Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kiyafet (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

Soru -3 : İşyerinde namaz kılamamak namazı kazaya bırakmak için bir özür sayılır mı?

Cevap -3 : İşten dolayı namazı kazaya bırakmak özür değildir. Namaz, dinimizin ifâsını emrettiği ibadetlerin en önemlisidir. Kelime-i şehâdetten sonra, İslâm binasının üzerine kurulduğu beş esastan birincisidir. Akıllı ve erginlik çağına ulaşan her müslümana, istisnasız farzdır. Farziyeti Kitap, sünnet ve icma ile sabittir. Terkedilmesi ve -geciktirmeyi câiz kılan meşru bir mazeret bulunmaksızın- vaktinde edâ edilmeyip, kazaya bırakılması, en büyük günahlardan biridir. Bu itibarla, her müslümanın beş vakit namazını vakti içinde edâ etmesi; geciktirmeyi caiz kılan meşru bir mazeret olmadıkça, hiçbir vaktin namazını kazaya bırakmaması gerekir.

Allah CC. razı olsun Gevher Kardeşim...
Sanırım akla takılan sorular izale olur...
Hayırlı Akşamlar...

_YUSUF_

Yönetici
Bu sebepten namaz kılmayan insanlar patronlarına ben namaz kılmak istiyorum bana izin verirmisin diye soranlar varmıdır.Ben size söyleyeyim bir çoğu sormuyor.
İstersenin bu durumdaki insanlara sorun
Selametle

BULENT TUNALI

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.bilsankimya.com
SELAMÜN ALEYKÜM GEVHER KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN.FAYDALANDIK.BİLGİLENDİRİCİ BİR PAYLAŞIM OLMUŞ
Soru -4 : Daire amiri veya işveren cuma namazı için izin vermediğinde memur ve çalışanın durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap -4 :Cuma namazı akıl baliğ olan sağlıklı erkeklere farzdır. Bu nedenle Cuma namazını bilerek kılmayanlar haram işlemiş olurlar. Daire amiri, memurların cuma namazına gitmelerine izin vermezse, önce amiri, makbul bir yolla takındığı menfi tavırdan vazgeçirmeye çalışırlar. İmkân olmadığı takdirde memur ya kendi naklini başka yere yaptıracak, yahut da maddi durumu müsait olduğu takdirde istifa edecektir. Durumu müsait olmazsa görevine devam edip cuma namazına gitmeden öğle namazını kılar, vebal de amire ait olur, işçinin ve öğretmenin de durumu böyledir.

İbn Kasım ve Şebramilisi şöyle diyorlar: Cuma namazına izin vermeyen bir işverenin yanında bir işçinin çalışabilmesi için, muhtaç olması gerekir. Muhtaç olmadığı takdirde cuma namazını kılmayarak yanında çalışması haramdır. (Şebramilisi: c. 2, s. 134). Hanefî ulemâsından el-İmam Abu Hafs gibi zevat; işverenin izni olmadan işçinin cuma namazına gitmesi caiz değildir, demişler ise de işçi ve memurun cuma namazına gitmelerine mani olmak büyük bir vebaldir. (el-Fetava'l Hindiye: c. l, s. 144 ) Akıl baliğ her müslümana normal vakit namazlarını kılmak da farzdır. Buna göre eğer işveren namaz kılmanıza izin vermez ve siz de orada çalışmaya mecbur değilseniz işi bırakırsınız. Eğer mecbursanız namazınızı zamanında kılmaya çalışırsınız.

İş için de olsa namazın kazaya bırakılması doğru değildir. Kıyam yani namaz kılarken ayakta durmak namazın farzlarından biri olduğıu için bir mazeret yokken duran bir araba içinde namaz kılmak caiz değildir. Bu nedenle işverenin haberi yokken namaz kılmanız caiz olmakla beraber, arabanın içinde olmaz. Bu işe girmeden önce farz namazları kılmanıza izin verilmeyeceği kesin ise ve siz de böyle bir işe girmeye zaruret derecesinde mecbur değilseniz işe girmeyiniz. Ancak kesin bir durum yoksa bir defa denemek de fayda vardır. Denedikten sonra namazları kılmanıza izin verilmezse istifa edersiniz.

EVET NAMAZ KILMAMAK İÇİN YA ÖLÜ YA DELİ OLACAKSIN.BEN KONUYU BİRAZ GENİŞ ALMIŞTIM VAKİT NAMAZLARINDADA NAMAZ KILMA ŞARTI OLUŞTURULAMIYORSA AMİR PATRON SEBEBİYLE DİYE.NEYSE FAYDALANDIK ALLAH RAZI OLSUN SELAM VE DUA iLE.KONU ÜZERİNDE HEP BERABER YİNE İSTİŞARE YAPMAK İSTERİM ARKADAŞLAR.

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
bülent tunalı..

hayrettin karaman fetvaları ile hareket edersen hem dünyada hem ahirette toslarsın..

ne alakası var kölelikle işçiliğin..

memura izin vermiyorlarsa namaza... o a istifa eder kılar namazı..

hayretttin karamandan uzak dur ki selamet bulasın...

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
bülent tunalı..

hayrettin karaman fetvaları ile hareket edersen hem dünyada hem ahirette toslarsın..

al sana işte senin mantığın bu sen işine gelmeyene vur gitsin diyen bir zihniyettesin.!

yav bugün Hayrettin Karaman kaç tane daha var bu ülkede adam bir otoritedir..

zaten ülkenin yetiştirdiği sayılı bir kaç adam akıllı hoca var onuda senin gibiler vur gitsin salla gitsin diye dışladıklarından bu millet cahil kaldı.!

onu salla bunu salla bu millet kime inansın aç bakalım bir fetva makamı görelim seni!

eminim milleti hem dinden hem evlilikten hemde bu hayattan sogutursun.!

insanlara yaklaşımında ters olaylara bakış açında sakat!

daha fazla insanların günahını almadan tövbe et geceleri bol bol namaz kıl umulurki affolasın..

vesselam...

osman gazi

Yasaklı Kullanıcı
al sana işte senin mantığın bu sen işine gelmeyene vur gitsin diyen bir zihniyettesin.!

zaten ülkenin yetiştirdiği sayılı bir kaç adam akıllı hoca var onuda senin gibiler vur gitsin salla gitsin diye dışladıklarından bu millet cahil kaldı.!

onu salla bunu salla bu millet kime inansın aç bakalım bir fetva makamı görelim seni!

daha fazla insanların günahını almadan tövbe et geceleri bol bol namaz kıl umulurki affolasın..

vesselam...

hayrettin karaman...İSLAM NİKAHINA GEREK YOKTUR..RESMİ NİKAH YETERLİDİR..BUYURMUŞ...BUMU ALİMLİK...İSLAM NİKAHI OLMADAN EVLİLİK OLURMU...

osman gazi

Yasaklı Kullanıcı
bülent tunalı..

Allahcc razı olsun...

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı

vesselam...

bak adamım haddini ve boyunu aşıyorsun...

hayrettin karaman dediğin adam... bülent tunalının fatvalarını yazdığı arkasına sığındığı adamdır... sen bülent tunalı nın fikirlerine karşı çıkıyorsun.. ve diyorsun ki kimden aldın bu fetvayı..? işte bende sana diyorum ki.. bunlar hayrettin karamanın fikirleridir onun fikirleridir...

sen bülent tunalı nın bu meyanda ki fikirlerine karşı değilmisin.. karşısın..
o halde ne akla hizmet hayrettin karamanı saygın hoca diye lanse ediyorsun..

benim peşimde gezme.. işte sen bu'sun işte sen böylesin gibi beyanlardan uzak dur..
ben ne olduğumu iyi biliyorum

bana asılma.. ufak yürü toz kaldırma..

osman gazi

Yasaklı Kullanıcı

hayrettin karaman dediğin adam... bülent tunalının fatvalarını yazdığı arkasına sığındığı adamdır... sen bülent tunalı nın fikirlerine karşı çıkıyorsun.. ve diyorsun ki kimden aldın bu fetvayı..? işte bende sana diyorum ki.. bunlar hayrettin karamanın fikirleridir onun fikirleridir...

benim peşimde gezme.. işte sen bu'sun işte sen böylesin gibi beyanlardan uzak dur..

Nerden geldiğini bilmeyenler...NEREYE GİTTİĞİNİDE BİLMEZLER...KAŞIK ÇALAR PİLAVA..KULAĞA GÖTÜRÜRLER...NEYİ SAVUNDUĞUNU..NEYE KARŞI ÇIKTIĞINI BİLMİYORKİ..SÖYLEYİNCEDE KIRILIYOR...FİKİR MEYDANI ER MEYDANIDIR...isakyakup gönüldaş senden ALLAHCC razı olsun...

sarmasik

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim razı olsun...
Önemli, düşünülüp uygulanması gerekilen bir konuydu...

Rabbim hepimizin yardımcısı olsun...

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
hayrettin karaman...İSLAM NİKAHINA GEREK YOKTUR..RESMİ NİKAH YETERLİDİR..BUYURMUŞ...BUMU ALİMLİK...İSLAM NİKAHI OLMADAN EVLİLİK OLURMU...

olmayacağını kim söylemiş yahu dini nikahtada 2 şahit imam nikahındada 2 şahit var imam nikahındada bir nikah kıyıcısı resmi nikahtada bir nikah kıyıcısı var..

sonra bu 2 şahit müslümansa evliliği kıyacak memurda müslümansa ve erkek ve kadında dinen evlenmeye mahzur bir durumda bulunmuyorsa gayet nikah kıyılır ve resmi nikahta geçerlidir.

zaten nikahın rüknüde 2 şahit huzurunda iki tarafın birbirini karı-koca kabul etmesi değilmidir?

dinde zorlama yoktur kolaylaştırma vardır bunu sadece hayrettin karaman değil herkes söylüyor imam nikahıda yapılabilir ama eğer imam nikahı yapılmayacaksa sadece resmi nikahta olabilir..

her meseleyi bilmeden cesurca yorumlarda bulunanlara cahil cesur derler.!

bilmem anlatabildimmi..!

vesselam..

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı

bak kardeş dua et sanal ortam yoksa seni rezil etmesini çok iyi bilirim herkes benle fikir ve zikir yarıştıramaz bunuda bil her lafa verilecek bir cevabım her suale verilecek bir misalim vardır..!

"bülenttunalı" isimli kardeşimiz bir hata yaptı bizde üstüne gittik hatasını kabul edip düzeltti..

velevki aldığı fetva hayrettin karamanın olsun ne değişecek..

sen bir adamın 10 iyiliği 1 kötülüğü varsa o adamı kovacakmısın yada ona değer vermeyecekmisin..

hayrettin karaman dediğin adam bir çok insanın hidayetine vesile olmuş müthiş ilmi deryası olan türkiyede ender yürüyen kütüphanelerden biridir.

ne kolay bir insanı yerden yere vurabiliyorsunuz..

bu adam basit birimi bir laf ettimi deliliyle eder öyle cahil cesur atıp tutmaz..

ben burda hayrettin karamanın avukatlığını yapmıyorum sadece yeter artık bu insanlara bakış açınız herkese bir laf atın herkese ön yargıyla bakın herkese tenkitle eleştiriyle yaklaşın sonrada biz müslümanız diyin!

yok öyle yağmaa birader gölgen geçmiş boyunu eğil biraz hizaya gel!

vesselam...

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
Yüce Allah -celle celâlühû-, erkek ve kadını ayrı ruh ve beden özellikleri ile yaratmıştır. İslam, giyimde ve insanlar arası ilişkilerde bu yaratılışa uygun esaslar getirmiştir.
Kadın daha hassas, ince ruhlu ve nârin yapılıdır. Süslenme, zînetlerle bezenme onun rûhunda vardır. Bu yüzden her iki cinsin, örtmesi gereken yerler ayrı olduğu gibi, giysi şekli ve sitilleri de farklıdır.
Bir topluma dışarıdan bakan kimse, erkek veya kadını bu farklı yapı ve giyimleri ile ayırır. Aksi halde "erkek gibi giyinen kadın" veya "kadın gibi giyinen erkek" tipleri ortaya çıkar ki; bu durum, kişinin ruhsal yapısında da bozulmalara yol açar.
Zira Peygamber Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- bir hadis- şeriflerinde:
"Kadına benzeyen erkeğe, erkeğe benzeyen kadına lânet olsun!.." buyurmuşlardır.
Abdullah bin Ömer, Allah Rasûlü'nün -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle dediğini nakleder:
"Üç kimse vardır ki, Cennete giremez ve kıyamet günü Allah onlara rahmet nazarı ile bakmaz. Bunlar, Ana-babasını dinlemeyen kimse, erkeklere benzemeye çalışan kadın ve eşini kıskanmayan koca."
Sonuç olarak,
Örfen, iklim ve çevre şartları bakımından erkeğe ait olan giysilere ve erkeğin niteliği ile bağdaşan davranışlara mü'min hanım ve kızlar rağbet etmemelidir. Her cins, kendi özellikleri içinde bir değer ifade eder.
mü'min hanımlara düşen, dinimizin gereği kıyafetlerimizi seçerken fıtratımıza ve tesettüre uygun olanı tercih etmektir.
Bu hususta Allah Teâlâ şöyle buyurur:
"Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve inananların kadınlarına dışarı çıkarken üstlerine örtü almalarını söyle! Bu onların tanınmasını ve incitilmemelerini daha iyi sağlar. Allah bağışlayan ve acıyandır." (Ahzâb Sûresi, 59. âyet)

Selamün aleyküm.
Güzel bir konuya değinmişsiniz, emeğinize sağlık...

osman gazi

Yasaklı Kullanıcı
olmayacağını kim söylemiş yahu dini nikahtada 2 şahit imam nikahındada 2 şahit var imam nikahındada bir nikah kıyıcısı resmi nikahtada bir nikah kıyıcısı var..

sonra bu 2 şahit müslümansa evliliği kıyacak memurda müslümansa ve erkek ve kadında dinen evlenmeye mahzur bir durumda bulunmuyorsa gayet nikah kıyılır ve resmi nikahta geçerlidir.

zaten nikahın rüknüde 2 şahit huzurunda iki tarafın birbirini karı-koca kabul etmesi değilmidir?

dinde zorlama yoktur kolaylaştırma vardır bunu sadece hayrettin karaman değil herkes söylüyor imam nikahıda yapılabilir ama eğer imam nikahı yapılmayacaksa sadece resmi nikahta olabilir..

her meseleyi bilmeden cesurca yorumlarda bulunanlara cahil cesur derler.!

bilmem anlatabildimmi..!

vesselam..

Allahcc adına kesilmeyen hayvanın yenilmeyeceği gibi Allah adına yapılmayan nikahta batıldır...Mevcut sistem şu müslümanların nikah akdine bi kolaylık-kıyak yapayım diyemi kıydırıyor nikahı...YOKSA İSVİÇRE-FRASIZ-İTALYAN GAVUR HUKUKUNUN GEREĞİMİ...YOKSA HİÇ UTANMAMIZDAMI KALMADI..VESSELAM...

osman gazi

Yasaklı Kullanıcı
Dinde zorluk yoktur diye GAVUR HUKUKUNAMI UYACAĞIZ...

BULENT TUNALI

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.bilsankimya.com
SELAMÜN ALEYKÜM ARKADAŞLAR.KONU NERELERE ÇEKİLMİŞ.HAKKIMDA NE HİTAMLARDA BULUNULMUŞ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.KONU TARTIŞILIR HATAM VARSA KABULLENİRİM.BANA HATAMI GÖSTERİP DOĞRUYOLA IŞIK TUTANDA BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR ASLA KINAMAM KİN DUYMAM.
HAYRETTİN KARAMANI AÇIKÇASI İLK DEFA DUYDUM TANIMIYORUM Kİ ARKASINDA DURAYIM.KONU İŞÇİ VE MEMURUN.ZARURET HALİNDE NAMAZI ERTELEMESİYDİ.BELKİ BEN ANLATAMADIM.AMA İSTİŞAREDEN GÜZELLİKLER DOĞAR TABİİ.KONUYU BİR HİKAYE İLE ÖRNEKLENDİREREK ANLATIRSAM DAHA ALGILANMA KONUSUNDA FAYDALI OLACAĞI KANISINDAYIM.
ATIYORUM ALİ İSMİNDE BİR ŞAHIS BİR FABRİKADA MAKİNE BAŞI İŞÇİSİ OLARAK ÇALIŞIYOR.AYNI MAKİNEDE ÇALIŞAN BİR KAÇ İNSANLA BERABER.BAŞINDAKİ AMİRİ DİNE ÖNEM VEREN BİRİ.NAMAZ VAKİTLERİ GELİNCA MAKİNEYİ DURDURUP NAMAZLARINI KILMASINA İZİN VERİYOR.UZUN YILLAR SONRA.O AMİR DEĞİŞİYOR.VE BAŞKA BİR AMİR GELİYOR.FAKAT NAMAZA MÜSADE ETMİYOR.ÖNEMLİ OLAN İŞ DİYOR.ALİ MAKİNE BAŞINDA KAFASINI KALDIRAMIYOR.DEVAMLI ÜRETİM DEVAMLI ARDI ARKASI KESİLMEYEN BİR İŞLENTİ VAR.MAKİNEYİ BIRAKSA MAKİNE DURACAK ÖYLE ÇIRPINIYOR BÖYLE ÇIRPINIYOR NAMAZINI KILAMIYOR VE ERTELEMEK ZORUNDA KALIYOR.AMA İŞ ÇIKIŞI İLK İŞİ NAMAZINI KILMAK OLUYOR.İŞİ BIRAKSA GEÇİMİYLE SORUMLU OLDUĞU BİR AİLESİ VAR.EVİ KİRA BEBEĞİ YENİ DOĞMUŞ.BİR YANDAN ÇALIŞIYOR BİR YANDANDA İŞ ARIYOR.ŞİMDİ SORUM ŞU ALİNİN AMİRİ SEBEBİ İLE ERTELEMİŞ OLDUĞU NAMAZLARINDA VEBAL KİME AİTTİR.SELAM VE DUA iLE

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
Dinde zorluk yoktur diye GAVUR HUKUKUNAMI UYACAĞIZ...

bak kardeş sen meseleyi anlamak istediğin gibi anlıyorsun dar çerçevede herşeye bakıyorsun..

ben sana diyorum ki fetvası vardır..

olay bitmiştir...

ve ne şekilde fetvası vardır;

1-nikah memuru müslüman olacak
2-nikah şahiti 2 kişi müslüman olacak
3-evlenecek kişilerin bir sorunları bulunmayacak
4-kızın evleneceği kişinin müslüman olmasına bakılacak
5-ve mehir söylenece

bu 5 şart oldumu zaten dini nikahla paralelil taşıdıgı için gayette tabi olur.

ama mevcut sistemde bu 5 şarta bakılmadğı için insanlar dini nikah kıyma gereği duyuyorlar çünkü bu defa nikah akdi sağlam olmuyor.

işte bu yüzden bu sistemde tabiki bende dini nikah kıyılmalıdır diyorum..

ama eğerki bu 5 şarta uyuluyorsa bir devlette o zaman resmi nikah tek başına yeterlidir diyorum..

Arif olan anlar yahu..

vesselam...

BULENT TUNALI

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.bilsankimya.com
..

ama eğerki bu 5 şarta uyuluyorsa bir devlette o zaman resmi nikah tek başına yeterlidir diyorum..

...

SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM BANA AÇIKLARMISIN DİNİ NİKAH NEDEN KILINIYOR.BU NE SAÇMALIK YAAAA.ŞARTLAR OLUŞURSA SADECE RESMİ NİKAH YETERLİ NE DEMEK.ALLAH KATINDA NİKAH AKDİ YAPILMADAN NİKAH GERÇEKLEŞİRMi

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt