Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

OKYANUSTAN BİR DAMLA.. (1 Kullanıcı)

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleykum selam kardesiiiim :)
cok tesekkur ederim saolsiniz Allah razi olsun Amiin :)
guzel tevafuk olmus aslinda bende ayni durumu kuzenimle konusuyordum
sonrada burda paylasmak icimden geldi :)
Duaniza bilmukabele Amin binler kere Amiiin
Sukur nimeti ziyadelestirir.. :)
Sozunu aklimizda bulundurusak belkide bi nebzede olsa sukretmeyi ogrenmis oluruz..

ecmain inşallah..

Evet Kur'an-ı Hakîm nasılki şükrü netice-i hilkat gösteriyor;
öyle de Kur'an-ı Kebir olan şu kâinat dahi gösteriyor ki:

Netice-i hilkat-i âlemin en mühimmi, şükürdür.
Çünki kâinata dikkat edilse görünüyor ki:
Kâinatın teşkilâtı şükrü intac edecek bir surette herbir şey,
bir derece şükre bakıyor ve ona müteveccih oluyor.

Güya şu şecere-i hilkatin en mühim meyvesi, şükürdür.
Ve şu kâinat fabrikasının çıkardığı mahsulâtın en a'lâsı, şükürdür.
Çünki hilkat-i âlemde görüyoruz ki;
mevcudat-ı âlem bir daire tarzında teşkil edilip,
içinde nokta-i merkeziye olarak hayat halkedilmiş.
Bütün mevcudat hayata bakar, hayata hizmet eder,
hayatın levazımatını yetiştirir.
Demek kâinatı halkeden zât,
ondan o hayatı intihab ediyor.

Mektubat

Kubra :)

Kayıtlı Kullanıcı

ecmain inþallah..

Evet Kur'an-ý Hakîm nasýlki þükrü netice-i hilkat gösteriyor;
öyle de Kur'an-ý Kebir olan þu kâinat dahi gösteriyor ki:

Netice-i hilkat-i âlemin en mühimmi, þükürdür.
Çünki kâinata dikkat edilse görünüyor ki:
Kâinatýn teþkilâtý þükrü intac edecek bir surette herbir þey,
bir derece þükre bakýyor ve ona müteveccih oluyor.

Güya þu þecere-i hilkatin en mühim meyvesi, þükürdür.
Ve þu kâinat fabrikasýnýn çýkardýðý mahsulâtýn en a'lâ[video]http://m.youtube.com/#[/video]sý, þükürdür.
Çünki hilkat-i âlemde görüyoruz ki;
mevcudat-ý âlem bir daire tarzýnda teþkil edilip,
içinde nokta-i merkeziye olarak hayat halkedilmiþ.
Bütün mevcudat hayata bakar, hayata hizmet eder,

hayatýn levazýmatýný yetiþtirir.
Demek kâinatý halkeden zât,
ondan o hayatý intihab ediyor.

Mektubat

Hmm masaAllah Risale bilginiz epey fazla Rabbim ilmiyle amet etmeyi nasib eylesin Amiin
madem sukur risalesinden gittik bendende bir video gelsin
aslinda ben mustafa karamandan dinlemistim gibu hayirliyorum ama sanirim karsistirmisim yada bulamadim
onun icin munir hocamizdan dinliyelim istifade edeliim insaAllah :)

Kayıtlı Kullanıcı
[video]http://m.youtube.com/#[/video]

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
Hmm masaAllah Risale bilginiz epey fazla Rabbim ilmiyle amet etmeyi nasib eylesin Amiin
madem sukur risalesinden gittik bendende bir video gelsin
aslinda ben mustafa karamandan dinlemistim gibu hayirliyorum ama sanirim karsistirmisim yada bulamadim
onun icin munir hocamizdan dinliyelim istifade edeliim insaAllah :)

amin inşallah ecmain tekrardan :) amelsiz ilim ne fayda verir ki insana..Bildiğimizden değil de kardeşim konu konuyu açınca paylaşmak istedim..Rabbim hakikatleri anlayıp hayatımıza tatbik etmeyi nasib etsin bizlere inşallah..duamız,temennimiz bu yönde..linkten açamadım videoyu ama vaktim de yok doğrusu :) müsait bi zamanda bakarım inşallah..

Kayıtlı Kullanıcı
Peki anladım :)duzeltim umarım dinlersiniz vaktiniz olduğunda dinlersiniz..eğer risale biliyorsanız
hadım değil ama ben mustafa kararını dinlemenizi tavsiye ederim
çok severek ve beğenerek dinlerim kendisini..:)

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
açtım aynı bu dersi aynı bu tarzda yapmıştık mütalaalı olarak 2 gün önce abimizle :) Rabbim razı olsun tekrar tekrar dinlemek,okumak gerekir şüphesiz..Teşekkürler kardeşim

Kayıtlı Kullanıcı
açtým ayný bu dersi ayný bu tarzda yapmýþtýk mütalaalý olarak 2 gün önce abimizle :) Rabbim razý olsun tekrar tekrar dinlemek,okumak gerekir þüphesiz..Teþekkürler kardeþim

:)Ne güzel Rabbim. her daim onun ismini alındığı sohbetlerde bulunmayı nasib eylesin bizlere Amiiiin
evet dediginiz gibi gerçekten çok sık dinlemek ve okumak gerek bildiginiz gibi riskler de arapça osmanlıca farsça kelimeler çok küçük risaleleri ve sözler mektubat içlerinde okunması ve anlaşılması daha kolay ama digerleri biraz daha ağır..onun için bir sohbeti birkez değil bir kaç dinlemek gerekiyor malumunuz risale dinledikçe kendi açıyor ..aslında sohbetleri dinmeyen önce bir kaç kez okusa o konu yani sohbeti yapılacak konu dinlerken çok daha iyi istifade ederiz Rabbim izni ile ben Rabbim çok şükredelim risale ile karşılaştırdı diye neyse fazlasıyla konustum..
selametle kaliniz...

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
Sizdeki gençlik katiyen gidecek. eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. eğer terbiye-i islamiye ile, o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak, iffet ve namusluluk ve taatte sarf etseniz, o gençlik manen baki kalacak ve ebedi bir gençlik kazanmasına sebep olacak..

Sözler

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
SÖZLER-Yirmi Birinci Söz

DÖRDÜNCÜ İKAZ

Ey sersem nefsim! Acaba şu vazife-i ubudiyet neticesiz midir? Ücreti az mıdır ki sana usanç veriyor? Halbuki bir adam sana birkaç para verse veyahut seni korkutsa, akşama kadar seni çalıştırır; ve fütursuz çalışırsın. Acaba bu misafirhane-i dünyada âciz ve fakir kalbine kut ve gınâ; ve elbette bir menzilin olan kabrinde gıda ve ziya; ve herhalde mahkemen olan mahşerde sened ve berat; ve ister istemez üstünden geçilecek Sırat köprüsünde nur ve burak olacak bir namaz neticesiz midir veyahut ücreti az mıdır?
sözün heybetinden kalmamış verecek cevaba hacet.
Rabbim idrak etmemize yardım et

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Teveccüh-ü nâs istenilmez, belki verilir. Verilse de onunla hoşlanılmaz. Hoşlansa ihlâsı kaybeder, riyâya girer. Şan ve şeref arzusuyla teveccüh-ü nâs ise, ücret ve mükâfat değil, belki ihlâssızlık yüzünden gelen bir itab ve bir mücazattır. Evet, amel-i salihin hayatı olan ihlâsın zararına teveccüh-ü nâs ve şan ve şeref, kabir kapısına kadar muvakkat olan bir lezzet-i cüz'iyeye mukabil, kabrin öbür tarafında azâb-ı kabir gibi nâhoş bir şekil aldığından, teveccüh-ü nâsı arzu etmek değil, belki ondan ürkmek ve kaçmak lâzımdır. Şöhretperestlerin ve şan ve şeref peşinde koşanların kulakları çınlasın!
Lem'alar
Teveccüh-ü nâs ın anlamını bilseydim de anlayabilseydim keşke şu güzel sözü de.

ilka

Yasaklı Kullanıcı
Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz...
Şapkayı kaldırmadan KEL görülmez...
Sıcak suya üflemek edep dışı harekettir...
Niyet hayırsa akibette hayırdır...
Niyet bozuksa o akibetten hayır beklenmez...

Sanma ki gizli kalır bir şey..
kayda alındığını...Hesap vereceğini...Kul hakkını unutma...
Sabır altın dedilerse sebebi var boş söz sanma...

tamam mı ? İLKA... Kedine gel doğru yoldan ...Hak sözden ayrılma...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Teveccüh-ü nâs ın anlamını bilseydim de anlayabilseydim keşke şu güzel sözü de.

Teveccüh-ü nâs, kulların sevgisine, alkışına, takdirine kapılıp, dünyaya geliş gayesinden sapma hastalığı, kendisi gibi zavallı bir başka insandan medet bekleme gafletidir. Teveccüh-ü nâs, riyanın davetçisi, rızaya giden yolun en büyük engelidir.

alinti..(benden degil biline)degerli kardesime ogrensin diye)

ilka

Yasaklı Kullanıcı
3- ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ

Bismillâhirrahmânirrahîm.

53. “Rabbimiz! Senin indirdiğine iman ettik ve Peygamber’e uyduk. Artık bizi (hakikate) şahitlik edenlerle
beraber yaz.”
54. Onlar tuzak kurdular. Allah da tuzak kurdu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır.
55. Hani Allah şöyle buyurmuştu: “Ey İsa! Şüphesiz, senin hayatına ben son vereceğim. Seni kendime
yükselteceğim. Seni inkâr edenlerden kurtararak temizleyeceğim ve sana uyanları kıyamete kadar
küfre sapanların üstünde tutacağım. Sonra dönüşünüz yalnızca banadır. Ayrılığa düştüğünüz şeyler
hakkında aranızda ben hükmedeceğim.”
56. “İnkâr edenlere gelince, onlara dünyada da, ahirette de şiddetli bir şekilde azab edeceğim. Onların
hiç yardımcıları da olmayacaktır.”
57. “İman edip salih ameller işleyenlere gelince, Allah onların mükâfatlarını tastamam verecektir. Allah,
zalimleri sevmez.”

58. (Ey Muhammed!) Bunu (bildirdiklerimizi) biz sana âyetlerden ve hikmet dolu Kur’an’dan okuyoruz.
59. Şüphesiz Allah katında (yaratılışları bakımından) İsa’nın durumu, Âdem’in durumu gibidir: Onu
topraktan yarattı. Sonra ona “ol” dedi. O da hemen oluverdi.

ilka

Yasaklı Kullanıcı
4- NİSÂ SÛRESİ

80. Kim peygambere itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. Kim yüz çevirirse, (bilsin ki) biz seni onlara
bekçi göndermedik.
81. Sana “baş üstüne” derler. Fakat senin yanından çıktıklarında, içlerinden birtakımı, geceleyin; (senin
gündüz) söylediklerinin aksini kurarlar.
Allah, onların geceleyin kurduklarını yazmaktadır. Sen onlara
aldırma.
Allah’a tevekkül et. Vekil olarak Allah yeter.

''Münafıkların durumu ile ilgili ayettir...''

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Teveccüh-ü nâs, kulların sevgisine, alkışına, takdirine kapılıp, dünyaya geliş gayesinden sapma hastalığı, kendisi gibi zavallı bir başka insandan medet bekleme gafletidir. Teveccüh-ü nâs, riyanın davetçisi, rızaya giden yolun en büyük engelidir.

alinti..(benden degil biline)degerli kardesime ogrensin diye)
Allah razı olsun Sevdiğimin sevdiği..

ilka

Yasaklı Kullanıcı
8- ENFÂL SÛRESİ

29. Ey iman edenler! Eğer Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız; O, size iyiyi kötüden ayırt edecek bir
anlayış verir ve sizin kötülüklerinizi örter
, sizi bağışlar. Allah, büyük lütuf sahibidir.
30. Hani kâfirler seni tutuklamak veya öldürmek, ya da (Mekke’den) çıkarmak için tuzak kuruyorlardı.
Onlar tuzak kuruyorlar. Allah da tuzak kuruyordu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır.

ilka

Yasaklı Kullanıcı
2- BAKARA SÛRESİ

256. Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde, kim tâğûtu tanımayıp
Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir,
hakkıyla bilendir.66
257. Allah, iman edenlerin dostudur. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Kâfirlerin velileri ise tâğûttur.
(O da) onları aydınlıktan karanlıklara (sürükleyip) çıkarır. Onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî
kalırlar.

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
İnsan fıtraten mükerrem olduğundan, hakkı arıyor.Bazen batıl eline gelir; hak zannederek koynunda saklar.Hakikati kazarken, ihtiyarsız, dalalet başına düşer; hakikat zannederek kafasına giydiriyor.

Mektubat

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
"Hazırlanınız; başka, dâimî bir memlekete gideceksiniz.Öyle bir memleket ki, bu memleket ona nisbeten bir zindan hükmündedir..

Sözler

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt