Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Selam Verilmeyenler. (1 Kullanıcı)

kurt26

Yasaklı Kullanıcı
14. Kimlere Selam Verilmez?
a) İbni Ömer (Radıyallahu Anhuma) şöyle rivayet etmiştir:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) küçük abdestini bozmakta iken bir adam ona selam verdi. Fakat Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onun selamını almadı.”[33]
b) Cabir b. Abdullah (Radıyallahu Anhuma) şöyle dedi:
"Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) küçük abdestini bozarken bir adam ona uğradı ve selam verdi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
-Beni buna benzer bir halde gördüğün vakit bir daha bana selam verme. Şayet selam verirsen selamını almam, buyurdu."[34]
Görüldüğü gibi selam verilmeyecek kimse olarak sadece ihtiyacını gideren kimse zikredilmekte başka biri zikredilmemektedir. Halk arasında dolaşan ibadetle meşgul olan (Kur’an okuyan, namaz kılan, tesbihat yapan vb.) kimselere selam verilmeyeceğine dair sahih bir rivayet yoktur. Aksine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kendisi namazdayken selam verenin selamını el ve parmak işaretiyle almıştır.[35]

[33]Tirmizi ...
[34]İbni Mace 352, İbnu’l Carud 37-38, Albani Sahiha 197
[35]Ebu Davud 925, 927, Tirmizi 368, Nesai 1185-1186

F

FiSeBiLiLLaH

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) küçük abdestini bozmakta iken bir adam ona selam verdi. Fakat Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onun selamını almadı.”[33]
"Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) küçük abdestini bozarken bir adam ona uğradı ve selam verdi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
-Beni buna benzer bir halde gördüğün vakit bir daha bana selam verme. Şayet selam verirsen selamını almam, buyurdu."[34]
Görüldüğü gibi selam verilmeyecek kimse olarak sadece ihtiyacını gideren kimse zikredilmekte başka biri zikredilmemektedir. Halk arasında dolaşan ibadetle meşgul olan (Kur’an okuyan, namaz kılan, tesbihat yapan vb.) kimselere selam verilmeyeceğine dair sahih bir rivayet yoktur. Aksine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kendisi namazdayken selam verenin selamını el ve parmak işaretiyle almıştır.[35]

[33]Tirmizi ...

Kurt26 gördüğün gibi açtığın konuda bazı yanlıklıklar var bunları belirttim delilleri ile.Önünüze çıkan her yazıyı yapıştırıyorsunuz kardeşim.
Bu delilsiz mesnedsiz yazıyı değiştir onun yerine benim yukardaki yazımı yapıştır oraya kardeş.
Rabbimiz buyuruyor ki: bilmediğin bir şeyin ardına düşme! Çünkü kulak, göz, gönül, bunların her biri yaptıklarından sorumludurlar.(isra 36)

kurt26

Yasaklı Kullanıcı
doğru olarak gördüğün şeyi nasıl yanlış olduğunu anlarsın ?
gerekli gördüm yapıştırdım tepkinizi anlamadım.
konuyu sileyim hangisi yanlış hepsimi ?
açık söylerseniz daha iyi olur.
her türlü yazıyı okur öyle gerekli gördüklerimi paylaşırım.
önüme gelen yazıyı paylaşmıyorum.açtığım konulara bakın.

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Meşhur İslâm âlimlerinden İmam-ı Birgivî Hazretleri zamanın Şeyhülislâmı tarafından verilen bir fetvayı yırtmış ve fetvanın yanlış olduğunu söylemişti. Verdiği fetvanın yırtıldığını haber alan Şeyhülislâm, Birgivî Hazretlerini hesap sormak için huzuruna çağırdı. Şeyhülislâmın makamına varan Birgivî Hazretleri namaz kılmakta olan Şeyhülislâma selâm verip içeri girdi... Şeyhülislâm namazı bitirdikten sonra: ,
— Namaz kılan bir kimseye selâm verilir mi? diye sordu.
İmam-ı Birgivî Hazretleri ise:
Biliyorum namaz kılan bir kimseye selâm verilemez... Lâkin siz benim içeri girdiğimde "SURETEN" namaz kılarken "KALBİNİZİ PENCEREYE BAĞLADIĞINIZDAN" selam verdim. Zira odanın içi çok karanlık şu pencereyi nasıl büyütmeli diye düşünüyordunuz. Ben de sizi pencere ile meşgul görüp selâm verdim, dedi.Şeyhülislâm, Birgivî Hazretlerinin kemalâtını ve manevi makamını anlamıştı. Böyle bir kâmil insanı ayağına çağırdığından dolayı özür diledi.
Az sonra ise yemek vakti geldiğinde,yemek yiyeceklerdi. Şeyhülislâmın maiyeti davet edildi. Sofra hazırlandı. Herkes mükellef vaziyette kurulmuş olan sofraya oturdular. Birgivî Hazretleri ise onların yemeğine hiç iltifat etmeyerek kendi torbasından zeytin ekmek çıkarıp yemeye başladı. Şeyhülislâm ve diğer misafirler, Birgivî Hazretlerine hazırlanan yemekten niçin yemediğini sordular.
Birgivî Hazretleri eliyle yemek yiyenlerin gözlerini yukarıdan aşağıya bir sıvazladıktan sonra, gördüler ki kendi yemekleri, o iştahla - zevkle yedikleri yemek kokmuş leşten ibaret... Kokmuş leşin üzerinde gezen kurtları görünce onlar da şaşırdılar nasıl bu yemeği yediklerine... Birgivî Hazretleri himmet edip tekrar normal hale avdet ettiklerinde, İmam, bir de kendi ekmeğini elinin içine alıp sıktı ki, elinden süzülmüş balın damladığını gördüler.. Çünkü onların yediklerine gıybet ve kul hakkı karıştığı için haram olmuş, Birgivîninki ise kendi elinin emeği olduğundan helâldi...

tabiki bu bir hikaye belki gerçek değildir..
Ama sizin verdiğiniz hadisler doğru ise bu da yanlışdır..

Selam ve dual ile

F

FiSeBiLiLLaH

Ben açtığın konular yanlış demiyorum konunun içinde yanlışlarda var diyorum iyi ayırt edin.Böyle diyerek sizi daha dikkatli olmaya çağırıyorum tabiki biliyorum ki kasıtlı olarak yanlış bilgileri vermediğinizi.lakin dikkat etmem gerekir malum islamiyet adı altında her pislik var internette zinayı içkiyi kumarı helal kabul edip bunun delillerini kuran ve sünnetten(!) getirenleride gördüm ben..Zaten hiç kimse tevrattan incilden delil getirerek resulullah böyle diyor islamın emri budur demiyor herkes ben islamın söylediğini diyorum diyor...ilk çıkan bidat fırkası haricilere böyleydi.Onlarda hak bir ayet söyledi(Hüküm Allah'ındır) Ama hilafete Ali(r.a)'ye başkaldırdı....

Bu arada ibra kardeş seninde belirttiğin gibi hadis karşısında hikayeler getirilmez...

kurt26

Yasaklı Kullanıcı
böyle deninlince ben üzerime alınırım.
Önünüze çıkan her yazıyı yapıştırıyorsunuz kardeşim.

evet yanlış olunca söyleyin hemen düzeltelim.dediğin gibi heryerde çok fazla bilgi var birdaha hadisli konular kaynaklı paylaşırım.

ama sizde uslubunuzu değiştirin.yanlış anlaşılıyorsunuz.
üstekide dini hikaye islam alimlerinden zatlar onların söyledikleride önemli bence.

F

FiSeBiLiLLaH

üstekide dini hikaye islam alimlerinden zatlar onların söyledikleride önemli bence.

Yine yanlış anlamışsın bak ))

Ehlisünnet Aliminin sözüne hikaye demiyoruz tabiki...Hikaye dediğimiz Tasavvufçuların Alimler adına uydurdukları böyle ''hikayeler/sözler''...Yani o yazının mesnedi senedi olmayışından hikaye oluyor...Malum sofu taifesine bir konu hakkında birşey sor sana kuran ve sünnetten değilde şeyhlerinin uydurduğu hikayelerden delil çıkarırlar...

AA bak hikayeye orda namaz kılana selam verilmez cümlesi geçiyor )))

İPARHAN

Kayıtlı Kullanıcı
Malum sofu taifesine bir konu hakkında birşey sor sana kuran ve sünnetten değilde şeyhlerinin uydurduğu hikayelerden delil çıkarırlar...

Bu sözünüzle tam olarak ne demek istediniz FİSeBİLİLLAH kardeş? İnanın kendimi ne kadar zorlasam da iyi düşünemedim...

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Peki bişey sorcam
Bir kadın yabancı bir erkeğe selam verebilir mi?
Yahut yabancı bir erkek yabancı bir kadına selam verebilir mi?.
Ben veremez diye biliyordum.
Yabancı bir erkek bir bayana selam verse dahi bayan sesli olarak değil sessiz bir şekilde selamını alır diye biliyordum...
..................

kurt26

Yasaklı Kullanıcı
FiSeBiLiLLaH yanlış dedi sildim konuyu benimkini yapıştır dedi yapıştırdım.
önceki bilgiler doğruysada yanlışsada mesuliyet FiSeBiLiLLaH kardeşin.

kurt26

Yasaklı Kullanıcı

Ehlisünnet Aliminin sözüne hikaye demiyoruz tabiki...Hikaye dediğimiz Tasavvufçuların Alimler adına uydurdukları böyle ''hikayeler/sözler''...Yani o yazının mesnedi senedi olmayışından hikaye oluyor...Malum sofu taifesine bir konu hakkında birşey sor sana kuran ve sünnetten değilde şeyhlerinin uydurduğu hikayelerden delil çıkarırlar...

şeyh niye hikaye uydursun kardeş?
seni hiç anlamıyorum.nede dediklerin anlaşılıyo hiç kusura bakma.

Beautiful_1064

Kayıtlı Kullanıcı
Peki bişey sorcam
Bir kadın yabancı bir erkeğe selam verebilir mi?
Yahut yabancı bir erkek yabancı bir kadına selam verebilir mi?.
Ben veremez diye biliyordum.
Yabancı bir erkek bir bayana selam verse dahi bayan sesli olarak değil sessiz bir şekilde selamını alır diye biliyordum...

..................

bende sizin gibi biliyorum _??

son cümlenizi anlayamadım açıklayabilir misiniz_???

ibra

Kayıtlı Kullanıcı

bende sizin gibi biliyorum _??

son cümlenizi anlayamadım açıklayabilir misiniz_???

Ablacım şu hikayeden bahsediyor kardeşimiz

Meşhur İslâm âlimlerinden İmam-ı Birgivî Hazretleri zamanın Şeyhülislâmı tarafından verilen bir fetvayı yırtmış ve fetvanın yanlış olduğunu söylemişti. Verdiği fetvanın yırtıldığını haber alan Şeyhülislâm, Birgivî Hazretlerini hesap sormak için huzuruna çağırdı. Şeyhülislâmın makamına varan Birgivî Hazretleri namaz kılmakta olan Şeyhülislâma selâm verip içeri girdi... Şeyhülislâm namazı bitirdikten sonra: ,
Biliyorum namaz kılan bir kimseye selâm verilemez... Lâkin siz benim içeri girdiğimde "SURETEN" namaz kılarken "KALBİNİZİ PENCEREYE BAĞLADIĞINIZDAN" selam verdim. Zira odanın içi çok karanlık şu pencereyi nasıl büyütmeli diye düşünüyordunuz. Ben de sizi pencere ile meşgul görüp selâm verdim, dedi.Şeyhülislâm, Birgivî Hazretlerinin kemalâtını ve manevi makamını anlamıştı. Böyle bir kâmil insanı ayağına çağırdığından dolayı özür diledi.
Az sonra ise yemek vakti geldiğinde,yemek yiyeceklerdi. Şeyhülislâmın maiyeti davet edildi. Sofra hazırlandı. Herkes mükellef vaziyette kurulmuş olan sofraya oturdular. Birgivî Hazretleri ise onların yemeğine hiç iltifat etmeyerek kendi torbasından zeytin ekmek çıkarıp yemeye başladı. Şeyhülislâm ve diğer misafirler, Birgivî Hazretlerine hazırlanan yemekten niçin yemediğini sordular.
Birgivî Hazretleri eliyle yemek yiyenlerin gözlerini yukarıdan aşağıya bir sıvazladıktan sonra, gördüler ki kendi yemekleri, o iştahla - zevkle yedikleri yemek kokmuş leşten ibaret... Kokmuş leşin üzerinde gezen kurtları görünce onlar da şaşırdılar nasıl bu yemeği yediklerine... Birgivî Hazretleri himmet edip tekrar normal hale avdet ettiklerinde, İmam, bir de kendi ekmeğini elinin içine alıp sıktı ki, elinden süzülmüş balın damladığını gördüler.. Çünkü onların yediklerine gıybet ve kul hakkı karıştığı için haram olmuş, Birgivîninki ise kendi elinin emeği olduğundan helâldi...

Selam ve dual ile

Beautiful_1064

Kayıtlı Kullanıcı
Ablacım şu hikayeden bahsediyor kardeşimiz

Selam ve dual ile

ibracım okudum hikayeyi lakin arkadaşın AA bak hikayeye orda namaz kılana selam verilmez cümlesi geçiyor ))) cümlesini anlayamadım_???

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı

[33]Tirmizi ...

namaz kıLana seLam verilir mi hiç_????????namaz kıLan yemek yiyen ve kuran okuyana seLam veriLmez diyo biLiyorum bu yüzden şaşırdım arkadaşın yorumuna_??????

Ben de sizin bildiğiniz gibi biliyordum .
Bir bilgim yok benim.
Alıntıladığım mesajda öyle yazıyor.:)

F

FiSeBiLiLLaH

Esselamu aleykum kardeşim geldim.Şimdi kim ne yazmış ben anlamadım.Namaz kılana selam verildiğine dair hadisi aktardım...

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kendisi namazdayken selam verenin selamını el ve parmak işaretiyle almıştır.(Ebu Davud 925, 927, Tirmizi 368, Nesai 1185-1186) Aksini söyleyen kardeşlerimiz lütfen benim gibi delilini paylaşsın inş...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt