Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bugün Hangi Sünneti Yaptin? (1 Kullanıcı)

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Sünneti küçümseyerek terk edenler hakkinda Hz. Amr Ibni §egavi Radiyallahu anh. den naklaedilen §u mealde bir hadisi serif vardir;

" Ben ve duasi kabul olunmak §anindan olan her peygamber, §u yedi sinif insana lanet etmi§tir: Allah'in kitabina ilavede bulunan, Allah'in kaderini tekzib eden, Allah'in haram kildigini helal sayan, Ehli beytim hakkinda Allah'in haram kildigini helal sayan, sünnetimi küçümseyerek terk eden, ganimette hak gözetmeyen, mevkiini suistimal ederek Allah'in aziz ettigini zelil ve zelil ettigini aziz eden."

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
Sünnet olduğunu zannediyorum inşALLAH öyledir :D
oturarak giyindim ayakkabımı önce silkeledim ve sağdan giymeye başladım suyumu oturarak 3 nefeste içtim

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamun Aleykum,
Kalktım,abdestimi aldım,besmele ile evden çıktım,sealm vererek servise bindim,besmele ile işyerime girdim yine arkadaşlarıma selam verdim,evime döndüğümde,yine besmele ile kapımı açtım selam vererek evime girdim,din kardeşlerim için dua ettim.İnş.bir nebze olsun efendimiz gibi olmaya çalışabilmişimdir.
selam ve Dua ile

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Sünnet olduğunu zannediyorum inşALLAH öyledir :D
oturarak giyindim ayakkabımı önce silkeledim ve sağdan giymeye başladım suyumu oturarak 3 nefeste içtim

Esselamun Aleykum,
Kalktım,abdestimi aldım,besmele ile evden çıktım,sealm vererek servise bindim,besmele ile işyerime girdim yine arkadaşlarıma selam verdim,evime döndüğümde,yine besmele ile kapımı açtım selam vererek evime girdim,din kardeşlerim için dua ettim.İnş.bir nebze olsun efendimiz gibi olmaya çalışabilmişimdir.
selam ve Dua ile

ve aleykumselam
Allah razi olsun cok tesekkur ederim katkilariniz için
insaALLAH Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemi örnek alarak onun gibi yasamaya gayret gösterenlerden oluruz...
Allah'a Celle Celaluh emanet olunuz
selametle

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamberimiz'in sallallahu aleyhi vesellem kesintisiz olarak bizlere intikal eden selamlarinin tebligi

" Benden sonra gelen ümmetimden kiyamete kadar rast geldiklerinize selam söyleyin."
Hz. Ibni Mes'ud Radiyallahu anh.

Peygamber sallallahu aleyhi veselleme salatü selamin Allah'in rizasina vesile olacagi

" Kimi, yarin Allah'a Celle Celaluh kendisinden razi olarak mülaki olmak sevindirirse bana çok salatü selam getirsin."
Hz. Ai§e Radiyallahu anha.

Sünnete uygun hareket, sünnetin ihyasi ve ba§kalarina ögretmek

" Sünnet hududunda yapilan az amel, bid'ad dairesinde yapilan çok amelden hayirlidir."
Hz. Ebu Hureyre Radiyallahu anh.

" üzerinize öyle bir zaman gelecek ki, o vakitte §u üç §eyden daha hayirli bir §ey olmayacak: Helal para, kendisi ile ülfet edilen din karde§i, amel edilen bir sünnet."
Hz. Huzeyfe Radiyallahu anh
.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamberimiz'in sallallahu aleyhi vesellem kesintisiz olarak bizlere intikal eden selamlarinin tebligi

" Benden sonra gelen ümmetimden kiyamete kadar rast geldiklerinize selam söyleyin."
Hz. Ibni Mes'ud Radiyallahu anh.

Peygamber sallallahu aleyhi veselleme salatü selamin Allah'in rizasina vesile olacagi

" Kimi, yarin Allah'a Celle Celaluh kendisinden razi olarak mülaki olmak sevindirirse bana çok salatü selam getirsin."
Hz. Ai§e Radiyallahu anha.

Sünnete uygun hareket, sünnetin ihyasi ve ba§kalarina ögretmek

" Sünnet hududunda yapilan az amel, bid'ad dairesinde yapilan çok amelden hayirlidir."
Hz. Ebu Hureyre Radiyallahu anh.

" üzerinize öyle bir zaman gelecek ki, o vakitte §u üç §eyden daha hayirli bir §ey olmayacak: Helal para, kendisi ile ülfet edilen din karde§i, amel edilen bir sünnet."
Hz. Huzeyfe Radiyallahu anh
.

selamun aleyküm abi.Rabbim razı olsun.
Rabbim Peygamber Efendimizin (sav) sünnetlerini öğrenmemizi, öğrendikçe yaşamamızı ve kardeşlerimize öğretmemizi nasip etsin inşaallah..

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm abi.Rabbim razı olsun.
Rabbim Peygamber Efendimizin (sav) sünnetlerini öğrenmemizi, öğrendikçe yaşamamızı ve kardeşlerimize öğretmemizi nasip etsin inşaallah..

vealeykumselam kardesim
çok saolasin
Rabbim bizleri razi oldugu ve Habibi Resulu Efendimiz sallallahu aleyhi veselleme hakiki ümmet olan kullarindan eylesin. Amin
hayirli geceler sünnetleri ya§ayalim ve ya§atalim in§aALLAH
Selam ve dua ile

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
vealeykumselam kardesim
çok saolasin
Rabbim bizleri razi oldugu ve Habibi Resulu Efendimiz sallallahu aleyhi veselleme hakiki ümmet olan kullarindan eylesin. Amin
hayirli geceler sünnetleri ya§ayalim ve ya§atalim in§aALLAH
Selam ve dua ile

aminn inşaallahh..
hayırlı geceler..

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbıma şükürler olsun,sabah namazımı cemaatle kılarak başladım güne.
Kur'anımla beraber oldum.
...................................

H

hado77

selamün aleyküm
selamı yaymak aksırana yerhamükellah demek dinin rükünleri hususunda hasbihal.

ALLAH(CC) bizlerden razı olsun.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbıma şükürler olsun,sabah namazımı cemaatle kılarak başladım güne.
Kur'anımla beraber oldum.
...................................

selamün aleyküm
selamı yaymak aksırana yerhamükellah demek dinin rükünleri hususunda hasbihal.

ALLAH(CC) bizlerden razı olsun.

Vealeykum selam
cok degerli katkilariniz için tesekkurler ne güzel yeni bir güne Kuran ile baslamak, selamlasmak ve birbirimize dualarda bulunmak...
Allah Teala bizlerden razi olsun
Hayirli günler dilerim
Allah'a Celle Celaluh emanet olunuz

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Sunnetin ihyasi ve baskalarina ögretmek

" Allah benim hulefama rahmet eylesin. Denildi ki, " Senin halifelerin kimlerdir Ya Resulallah?" buyurdu ki, " Benim sünnetimi ihya edenler ve onu insanlara ögretenlerdir."
Hz. Hasan Radiyallahu anh.

" Bir kimse ümmetime, ya bir sunnet ifasi veya bid'atin izalesi için bir hadis ulastirirsaonun makami cennettir."
Hz. ibni Abbas Radiyallahu anh.

" Kim ölümünden sonra geriye kirk hadis birakirsa, o kimse Cennette benim refikimdir."
Hz. Cabir ibni Semure Radiyallahu anh.

" Size Allah'tan korkmanizi ve habesli bir köle bile üzerinize emir yapilsa onu dinleyip itaat etmenizi tavsiye ederim. Muhakkak ki, sizden biri Benden sonra yasarsa, çok ihtilaflar görecektir. Iste o zaman benim sünnetime ve Mehdi ve Rsidin olan hulefanin sünnetine uyun. Onlara tutunun, hem de can havliyle, azi dislerinizle isirir gibi. Islerin muhdes olanlarindan sakinin, zira her ihdas olunan bid'attir. Her bid'atte delalettedir ( Her delalette Cehennemdedir.)
Hz. irbad Radiyallahu anh.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
sünnetleri yasayalim ve yasatalim

Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim

semabrk

Kayıtlı Kullanıcı
S.A Sunnetin ihyasi ve baskalarina ögretmek[/COLOR]

" Allah benim hulefama rahmet eylesin. Denildi ki, " Senin halifelerin kimlerdir Ya Resulallah?" buyurdu ki, " Benim sünnetimi ihya edenler ve onu insanlara ögretenlerdir."
Hz. Hasan Radiyallahu anh.

" Bir kimse ümmetime, ya bir sunnet ifasi veya bid'atin izalesi için bir hadis ulastirirsaonun makami cennettir."
Hz. ibni Abbas Radiyallahu anh.

" Kim ölümünden sonra geriye kirk hadis birakirsa, o kimse Cennette benim refikimdir."
Hz. Cabir ibni Semure Radiyallahu anh.

" Size Allah'tan korkmanizi ve habesli bir köle bile üzerinize emir yapilsa onu dinleyip itaat etmenizi tavsiye ederim. Muhakkak ki, sizden biri Benden sonra yasarsa, çok ihtilaflar görecektir. Iste o zaman benim sünnetime ve Mehdi ve Rsidin olan hulefanin sünnetine uyun. Onlara tutunun, hem de can havliyle, azi dislerinizle isirir gibi. Islerin muhdes olanlarindan sakinin, zira her ihdas olunan bid'attir. Her bid'atte delalettedir ( Her delalette Cehennemdedir.)
Hz. irbad Radiyallahu anh.[/FONT][/I][/QUOTE]

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
EVE GİRİŞ ADABI
Eve girerken Besmele ile, sag ayakla girilecek, selam verilecek ve önce sol ayakkabimizi çikaracagiz ve kapiyi Besmele ile kapayacagiz.

'Adam evine girince söyle desin: " Allah'im, ben Sen'den hayirli giris ve hayirli çikis dilerim. Allah'in adiyla girdik ve Allah'in adiyla çiktik. Ve ancak Rabbimiz olan Allah'a tevekkul ettik." sonra nefsine selam versin.'
Hz. Ebu malik el E§'ari Radiyallahu anh.

" Bir kimse evine girerken ve yemege ba§larken Allah'in ismini zikrederse, §seytan ( yardimcilarina) " sizin için burada gecelemek yok, yemek de yok" der. Fakat evine girerken Allah'in adini anmazsa §eytan " geceleyecek yere de, yemege de kavustunuz" der.
Hz. Cabir radiyallahu anh.

" Kapini Besmele ile kapadinmi §eytandan korunursun. Kandilinide Besmeleyle ört. Kabini da Besmeleyle ört, bir çubukla da olsa."
Hz. cabir Radiyallahu anh.

Evlere yaklasma adabi

" Evlere gelirken kapinin karsisindan gelmeyin, lakin onlara yandan gelin ve izin isteyin. Size izin verilirse içeri girin, yoksa dönün.
Hz. Abdullah ibni Busr radiyallahu anh.

" istinas" ev halkina geldigini bildirmek için, bir kimsenin; Subhanallah, Allahu Ekber veya Elhamdulillah" deemsi veyahutta öksürmesi demektir."
Hz. Ebu Eyyüb Radiyallahu anh.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Yeme-içme adabi özet olarak;
Yemege; eller yikandiktan sonra Besmele ile baslmali, sag eli ile önünden ve toplu halde yemeli, yemek çok sicak olmamali, herkes sofradan kalkmadikça kalkmamali, kendisi toksa yer gibi görünmeli, düsen lokma olursa temizlenip yenmelidir.
içecekler bir nefesle degil üç yudumda içilmeli, ayakta bir sey yiyip içilmemelidir. Yemegin sonunda Allah'a hamd edilip dua edilmeli ve eller agiz yikanip misvaklanmalidir.
Rabbim bizleri helalinden kazanan ve helalinden yiyen kullarindan eylesin. Amin
selametle

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum

Rasulüllah şöyle buyurmuştur: “ Kim bir kavme benzemek isterse o da onlardandır. (Feyz-ül-Kadir).
İlim ve teknikte, hak ve adalette benzeme yasak değildir. Yasaklanan benzeme, kâfirlerin alâmet-i fârikası olan benzemedir. Rahip ve rahibe elbisesi giymek, noel de kutlama yapmak veya yilbasinda onlar gibi çamlarla susleme yapmak v.s.
insaALLAH bunlardan sakinalim ve bizler kendi kutsal degerlerimize gelenek ve göreneklerimize (tabiki islama uygun olanlari) sahip çikalim ve yasayalim
Allah yar ve yardimcimiz olsun

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
"namaz kilarken sol ayak üzerine oturmak sağ ayağı dikmek"

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Yeme-içme adabi özet olarak;
Yemege; eller yikandiktan sonra Besmele ile baslmali, sag eli ile önünden ve toplu halde yemeli, yemek çok sicak olmamali, herkes sofradan kalkmadikça kalkmamali, kendisi toksa yer gibi görünmeli, düsen lokma olursa temizlenip yenmelidir.
içecekler bir nefesle degil üç yudumda içilmeli, ayakta bir sey yiyip içilmemelidir. Yemegin sonunda Allah'a hamd edilip dua edilmeli ve eller agiz yikanip misvaklanmalidir.
Rabbim bizleri helalinden kazanan ve helalinden yiyen kullarindan eylesin. Amin
selametle

Selamun aleyküm.
Rabbim razı olsun..
Rabbim bizleri helalinden kazanan ve helalinden yiyen kullarindan eylesin

Amiin inşaallah..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt