Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bugün Hangi Sünneti Yaptin? (1 Kullanıcı)

N

nefs-i mutmainne

Selamun Aleyküm , sınıfıma girdiğim gibi herkeze selam verdim , gözgöze geldiğim kişilere tebessüm ettim zaten sürekli gülen bi insanım farketmiyor :) Allah'a emanet Olun :)

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm , sınıfıma girdiğim gibi herkeze selam verdim , gözgöze geldiğim kişilere tebessüm ettim zaten sürekli gülen bi insanım farketmiyor :) Allah'a emanet Olun :)

ve aleykumselam kardesim
cok tesekkurler kardesim evet konusmadan önce kisi¨müsluman kardesine dua ederek ona selam vererek ondan sonra konuya girmesi ne gûzel...
basarilar

leyla-1

Altın Üye
Selam Aleyküm kardeşim Allah razı olsun emeğinize gönlünüze sağlık bende herkese selam vemeye çalışıyorum bende akşam namazından sonra evabil namazı kılıyorum.Allah kabul etsin.
Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun selam ve dua ile Allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
vealeykum selam
ne güzel Allah kabul etsin Aksam naamazindan sonra evvabin namazi kilmayla ilgili aciklama okuyalim insaALLAH;

"Akşam namazının sünnetinden sonra kılınan altı rekâtlık gayr-i müekked namaz. Evvâb, faal vezninde ism-i fâildir, günâhları terk ve hayırlı işler yapmak sûretiyle Allah'a dönen demektir. Çoğulu Evvâbin'dir. Evvâbin namazı, Allah'a çok itaat edenlerin namazı demektir. Ashab-ı kirâmdan Zeyd b. Erkâm, kuşluk vakti birtakım insanların namaz kıldıklarını görmüş de; "Bu adamlar pek âlâ bilir ki, bu saatten başka zamanda namaz kılmak, daha faziletlidir. Çünkü Resulullah (s.a.s.), "Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zaman kılınır" buyurmuştur" (Müslim, Salât, 19).

Zeyd b. Erkâm, başka bir rivâyetinde şöyle demiştir: "Resulullah (s.a.s.) Kûba'lıların yanına gitti. Vardığında, onlar namaz kılıyordu. Allah elçisi, onlara, 'Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zamandır' buyurdu" (A. Davudoğlu, Sahih-i Müslim Tercümesi ve Şerhi IV, 2132).

Bu hadislerde, namazın kaç rekât kılınacağı belirtilmemiştir. İslâm âlimleri, sıcağın yükseldiği bu vaktin, kuşluk namazı için en elverişli ve faziletli olduğunu söylemişlerdir. Çünkü kuşluk namazının vakti, günün evveli olup, daha erken saatlerde de kılınabilmektedir.

Hz. Sevbân'dan nakledilen şu hadis de, evvâbin namazının önemini belirtir: "Allah Rasûlü, günün yarısından sonra namaz kılmayı severdi. Hz. Âişe, Ya Resulullah, sen bu saatte de mi namaz kılmayı seviyorsun? dedi. Resulullah (s.a.s.): "Bu saatte gök kapıları açılır ve Hak Teâla hazretleri, bu saatte kullarına rahmetle bakar. Bu namaz Âdem, Nuh, İbrahim ve İsâ'nın devam ettikleri bir namazdır" buyurdular (el-Askalânî, Bulûgu'l Merâm, Terc. A. Davudoğlu, II, 48). Evvâbin namazının dört rekât olduğuna dâir çeşitli hadisler nakledilmiştir. Akşam namazından sonra ve altı rekât kılındığına dâir hadisler de nakledilir ve bunların uygulamada daha yaygın olduğu bilinmektedir (Tirmizî, Salat, 32 1) .

Akşam namazının sünnetinden sonra iki ilâ altı rekat arasında kılınan nafile namaza da "evvâbin" denilmiştir. Hz. Peygamber, akşam namazından sonra altı rekat nâfile namaz kılanın evvâbinden (günah işleyip, arkasından hemen tövbe eden kimselerden) sayılacağını bildirmiş ve arkasından da şu ayeti okumuştur: "Rabbiniz, içinizden geçenleri çok iyi bilir. Eğer salih kimseler olursanız, şüphesiz Allah tövbe edenleri affedicidir" (el-İsrâ, 17/25; bk. İbn Kesir, Tefsir, İstanbul 1985, V, 64, 65; Şürünbülâli, Şerhu Nüri'l-İzah, İstanbul 1984. s.74)"

Kaynak; islamiyet. gen. tr/Hamdi DÖNDÜREN

leyla-1

Altın Üye
vealeykum selam
ne güzel Allah kabul etsin Aksam naamazindan sonra evvabin namazi kilmayla ilgili aciklama okuyalim insaALLAH;

"Akşam namazının sünnetinden sonra kılınan altı rekâtlık gayr-i müekked namaz. Evvâb, faal vezninde ism-i fâildir, günâhları terk ve hayırlı işler yapmak sûretiyle Allah'a dönen demektir. Çoğulu Evvâbin'dir. Evvâbin namazı, Allah'a çok itaat edenlerin namazı demektir. Ashab-ı kirâmdan Zeyd b. Erkâm, kuşluk vakti birtakım insanların namaz kıldıklarını görmüş de; "Bu adamlar pek âlâ bilir ki, bu saatten başka zamanda namaz kılmak, daha faziletlidir. Çünkü Resulullah (s.a.s.), "Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zaman kılınır" buyurmuştur" (Müslim, Salât, 19).

Zeyd b. Erkâm, başka bir rivâyetinde şöyle demiştir: "Resulullah (s.a.s.) Kûba'lıların yanına gitti. Vardığında, onlar namaz kılıyordu. Allah elçisi, onlara, 'Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zamandır' buyurdu" (A. Davudoğlu, Sahih-i Müslim Tercümesi ve Şerhi IV, 2132).

Bu hadislerde, namazın kaç rekât kılınacağı belirtilmemiştir. İslâm âlimleri, sıcağın yükseldiği bu vaktin, kuşluk namazı için en elverişli ve faziletli olduğunu söylemişlerdir. Çünkü kuşluk namazının vakti, günün evveli olup, daha erken saatlerde de kılınabilmektedir.

Hz. Sevbân'dan nakledilen şu hadis de, evvâbin namazının önemini belirtir: "Allah Rasûlü, günün yarısından sonra namaz kılmayı severdi. Hz. Âişe, Ya Resulullah, sen bu saatte de mi namaz kılmayı seviyorsun? dedi. Resulullah (s.a.s.): "Bu saatte gök kapıları açılır ve Hak Teâla hazretleri, bu saatte kullarına rahmetle bakar. Bu namaz Âdem, Nuh, İbrahim ve İsâ'nın devam ettikleri bir namazdır" buyurdular (el-Askalânî, Bulûgu'l Merâm, Terc. A. Davudoğlu, II, 48). Evvâbin namazının dört rekât olduğuna dâir çeşitli hadisler nakledilmiştir. Akşam namazından sonra ve altı rekât kılındığına dâir hadisler de nakledilir ve bunların uygulamada daha yaygın olduğu bilinmektedir (Tirmizî, Salat, 32 1) .

Akşam namazının sünnetinden sonra iki ilâ altı rekat arasında kılınan nafile namaza da "evvâbin" denilmiştir. Hz. Peygamber, akşam namazından sonra altı rekat nâfile namaz kılanın evvâbinden (günah işleyip, arkasından hemen tövbe eden kimselerden) sayılacağını bildirmiş ve arkasından da şu ayeti okumuştur: "Rabbiniz, içinizden geçenleri çok iyi bilir. Eğer salih kimseler olursanız, şüphesiz Allah tövbe edenleri affedicidir" (el-İsrâ, 17/25; bk. İbn Kesir, Tefsir, İstanbul 1985, V, 64, 65; Şürünbülâli, Şerhu Nüri'l-İzah, İstanbul 1984. s.74)"

Kaynak; islamiyet. gen. tr/Hamdi DÖNDÜREN

Allah razı olsun kardeşim emeklerinize gönlünüze sağlık Rabbim ecrini her iki dünyada kat kat vermek nasip etsin Rabbim.
Alalh hepimizin yar ve yardımcısı olsun korktuklarımızdan emin umduklarımıza nail olmak duaları her iki dünyada kabul olunan kullar olmak nasip etsin Rabbim kendi rızası için.
Allah bu dünyada ve ahirette sevdiği razı olduğu kullar olmak cennetinden hepimize birer köşk Peygamber Efendimizin Şefaatine nail olmak komşu olmak nasip etsin Rabbim.
Selam ve dua ile Allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim emeklerinize gönlünüze sağlık Rabbim ecrini her iki dünyada kat kat vermek nasip etsin Rabbim.
Alalh hepimizin yar ve yardımcısı olsun korktuklarımızdan emin umduklarımıza nail olmak duaları her iki dünyada kabul olunan kullar olmak nasip etsin Rabbim kendi rızası için.
Allah bu dünyada ve ahirette sevdiği razı olduğu kullar olmak cennetinden hepimize birer köşk Peygamber Efendimizin Şefaatine nail olmak komşu olmak nasip etsin Rabbim.
Selam ve dua ile Allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun.

amin.
tesekkurler kardesim
Allah Celle Celaluh razi olsun

sünnetleri yasayalim ve yasatalim

Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum
yemege baslarken "Bismillahirrahmanirrahim" diyerek basladim, bittikten sonrada "Elhamdulillah" diyerek sofradan kalktim...

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Bismillâhirrahmânirrahîm

21. Andolsun, sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resûlü’nde güzel bir örnek vardır. ( Ahzab suresi 21)

21- "Sizin için Resulullah'ta." Bu âyet, Resulullah'ın "Peygamber size neyi verdi ise onu alın, size neyi yasak ettiyse ondan sakının" (Haşr, 59/7) âyeti gibi, yalnız sözleriyle değil, fiil ve hareketleriyle dahi delil ve kendisine uyulan bir peygamber olduğunu hükme bağlar. Yani Resulullah din ve ahlakın teorik kısmını tebliğ ve hükme bağlamakla kalmamış, gerek savaşta ve gerek barış zamanında fiilleri ve uygulamaları ile ve bütün incelikleriyle kendisinde canlı olarak güzel bir uyma örneği olacak ders ve örnek vermiştir.

Dolayisiyla bir Müslümanın ahlaken benzemek için çaba göstermesi gereken kişi ancak Allah'ın elçisi olmalıdır.
İnsan sabah uyandığı andan gece tekrar uykuya daldığı ana kadar yaptığı her işte, Müslümanca yaşamak, Müslümanca konuşmak ve Müslümanca davranmakla yükümlüdür.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
çalismaya baslarken Besmeleyle basladim
insALLAH sunnetleri yasamaya gayret gösterelim

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
Hangisini saysamki elhamdülillah.
Kalkıp abdestimi aldım
Kur'an dan ders dinledim
Sabah namazımı cemaatle kıldım
Tesbihat yaptım
Yürüyüş yaptım(spor)
Öğrencilerimi sevindirdim
.........................

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Hangisini saysamki elhamdülillah.
Kalkıp abdestimi aldım
Kur'an dan ders dinledim
Sabah namazımı cemaatle kıldım
Tesbihat yaptım
Yürüyüş yaptım(spor)
Öğrencilerimi sevindirdim
.........................

katkiniz için tesekkur ederim hocam
elimizden geldigi kadar sunnetleri yasayalim ve yasatalim insALLAH
Allah'a emanetsiniz

Ferat MAVİYILDIR

Kayıtlı Kullanıcı
''Efendimizin öğretmeni Kuran''

''Efendimizin öğretmeni Kuran''

....................................

GEVHER

Yönetici
Sünnetleri yaşayalım ve yaşatalım inşaAllah...

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Sünnete uymanin ehemmiyeti

* I§e baslarken besmele çekmek ve selat-ü selam getirmek
" Bismillahirrahmanirrahim" her kitabin anahtaridir.
Hz. Ebu Cafer Radiyallahu anh

" Hangi söz ki, onda Allah zikri bulunmaz ve Bana salat-ü selam getirilmeden baslanir, o bereketten mahrumdur ve hayri noksandir."
Hz. Ebu Hureyre Radiyallahu anh

* Imanin efdali ve Allah'i anmanin önemi
" Kulun imaninin en efdali, nerde olsa Allah'in kendisi ile beraber oldugunu bilmesidir."
Hz. Ubade Ibni Samid Radiyallahu anh

" Ademoglunun " Zikrullahsiz" geçirdigi hiç bir saat yoktur ki, ondan dolayi kiyamet gününde hasret duymasin."
Hz. Ai§e Radiyallahu anha

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt