Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ŞİRK İÇEREN SÖZLERE ÖRNEKLER. (1 Kullanıcı)

remi7781

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ŞİRK İÇEREN SÖZLERE ÖRNEKLER.

CANIM KARDEŞİM BAK BURDA BAHSEDİLENİ İİ ANLAMAK GEREKİR CALGILI DEMEKLE YANİ BUNLAR KURAN-I KERİM AYETLERİ KASDEDİLMEKTEDİR VE AYRICA İLAHİLERDE CALGILI OLMAZTAN KASIT RACK TARZINDA İLAHİ DUYDUNMU. SENİN DİNLEDİKLERİN BİR ÖLÇÜ VE BİR CERCEVE İÇERİSİNDE OLANLAR. YA MESELA ŞİİRSEL SÖZ SÖYLEMEK DE YANLIŞ DENİLİYOR. AMA İLAHİ AŞKLA SÖYLENEN ŞİİRSEL SÖZLER VAR BİRBİRİNDEN AYIRT ETMEK GEREKİR. AYRICA DURSUN ALİ ERZİNCANLININ EN SEVGİLİYE ESERLERİNİ DİNLEDİNMİ. ORDA TAMAMEN PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.V. İN HAYATI KONU ALINARAK GÜZEL BİR LİSANLA KALPLERE FEİZ AMAÇLI SÖYLEMİŞ.

BİZLER ALLAH DOSTLARININ İLMİNDE DEGİLİZ, BİZ YÜCE RABBİMİZİN ONLARA VERMİŞ OLDUGU RAHMETDEN BEREKETDEN RESÜLÜNÜN SEVGİSİNDEN NASİPLENMEK İÇİN ONLARIN YANINDAYIZ. AMA BİZDE BÜYÜKLERİMİZİN TAVSİYE ETTİĞİ İLMİ BİZLERE GÖRE YÜKSEK OLAN İNSANLARIN TAVSİYELERİNE UYDUK ONLARIN İLMİNİDE HİÇE SAYMAMALIYIZ. FATİHAYI ŞERİFE Yİ ÇALGILI DUYDUNMU :( BURDA ANLATILMAK İSTENEN BU. BU SÖZLERLE İLGİLİ Bİ ÖRNEK VEREYİM KARDEŞİM MESELA BEN ÇOK KULLANMIŞ OLDUGUM Bİ SÖZÜ SÖYLEYİM. PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.V. DİYORKİ DİYE BAŞLAYAN AMA BU SAKINCALI. BUNA ŞU ŞEKİLDE BAŞLAMALIYMIŞIZ BENDE ÇOK KISA Bİ ZAMAN ÖNCE ÖGRENDİM. PEYGAMBER EFENDİMİZ BUYURUYORLARKİ, PEYGAMBER EFENDİMİZİN BİR HADİS-İ ŞERİFİNDE ŞÖYLE BUYURUYOR OLMALI. ŞİMDİ ÇOK BASİT YA BU SÖZDEN NE OLACAK DENMEMELİ SIRADAN BİRİNİN SÖZÜ DEGİL. ALLAH RESULÜNÜN SÖZÜNE BAŞLIYORUZ KARDEŞ. SENİNLE BELKİDE TAM ANLATILMAK İSTENENİ ANLAYAMADIK BELKİDE BU KONUDAKİ MÜNAZARAMIZIN UZAMASI BİRBİRİMİZİN BU ŞEKİLDE SİTEDEN ANLAŞILACAK ŞEKİLDE IZDIRABIMIZI ANLATAMAMAMIZDAN KAYNAKLANIYODUR.

remi7781

Kayıtlı Kullanıcı

BİR HİKAYE ANLATAYIM

BİR KADIN DAG DA GÖRDÜĞÜ BİR GELİNCİKLE (YIRTICI Bİ HAYVANDIR) ARKADAŞ OLUR. AYNI ZAMANDA KADININ EŞİ VEFAAT ETMİŞ VE HAMİLE DİR DOGACAK YAVRUSUNU BEKLEMEKTEDİR. BU ARADA KADIN NEREYE GİDERSE GELİNCİKTE ONUNLADIR. DERKEN KADIN YAVRUSUNU DÜNYAYA GETİRİR VE GELİNCİKLE ESKİSİ GİBİ İLGİLENEMEZ ARADAN UZUN Bİ ZAMAN SONRA KADININ BİR TAKIM İHTİYAÇLARINI GİDERMEK İÇİN BAŞKA Bİ DİYARA GİTMESİ GEREKİR YAVRUSUNU EVDE BIRAKMAK ZORUNDADIR. GELİNCİĞİDEEEEE.....
İÇİNDE Bİ TELAŞ VE ENDİŞE VARDIR AMA GELİNÇİKLE KURDUGU DOSTLUGA GÜVENİR VE KADIN GİDER. EVİNE DÖNDÜĞÜNDE KAPININ ÖNÜNDE GELİNÇİĞİ GÖRÜR VE AKLINA YAVRUSU GELİR OO DUYGUYLA YERDEN ALDIĞI TAŞ İLE GELİNÇİGİN KAFASINI EZER.
DAHA SONRA EV İÇERİSİNDEN BİR BEBEK AĞLAMASI GELİR BEBEK KANLAR İÇERİSİNDEDİR VE BAŞ UÇUNDA KAFASI KOPARILMIŞ BİR YILAN. YAVRUNUN ÜZERİNDEKİ KANLAR YILANA AİTTİR.

İŞTE HEPİMİZDE BİR ÖN YARGI VAR.. BUNLARI AŞABİLSEK ÇOK GÜZEL YERLERE ULAŞIRIZ. AMAN KARDEŞİM BU SÖZ HEPİMİZ İÇİN GECERLİ SAKIN KİMSE YANLIŞ ANLAMASIN :)

BİZ YÜCE RABBİMİZİ SEVDİĞİMİZ İÇİN O' NU SEVENİ SEVERİZ :) HEPİMİZ KARDEŞİZ UNUTMAYALIM :)

remi7781

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
remi7781 yazdı:
aliye_aliye yazdı:
:D:D:D:D beni çok güldürüyorsunuz çok teşekkür ederim
AT GÖZLÜĞÜ GİBİ SÖZLER
BU SÖZLE NE KASDEDİLDİ ANLAMADIM :(...

bana, yapmadığım bir şey isnat ediliyor da ona güldüm..

AMA BAK BEN ŞİMDİ ÜZÜLDÜM NEDEN DİYECEKSİN DİMİ :( BURDA BAZI KONULAR HAKKINDA TARTIŞMALAR OLDUGU ZAMAN BAZEN ANLATMAK İSTEDİKLERİMİZ YANLIŞ ANLAŞILABİLİYOR VEYA FARLI ANLAŞILABİLİYOR BEN İKİNİZİNDE SAMİMİYETİNE GÜVENİYORUM. ANÇAK DARILDIGIM NOKTAYI SÖYLEYİM KONUŞARAK AÇIKLIK GETİRMEK YERİNE
:D:D:D:D beni çok güldürüyorsunuz çok teşekkür ederim[/quote]
ŞEKLİNDE BİR CÜMLE KURARSAN KONUYA AÇIKLIK GETİRMEDEN KAÇAMAK İKİ SÖZ VE BİRAZ ALAYCI O ZAMAN KİBİRLENMİŞ OLMAZMISIN :( BENCE BU ŞEKİLDE KARŞILIK VERMEK YERİNE HİÇ CVP VERMEMEK DAHA HAYIRLI OLMAZMIYDIIIII :( İNSANLAR YÜRÜYÜŞÜYLE OTURUŞUYLA KONUŞMASIYLA VE KULLANDIĞI CÜMLELERLEDE KİBRE GİRER BUNADA DİKKAT ETMEK GEREKİR.

KALBİNDE ZERRE KADAR KİBİR BULUNAN CENNETE GİREMEZ ( HADİS-İ ŞERİF) YÜCE RABBİM HEPİMİZİ GURUR VE KİBİRDEN MUHAFAZA BUYURUR İNŞALLAH.

remi7781

Kayıtlı Kullanıcı

:( :( :( :( :( :( SANKİ Bİ KAVGA ORTAMI OLUŞMUŞ VE BENDE BU KAVGAYA ORTAK OLMUŞUM.... BU BENİ ÜZDÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜ :(
ARKADAŞLAR BEN ÖZÜR DİLİYORUM VE BEN KONUYA AÇIKLIK GETİRMEK VE BİŞEYLERİ PAYLAŞMAK İSTEMİŞTİMMMMMM SADACEEE.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

BA'ZI KÜFÜR SÖZLER

Dinimizin emri gereğince, hürmet gösterilecek, ta'zîm olunacak şeyleri tahkîr etmek; kötülenecek şeyleri, ta'zîm etmek, hürmek göstermek küfürdür.

Meselâ, Allahü teâlânın evliyâsı, enbiyâsı, âlimleri ve bunların sözleri, fıkh kitapları, fetvâları ta'zîm edilecek, hürmet gösterilecek iken tahkîr edilirse, kötülenirse dinden çıkılmış olur. Ayrıca, kâfirlerin dînî âyinlerini beğenmek, noellerini tebrik etmek ve zarûret yok iken zünnâr kuşanmak ve küfür alâmetlerini kullanmak, bunlara, muhabbet edip, hürmet göstermek de küfrdür.

İnsanı küfre düşüren, ya'nî kâfir yapan söz ve işlerden ba'zıları şunlardır:

Allahü teâlâya lâyık olmıyan şey söylemek. Meselâ, (Allah, gökten bize bakıyor) demek, yâhut bir kimse bir işi yaptığı hâlde, (Allah biliyor ki yapmadım) demek.

Peygamberleri küçültücü şey söylemek. Meselâ, (İlk insan Âdem peygamber vahşî idi) demek.

Melekleri küçültücü şey söylemek. Meselâ, (Senin bakışın bana Azrâil gibi geliyor) veya (Çocuk iyi yetişmezse zebâni olur), yâhut (Bu ibâdetin savâbını melek yazamaz) demek.

Âhırette olacak şeylerle alay etmek. Meselâ, (Ben Cenneti istemem, Cehenneme gitmek isterim. Çünkü benim gibi olanlar oradadır) demek.

Allahü teâlânın emir ve yasaklarına, ya'nî Kur'ân-ı kerîmde ve hadîs-i şerîflerde açık bildirilmiş ve islâm âlimlerinin kitapları ile her tarafa yayılmış, inanılması zarûrî olan din bilgilerinden birine inanmamak veya önem vermemek. Meselâ, (Ben cinleri göremediğim için inanmam) demek veya ka'tî harâm olduğu bilinen birşeyi yiyip içerken besmele çekmek.

(Dünya böyle gelmiş böyle gider) şeklinde inanmak. Dünya, gezegenler, gökler ve Arş ezelî değildir, sonradan yaratılmıştır, mahlûktur. Ebedî, sonsuz değildirler, sonunda yine yok edilecektirler. Yer ve gökler yok iken de Allahü teâlâ var idi.

Ayrıca zamanımızda çok kullanılan şu sözler de çok tehlikelidir:

Allahü teâlâya, sanatkâr, mühendis demek. Allah unuttu, kaderime küstüm, Allah bizi düşündüğü için göz, kulak vermiş, Allah kuşlara kanat vermeyi ihmâl etmemiş, İlâhi şuur, ilahî düşünce, Cenâb-ı Hakka, (İnsanoğlunun mühendisi) demek. Îmânım gevredi, Allah bana kulum demesin, anladıysam arab olayım, Allah vahy ile Ali'yi halîfe tâyin etti, diğerleri hakkını gasbetti ve bugünkü Kur'ân noksan demek.

Kötü kimseye (Öküz aleyhisselâm) demek; ağza def-i hâcet lafzı ile sövmek; Allahın özel müdâhalesi gerekir demek.

Dinsizlere şerefli kâfir demek; çalgı aleti ile ilâhi söylemek; O, cimrilerin Allahı demek; Allah, her yerdedir demek.

(İslâm düşüncesi, İslâm nazariyesi, İslâm felsefesi) gibi ta'bîrleri, (İslâm dini) yerine kullanmak; özürlü kimseler için, îmâlât hatâsı demek; birisini kötülemek gâyesiyle (Allahlık Ali Bey) demek; namaz kılmam ama, kalbim temiz demek; kendisine Hans, Corc gibi gayri müslim ismi ile çağırılmasını istemek; Allahın gönlüne güç gelmesin demek; mümine, (Nûh der, peygamber demez) demek; harâm kazanç ile sevâb için kurban kesmek; ecelin hoyrat eli gibi sözlerin çoğu küfürdür, îmânının gitmesine, dinden çıkmasına sebep olur. Bunun için ağzımızdan çıkan söze dikkat etmemiz lâzımdır. Rastgele söz söylememelidir.

İnsanlara mahsûs sıfatları Allahü teâlâ için kullanmak küfür olur. "Burada ilâhi şuuru görüyoruz" demek küfürdür. Bunun gibi, Allahü teâlâ için, "Düşünerek" veya "Hesap ederek" yâhut "plânlıyarak" yarattı demek küfürdür. "İslâm düşüncesi" demek de böyledir. Çünkü, düşünmek, hesap etmek, plânlamak insanlara mahsûs şeylerdir.

Çok kimse îmânı kurtarayım derken, küfre giriyor ve bunun için de hiç üzülmüyorlar. Her Müslümanın küfre düşürücü söz ve hareketleri çok iyi bilmesi gerekir.

http://www.islamiyet.gen.tr/forum/viewthread.php?forum_id=24&thread_id=19573&pid=173654#post_173654

HAFİZE ANNEMİN FORUMUNDAN ALINTIDIR.... BAKMAK İSTEYENLER İÇİN LİNK YUKARIDADIR.

remi7781

Kayıtlı Kullanıcı

ANLADIM; İNSANLAR TABİ OLDUKLARI ALLAH DOSTLARINADA SEVGİLİDİRLER ONLARIDA ANALARINDAN MALLARINDAN ÇOLUK VE ÇOÇUKLARINDAN ÇOK SEVMELİDİRLER AYNI ZAMANDA TÜM ALLAH DOSTLARINIDA SEVERLER AMA KENDİ ŞEYH LERİNİ AYRI Bİ SEVGİYLE SEVERLER BU DOGRUDUR. SENİN ANLATMAK İSTEDİGİN KONU DOGRU İNSANLAR AKIL SAHİBİDİR VE ARAŞTIRMALIDIR SANA KATILIYORUM BİR OLAY ANLATAYIM

YABANCI BİR ŞAHIS PEYGAMBER EFENDİMİZİNDE İÇERİSİNDE BULUNDUĞU BİR MECLİSTE Hz EBA BEKİR R.A NIN YANINA GELİR VE ONA HİÇ YAPMAMIŞ OLDUĞU SÖZLERLE İSTİNAT EDER HAKARET EDER. HZ EBA BEKİR SUSAR BİR ŞEY SÖYLEMEZ VE GÖZ ALTINDAN RESULÜ EKREM EFENDİMİZE BAKAR. EFENDİMİZ S.A.V BİR TEBESSÜM ETMEKTEDİR.
ANÇAK O YABANCI ADAM SÖZLERİNDE ISRARINI DEVAM ETTİRİR VE BU SEFER HZ EBA BEKİR R.A DAYANAMAZ VE KARŞILIK VERİR. KARŞILIK VERİRKENDE PEYGAMBER EFENDİMİZE GÖZ UÇUYLA BAKAR BU SEFERDE PEYGAMBER EFENDİMİZ SURATINI ASMIŞ VE MECLİSTEN KALKARAK ÇIKMAKTADIR. HZ EBA BEKİR R.A HEMEN PEYGAMBER EFENDİMİZİN ARKASINDAN KALKAR VE ONA YETİŞİR.
ANAM BABAM SANA FEDA OLSUN YAA RESULALLAH O ZAATIN SÖYLEDİKLERİ DOGRU DEGİL DER. YA RESULALLAH NEDEN SURATINIZI ASTINIZ BUYURUR. PEYGAMBER S.A.V EFENDİMİZ DE HZ EBA BEKİR R.A YA
YA EBA BEKİR O ZATT İÇERİ GİRİP SANA YAPMADIGIN VE HAK ETMEDİĞİN SÖZLERDE BULUNDUĞUNDA SEN SUSTUN VE O SIRADA MECLİSTE BİR MELEK YER ALDI O ZAATA MELEK GEREKLİ CEVAPLARI SENİN YERİNE VERMEKTEYDİ. ANÇAK SEN NE ZAMAN O ZAATA CEVAP VERMEYE BAŞLADIN MECLİSTEN MELEK AYRILDI VE İBLİS YERALDI BEN İBLİSLE AYNI MECLİSTE YER ALMAM BUYURDULAR

ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN. SÜNNET-İ SENİYEYİ YAŞAMAYI HEPİMİZE NASİP YLESİN

remi7781

Kayıtlı Kullanıcı

KARDEŞİM ÇALGI ALETİNDEN KASIT DARBUKA BAGLAMA VS... YANİ BU KASDEDİLMEKTEDİR. İLAHİ AŞKLA SÖYLENENLER VE İLAHİ SÖYLERKEN KULLANDIGIMIZ VE MÜSADE BUYURULAN ALETLERDE VARDIR BUNLAR SAKINCALI DEGİL. İLAHİLERDE OLAN MÜZİK SES ONLAR AYRIDIR KALPLERE HUZUR VE FEİZ VERMEK KALPLERE BİR BAŞKA ŞEYLE TESİR ETMEYE ÇALIŞMAKTANDIR VE İLAHI AŞKTANDIR. ŞİİRSEL SÖZLERDE AYNI. NORMALDE ŞİİRSEL SÖZLERD KULLANMAK SAKINCALI ANÇAK İLAHİ SÖZLER BUNUN DIŞINDA. TAM OLARAK BU KONUDA BİLGİYEDE SAHİP DEYİLİM YANLIŞ BİŞEYDE SÖYLEMEK İSTEMİYORUM. :)
TAM OLARAK AÇIKLAMADA YAPAMAM AMA ARAŞTIRMAK VE ÖGĞRENMEK GEREKİR :)

remi7781

Kayıtlı Kullanıcı

Âhırette olacak şeylerle alay etmek. Meselâ, (Ben Cenneti istemem, Cehenneme gitmek isterim. Çünkü benim gibi olanlar oradadır) demek.
MÜMİNLER ALLAH RIZASINI GÖZETİR ALLAH AZBINDAN KORKAR MÜKAFATLARINA NAİL OLMAK İSTER. BU SÖZÜ ZATEN HİÇ Bİ MÜMİN SÖYLEMEZ. ANÇAK ŞU ŞEKİLDE SÖYLEYENLER VAR BEN CENNETİ İSTEMEM YARABBİ. CENNET NEYİME GEREK... BU GİBİ SÖZLER VAR AMA
BİRDE YUNUS EMRE NİN ŞU BEYTİDE VAR
SEN CENNETİ İSTEYENE VER BANA SENİ GEREK SENİ
YUNUS EMRENİN BU SÖZÜNDE ATEŞLERDE OLSAMDA BENİ YİNE SEV BANA SENİN AŞKIN GERER. SENİN AŞKIN YETER BANA DEMEK....
HANİ BİDE BÖYLE Bİ ALLAH AŞIĞININ SÖYLEMİŞ OLDUĞU SÖZ VAR
BAK BUNA DİKKAT EDELİM ÇOK İNCE
Allahü teâlânın emir ve yasaklarına, ya'nî Kur'ân-ı kerîmde ve hadîs-i şerîflerde açık bildirilmiş ve islâm âlimlerinin kitapları ile her tarafa yayılmış, inanılması zarûrî olan din bilgilerinden birine inanmamak veya önem vermemek. Meselâ, (Ben cinleri göremediğim için inanmam)
İNANILACAK İKİ ŞEY VARDIR. KURAN-I KERİM VE SÜNNET. BİZLERİ KURTARACAK OLANDA BUNLARDIR ZATEN. AYETLERDEN VEYA HADİSLERDEN BİRİNİ BEGENMEMEK İNANMAMAK ŞİRKTİR. ŞÜPHEYE DÜŞMEK ŞİRKTİR ZATEN.

andelib

Kayıtlı Kullanıcı

remi7781 yazdı:
aliye_aliye yazdı:
remi7781 yazdı:
aliye_aliye yazdı:
AT GÖZLÜĞÜ GİBİ SÖZLER
BU SÖZLE NE KASDEDİLDİ ANLAMADIM :(...

bana, yapmadığım bir şey isnat ediliyor da ona güldüm..

AMA BAK BEN ŞİMDİ ÜZÜLDÜM NEDEN DİYECEKSİN DİMİ :( BURDA BAZI KONULAR HAKKINDA TARTIŞMALAR OLDUGU ZAMAN BAZEN ANLATMAK İSTEDİKLERİMİZ YANLIŞ ANLAŞILABİLİYOR VEYA FARLI ANLAŞILABİLİYOR BEN İKİNİZİNDE SAMİMİYETİNE GÜVENİYORUM. ANÇAK DARILDIGIM NOKTAYI SÖYLEYİM KONUŞARAK AÇIKLIK GETİRMEK YERİNE
ŞEKLİNDE BİR CÜMLE KURARSAN KONUYA AÇIKLIK GETİRMEDEN KAÇAMAK İKİ SÖZ VE BİRAZ ALAYCI O ZAMAN KİBİRLENMİŞ OLMAZMISIN :( BENCE BU ŞEKİLDE KARŞILIK VERMEK YERİNE HİÇ CVP VERMEMEK DAHA HAYIRLI OLMAZMIYDIIIII :( İNSANLAR YÜRÜYÜŞÜYLE OTURUŞUYLA KONUŞMASIYLA VE KULLANDIĞI CÜMLELERLEDE KİBRE GİRER BUNADA DİKKAT ETMEK GEREKİR.

KALBİNDE ZERRE KADAR KİBİR BULUNAN CENNETE GİREMEZ ( HADİS-İ ŞERİF) YÜCE RABBİM HEPİMİZİ GURUR VE KİBİRDEN MUHAFAZA BUYURUR İNŞALLAH.[/quote]

öncelikle sizi tebrik ediyorum.aliye kardeş orada alaycı bir uslup kullanmıştır.inanın nasıl bir cevap yazayım diye çok düşündüm.ama o hareketi cevapsız bırakmayı tercih ettim.çünkü ben bir müminden gelen hakareti görmemezlikten gelmeyi .risalei nurdan öğrendim.olsun ben hakkımı helal ediyorum.o önemli değil .benim içn önemli olan okuduğum kitab beni küfre mi götürüyor.islam alemini nerden baksanız milyonlarca insanı küfremi götürüyor.ben bunu araştırıyorum.soruyorum.
ve hafize abla da açtı bu konuda bir yazı onada aynı şeyleri yazdım . tartışma suretinde olacaksa bunun hiç kimseye faydası olmaz.ancak münazara tarzında olursa istifade ederi z .diye düşünüyorum.ben kimseye hakaret için yada diğer alimleri küçük görmek için falan yazıda yazmıyorum.yazılanlar hakikatmıdır.benim derdim bu.
ben bu konu hakkında forum açmadım.bu konuyu araştırıyorum. ama sen istiyosun madem bir forum açalım.birazdan açarım.ama bu gerçekleri yansıtmaz.bu konuyu ilahiyatçılara ve ömrünü ilme adayanlara soruyorum. herkes bir yorum yapabilir .

benim sorduğuma olumlu cevap verende olur vermeyende olur.

ben biliyorum demiyorum. ben soruyorum.benim söylediklerim illa doğru da demedim.

ama bir forum açılmışsa orada yazılan her kelimeye dikkat etmek lazım.aynen kopyalıyorum remii7781 kardeşim:
bu yazıdan ne anlıyorsun.bu orada ayrı bir madde.istersen aslına bak.bence sen yanlış okumuşsun burada kuran dan filan bahsedilmiyor.

"44- İlahileri müzikle söylemek. Çünkü ilahiler ibadettir, ibadete haram karıştırmak küfür olur."

ne dersin varmı burda kurana bir işaret.

aliye kardeşim ben hiçbir yerde kendimi övmedim.bediüzzamanı övmem kötü bişey de değil. elbette herkes kendi mürşidini över.ve sever. ben sana soru soruyorum.cevapböyle olmaz.
senin görüşüne göre risalei nur okuyan bilmeden küfre giriyor.çünkü orda sanatkar lafzı kullanılmış.ilahilere fetva verilmiş.
eğer küfre girmiyorsa küfre girmeyene küfre giriyor denmez.

"senin okuduğun alim de kim?"diye birşey yazmadım.

yanlış anlamişsın.
elbette ben bediüzzamanı allah için ,kurana hizmeti için seviyorum.
ben aliye kardeşe kibir büyüklük taslamak gibi şeyler söylemem.kimseye söylemem.o istediği kadar benim kibirli olduğumu ima etmeye çalışşın.
bir sürü alim ismi verecekti aliye kardeş

"siz belli ki bediüzzamanın izinden giden cemaattensiniz. islam alimlerinden daha kimler var, size isim de sayarım isterseniz. araplardan ve iranlılardan v.s.. bunların çoğu da ehl-i beyt mektebi talebeleridir. birinci kaynaktan beslenmişlerdir.. siz merkeze koymuşsunuz birisini, haşa onun yazdıkları kuranmış, hatasızmış gibi konuşuyorsunuz?? bu tevhidi anlayışta var mı kardeşim? tek kaynaklı konuşmayın.. ""

evet ben o cemaattenim.say kardeşim kimler bu görüşte daha öncede sordum .say kimler bu büyük alimler.

biz bediüzzamanı koyduk merkeze doğru ya siz kimi koydunuz.
biz bediüzzamanın sözlerini kuran diye değil kurandan olduğundan merkeze koyduk.
elbette kaynağı kuran peygamber olan birisi diğerlerine göre daha az hata yapar.

herhangi bir alimden ders almak başka kurandan rasülden ders almak başkadır.

peki sen bütün hadisleri sahabelerin hayatlarını biliyormusun.gayb alemi sana açıldımı.nerden biliyorsun olmadığını.bir şeye yok demek için o konu hakkında herşeyi bilmek lazım değilmi.
madem bana soruyorsun başka kaynak getir diye

işte veriyom

ordaki ikinci meseleye:

mevlana celaleddini rumi ney e cevaz vermiş
ara sıra çaldırıyormuş.
şimdi mevlanada kendi yüzyılının müctehididir.böyle olunca oda küfremi giriyor.

bu yazıya göre mevlana hz leride küfre fetva vermiş oluyor ...haşa.

"bu forumda sizin bahsettiğiniz şey şirk olarak görülüyor ki site yöneticilerinden herhangi bir uyarı almadı bu konu.. en azından kilitlenir ya da silinirdi kardeşim. bilmem anlatabildim mi"

benim dediğim değil bediüzzamanın yazısı ....ben onların arkasından gitmeye çalışıyorum.benim öyle bir yazım yok.

onlar silmediler diye kilitlemediler diye doğru denmez. doğrunun ölçütü bu değildir.

aliye kardeş cevap yazmaya bilirsin yine gülebilirsinde yazının eleştirilmesi hoşunada gitmeyebilir. eğer razı değilsen sana bişey yazmam.sen yazsanda.
ama formu takib ediyorum.
benim hakkımda yazı yazan larla mesela remi7781 kardeşle yazışmaya devam ediyorum.
kızmişa da benziyorsun ..
kızma kardeşim..

biz yazdıklarını yanlış anlıyorsak anlat.
bizim öyle başka niyetlerimiz falanda yok.
seni kızdırmak içinde uğraşmıyoruz.

hakkını helal et ....
sende remii kardeş..

remi7781

Kayıtlı Kullanıcı

hakkım helal olsun her ikinizede, bizler fazla detaya bilmeden girmeyelim yeterli ilme sahip deyiliz Allah yar ve yardımcımız olsun. Din alimiylede Allah dostlarını karıştırmayalım. :)

andelib

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
inşallah ders alınır diyeyim, bu kıssayı da biliyorum kardeşim. sağolun paylaştığınız için.. bu arada size naçizane bir şey aktarmak istiyorum. şeyhleri sevmek konusu.. bir müslüman için önce Allah ve resulullah sevgisi gelir. kendi nefislerini ondan sonra severler. İSLAM TEVHİD DİNİDİR. aracısızdır, hristiynlıktaki gibi bir şeylere tabi olmak zorunluluğu yoktur. hristiyanlıkta kişiler papazlardan rahiplerden medet umarlar günahlarının bağışlanması için.. o rahibin, kendi günahlarını affettirmeye gücü var mı peki? kendisine bir hayrı var mı o konudakendi kendisini günahsız bırakmayı garanti edebiliyor mu ki, başkalarına faydası dokunabilsin?? islamdaki bu tarz rabıtalar yüzünden müslümanlar şu an neredeyse birbirlerine kin güdüyorlar, mezhep ve tarikat taassubu yüzünden.. şucu, bucu diye diye biz müslümanları bölüyorlar.. aynı Allaha, aynı peygambere, aynı kitaba iman ediyorsak neden bölünüyoruz o zaman? hani tevhid anlayışı? madem aynıyız, neden tevhid bayrağı altında toplanmıyoruz.. kendisine mensup olunan şeyhler neden demiyorlar : bana tabi olmayın, ortada Allahın kitabı, resulullahın kendisi var, yol açık yoldur. gerçek Allah dostuna bunları söylemek yakışır.. benim peşimden geleceğinize birlik olalım demesini beklerim ben...

nurcuyla karşılaşsam süleymancıdan nefret eder, mahmutçuyla karşılaşsam başkasından nefret eder.. bu birliği zedelemiyor mu? şimdi bediüzzaman çok seviliyorsa resulullahı örnek almayacağız demek mi bu? bu kardeşimize diyorum ki, peygamber böyle dememiş diyorum ki, buna kendisi de itiraz edemiyor.. bana hala bediüzzamanın böyle söylediğini anlatıyor.. peygamberimizin yapmaması mı önemli bu insan için yoksa peygamber hükmünde olmayan birisinin dediği mi önemli? öncelik verdiği şey ne kadar tuhaf.. peygamberimiz yapmamışsa daha bunun tartışacak neyi var??

değerli kardeşim açtığım forum,bu gereksiz tartışma yüzünden yeterince aslından koptu lütfen bu konuyla ilgili yorum yapılmasın artık buraya... isteyen istediği şekilde davranabilir.. önceki sayfalarda da yazdığım gibi, şirk olmadığı konusunda vicdanınız rahatsa devam edin dedim.. lütfen bundan sonra bu forumu bölmeyin, asıl konudan uzaklaşmayalım. konuyu açan kişi olarak bunu sizden rica ediyorum
sen yanlış biliyorsun ben hiçbir nurcunun başkasından nefret ettiğini duymadım.
ve hiçbir tarik ehliininde nurculardan nefret ettiğini duymadım.
sana mevlanadanda örnek verdim.yalnız said nursi değil.
peygamberimizin yapmadığını bilmek için hayatı boyunca yanında olmak lazım .yada bütün hadisleri kitapları okumak lazım.
bende sana diyorumki niye 4 mezheb var bitane yetmezmiydi.
sonra gelen mezhep mezheb imamları kardeşim gidin ona uyun dese olmazmıydı.
hatta gidin kurana uyun aradığınızı ordan bulun dese olmaz dı kardeşim.

herbirinin yeri ayrı.

alimlerin sözlerine güvenemeyeceksek kime güvencez.

herşeyi kurandan hadisten çıkaramayız ki.
bizim ilmimiz yetmez ona.

hiç kimse bir şeyhin şahsına bağlanmaz.

eğer tarikatlere cemaatlere itirazın varsa biraz araştırıver.hem denmez öyle mahmutçu süleymancı.
biraz saygı lı olunsa ii olur.

o zatlarda seyyiddir en azından.

neyse konu başka yerlere gitmeden keselim bari.aslında gereksiz değildi şimdi gereksiz olmaya başladı .

.

beynelmilel

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)B)B)
B)B)
B)B)B)
B)B)
B)B)B)B)B)

andelib

Kayıtlı Kullanıcı

bak kardeş bu son yazın sapık tarikat konusu tamam aynen katılıyorum.eğer öyle uydurma hadislerle filan iş görüyorlarsa zaten bende katılmıyorum.
ama risalei nur öyle değil. her bir mesele kuran ayetinin tefsiridir..
eğer kurana zıt birşey olsaydı içinde şimdiye kadar çoktan ortaya çıkardı.bak sana tavsiyem hayatını bi oku.

nice mahkemeler tenkit nazarıyla bir hata bulmak kastıyla araştırıp sürgünlere sürdürmüşler.ama yinede bulamamışlar.zındıklar engellemek için neler yapmışlar.
imam rabbaninin mektubatıdır risaleinur
mevlananın mesnevisidir
............................................
kurana dayanan bütün tariklerde cemaatlerde haktır.
gerisi batıldır itirazım yok.

ama tarikatleride iyi bilmek lazım. hak olanları töhmet altında bırakmamak
gerekir.tarikatde islamiyetin bir gerçeği.
1000 yıllık bir geçmişi var.kurucularıda peygamberimizin torunununn torunu şeyh abdülkadiri geylani.

senin dediğin gibi tarikat yok demiyorum ama ben görmedim.
kim şeyhini allahdan peygamberden daha çok sevebilirki.

kim yyildızları güneşe tercih ederki.
zannetmem.islamı bilip te böyle birşey yapmak

olsa olsa ahmakların işidir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt