Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kıssa kısa dini hikayeler (4 Kullanıcı)

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
İlk tevbe eden peygamber Hz. Âdem (as)’dır. Havvâ vâlidemizle beraber yaptıkları şu tevbe meşhûrdur:

“…Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan, mutlakâ ziyân edenlerden oluruz.” (A’râf, 23)

Bu duâ, kendilerinden sonra kıyâmete kadar gelecek evlâdlarına en güzel bir istiğfâr nümûnesidir.

Ayrıca tevbenin kabûlü için, yalnız dilin “estağfirullâh” demesi, kâfî değildir. Bununla birlikte kalbî bir titreyiş ve nedâmet ile aynı hatâyı tekrar etmemeye azmetmek zarûrîdir.

Hz. Mevlânâ (ks) tevbede lüzûmlu olan hâlet-i rûhiyeyi şu şekilde ifâde eder:

“Nedâmet ateşiyle dolu bir gönülle ve nemli gözlerle tevbe et! Zîrâ çiçekler, güneşli ve ıslak yerlerde açar!”

Tevbe ve istiğfâr, ferd ve milletleri selâmete götürür. Gelecek belâ ve musîbetleri izâle eder.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Bir hadiste şöyle buyrulmuştur:

“Allah Teâlâ Cebrâil (as)’ı çağırdı ve onu cennete gönderdi. “Cennete ve orada cennetlikler için hazırladıklarıma bir bak.” buyurdu. Cebrâil gidip geldi ve: “Senin izzetine yemin olsun, onu işitip de ona girmeyen kalmayacak, herkes ona girecek.” dedi.

(Allah Teâlâ) cennetin etrafını hoşa gitmeyecek şeylerle çevirdi. Sonra “Git ona bir daha bak!” buyurdu.

Cebrâil (as) gidip ona bir daha baktı. Sonra: “Korkarım, ona hiç kimse girmeyecek.” dedi.

Sonra onu cehenneme gönderdi ve: “Cehennem ve cehennem ehli için hazırladıklarıma bir bak.” buyurdu.

Cebrâil cehenneme gidip döndü ve: “İzzetine yemin olsun, onu işiten hiç kimse oraya girmeyecektir!" dedi.

Allah cehennemin etrafını şehvetlerle kuşattı. Sonra da: “Git ona bir daha bak!” buyurdu. O da gidip ona baktı. Döndüğü zaman: “ İzzetine yemin olsun, tek kişi kalmayıp herkesin ona gireceğinden korkuyorum!” dedi.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Râfi’ (ra) naklettiğine göre Hz. Peygamber (as)’ın huzûruna bir misafir geldi. Evinde bir şey yoktu ki onunla misafiri ağırlasın. Beni, yahudilerden birine gönderdi ve şöyle buyurdu: “Ona de ki: ‘Allâh’ın Rasûlü Muhammed’in hanesine bir misafir geldi; onun yanında bir nesne yok ki onunla misafiri ağırlasın. Benim yanımda da bir şey yok ki onu misafir edeyim. Bize bir miktar un satsın ve borç muamelesi eylesin. Receb hilali vakti olunca parasını göndereyim.” Ben bu haberi yahudiye ulaştırdım. Yahudi: “Satmam ve veresiye vermem. Ancak bana bir şey rehin verirse o zaman başka.” dedi. Ben Hz. Peygamber’e geri döndüm ve durumu haber verdim.

Hz. Peygamber (sav): “Allah’a yemin olsun ki, ben hem gökte hem yerde emînim. Eğer veresiye verseydi elbette onun hakkını edâ ederdim.” buyurdu. Kendi zırhını bana verdi ve götürüp o yahudiye rehin verdim. İşte bu âyet Peygamberimiz’in mübârek gönlünü tesellî etmek için nâzil oldu.

Vâsatî şöyle der: “Bu âyet fakirler için bir teselli ve rahatlatmadır.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Teâlâ, muttakîleri onunla müjdelesin diye Hz. Peygamber (sav)’in kalbine apaçık Arapça ile okunmasını ve anlaşılmasını kolay kılmıştır. Muttakîlerin Kur’ân’la müjdelenmesinin sebebi, onların buna ehil olmalarıdır.

Muttakîler üç sınıftır:

1. Tevhîdle şirkten korunanlar,
2. İtaatle günahlardan korunanlar,
3. Allah ile Allâh’ın hâricindekilerden korunanlar.

İnatçi bir kavmin Kur’ân’la uyarılmasının sebebi ise onların uyarılma ehli olmalarıdır. Bunlar da üç gruptur:

1. Bâtıl uğrunda savaşan kâfirler,
2. Nesh edilmiş dinleri uğrunda mücâdele eden kitap ehli (yahudi ve hristiyanlar),
3. Bâtılla hak ehline karşı mücâdele eden hevâ ehli, bid’at sâhibi ve felsefeciler.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Cenâb-ı Hak “ muttakîler ”den olabilmeyi ve müjdelenmeyi nasip etsin. Amin!..

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
El-Es’iletü’l-muhkime’de şöyle der:

“Allah Teâlâ, Mûsâ ve Hârun (as)’a dâvetin başında oldukları için Firavun’a yumuşak davranmalarını emretmiştir. İşin başında ise dâvet edilen kimsenin dâvet edildiği şeye bakıp incelemesi için ona mühlet vermek ve yumuşak davranmak gerekir. Nitekim Peygamber Efendimiz (as)’a: “Onlara en güzel şekilde mücâdele et.” (Nahl, 125) buyurulmuştur.

Firavun zâlim krallardandı. Böylelerine yapılan tebliğ sert bir dille olursa genel de azgınlıkları artar. Bu sebeple Firavun’un yanında yumuşak konuşmak tebliğ açısından daha faydalı ve daha emniyetliydi. Eğer Mûsâ (as) sert konuşsaydı Firavun’un tabîatı bunu kaldırmaz, bilakis kızarak onu dövdürmeye ve öldürmeye niyetlenebilirdi. O halde yumuşak davranmanın faydası Mûsâ (as)’adır.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Adam savaşmakla çetin er sayılmaz, öfkelendiği zaman kendini tutabilendir çetin.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Aşk dediğin ya Allah’tan gelmeli, ya Allah için olmalı ya da Allah’a ulaştırmalı… Yoksa yerle bir olmalı.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Başkalarına imrenme, çok kimseler var ki senin hayatına imreniyorlar.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Cibilliyetsize ilim öğretmek, eşkıyanın eline kılıç vermektir.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz kılmıyorum ama kalbim temiz diyen SEN; Ayakları şişinceye kadar namaz kılan Hz.Muhammed (S.A.V)’ den daha mı temiz kalbin ?

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Ya Günahlarımız alnımıza Yazılsaydı !..

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Yarına bırakma bakarsın, Yarın olur da Sen olmazsın !

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Ölümü yattıgın zaman yastıgın altında, kalktıgın zaman burnunun ucunda bil …

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Yılanın sokması seni yalnızca Can’ dan eder.Ama kötü bir dost hem Can’ dan hem de İman’ dan eder…

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Zaman’ la degil, Dua’ yla gelir beklenen…

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Eli görmeyen kişi, yazıyı kalem yazdı sanır. Allah’ ın kudretini görmeyen kişi, meyveyi ağaç yaptı sanır…

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
İki şeyi asla unutma; Allah’ ı ve Ölüm’ ü… İki şeyi de unut; Yaptığın iyiliği ve sana yapılan kötülüğü…

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Allah katında en büyük günah, Üzerinde ısrar edilen günahtır…

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
İyi değil demek ne haddimize, Şükürler olsun her halimize…

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt