Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Para Müslümanı bozar mı? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli kardeşler,sizce PARA MÜSLÜMANI BOZARMI?Bugünerde konuşulan bir sinema TAKVA adlı filim aklıma çok takıldı içeriğini okudum başlık böyleydi.Sinema nasıldır bilemiyorum ama konu başlığı ilginç sizlerin yorumu nedir acaba ?sizce para müslümanı bozarmı?parayla olan ilişkimiz nasıl?insanlığımızı etkiliyormu acaba?yorumlarınızı bekliyorum.

marziye

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Para Müslümanı bozar mı?

selamunaleyküm zerda kardeş çok güzel bir konuya değinmişsin.bencede insan fazla para görünce ne yapacağını şaşırıyo yolunu bile karıştırıyo.para ihtiyaç belki ama fazla oluncada insanı yoldan çıkarıyo.hem para sahibi olup hemde nefise çok iyi hükmedebilmeliki insan,para ona hikmedemesin.selametl

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

marziye yazdı:
selamunaleyküm zerda kardeş çok güzel bir konuya değinmişsin.bencede insan fazla para görünce ne yapacağını şaşırıyo yolunu bile karıştırıyo.para ihtiyaç belki ama fazla oluncada insanı yoldan çıkarıyo.hem para sahibi olup hemde nefise çok iyi hükmedebilmeliki insan,para ona hikmedemesin.selametl
aleyküm selam değerli kardeşim yorumunuz için çok tşk ediyorum

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

ZERDA KARDEŞ GÜZEL BİR KONUYU ELE ALMIŞSINIZ TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN BEN BU HAFTA HOCAMDAN BIRSEY DUYDUM TAMDA BU KONU HAKKINDA MUSLUMAN INSANLARA 5 MILYAR PARA VERIP KIMLIKLERINDE HIRISTIYAN OLMALARINI ISTIYORLAR VE BUNUN SONUCUNDA ISTANBUL U ICTEN KATLETMEYE CALISAN INSANLAR VAR ALLAH BİZLERİ DİNİMİZDEN , VATANIMIZDAN AYIRMASIN ( AMİN )

ORBE

Kayıtlı Kullanıcı

para müslümanı yani gercek müslümanı bozmaz bence bilir çünki parasını nereye harcamalı mesela cok zengin bi adam imanlı tam bir müslüman nasıl harcamalı bilir.yani hayır işleri fakirefukaraya yardımcı olmak ,dinimizin zengin insanın parasını nasıl kullandıgını bilmesi gibi! ama ülkemizde nekadar duyarlı insan varsa da bi o kadar da bencil ve duyarsız insanlar var. ben bide şeyi anlamıyorum cok zenginsin tamam olabilir ALLAH DAHA COK VERSİN ama evi arabası şaşalı giyimi bana bunlar abes geliyor arkadaslar nerde kaldı mütevazi müslüman onların hesabı nasıl verilir. ben istemiorum yedigim kadar harcadıgım kadar giyidigim kadar bi okadar da yardıma muhtaç insana vermeden olan varlıgı bana cok yanlış gelio.bozmamalı arkdaslar en azından ALLAH BİZİ BOZULMAYANLARDAN EYLESİN..AMİN....

duru aysim

Kayıtlı Kullanıcı

Günümüzde herşeye ulaşmak hemen hemen mümkün...Hele bolca paramızda varsa...Ancak herşeye sahip olabilme gücü insana en büyük zaraları verir...Başlangıçta çok hoş olabilir ama çok paraya sahip olmanında dertleri vardır...Sahte dostlar, riyakar akrabalar e bu parayı çoğaltma hırsı dolayısıyla ülser, kanser vs...Çok mu abarttım.Arkadaşlar birden bire çok paraya sahip olmak insanın müslimanlığına zarar verebilirmi bilmiyorum.Allah dostları bile zaman zaman mala mülke tamah edebilmiş ve kibre kapılabilmişlerdir.İnancın önemide burada başlıyor zaten...İnançlı insan darbeler alsa bile tamamen boşluğa düşmeyen Rabbi hatırlayıp ona sığınabilendir...Çünkü çok paraya sahip olmak sanıldığının aksine insanı çok mutlu etmez bazen mutsuzda edebilir.Bence Allah'a imanı para pulla ölçmek müsliman işi değil...Firavun bile son nefesinde Allah'a sığınmış...

14fp2.gif

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

duru aysim yazdı:
Günümüzde herşeye ulaşmak hemen hemen mümkün...Hele bolca paramızda varsa...Ancak herşeye sahip olabilme gücü insana en büyük zaraları verir...Başlangıçta çok hoş olabilir ama çok paraya sahip olmanında dertleri vardır...Sahte dostlar, riyakar akrabalar e bu parayı çoğaltma hırsı dolayısıyla ülser, kanser vs...Çok mu abarttım.Arkadaşlar birden bire çok paraya sahip olmak insanın müslimanlığına zarar verebilirmi bilmiyorum.Allah dostları bile zaman zaman mala mülke tamah edebilmiş ve kibre kapılabilmişlerdir.İnancın önemide burada başlıyor zaten...İnançlı insan darbeler alsa bile tamamen boşluğa düşmeyen Rabbi hatırlayıp ona sığınabilendir...Çünkü çok paraya sahip olmak sanıldığının aksine insanı çok mutlu etmez bazen mutsuzda edebilir.Bence Allah'a imanı para pulla ölçmek müsliman işi değil...Firavun bile son nefesinde Allah'a sığınmış...

14fp2.gif

yorumunuza aynen ketılıyorum.Bence de para insanı mutlu etmez

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Gerçekten üzerinde durulması gereken böyle güzel bir konuyu açtığınız için Rabbim sizden razı olsun. Para yani madde müslümanı bozar mı? Bilinçli müslümanı asla ve asla bozmaz. Çünkü bilinçli müslüman malın, maddenin ve paranın da Rabbin olduğunun bilincinde olur. Ancak bilinçsiz olan herkesi bozduğu gibi müslümanı da bozar elbette. Bu nedenle müslümanın bilinçlenmesi gerektiğine inanıyorum. Her zaman şöyle bir duam vardır benim. "Rabbim hakkından gelemeyecğim bir mala sahip etme beni."
Selam ve dua ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Tayfun_Dokgoz yazdı:
ZERDA KARDEŞ GÜZEL BİR KONUYU ELE ALMIŞSINIZ TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN BEN BU HAFTA HOCAMDAN BIRSEY DUYDUM TAMDA BU KONU HAKKINDA MUSLUMAN INSANLARA 5 MILYAR PARA VERIP KIMLIKLERINDE HIRISTIYAN OLMALARINI ISTIYORLAR VE BUNUN SONUCUNDA ISTANBUL U ICTEN KATLETMEYE CALISAN INSANLAR VAR ALLAH BİZLERİ DİNİMİZDEN , VATANIMIZDAN AYIRMASIN ( AMİN )
Değerli kardeşim ben tşk ediyorum yazdıklarınız doğrudur insnaları parayla satın almak özelliklede karekteri zayıf olanlar hemen kanabiliyorlar Rabbim maddiyatın büyüsüne kapılmaktan muhafaza buyursun dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

ORBE yazdı:
para müslümanı yani gercek müslümanı bozmaz bence bilir çünki parasını nereye harcamalı mesela cok zengin bi adam imanlı tam bir müslüman nasıl harcamalı bilir.yani hayır işleri fakirefukaraya yardımcı olmak ,dinimizin zengin insanın parasını nasıl kullandıgını bilmesi gibi! ama ülkemizde nekadar duyarlı insan varsa da bi o kadar da bencil ve duyarsız insanlar var. ben bide şeyi anlamıyorum cok zenginsin tamam olabilir ALLAH DAHA COK VERSİN ama evi arabası şaşalı giyimi bana bunlar abes geliyor arkadaslar nerde kaldı mütevazi müslüman onların hesabı nasıl verilir. ben istemiorum yedigim kadar harcadıgım kadar giyidigim kadar bi okadar da yardıma muhtaç insana vermeden olan varlıgı bana cok yanlış gelio.bozmamalı arkdaslar en azından ALLAH BİZİ BOZULMAYANLARDAN EYLESİN..AMİN....
değerli kardeşim çok tlşk ediyorum yorumunuz için selam ve dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

duru aysim yazdı:

14fp2.gif
DEĞERLİ KARDEŞİM RABBİM RAZI OLSUN HAKLISINIZ YAZDIKLARINIZDA ÇOK TŞK EDİYORUM DUA İLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Gerçekten üzerinde durulması gereken böyle güzel bir konuyu açtığınız için Rabbim sizden razı olsun. Para yani madde müslümanı bozar mı? Bilinçli müslümanı asla ve asla bozmaz. Çünkü bilinçli müslüman malın, maddenin ve paranın da Rabbin olduğunun bilincinde olur. Ancak bilinçsiz olan herkesi bozduğu gibi müslümanı da bozar elbette. Bu nedenle müslümanın bilinçlenmesi gerektiğine inanıyorum. Her zaman şöyle bir duam vardır benim. "Rabbim hakkından gelemeyecğim bir mala sahip etme beni."
Selam ve dua ile.
değerli konak kardeşim çok tşk ediyorum açıklayıcı yorumlarınız için rabbim razı olsun selam ve dua ile

S

SELEHA

S.A. ARKADAŞIM ALLAH HERZAMAN BİZLERE MAL ZENGİNLİGİ VERMESİN İMAN ZENGİNLİGİ VERSİN ÇÜNKÜ MAL MÜLK BOŞ KEFENİMİZİN CEBİ YOK ALLAH,A EMANET OLUN

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

SELEHA yazdı:
S.A. ARKADAŞIM ALLAH HERZAMAN BİZLERE MAL ZENGİNLİGİ VERMESİN İMAN ZENGİNLİGİ VERSİN ÇÜNKÜ MAL MÜLK BOŞ KEFENİMİZİN CEBİ YOK ALLAH,A EMANET OLUN
A S KARDEŞİM HAKLISINIZ KARDEŞİM SİZDE ALLAHA EMANET OLUN DUA İLE

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

S A kardeşim belkide zengin olmadığımız içindir düşünçem lakin ben bozacağı kanaatini taşımaktayım.Neden derseniz;insanı bozması derken ALLAH korusun dinden çıkma anlamında belki bozulmaz.Fakat nefis öyle şeylere sürüklerki insanı farkında olmadan yoldan çıkarız.Artı bence zenginlik başlı başına bir problem teşkil etmektedir.çünkü islamda herzaman eşitlik ön planda olmuştur

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm zerda kardeşim,

Peygamber Efendimizin zamanında yaşayan sahabelerden biri Peygamber Efendimizden sürekli daha zengin olmak için dua etmesini istemiş zengin olunca daha çok fakire yardım edeceğine dair de söz vermiş Peygamber Efendimiz iki defa bu isteğini red etmiş yine bir sabah namazından sonra Peygamber Efendimizin yanına gelmiş bu isteğini yinelemiş ve Peygamber Efendimiz istemeye istemeye bu sahabe için ALLAH-Ü TEALA'ya dua etmiş. Bu sahabe zaman geçtikce zenginliğine zenginlik katmış.İlk önceleri sabah namazlarında cemaatte olmamaya başlamış sonra vakit namazlarında ve belli bir vakit geçince de cuma namazlarında görünmemeye başlamış.Bu sırada zekat ayetleri inmeye başlamış ve bu sahabeden de malının belli miktarını zekat olarak verilmesi istenmiş.Bu teklifi haraç olarak gördüğünü gelen sahabeye bildirdi ve zekat vermedi.Peygamber Efendimiz gelen haberciye bizim çok zengin olan sahabenin kendini ziyan ettiğini söyledi haberci bir şey söylemeden daha...

Bu kıssayı sevgili hocamız Nihat Hatipoğlu’ dan dinlediğim zaman çok etkilenmiştim. ALLAH’ım dan daima şunu istiyorum çok şükür çok iyi kazanıyorum kimseye muhtaç değilim kazandığımı ALLAH yolunda harcamayı bana daima nasip etsin.Para ile beni imtihan etmesin…

Ziyan olanlardan olmamak duası ile…

selamünaleyküm

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

yusufk yazdı:
S A kardeşim belkide zengin olmadığımız içindir düşünçem lakin ben bozacağı kanaatini taşımaktayım.Neden derseniz;insanı bozması derken ALLAH korusun dinden çıkma anlamında belki bozulmaz.Fakat nefis öyle şeylere sürüklerki insanı farkında olmadan yoldan çıkarız.Artı bence zenginlik başlı başına bir problem teşkil etmektedir.çünkü islamda herzaman eşitlik ön planda olmuştur
a s değerli kardeşim çok tşk ediyorum yazdıklarınıza katılıyorum evet para müzlümanın müslümanlığına zarar verebilir rabbim herşeyin hayırlısını versin selam ve dua ile

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

s.a
geçmişe bakarsak orada hz. ebubekiri ve iftarlığını üç gün peşpeşe fakire verdiği için aç kalan hz.ali efendimizi görürüz.bunlar gerçek müslümanlar
şimdi ise verdiğimiz üç kuruş sadakanın arkasından bakakalıyoruz.buda ahir zaman müslümanları.
ne diyelimki teoride paranın müslümanı bozmaması gerekir.ama pratikte farklı uygulamalar var.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ABLAM,
KONU SEÇİMİNİZ YİNE ÇOK GÜZEL

BEN MK5834 KARDEŞİM GİBİ TEROİDE BOZMAMASI LAZIM DİYORUM. AMA ONUN İÇİNDE KİŞİNİN ŞEYTANI DOST EDİNMEMESİ LAZIM. ONUN DOSTU OLURSA ÖYLE BİR BOZARKİ, KİŞİ KENDİNİ BİLE TANIYAMAZ.

"[m****ALLAH C.C. HİÇ BİR KİMSEYİ PARA VE KADINLA İMTİHAN ETMESİN."[/m****

K.S.E.O.

denizbektas911

Kayıtlı Kullanıcı

esselamun aleyküm arkadaşlar bende fikrimi beyan etmek isterim.Malesef şu zamanda para mal mülk iltişam ahlakın insanlığın önüne geçmiş durumda bana evet diyenler olacaktır malesef ki haklıyım çünkü...Arkadaşlar izmirde yaşıyorum ve gördüklerime inanamıyorum insanoğlu bizler nefsimiz öyle kötü öyle aciziz ki para için yapmadığımız şey yok güzel bir mekanda yemek yemek uğruna yapmıyacağımız şey yok ALLAH iman gücümüzü artırsın bu devirde acaba dünyaya çocuk getirmelimiyiz?Buna hakkımız varmı onu hele hiç düşünemiyorum

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt