Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Selam Verilmeyenler. (1 Kullanıcı)

F

FiSeBiLiLLaH

Bak mezhepsiz , tasavvufu ve o yolun büyüklerini sevmeyebilirsin kimse birşey demez..Fakat, senin o insanları sevmemen, sana, ''hakaret etme'' hakkı tanımaz...

Uydurukçu şeyhlerin olduğunu sben söylemiyorum eğer zahmet olmayacaksa bi 300 sene önceden geriye doğru ehlisünnet alimlerin kitaplarını tararsan onlar ta o günden bunları haber vermiş bizleri bilinçlendirmiştir.Sen şeyhinin uydurukçu olduğunu mu düşündünde bu kadar dertlendin..

kurt26

Yasaklı Kullanıcı
Uydurukçu şeyhlerin olduğunu sben söylemiyorum eğer zahmet olmayacaksa bi 300 sene önceden geriye doğru ehlisünnet alimlerin kitaplarını tararsan onlar ta o günden bunları haber vermiş bizleri bilinçlendirmiştir.Sen şeyhinin uydurukçu olduğunu mu düşündünde bu kadar dertlendin..

FiSeBiLiLLaH kardeş şu uslubunu konuşamanı düzelt.
şehlere laf atıyorsun.
sahte şeyh diye bişey yok varsada şeyh denmez zaten.
ya hayır söyle yada sus.
yoksa dilinden çekeceğin var.
dost uyarısı

F

FiSeBiLiLLaH

FiSeBiLiLLaH kardeş şu uslubunu konuşamanı düzelt.
şehlere laf atıyorsun.
sahte şeyh diye bişey yok varsada şeyh denmez zaten.
ya hayır söyle yada sus.
yoksa dilinden çekeceğin var.
dost uyarısı

Esselamu aleykum..Benim şeyhlere laf attığım yok kaldıki ilminden yararlandığım onlarca şeyhim var benim ve kitaplarından istifade ettiğim yüzlercesi...Benim sahte şeyhler demem bunların piyasade kendilerini şeyh diye tanıtmaları veya halkın onlara şeyhlik vasfetmeleri...Sahte peygamber varda sahte şeyh mi yok yani )))

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Efendimizin(s.a.v) ve Sahabeden Enes b. Malik'in(r.a) selam verdiğini delilleri ile zikrettik.Resulullah(s.a.v) bizim için en güzel örnektir...Onun yaptığı bir şeyi inkar edemeyiz.Fakat her ortam her durum her şahıs için farklı olabilir bu durum...Şimdi ben sen vermezsin diye birşey söyleyemem söylesem hadislere zıt düşerim...Sorduğun soruyu artık kendin cevapla

Aranızde selamı yayınız hücceti umumidir...Aksine bir karine olmadıkça haslaştıramayız, bu kaide erkekler kendi aralarında veya kadınlar kendiler aralarında selam yayar diyen biri olursa karine sunması gerekir..
Bu konuda da Allah'ın emirlerine uymak gerekir...onlarıda yukarda belirttim.
Eğer kişi lafız ile selamı alırsa yani Aleykümselam derse namazı bozulur, eğer baş, el işereti ile ima yolu ile alırsa namaz bozulmaz.Ömer Nasuhi Bilmen ilmhalinde yazılıdır
ALLAH Celle Celalühü Razı olsun.

Beautiful_1064

Kayıtlı Kullanıcı
Kimlere selam verilmez?
Şunlara yalnız o halde iken selam verilmez:
1- Namazda olana,
2- Hutbe okuyana ve hutbeyi dinleyene,
3- Kur'an-ı kerim okuyana ve dinleyene,
4- Vaaz edene ve dinleyene,
5- Fıkıh dersi çalışana,
6- Din dersi verene ve din dersi ile meşgul olanlara,
7- Eşi ile meşgul olana,
8- Avret yeri açık olana,
9- Abdest bozmakta olana,
10- Yemek yemekte olana,
Baştan ikisi hariç, diğerlerine selam verilirse, alma mecburiyeti yoksa da selamı almaları iyi olur.

Şunlara da her zaman selam verilmez:
1- Yabancı kızlara ve genç kadınlara,
2- Kumarbaza ve her oyunu oynayana,
3- İçki içenlere,
4- Gıybet edenlere,
5- Şarkıcılara,
6- Fasıklara [Açıktan günah işleyenlere],
7- Kadınlara, kızlara bakanlara selam verilmez.

Selam verilmesi caiz olmayan bu kimseler selam verirlerse, selamları alınır, fitne çıkarılmaz. Gayri müslimlere, ancak iş düştüğü zaman selam verilebilir ve selamları alınır. Bid’at ehline de ihtiyaç halinde selam verilir. Zengine, zengin olduğu için selam vermek caiz değildir. Dilencinin, dilenirken verdiği selamı almak gerekmez. Yabancı kadın ihtiyar ise selam verilir. (Dürr-ül-muhtar)

ayrıca kaynak Selamlaşmak ve önemi .:.: www.dinimizislam.com :.:.

seLam ve dua iLe...

kurt26

Yasaklı Kullanıcı
Kimlere selam verilmez?
Şunlara yalnız o halde iken selam verilmez:
1- Namazda olana,
2- Hutbe okuyana ve hutbeyi dinleyene,
3- Kur'an-ı kerim okuyana ve dinleyene,
4- Vaaz edene ve dinleyene,
5- Fıkıh dersi çalışana,
6- Din dersi verene ve din dersi ile meşgul olanlara,
7- Eşi ile meşgul olana,
8- Avret yeri açık olana,
9- Abdest bozmakta olana,
10- Yemek yemekte olana,
Baştan ikisi hariç, diğerlerine selam verilirse, alma mecburiyeti yoksa da selamı almaları iyi olur.

Şunlara da her zaman selam verilmez:
1- Yabancı kızlara ve genç kadınlara,
2- Kumarbaza ve her oyunu oynayana,
3- İçki içenlere,
4- Gıybet edenlere,
5- Şarkıcılara,
6- Fasıklara [Açıktan günah işleyenlere],
7- Kadınlara, kızlara bakanlara selam verilmez.

Selam verilmesi caiz olmayan bu kimseler selam verirlerse, selamları alınır, fitne çıkarılmaz. Gayri müslimlere, ancak iş düştüğü zaman selam verilebilir ve selamları alınır. Bid’at ehline de ihtiyaç halinde selam verilir. Zengine, zengin olduğu için selam vermek caiz değildir. Dilencinin, dilenirken verdiği selamı almak gerekmez. Yabancı kadın ihtiyar ise selam verilir. (Dürr-ül-muhtar)

ayrıca kaynak Selamlaşmak ve önemi .:.: www.dinimizislam.com :.:.

seLam ve dua iLe...

ben zaten bunu yapıştırmıştım.FiSeBiLiLLaH kardeş silinmesini istedi sanırım yanlışmış.

F

FiSeBiLiLLaH

bu bilgi mi yanLışmış nedenki yanLış neresinde_???
Esselamu aleykum
Önceki mesajlara bakarsanız orda belirttik kardeş.
Bu arada bu arada bu tür delilsiz senetsiz sepetsiz yazılar bu dinimizislam gibi sapık sitelerden yayılıyor malesef bir mubarek o siteyi yok etsinde bu fesada son verilsin.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
uslubunu düzeltirsen bizde sana karşı cok ince bir uslup kullanırız.

Allahım Fisebillah kuluna acı onu nazik birine çevir, itikatte doğruyoldan ayırma.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt