Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bugün Hangi Sünneti Yaptin? (1 Kullanıcı)

arzu74

Kayıtlı Kullanıcı
mrhb kitabınızı nasıl temin edebiliriz .Allah ' a emanet olun

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum
kitap?
heralde diger kardesimize sordunuz
Paylasiminin altinda söyle bir not'u vardi; (Değerli kardeşlerim,Rabbimin izni ile yakında ''Tebliğ'' kitabım çıkacaktır,taleb eden,vahy ile inşa olmak isteyen herkese gönderebilirim.Kitabın tek bedeli OKUMAKTIR) Saygılarımla Ferat MAVİYILDIRIM
bilmiyorum nasil ulasabilirsiniz bu kardesimize!
Allah'a emanet olun

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Ev içindeki bazi Davranislar

" Allah Celle Celaluh bir ev halkini sevdiginde aralarinda mülayemet kaim olur."
Hz. Cabir Radiyallahu anh.

Evin temiz olmasi, evde resim, heykel bulunmamasi
" Bir evde çöp olursa, o evden bereket kaldirilir."
Hz. Enes Radiyallahu anh.
"Melaike heykel ve resim olan eve girmez."
Hz. Ebu Said Radiyallahu anh.

Kisinin ailesi ile ünsiyeti
"Kadinlar zayif yaratilmis avretlerdir. Onlarin avretlerini evlerle örtünüz. Zaaflarinida susmakla önleyiniz."
Hz. Enes Radiyallahu anh.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
BÜTÜN SÜNNETLERE NASIL UYABİLİRİZ?

Bizim her konuda rehberimiz ve örneğimiz olan Rasûl-i Ekrem (s.a.v.)'in en basit hareketinde bile insan hayatını yakından ilgilendiren pek çok faydalar ve hikmetler bulunmaktadır. Mesela sofrada iken sünnete uyarak midesini tıka basa doldurmayan, yemekten önce ve sonra ellerini yıkayan, yatağa girerken sağ tarafına yatan bir insan, şahsî hayatında ne kadar faydalar elde eder. Yine evine girerken selâm veren, aile ve çocukları arasında bulunduğu vakitler, Rasulüllah'ın aile hayatını düşünerek onu tatbike çalışan insan ne kadar hu-zurludur…
İş hayatında, insanlarla beraber bulunduğu zamanlarda herkese güler yüz gösteren, elinden geldiği kadar her insana yardım ve iyilikte bulunmaya çalışan, kanaat gibi bir hazineyi kaybetmemek için titizlik gösteren bir insanın başarısı diğerlerine nazaran muhakkak ki farklı olacaktır. Çünkü o artık haya-tını sünnete göre ayarlamaya çalışıyor demektir. Evet; "Sünnet-i seniyye edebdir. Hiçbir meselesi yoktur ki, altında bir nur, bir edeb bulunmasın. Edebin envaini [her çeşidini] Cenab-i Hak Habibinde toplamıştır. Onun sünnet-i seniyyesini terk eden edebi terk eder."(1) ifadelerinden de anlaşıldığı gibi, insan eğitiminde ve terbiyesinde sünnete olan ihtiyacın ne derece önemli olduğu anlaşılmaktadır. Şurası da unutulmamalıdır ki, sünneti nazara almadan, yani onu göz önünde bulundurmadan, ondaki nurlu ve hakikatli kaideleri düşünmeden tatbik edilmeye çalışılan bir eğitim sistemi, her zaman aksamaya mahkûmdur. Çünkü edebin, ahlâkın ve insan eğitiminin, eskimeyen, zamanın geçmesiyle tazeliğinden bir şey kaybetmeyen bütün düsturlar aynı zamanda sünnette mevcuttur. Sünnetin terk edildiği zamanlarda ise her türlü edepsizliğin kol gezdiği, artık göz ardı edilmesi mümkün olmayan bir gerçektir.
Müslüman her zaman bütün davranışlarında Allah Rasûlünü kendisine bir rehber olarak kabul ettiği takdirde, en küçük hareketi ve en basit muamelesi dahi artık sıradan bir iş olarak kalmaz, aynı zamanda bir ibadet hüviyetine bürünür. Ör-neğin otururken, yürürken, konuşurken imkân nisbetinde sünnete göre hareket eden bir insan, bu halinde Rasûl-i Ekrem (s.a.v.)'i de düşünüyor, O'nu hatırlıyor, O'na uy-mak için gayret sarf ediyor demektir. Hatta bu düşüncesi daha da genişleyerek, Rasûlüllah (s.a.v.)'ı sırf Allah rızası için taklit ettiğini aklına getirmekle, ruhî bir huzur, kalbî bir rahatlık duyar. Bu durum o kişiye aynı zamanda büyük bir huzur ve mutluluk verir. Bunun için denilmektedir ki; "Sünnet-i seniyyeye ittibaı kendine âdet eden, âdetlerini ibadete çevirir, böylelikle o kimse bütün ömrünü semere (meyve) dâr ve sevabdâr yapabilir."(2)
Özellikle bid'at ve hurafelerin her tarafı istila ettiği bir zamanda, sünnetin gösterdiği yolda hiç sapmadan mesafe almak, daha büyük bir ehemmiyet taşıdığı gibi, zor şartlar altında bu yolda yürüdüğünden elde edilen ecir ve mükâfat da o nispette bereketli olacaktır.
"Bid'at ve dalâletlerin(sapıklıkların) istilası ve ümmetimin fesada gittiği (bozulmaya yüz tuttuğu) bir zamanda benim sünnetime sımsıkı sarılan, hizmet eden bir kimse yüz şehit sevabı kazanabilir."(3) meâlindeki Peygamber (s.a.v.) Efendimiz' in müjdesi hiç şüphesiz bizler için önemli bir şevk unsurudur.
Sünnete göre hareket etmeyi güzel bir ahlâk haline getiren bir mü' min zaten sapmaz da saptırmaz da. "Ey insanlar size iki şey bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarılırsanız hiçbir za-man dalâlete düşmezsiniz. Onlar: Allah' ın kitabı ve Peygamberinin sünneti-dir." (4) hadisi bu gerçeği hatırlatan en güzel bir ikaz işareti değil midir?
Sünnet-i seniyye, hayatın her safhasını o kadar içine almış, her meselede o kadar esaslar ve ölçüler getirmiştir ki, bir mü'minin sünnetin her çeşidine uyması, bü-tün sünnetleri tatbik etmesi hemen hemen mümkün olamamaktadır.
Son asrın büyük âlimlerinden Bediüzzaman Hazretlerinin de ifade ettiği gibi; "Sünnet-i seniyyenin her bir nev'ine tamamen bilfiil ittiba etmek, ehass-i havassa dahi an-cak müyesser olur." Yani imanda kemâl mertebede bulunan evliya ve asfiya gibi en salih kimseler ancak Peygamberimizin bütün sünnetleri-ni tatbik edebilir.
Netice olarak, hayatının tamamının sünnetle bütünleşmesini arzu eden bir kişinin yapması gereken, bütün hareketlerinde ve ibadetle ilgili bütün mes'elelerde sünnete uyma niyet, arzu ve isteğini sürekli canlı tutmasıdır. İnsan hayatının tamamını içine alan sünnet kaidelerine bütünüyle uyamayan bir insan, samimi niyetiyle sürekli böyle bir gayretin içine girmesi halinde, sün-netlerin tamamını yapamasa, yerine getiremese bile bunları içten içe kabul etmesi ve talip olmasıyla da bu bağlılığını göstermiş olur.

1) Bediuzzaman, Lem'alar, s.48.
2) Bediuzzaman, age., s.45.
3) Muntehabat-ı Kenzü'l-Ummal, 1/100.
4) Tirmizi, Menakib 32.

M.Ali Karahasanoğlu

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
“Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem duâda ellerini kaldırdığı zaman onları yüzüne sürmedikçe indirmezdi.” Muhammed b. Müsenna kendi rivâyetinde: “Onları yüzüne sürmedikçe indirmezdi” demektedir. (Tirmizî, Daavât, 11.)

dua ettikten sonra ellerimi yüzüme sürdüm :)

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
“Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem duâda ellerini kaldırdığı zaman onları yüzüne sürmedikçe indirmezdi.” Muhammed b. Müsenna kendi rivâyetinde: “Onları yüzüne sürmedikçe indirmezdi” demektedir. (Tirmizî, Daavât, 11.)

dua ettikten sonra ellerimi yüzüme sürdüm :)

Allah razi olsun kardesim
sünnetleri yasayalim ve yasatalim insaALLAH

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
"Uyku için yatınca önce sağ tarafına yatmak, sağ yanağını sağ avucunun içine koymak ve o günün muhasebesini yapmak."

"Yüzükoyun yatmamak."

"Yatağa girdiğinde avuçları açık olarak birleştirerek İhlas, Felak ve Nas surelerini okuyup avucunun içine üfleyip sonra bütün vücudunu sıvazlamak, bunu üç defa tekrarlamak."

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
sünnetleri yasayalim ve yasatalim

Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm..
Bugün ayakkabılarımı giyerken önce sağ ayağımdan başladım..

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
bugün haklı olduğum halde tartışmayı terkettim.sonra üzüntüden mideme ağrı girdi.cahille muhattap olmak istemedim .

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
bugün haklı olduğum halde tartışmayı terkettim.sonra üzüntüden mideme ağrı girdi.cahille muhattap olmak istemedim .

Ne mutlu size Efendimiz'in (sallalalhu aleyhi vesellem) "Allah Resulü şu üç şeyden; Gereksiz tartışmadan, çok konuşmaktan ve kendisini ilgilendirmeyen şeylerle meşgul olmaktan titizlikle uzak dururdu." bu hadis-i serife göre O'nu örnek alarak tartismayi terk etmissiniz...
Allah razi olsun
baki selamlar

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı

Kim haklı olduğu halde tartışmayı terkederse, onun için cennetin en yüce yerinde bir ev bina edilir. Haksız olduğu halde tartışmayı terkeden bir kimse için ise, cennetin orta yerinde bir ev bina edilir.

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
amin inşallah.Rabbim cümlemizden razı olsun.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Kim haklı olduğu halde tartışmayı terkederse, onun için cennetin en yüce yerinde bir ev bina edilir. Haksız olduğu halde tartışmayı terkeden bir kimse için ise, cennetin orta yerinde bir ev bina edilir.

amin inşallah.Rabbim cümlemizden razı olsun.

Allah Teala yar ve yardimcimiz olsun bizleri sirat-i mustakim üzere olan salih kullarindan eylesin. Amin

sünnetleri yasayalim ve yasatalim insaALLAH
Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
Oğlum ilkokul 4. sınıfa gidiyor..
Beraber yatsı namazını kıldık...farzı,vacibi,sünnetiyle...
Bütün ümmete dua ettik...

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Oğlum ilkokul 4. sınıfa gidiyor..
Beraber yatsı namazını kıldık...farzı,vacibi,sünnetiyle...
Bütün ümmete dua ettik...

Allah kabul etsin kardesim
Rabbim sizi çoluk çocugunuzu islami yasayan salih kullarin arasina dahil eylesin

İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir.”
Buhârî, Ezân 30; Müslim, Mesâcid 249. Ayrıca bk. Nesâî, İmâmet 42; İbni Mâce, Mesâcid 16

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
..Sünnetleri Yaşayalım ve Yaşatalım İnşaallah..

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
..Sünnetleri Yaşayalım ve Yaşatalım İnşaallah..

maşallah kardeşim güzel yazmışsınız...bu konuda amac yaptığımız sünnetleri diyerek insanları teşvik etmek güzel...ama bziler melek degiliz ve riyadan uzak ta degiliz...zerre kadar da olsa insana riya gelir bence o yüzden sakıncalı olmaz mı...en güzeli sünnetlere teşvik etmek...yaptınız sorusu bir az agir oluyor sanırım...ama bu benim kotu niyetimden de ola bilir...ben hiç bir kardeşin ole niyetle yazmıyacağını düşnüyorum...Allah niyyetlerimizi daim düzeltmeyi nasip etsin...İmam Ali nin dedigi gibi: "Allah yolunda cihad etmekten yorulmadım, ama niyyetimi yenilemekten yoruldum"

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt