasıl gelebildi her şey bize göre düşünülmüş ve yaşıyoruz. Bilinci olmayan bir patlama evrende bu kadar canlıyı nasıl var etmiş olabilir sonuçta patlamadır önü arkası yoktur kafasına göre ölçüsüz bir şekilde patlar gider ama gitmiyor işte müthiş bir düzene sahip bu evrende bir çok olay oluyor bir çok canlı var. Kısacası patlamanın insafı olmaz bize yaşayabileceğimiz bir alanı bizi yaratan var edebilir. Tesadüfen oluştuysak tesadüfen yok ta olabilirdik hep mi şansımız yaver gitti bu evren canlıları nasıl koruyabilir. Ancak bizi koruyan bir Allah sayesinde bu evrende varlığımızı sürdürebiliyoruz.En küçük bir atomu düşün ondan önce bile bir hiçlik vardı işte o anlamlandıramadığımız yer Allah'dır bu evren var olmadan önce var olmasını isteyen hakiki bir güç vardır.Düşün büyük bir deprem olsa evren hepten yok olsa geriye kalan hiçlik bile bir varlık olacaktır.Hiç olacaktır ama olacaktır yani vardır. Hiçi ifade edebilmek için bile bir varlığa ihtiyacımız var. Tabi hiç dediğimiz yerde ise ahiret başlar. Evren yok olsa geriye kalan hiçlik olmayacaktır o hiçin varlığı olacaktır. Yani diyeceğim o ki bu evrenin üstünde bir güç var buna emin olabilirsin.Bu geminin bir kaptanı var.Sadece irademiz sınırlı olduğu için bazen algılamakta zorlanıyoruz. Benimde bir günüm öbür günümü tutmuyor. Bir gün hiç bir şeyi mantığım almıyor her şey sıradan geliyor maddeden ötesi nasıl olabilir diyorum işte her şey ortada diyorum ama sonra ya böyle düşünmem isteniyorsa diyorum sonra Allah'ın bizlere sunduğu şeyleri tek tek düşünüyorum düşündükçe her şey anlam kazanıyor. Bir gün karamsar bir şekilde her şeyi anlamsız buluyorum. Ama yinede dinimi yaşamaya devam ediyorum dua falan ediyorum. Ertesi gün sanki içime bir ilham doğuyor gibi çevremi farklı bir gözle görebiliyorum dün kü fikirlerimden eser kalmıyor bu sefer nasıl olabilir böyle şeyler yerine nasıl olmayabilir ki diyorum hayret ediyorum Allah'ın düzenine hayran kalıyorum.Yani diyeceğim o ki insanız arada bir oluyor böyle şeyler ama sonradan mutlaka mantığımızla anlıyoruz bir şeyleri o yüzden hiç üzülme sürekli Allah'a dua et onu her an düşündükçe varlığını daha çok hissedebilirsin..

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
İki seçenek var zaten ya insaflı bir patlamaya inanacağız ya da insaflı bir Tanrı'ya inanacağız..Düşünsene insan türü bu günlere nasıl gelebildi her şey bize göre düşünülmüş ve yaşıyoruz. Bilinci olmayan bir patlama evrende bu kadar canlıyı nasıl var etmiş olabilir sonuçta patlamadır önü arkası yoktur kafasına göre ölçüsüz bir şekilde patlar gider ama gitmiyor işte müthiş bir düzene sahip bu evrende bir çok olay oluyor bir çok canlı var. Kısacası patlamanın insafı olmaz bize yaşayabileceğimiz bir alanı bizi yaratan var edebilir. Tesadüfen oluştuysak tesadüfen yok ta olabilirdik hep mi şansımız yaver gitti bu evren canlıları nasıl koruyabilir. Ancak bizi koruyan bir Tanrı sayesinde bu evrende varlığımızı sürdürebiliyoruz.En küçük bir atomu düşün ondan önce bile bir hiçlik vardı işte o anlamlandıramadığımız yer Tanrı'dır bu evren var olmadan önce var olmasını isteyen hakiki bir güç vardır. Düşün büyük bir deprem olsa evren hepten yok olsa geriye kalan hiçlik bile bir varlık olacaktır.Hiç olacaktır ama olacaktır yani vardır. Hiçi ifade edebilmek için bile bir varlığa ihtiyacımız var. Tabi hiç dediğimiz yerde ise ahiret başlar. Evren yok olsa geriye kalan hiçlik olmayacaktır o hiçin varlığı olacaktır. Yani diyeceğim o ki bu evrenin üstünde bir güç var buna emin olabilirsin.Sadece irademiz sınırlı olduğu için bazen algılamakta zorlanıyoruz. Benimde bir günüm öbür günümü tutmuyor. Bir gün hiç bir şeyi mantığım almıyor her şey sıradan geliyor maddeden ötesi nasıl olabilir diyorum işte her şey ortada diyorum ama sonra ya böyle düşünmem isteniyorsa diyorum sonra Allah'ın bizlere sunduğu şeyleri tek tek düşünüyorum düşündükçe her şey anlam kazanıyor. Bir gün karamsar bir şekilde her şeyi anlamsız buluyorum. Ama yinede dinimi yaşamaya devam ediyorum dua falan ediyorum. Ertesi gün sanki içime bir ilham doğuyor gibi çevremi farklı bir gözle görebiliyorum dün kü fikirlerimden eser kalmıyor bu sefer nasıl olabilir böyle şeyler yerine nasıl olmayabilir ki diyorum hayret ediyorum Allah'ın düzenine hayran kalıyorum.Yani diyeceğim o ki insanız arada bir oluyor böyle şeyler ama sonradan mutlaka mantığımızla anlıyoruz bir şeyleri o yüzden hiç üzülme sürekli Allah'a dua et onu her an düşündükçe varlığını daha çok hissedebilirsin..
Selamun aleykum genc kardesim yorumunuzu okudum ve yasiniza gore dogru bir aciklama oldugunu kabul ediyorum fakat tanri yerine Allah rab veya diger 99 sifattan birini kullanirsan daha dogru olacagini dusunuyorum selametle. Dua ile....

?

!!!!

Selamun aleykum genc kardesim yorumunuzu okudum ve yasiniza gore dogru bir aciklama oldugunu kabul ediyorum fakat tanri yerine Allah rab veya diger 99 sifattan birini kullanirsan daha dogru olacagini dusunuyorum selametle. Dua ile....

Aleyküm selam haklısınız :) düzeltiyorum şimdi..

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
Sagol kardesim Allah razi olsun.selametle. dua ile...

?

!!!!

Avusturalyalı gencin müslüman oluşu - YouTube
avustralyalı bir gencin müslü man oluşu çok etkilenmiştim çok güzel anlatıyor mutlaka izleyin arkadaşlar hem güldürüyor hem düşündürüyor

Güzel bir video,adamın çok samimi tavırları vardı dinlerken çok eğlendim esprili biri. Ne yazık ki ilk başta bu cana yakın arkadaş da İslam deyince terör anlayanlardanmış ama sonradan her şeyin çok farklı olduğunu anlamış araştırıp öğrenmiş ne güzel...

repsol

Kayıtlı Kullanıcı
evet eğlendiriyor ne kötü müslümanlar nasıl tanınıyorlar kimi kesim tarafından ama doğruyu buluyor Rabbim onada nasip etmişki beklediği işareti en güzel şekilde görmüş cümlesine nasip etsin inşallah

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt