Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bugün Hangi Sünneti Yaptin? (1 Kullanıcı)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
1. “Kim bana bir defa salât getirirse, Allah da ona on salât getirir ve on günahını affeder; on derece yükseltir.” (Nesei, Sehv, 55)

2. “Yeryüzünde Allah'ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selâmını (anında) bana ulaştırırlar.” (Nesei, Sehv, 46)

3.“Kim bana tek bir defa salât u selâm getirirse, Allah da ona on defa salât eder.” (Dâvud, Vitr, 26; Dârimî, Rikâk, 58)

4. “Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salâvat edendir.”43

“Gerçek cimri, yanında anıldığım hâlde bana salâvat etmeyendir.” (Tirmizi, Daavât, 110)

Rabbim Efendimize çokça salavat getirenlerden eylesin.
Rabbim bizleri, okuduğumuz salavatların hürmetine Efendimizin şefaatine nail eylesin..

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
1. “Kim bana bir defa salât getirirse, Allah da ona on salât getirir ve on günahını affeder; on derece yükseltir.” (Nesei, Sehv, 55)

2. “Yeryüzünde Allah'ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selâmını (anında) bana ulaştırırlar.” (Nesei, Sehv, 46)

3.“Kim bana tek bir defa salât u selâm getirirse, Allah da ona on defa salât eder.” (Dâvud, Vitr, 26; Dârimî, Rikâk, 58)

4. “Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salâvat edendir.”43

“Gerçek cimri, yanında anıldığım hâlde bana salâvat etmeyendir.” (Tirmizi, Daavât, 110)

Rabbim Efendimize çokça salavat getirenlerden eylesin.
Rabbim bizleri, okuduğumuz salavatların hürmetine Efendimizin şefaatine nail eylesin..

Selamun Aleykum
Bizler için ne kadar büyük ve mujdeli haberler... anlayanlardan ve idrak eden kullardan olmamiz temennisiyle tesekkur ederim
Amin
Allah razi olsun
böyle degerli katkilarinizi her zaman bekliyoruz insaALLAH Kardesim
baki selam ve dua ile...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum
Bizler için ne kadar büyük ve mujdeli haberler... anlayanlardan ve idrak eden kullardan olmamiz temennisiyle tesekkur ederim
Amin
Allah razi olsun
böyle degerli katkilarinizi her zaman bekliyoruz insaALLAH Kardesim
baki selam ve dua ile...

Aleyküm selam abi.
Dualarına amiinn diyorum..
Rabbimin sevdiği kullarından olabilmemiz duasıyla..

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Bismillahirrahmanirrahim

"Şüphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler, siz de O'na salat edin ve tam bir teslimiyetle O'na selam verin. " (Ahzab suresi 56)

Çünkü Allah ve melekleri Peygamberi hep salat eder dururlar. Allah Teâlâ rahmet ve nimet vermesi ile, melekler istiğfarları ile ve hizmetleriyle Peygambere daima ikram etmektedirler. Bu sayede yukarda "Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için, üzerinize melekleriyle beraber rahmetini gönderen Allah'tır." (Ahzab, 33/43) buyurulduğu üzere müminlere ilâhî feyz inmektedir. Ey iman edenler! Sizler ona salat ve selam getirin, selamlayarak teslim olun. gibi dualarla onun üzerine Allah'ın salavatını, rahmetini ve bereketlerini niyaz edin. Ve selam vererek ona hürmet edin. Ve bir mânâya göre, hiç incitmeyerek teslim olun, boyun eğin.Bu âyet gösterir ki Peygamber'e salavat getirmek farzdır. Ancak tekrarına değinilmemiştir. Sahih olan budur ki, ismi zikrolundukça vacip olur. Bu hususta birçok hadisler rivayet olunmuştur. Bu cümleden omak üzere Resulullah (s.a.v.) buyurmuştur ki:

"Yanında adım zikrolunup da bana salavat getirmeyen kimsenin burnu sürtülsün." Yine buyurmuştur ki: "Allah Teâlâ benim için iki melek görevlendirmiştir. Ben bir müslümanın yanında anıldım da bana salavat getirdi mi, mutlaka o iki melek ona 'Allah seni bağışlasın' derler. Allah Teâlâ ve diğer melekleri de o iki meleğe cevap olarak 'Amin' derler. Bir müslümanın yanında adım zikrolunduğunda da bana salavat getirmedi mi, mutlaka o iki melek: 'Allah seni bağışlamasın' derler. Yüce Allah ve öteki melekleri de o iki meleğe cevaben 'Amin' derler."
Bazıları Resulullah'ın adı tekrar tekrar anılsa bile bir mecliste bir kez vacip olur demişlerdir. Nitekim Secde ayetinde de böyledir. Bunun gibi her duanın başında ve sonunda da vaciptir. Namazda diye salavat okumak biz Hanefilerce vaciplerden değil, sünnettir. İbrahim Nehai'den rivayet edilmiştir: "Sahabeler, teşehhüddeki ile yetinebilirlerdi" demiştir. Fakat Şafiî Hazretleri: "Namazın caizliği için salavat şarttır, vaciptir demiştir. Sahabeler: "Ya Resulullah selam vermeyi biliyoruz. Fakat 'salat'ı nasıl getireceğiz?" demişler. O zaman namazda okunan salavat duası müslümanlara öğretilmiştir. Peygamberlerden başkasına salavat, Peygambere tabi olarak caiz olursa da başlıbaşına birisine salavat getirmek mekruhtur. Çünkü örfte peygamberlerin şiarıdır. Nitekim aziz ve celil olmakla birlikte hakkında "azze ve celle" denmez.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Resûl-ü Ekrem Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdular ki:

"Bir kul bana salavat getirmeye devam ettiği sürece, melekler de onun için istiğfara devam ederler."

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm.
Bu gün akşam namazından sonra evvabin namazımı kıldım.Rabbim kabul eylesin...
Rabbim sünnetleri yaşayıp yaşatanlardan eylesinn...

Cileli54

Kayıtlı Kullanıcı
Ahiretimiz icin had safhada önem arzeden,Kur'an ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) in sünetlerini cok güzel bir sekilde arzetmissiniz,

Allah sizlerden ve sevdiklerinizden razi olsun insALLAH.

Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Resûl-ü Ekrem Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdular ki:

"Bir kul bana salavat getirmeye devam ettiği sürece, melekler de onun için istiğfara devam ederler."

Selamun aleyküm.
Bu gün akşam namazından sonra evvabin namazımı kıldım.Rabbim kabul eylesin...
Rabbim sünnetleri yaşayıp yaşatanlardan eylesinn...

vealeykum selam degerli kardesim
Yapmis oldugunuz ibadetlerinizi Rabbim en güzeliyle kabul etsin. amin
Ayrica tesekkur ederim konumu güncel tuttugunuz için :a15:
selam ve baki dua ile...

Ahiretimiz icin had safhada önem arzeden,Kur'an ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) in sünetlerini cok güzel bir sekilde arzetmissiniz,

Allah sizlerden ve sevdiklerinizden razi olsun insALLAH.

Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed

Amin Tesekkur ederim
Rabbimin razi oldugu kullari olmak duasiyla Allah'a (Celle Celaluh) emanet olunuz

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
selam ve baki dua ile...

Amin cümlemizin inşaallah..
Rica ederim abi ne demek..
Hayırlı geceler olsun..

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
selam ve baki dua ile...

Amin cümlemizin inşaallah..
Rica ederim abi ne demek..
Hayırlı geceler olsun..

Allah razi olsun

sünnetleri yasayalim ve yasatalim insaALLAH
Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hureyre (r.a)'tan rivayet edilmiştir:
"Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: Eğer ümmetime zorluk verecek olmasaydım, onlara misvak kullanmalarını mutlaka emrederdim.
Başka bir rivayette ise: "Eğer ümmetime yada insanlara zorluk verecek olmasaydım, onlara her namaz (başın)da misvak kullanmalarını mutlaka emrederdim.
(Buhârî, Cum'a 8, Temenni 9; Müslim, Taharet 42 (252); Ebu Dâvud, Taharet 25 (46); Tirmizî, Taharet 18 (22); Nesâî, Taharet 7; İbn Mâce, Taharet 7 (287); Ahmed b. Hanbel, 2/245, 299, 429, 460, 509)
Bu lafız, Buhârî'ye aittir.
Müslim'in rivayeti ise şu şekildedir:
Eğer müminlere Züheyr'in sözünde: ümmetime zorluk verecek olmasaydım, onlara her namaz (başında)da misvak kullanmalarını mutlaka emrederdim. (Müslim, Taharet 42 (252))

Ebu Davud'un rivayeti ise şu şekildedir:
Eğer müminlere zorluk verecek olmasaydım, yatsı namazını geciktirmelerini (Her nekadar namazı vaktinde kılmak en faziletli durum ise de, bu hadis; yatsı namazını, gecenin ilk üçte birine kadar veya yarısına kadar geciktirmenin mendub olduğunu göstermektedirr. Bu sayede kişi, namazı bekleme sevabı alır. Çünkü insan, namazı beklediği sürece namazdaymış gibi sevap alır. Buhârİ'nin bir rivayetinde, "Siz namazı beklediğiniz müddetçe namazdasınız" buyurulmaktadır.)ve her namaz (başin)da miavak kullanmalarını mutlaka emrederdim. (Ebu Dâvud, Taharet 25 (46))

Misvak: Dişleri temizlemek için kullanılan lifli bir ağacın dallarına denir. Bu dallar, genellikle, bir karış boyunda kesilerek ucundan kabuğu soyularak lifleri çıkarılır ve bu kısımla dişler fırçalanır. Misvakın en iyisi, "Erâk" ağacından olanıdır.
Hz. Peygamber (s.a.v) çeşitli hadislerinde Müslümanları misvak kullanmaya teşvik etmiştir. Abdest alırken, abdestin bozulma durumu yoksa namaza başlamadan önce ve diğer zamanlarda ağzın tmizlenmesi güzel bir davranıştır. Zaten hadisin metninde geçen "sivak" kelimesi; hem diş fırçalamada kullanılan ağaç dalına ve hem de bizzat fırçalama eylemine denir ki, bu da, dişlerin, bu dal parçası veya benzeri bir şeyle fırçalanmasıdır. Bununla birlikte dişlerin kirlerini gideren ve ağzı temizleyen her türlü fırça ve malzeme kullanmak sünnete uygundur.
Misvak kullanmak, Hz. Peygamber (s.a.v) için farz ise de, ümmetine mendubtur. Ümmetien farz kılınmayışının nedeni, "zorluk korkusu"dur.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu Aleykum ve Rahmetullah

Esselamu Aleykum ve Rahmetullah

turusina

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleyna aleykum selam değerli bir konu Allah c.c. razı olsun kardeşim..

tanıdık tanımadık kişilere selam verdim ..

turusina

Kayıtlı Kullanıcı
soğanı soyduktan sonra yıkadım..
Vakit namazlarını sünnetini ihmal etmedim..
Abedest şükür namazı kıldım..
Duha namazı kıldım...
Kuranı Kerimi hissederek okumaya çalıştım Mevla zülcelal kabul eylesin....

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleyna aleykum selam değerli bir konu Allah c.c. razı olsun kardeşim..

tanıdık tanımadık kişilere selam verdim ..

soğanı soyduktan sonra yıkadım..
Vakit namazlarını sünnetini ihmal etmedim..
Abedest şükür namazı kıldım..
Duha namazı kıldım...
Kuranı Kerimi hissederek okumaya çalıştım Mevla zülcelal kabul eylesin....

Selamun aleykum
çok önemli katkilar bunlar tesekkurler kardesim
Rabbim ecrini ziyadesiyle lutfetsin insaALLAH idrak edenelrden yasayanlardan oluruz...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hureyre (r.a)'tan rivayet edilmiştir:
"Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: Eğer ümmetime zorluk verecek olmasaydım, onlara misvak kullanmalarını mutlaka emrederdim.
Başka bir rivayette ise: "Eğer ümmetime yada insanlara zorluk verecek olmasaydım, onlara her namaz (başın)da misvak kullanmalarını mutlaka emrederdim. (Buhârî, Cum'a 8, Temenni 9; Müslim, Taharet 42 (252); Ebu Dâvud, Taharet 25 (46); Tirmizî, Taharet 18 (22); Nesâî, Taharet 7; İbn Mâce, Taharet 7 (287); Ahmed b. Hanbel, 2/245, 299, 429, 460, 509)
Bu lafız, Buhârî'ye aittir.
Müslim'in rivayeti ise şu şekildedir:
Eğer müminlere Züheyr'in sözünde: ümmetime zorluk verecek olmasaydım, onlara her namaz (başında)da misvak kullanmalarını mutlaka emrederdim. (Müslim, Taharet 42 (252))

Ebu Davud'un rivayeti ise şu şekildedir:
Eğer müminlere zorluk verecek olmasaydım, yatsı namazını geciktirmelerini (Her nekadar namazı vaktinde kılmak en faziletli durum ise de, bu hadis; yatsı namazını, gecenin ilk üçte birine kadar veya yarısına kadar geciktirmenin mendub olduğunu göstermektedirr. Bu sayede kişi, namazı bekleme sevabı alır. Çünkü insan, namazı beklediği sürece namazdaymış gibi sevap alır. Buhârİ'nin bir rivayetinde, "Siz namazı beklediğiniz müddetçe namazdasınız" buyurulmaktadır.)ve her namaz (başin)da miavak kullanmalarını mutlaka emrederdim. (Ebu Dâvud, Taharet 25 (46))

Misvak: Dişleri temizlemek için kullanılan lifli bir ağacın dallarına denir. Bu dallar, genellikle, bir karış boyunda kesilerek ucundan kabuğu soyularak lifleri çıkarılır ve bu kısımla dişler fırçalanır. Misvakın en iyisi, "Erâk" ağacından olanıdır.
Hz. Peygamber (s.a.v) çeşitli hadislerinde Müslümanları misvak kullanmaya teşvik etmiştir. Abdest alırken, abdestin bozulma durumu yoksa namaza başlamadan önce ve diğer zamanlarda ağzın tmizlenmesi güzel bir davranıştır. Zaten hadisin metninde geçen "sivak" kelimesi; hem diş fırçalamada kullanılan ağaç dalına ve hem de bizzat fırçalama eylemine denir ki, bu da, dişlerin, bu dal parçası veya benzeri bir şeyle fırçalanmasıdır. Bununla birlikte dişlerin kirlerini gideren ve ağzı temizleyen her türlü fırça ve malzeme kullanmak sünnete uygundur.
Misvak kullanmak, Hz. Peygamber (s.a.v) için farz ise de, ümmetine mendubtur. Ümmetien farz kılınmayışının nedeni, "zorluk korkusu"dur.

Allah razı olsun kardeşim bugün, dün dişlerimi misvakladım. kullanıyorum hamd olsun.
banyoya girdiğimde normal namaz abdesti aldım sünnettir.
bir de banyo yaptıktan sonra ayakları soğuk suyla yıkamak sünnet onu da uyguladım.
yemekten önce besmele sonrasında elhamdillah dedim.
yemeğe başlarken unuttuğum zamanda bismillahi fi evvelihi ve ahirihi dedim. önce perdeleri kapattım sonra ışığı yaktım, lambayı açtım.
eve girdiğim zaman ihlas suresini okudum.
wc girmeden önce ve çıkınca uyanınca okunacak duayı okudum.
abdest alırken etrafa su sıçratmamaya ve suyu fazla kullanmamaya çalıştım. abdestin sünnetlerine uymaya çalıştım.
saçlarımı taradım.
Allah kabul etsin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt