Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Para Müslümanı bozar mı? (1 Kullanıcı)

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Para Müslümanı bozar mı?

mk5834 yazdı:
s.a
geçmişe bakarsak orada hz. ebubekiri ve iftarlığını üç gün peşpeşe fakire verdiği için aç kalan hz.ali efendimizi görürüz.bunlar gerçek müslümanlar
şimdi ise verdiğimiz üç kuruş sadakanın arkasından bakakalıyoruz.buda ahir zaman müslümanları.
ne diyelimki teoride paranın müslümanı bozmaması gerekir.ama pratikte farklı uygulamalar var.

ve aleykümselam kardeşim Allah razı olsun aynen katılıyorum

bi sigaraya verdiğimiz parayı camiye veya sadaka olarak başka bir yere versek içimizden sanki dünyalar kopmuş gibi oluyoruz. hayır için verilen üç kuruş nefse zor geliyor. Ama aynı elbisenin 3-5 rengini alırken aynı kalite kotu en meşhur markasını alırken, bi eşya alıp üçüne beşine bakmadan alırken, vereceğimiz üç kuruşta gözümüz kalıyor.

Sanki bizi zengin edecek. O kadar lüzümsuz yerlere harcıyoruz ki. Düşünsek sakin kafayla ne kadar fazla parayı ne kadar lüzümsuz yerlere harcadığımızı görürüz. Bu benim nefsim için geçerli en başta.

Para olmaz, param olsun çok vercem deriz. Paramız olur şu eksiğimiz var, bu eksiğimiz var hele eksikler bitsin deriz. Eksikler biter eee geleceğe yatırım yapmak gerekir deriz. Geleceğe yatırım yaparız eee ihtiyarlıyoruz üç beş kuruş kenara bırakalım deriz.

EEEE ihtiyarları o biriktirdiğimiz malı mülkü, parayı, çeşitli renkllerde ki elbiseyi, en meşhur marka elbiseyi bi zahmet yanımıza koysunlar.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mk5834 yazdı:
s.a
geçmişe bakarsak orada hz. ebubekiri ve iftarlığını üç gün peşpeşe fakire verdiği için aç kalan hz.ali efendimizi görürüz.bunlar gerçek müslümanlar
şimdi ise verdiğimiz üç kuruş sadakanın arkasından bakakalıyoruz.buda ahir zaman müslümanları.
ne diyelimki teoride paranın müslümanı bozmaması gerekir.ama pratikte farklı uygulamalar var.
a s değerli kardeşim yorumunuza aynen katılıyorum bozmaması gerekir aslında müslüman için bir araç olması gereklidir yardıma muhtaçları gözetp ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmak bunlar güzel hasletler ama günümüz müslümanına zarar verebil
r çünkü madde maneviyatın önüne geçmiş durumda rabbim herşeyin hayırlısını versin selam ve dua ile

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

zerda yazdı:
Değerli kardeşler,sizce PARA MÜSLÜMANI BOZARMI?Bugünerde konuşulan bir sinema TAKVA adlı filim aklıma çok takıldı içeriğini okudum başlık böyleydi.Sinema nasıldır bilemiyorum ama konu başlığı ilginç sizlerin yorumu nedir acaba ?sizce para müslümanı bozarmı?parayla olan ilişkimiz nasıl?insanlığımızı etkiliyormu acaba?yorumlarınızı bekliyorum.

O FİLMİ BEN DE MERAK EDİYORUM,NEYSE BEN DERİMKİ İNŞALLAH PARA MÜMİN BİR KALBİ,HARAMLARDAN UZAK KALAN BİR KALBİ BOZMAZ,EN ZOR SINAV BELKİ DE VARLIKLA SINAVDIR,DÜŞÜNÜN İNSANIN CANI YANDIN MI ALLAH DER AMA KOLAY MIDIR BİR ELİ YAĞDA BİR ELİ BALDA ALLAH DEMEK DEVAMLI ZİKRETMEK.BİR FORUM VARDI YA CENNET BEDAVA CEHENNEM PARA İLE DİYE.TÜM GÜNAHLAR ÜSTE PARA VERİLEREK İŞLENİYOR.DEMEKKİ PARA İLE BOZULMAK ÇOK KOLAY,RABBİM NE AVUÇ AÇTIRSIN NE ÇOK VERİP AZDIRSIN.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
zerda yazdı:
Değerli kardeşler,sizce PARA MÜSLÜMANI BOZARMI?Bugünerde konuşulan bir sinema TAKVA adlı filim aklıma çok takıldı içeriğini okudum başlık böyleydi.Sinema nasıldır bilemiyorum ama konu başlığı ilginç sizlerin yorumu nedir acaba ?sizce para müslümanı bozarmı?parayla olan ilişkimiz nasıl?insanlığımızı etkiliyormu acaba?yorumlarınızı bekliyorum.

O FİLMİ BEN DE MERAK EDİYORUM,NEYSE BEN DERİMKİ İNŞALLAH PARA MÜMİN BİR KALBİ,HARAMLARDAN UZAK KALAN BİR KALBİ BOZMAZ,EN ZOR SINAV BELKİ DE VARLIKLA SINAVDIR,DÜŞÜNÜN İNSANIN CANI YANDIN MI ALLAH DER AMA KOLAY MIDIR BİR ELİ YAĞDA BİR ELİ BALDA ALLAH DEMEK DEVAMLI ZİKRETMEK.BİR FORUM VARDI YA CENNET BEDAVA CEHENNEM PARA İLE DİYE.TÜM GÜNAHLAR ÜSTE PARA VERİLEREK İŞLENİYOR.DEMEKKİ PARA İLE BOZULMAK ÇOK KOLAY,RABBİM NE AVUÇ AÇTIRSIN NE ÇOK VERİP AZDIRSIN.
değerli kardeşim yorumunuz için çok tşk ediyorum evet en önemli sınav varlık sınavıdır rabbim herşeyin hayırlısını versin dua ile

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

mustafa_xtar yazdı:
mk5834 yazdı:
s.a

bi sigaraya verdiğimiz parayı camiye veya sadaka olarak başka bir yere versek içimizden sanki dünyalar kopmuş gibi oluyoruz. hayır için verilen üç kuruş nefse zor geliyor. Ama aynı elbisenin 3-5 rengini alırken aynı kalite kotu en meşhur markasını alırken, bi eşya alıp üçüne beşine bakmadan alırken, vereceğimiz üç kuruşta gözümüz kalıyor.

Sanki bizi zengin edecek. O kadar lüzümsuz yerlere harcıyoruz ki. Düşünsek sakin kafayla ne kadar fazla parayı ne kadar lüzümsuz yerlere harcadığımızı görürüz. Bu benim nefsim için geçerli en başta.

Para olmaz, param olsun çok vercem deriz. Paramız olur şu eksiğimiz var, bu eksiğimiz var hele eksikler bitsin deriz. Eksikler biter eee geleceğe yatırım yapmak gerekir deriz. Geleceğe yatırım yaparız eee ihtiyarlıyoruz üç beş kuruş kenara bırakalım deriz.

EEEE ihtiyarları o biriktirdiğimiz malı mülkü, parayı, çeşitli renkllerde ki elbiseyi, en meşhur marka elbiseyi bi zahmet yanımıza koysunlar.

s.a
evet halimizi çok güzel anlattınız.bende şunu soracağım
zenginliğin ve fakirliğin sınırı nedir.?
-zenginliğin sınırı yoktur.dünyayı yesek gözümüzü fezaya çeviririz.
-fakirliğin ise sınırı vardır.o açlıktan ölmektir.bir kuru ekmeğe hasret ölmektir.çevremizde basında mutlaka takip etmişizdir açlıktan ölen insanları.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mk5834 yazdı:
mustafa_xtar yazdı:
mk5834 yazdı:
s.a

s.a
evet halimizi çok güzel anlattınız.bende şunu soracağım
zenginliğin ve fakirliğin sınırı nedir.?
-zenginliğin sınırı yoktur.dünyayı yesek gözümüzü fezaya çeviririz.
-fakirliğin ise sınırı vardır.o açlıktan ölmektir.bir kuru ekmeğe hasret ölmektir.çevremizde basında mutlaka takip etmişizdir açlıktan ölen insanları.
değerli kardeşim yorumunuz çok güzel ve faydalı rabbim razı olsun

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mustafa_xtar yazdı:
mk5834 yazdı:
s.a

mustafa kardeşim rabbim razı olsun çok güzel açıklamışsın bizler o kadar boş şeylere para harcıyoruzki Allah için harcadığımız bir lira gözümüze o kadar büyük geliyor nefsimize okada ağır geliyorki sizinde dediğiniz gibi sağlığımızı bozmak için sıgaraya verdiğimiz para hiç gözümüze gözükmüyor rabbim sonumuzu hayr eylesin dua ile

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
para müslümanı bozarmı,genelde bozar neden diyeceksiniz şimdi dışarıya çıkıp dinini sorduğunuz birçok insan elhamdürillah müslümanım der ama müslümanlığın gereklerini yerine getirmez.ne bileyi namaz kılmaz oruç tutmaz ama müslüman olduğunu savunur.para bir araçtır hayatımızın amacı değil sen onu kullanmayı bilmezsen o seni kullanır.anlayacağınız bilinçli bir müslümansak paranın bir kağıt parçasından ibaret olduğunu biliriz ama ya değilsek....allah (cc) yardımcımız olsun.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

tsunami yazdı:
s.a
para müslümanı bozarmı,genelde bozar neden diyeceksiniz şimdi dışarıya çıkıp dinini sorduğunuz birçok insan elhamdürillah müslümanım der ama müslümanlığın gereklerini yerine getirmez.ne bileyi namaz kılmaz oruç tutmaz ama müslüman olduğunu savunur.para bir araçtır hayatımızın amacı değil sen onu kullanmayı bilmezsen o seni kullanır.anlayacağınız bilinçli bir müslümansak paranın bir kağıt parçasından ibaret olduğunu biliriz ama ya değilsek....allah (cc) yardımcımız olsun.
a s değerli kardeşim yazdıklarınıza katılıyorum elbette para bir araçtır amaç olmamalıdır eğer müslümanlığımıza zarar veriyorsa hiç olmasın daha iyidir rabbim hakkımızda hayırlısını versin selam ve dua ile

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

s.a
galiba bende kendi yazdığım yazı ile tezata düştüm.hepiniz sigarayı örnek vermişiniz.bende sigara formunda sıkı bir sigara içicisi olduğumu belirtmiştim.ve birçoğunuzun telkinine rağmen hala içiyorum.inşaallah bu kez yorumların üzerine bir daha gözden geçiririrm.ve bu parayı hayırlı bir şey için kullanırım

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mk5834 yazdı:
s.a
galiba bende kendi yazdığım yazı ile tezata düştüm.hepiniz sigarayı örnek vermişiniz.bende sigara formunda sıkı bir sigara içicisi olduğumu belirtmiştim.ve birçoğunuzun telkinine rağmen hala içiyorum.inşaallah bu kez yorumların üzerine bir daha gözden geçiririrm.ve bu parayı hayırlı bir şey için kullanırım
a s değerli kardeşim en doğrusunu yaparsınız gözden geçirmeyin hemen bırakmayı deneyin acizane tavsiyemdir allah cc bu vebali sorar ve sizde bunun bilincinde bir kardeşimizsiniz bırakın kardeşim şu illeti bizede sevindirici bu haberi verin

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
yusufk yazdı:
S A kardeşim belkide zengin olmadığımız içindir düşünçem lakin ben bozacağı kanaatini taşımaktayım.Neden derseniz;insanı bozması derken ALLAH korusun dinden çıkma anlamında belki bozulmaz.Fakat nefis öyle şeylere sürüklerki insanı farkında olmadan yoldan çıkarız.Artı bence zenginlik başlı başına bir problem teşkil etmektedir.çünkü islamda herzaman eşitlik ön planda olmuştur
a s değerli kardeşim çok tşk ediyorum yazdıklarınıza katılıyorum evet para müzlümanın müslümanlığına zarar verebilir rabbim herşeyin hayırlısını versin selam ve dua ile
Amin
Gerçekten ama gerçekten herdaim herşeyin hayırlısını nasip eylesin ALLAH imandan ayırmasın çoğumuzda zaten zengin olmayı istemeyiz.

cemile_drn

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM,NORMAL ŞARTLAR ALTINDA ÖZDE MÜSLÜMAN OLAN Bİ KİŞİYİ PARA BOZMAZ.SÖZDE VE ÖZDE DİYE MÜSLÜMANLIĞI AYIRMAK DA DOĞRU GELMİYOR AMA ŞU ANDA SÖZDE MÜSLÜMANLIK YAŞANDIĞI İÇİN BU KAVRAMLAR ORTAYA ÇIKMIŞ OLSA GEREK.MÜSLÜMANI DEĞİL PARA HİÇ BİR UNSUR BOZMAZ OYSAKİ.RIZKI VEREN ALLAH ÇOĞALTIR VE AZALTIR,ÇOĞALMASI DA AZALMASI DA SINAV.İKİ DURUMDA DA ALLAH'A GEREĞİ GİBİ İMAN EDEN KİŞİ BU SINAVLARDAN ALLAH'IN YARDIMIYLA VE İZNİYLE EN GÜZEL ŞEKİLDE GEÇER.ALLAH ŞAŞIRTMASIN VE HELALİNDEN RIZIKLA RIZIKLANDIRSIN CÜMLEMİZİ.AMİN.ALLAH'A EMANET OLUNB)B)B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

lastmoon yazdı:
SELAMÜN ALEYKÜM,NORMAL ŞARTLAR ALTINDA ÖZDE MÜSLÜMAN OLAN Bİ KİŞİYİ PARA BOZMAZ.SÖZDE VE ÖZDE DİYE MÜSLÜMANLIĞI AYIRMAK DA DOĞRU GELMİYOR AMA ŞU ANDA SÖZDE MÜSLÜMANLIK YAŞANDIĞI İÇİN BU KAVRAMLAR ORTAYA ÇIKMIŞ OLSA GEREK.MÜSLÜMANI DEĞİL PARA HİÇ BİR UNSUR BOZMAZ OYSAKİ.RIZKI VEREN ALLAH ÇOĞALTIR VE AZALTIR,ÇOĞALMASI DA AZALMASI DA SINAV.İKİ DURUMDA DA ALLAH'A GEREĞİ GİBİ İMAN EDEN KİŞİ BU SINAVLARDAN ALLAH'IN YARDIMIYLA VE İZNİYLE EN GÜZEL ŞEKİLDE GEÇER.ALLAH ŞAŞIRTMASIN VE HELALİNDEN RIZIKLA RIZIKLANDIRSIN CÜMLEMİZİ.AMİN.ALLAH'A EMANET OLUNB)B)B)
aleyküm selam kardeşim yazdıklarınız çok doğru hakikatler aslında özde müslümanı iç bir madde bozmamalı eğer bizler ahiretimizi düşünüyorsak bozmamalı bizler içinde önemlii olan ahiretimiz ve mevlamızın rızası olmalıdır dua ile kardeşim

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ABLA İKİ GÜNDÜR DÜŞÜNÜYORUM BULAMADIM.PAZAR GÜNÜ BANA BU KONUYU SORUNCA BEN TEK KELİMEYLE BİR ŞEY DEDİM YA O NEYDİ?

BATU_BATU

Kayıtlı Kullanıcı

RABBİM NE AZ VERİP ARATSIN,NE ÇOK VERİP AZDIRSIN.........AMİN....

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
ABLA İKİ GÜNDÜR DÜŞÜNÜYORUM BULAMADIM.PAZAR GÜNÜ BANA BU KONUYU SORUNCA BEN TEK KELİMEYLE BİR ŞEY DEDİM YA O NEYDİ?
güzel kardeşim inanki hatırlamıyorum tek kelimeyle şunu söyle sence para insanı bozarmı?müslümanlığına zarar verirmi?neden verir?

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:
güzel kardeşim inanki hatırlamıyorum tek kelimeyle şunu söyle sence para insanı bozarmı?müslümanlığına zarar verirmi?neden verir?
PARA İNSANI BOZAR
MÜSLÜMANLIGI BENİMSEMİŞSE HİÇBİRŞEY BOZAMAZ...
NEDENİ İSE GÖRMEŞİN OGLU OLMUŞ MİSALİ.İNSANLAR PARAYLA HERŞEYİ ELDE EDECEKLERİNİ SANIRLAR.AMA PARAYLA SADECE MADDİYATI ALABİLİRİZ.AMA MADDİYAT GEÇİCİ,MANEVİYAR KALICIDIR...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
zerda yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:
PARA İNSANI BOZAR
MÜSLÜMANLIGI BENİMSEMİŞSE HİÇBİRŞEY BOZAMAZ...
NEDENİ İSE GÖRMEŞİN OGLU OLMUŞ MİSALİ.İNSANLAR PARAYLA HERŞEYİ ELDE EDECEKLERİNİ SANIRLAR.AMA PARAYLA SADECE MADDİYATI ALABİLİRİZ.AMA MADDİYAT GEÇİCİ,MANEVİYAR KALICIDIR...
değerli kardeşim çok tşk ediyorum güzel bir yorumdu peki sana bir soru erkeğin çok parası oolursa gözü dışarda olur deniliyor bu söze katılıyormusun?

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt